1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Оо мила и ние со дете ќе бидиме наскоро, треба убо мм да го подготвам за комуникација и блискост уште од сега.
    Потполно се согласувам, точно дека комуникацијата е многу битна. Разговор за се шо ве мачи како и обични теми и плус малку хумор.
    Да почнам да работам на случајот, почни и ти никогаш не е касно, може пак да имате добра комуникација. Пробај ништо не губиш мила.
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.890
    Допаѓања:
    14.247
    Пол:
    Женски
    со убаво и со лесно за бебенцето,инаку уште од сега треба да го подготвиш и никако лабаво. Јас имав многу мака пишував пред неколку години во тема брачни проблеми. Одкако се породив со првото сама го изгледав но со тек на време се средија работите. Тоа е веќе друга тема на муабет можеме опширно во пп да разговараме. Само немој да го напнуваш. Разговор во секое време и да не си чуваш и да не стискаш во себе
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Мили бре они, души напатени маживе.
    Да не си им во кожа едноставно, низ што све минуваат. Природата ептен не им е наклонета.
    Предлагам групна терапија за сите идни daddies, да ги спремиме за сиот пекол кој допрва ги чека со сопственото дете и жена, ни криви ни дужни, греота е сами да се справуваат со тој терор.
    Што се пеколни циклуси, 9 месеци носење на истото дете, болки, гадење, вртоглавици, компликации, гинеколошки прегледи, ненормално болни породувања, ожиљци од царски резови, етц етц, со споредба со нивнота мака, да си се навикнат на сопственото дете, да ја почитуваат сопругата како жена и мајка и да и помагаат уз обврските.
    Ништо, ситница.

    Браво.
     
    На NEA, Sofi.ja, poppie и 40 други им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.890
    Допаѓања:
    14.247
    Пол:
    Женски
    да си ми жива за пишаново.
     
    На poppie, cresa-jagoda и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  5. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Па ти бе девојко медал заслужуваш за овој коментар!!!!!! Баш ти е на место!!! Најточно нешто шо сум го слушнала.

    Ќе го следам советот мила. Ќе ти пишам и во пп. Меѓутоа утре, некако сум уморена си легнувам.
    Се читаме. Добра Ноќ
     
    Последна измена од модератор: 3 мај 2019
    На marchi-cool, cresa-jagoda и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  6. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Мене многу ме иритира фактот што и жените донекаде се одговорни за отсуството на мажот од бракот и секојдневните обврски.
    Бил маж, па на него му е дозволено и опростено секојдневно да оди на кафе, фудбал итн, а времето со семејството да е сведено на минимум.
    Не дека тој не смее да излезе фала богу, ама да се знае приоритетот на нештата.
    И жена како жена сака да се дотера и да седне во кафана со пријателки, но таа никогаш не би се ставила себеси на прво место пред детето.
    Многу допуштање и галење доведува до газење под нозе, колку поголемо поле се дава толку повеќе фудбал ќе игра.
    Семејство е збир на маж и жена, а не мажот да биде само нем набљудувач со повремено присуство. И тоа не само физичко, ами емотивно.
    Секоја жена сака внимание и разбирање и тоа е причина поради што некој би бил заедно. Сите отстапки од наведеното се причина за почеток на распад.
     
    На poppie, happygirl, Ivan4e04 и 11 други им се допаѓа ова.
  7. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Така е мила. Меѓутоа кај мене не е другарите и кафето. Ние поминуваме време заедно после 5часот навечер, но иили ќе биди мобилен или фудбал на тв. Па како тој е на работа малку да се опушти. И пред брак сум велела дека разговор и компромис, па делење на обврски најнормално ми звучи. Го правам то со него муабет и отсекогаш сум.го правела. Ете баш и вчера вечерта. И да ќе почне пак ќе ме разбери. Ќе седиме, муабетиме, па пред легнување гушкање, и другиот ден како пак да не го држи толку многу. Можеби јас очекував повеќе внимание и љубов во бракот или пак се менуваат некои од мажите...
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.171
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Не се чудете луѓе, 21 век е и се е можно. Знам дека е грозно и богами и мене, јас на татко ми го удирам по гзенце на шала бидејќи немат гз затоа али не на таков начин љубење, љубов моја итн тоа не, тоа е нешто што не се ни свесни дека се работи крвна групна, фамилија, татко и ќерка, хелоуу али како што ви кажав да не се чудите, 21 век и се е можно и они немаат срам така да, блајк..
     
  9. Wdrhd

    Wdrhd Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво нова сум на форумов па ме интересира ваше мислење. Во брак сум 8 месеци и живееме во странство. Пред да дојдам јас имав се за нормален живот, работа, кола итн. Маж ми дојде година дена пред да се земеме и он беше повеќе за за да живееме во странство.Кога дојдов додека да средам документи неможев да тргнам на курс веднаш. Сега одам некое време и немам добро познавање на јазикот за да најдам работа. Бев на неколку интервјуа ама заради јазикот не ме вработија. Маж ми пред сите а и на мене ми викаше оди на курс па ќе најдеме работа да не се нервираш што не ги разбираш. Проблемот е што кога и да се закараме он ми плеска како јас сум имала се, сум претерувала,многу ми допуштил или ако кажам нешто за колата он памти и кога ќе се скараме ми плеска што збориш ти не ја плаќаш. Еднаш толку многу ме повреди во караница ми рече пред да дојдеш ти имав повеќе пари, иако јас ништо ниту барам ниту купувам ниту излегувам. За таа приказна се извини и разговараме да не се повтори. Последно беше као на шала нешто се зезавме за какви бурми да купиме и сакал злато да купи за него и за мене иако јас му реков не сакам нема потреба да се троши и он упорен рече као пример за него незз од колкава сума а за мене нешто помалку и јас као на шала му реков викам леле себичњак и он као не рипај кога ќе работиш ќе си купиш што сакаш. Јас му викам се зезам што ти е и онака не сакав а сега па ич. Пишав најкратко што можев за да процените дали јас грешам, незз веќе што да направам скоро секогаш се караме за вакви нешта како он заработува како јас немам осет и кога и да разговараме он мене ме окривува како сум сакала да работам и да се делиме као пола јас да плаќам пола он.
     
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.187
    Речи му: А ти не знаеше дека додека да најдам работа ќе треба ти да ме финансираш?
    Шо очекуваше? Во пакет со 50.000 евра ќе дојдам овде?
    Ако не си сакал да ме финансираш, не требало ни да ме викаш да се селам кај тебе.

    Не е фер некој да бара да се 'откорниш' од се' што имаш и знаеш, и на крај да ти префрла за истото.
     
    На Gosh, PaLaVa, poppie и 26 други им се допаѓа ова.
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.964
    Пол:
    Женски
    Апсолутно.
    Ќе му речеш да не ти префрла за состојба во која тој те довел.
    Ако си толку маж да си неспособен да гледаш фамилија додека се средат некои работи, има и способни. Ај со здравје. Јас така би рекла. Ако плеска више, плесни му и ти. Неспособен.
    Ова не се обични кавги, ова е себичност, неодговорност и нула карактер.
    Не се средува ова со извини.
     
    На Gosh, PaLaVa, lost123 и 28 други им се допаѓа ова.
  12. Wdrhd

    Wdrhd Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Милион пати сум му кажала, понекогаш ми вика пребирам за работа. Јас не пребирам само неможам да конкурирам за касиерка кога незнам да бекнам. И многу пати сум сакала да прекинам со курс само за да можам да одам некаде да чистам и тоа не дозволува. Ова е сосем друга личност од предходно или пак не сум го запознала.

    Кажано многу пати и многу пати сум го прашала ако неможе нешто да купи да ми каже пример за цигари. Подобро да ми каже не ти купувам него да ми префрла. И секогаш плефрла како е се по мое многу сум се лутела мн сум била нервозна.Незз веќе и неговата фамилија се сите лицемерни и само притискаат нешто. Јас мислев дека се фини и културни. Сосем други беа сите додека бевме во врска. Никогаш не му преќутувам му кажувам што ми смета и после ќе му падне криво 3 дена е ок после па по старо.
     
    Последна измена од модератор: 15 јуни 2019
    На Tajnaotrovna, WildMk и Abc07 им се допаѓа ова.
  13. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    A ako veke e tolku sposoben maz ti neka ti najde on rabota. I taman nema da moze da ti prefrla na temata pari poveke. A i neznam so koj pamet se zenel sega dodeka se sredat dokumentite sko nemoze da se grizi za zenamu a tek pa dete koga ke dojde so ke pravi ke se rasplace i ke kaze pu pu ne vazi. I ne za sekade e presuden jazikot neka ne te zalazuva. Ke ti dadam primer i mm slabo stoi so poznavanje na jazikot pa eve si ima dobro platena rab. Presudno e da imas nekoj so ke kaze dobar zbor za tebe kaj sefot. Ps mm veke 2ipol godini me finansira takvi bea okolnostite. Ama i nema zbor receno za toa.
     
    На poppie, WildMk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Wdrhd

    Wdrhd Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Секоја чест за маж ти, мојот е само на зборови така. Он викаше се додека учиш мој проблем си. И незз зошто така плеска секогаш кога и да се скараме.Сум му рекла многу пати ако неможеш кажи ќе оставам школо ќе најдам било што. За другите секогаш има пример брат му или внук му да му побарат он одма дава а на неговите не кажува пример ако има финансиски проблеми. И сите негови викаат алал да му е како те чува а само јас знам како ми е и ми иде се да им кажам. А на него му реков кога ќе работам ако си ти без работа ќе те видам тебе јас да ти правам така.
     
    На poppie, Alita и WildMk им се допаѓа ова.
  15. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @Wdrhd Крај краева, врати се дома. Не си најдена на патот, имаш семејство.
    А некој нешто нешто честопати ти го префрла, па демек на шега, знај дека воопшто не е на шега.
    Му смета и сака да те провоцира, бидејќи знае дека моментално тоа што си финансиски зависна од него, ти е слаба точка, па си дава за право психички да те малтретира |(
     
    На poppie, ane.bella, Tajnaotrovna и 12 други им се допаѓа ова.
  16. Wdrhd

    Wdrhd Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Многу пати сум помислила на тоа ама секогаш викам ајде да не избувнувам да се реши ситацијата... ако продолжи вака нема друго решение
     
    На poppie и Alita им се допаѓа ова.
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.964
    Пол:
    Женски
    Школо е многу битно во секоја, па и во оваа ситуација.
    На моја многу блиска другарка така ѝ правеше бескичмењакот мачомен, она не го есапеше многу,
    оти ни љубов немаше од нејзина страна веќе после триста разочарувања.
    Ама школо ли сакаш, поткованост ли сакаш...еден ден среќа ќе ти се насмее.
    Ама работеше плус образовно се надоградуваше, не се ни вртеше многу по дома.
    Така помалку страдаше, се навикнуваше на неговото отсуство од нејзиниот живот малку по малку.
    Кога се вработи на поубаво место и почна да зема поубава плата од него тогаш го остави.
    Му рече „Сега како тебе ти сметаше тогаш што главните приходи ти ќе ги носиш, така и мене ќе ми смета, ама јас сум човек од доблест и не сакам да дојдам до ситуација да ти го плескам на секое затоа што имам почит кон оној со кого сум делела се'.“
    И ... чича мича готова је прича, го остави многу ладно и цивилизирано, а многу го сакаше.
    Ама, како викаат старите, жена сака како никогаш да не ќе замине, ама кога ќе ѝ пукне, заминува како никогаш да не сакала.

    @Wdrhd Така што, учи јазик, гледај снаоѓај се, ако мт има познати пробај некако да ти бидат како препорака. Мислам дека во западниве земји за мигранти има дури и бесплатни курсеви.
    Гледај телевизија, вести, информирај се.

    Паузирај се на замарање со бракот, почни да се ангажираш околу спасување на самата себе.
    Јас не би препорачала веднаш да си оди без да проба. Можеби овој брак се случил со причина, а тоа е некоја подобра иднина во странство.

    Колку што знам, ни деца немате.
    Е сега биди особено претпазлива да не се деси изненадување по тоа прашање.
    Сеа дете ич не ви треба.

    Фокусирај се на самата себеси, пробај да створиш околина на луѓе меѓу себе.
    Биди ти центар на твојот свет, не тој.
    Нека не ти зависи од него твоето битисување таму ни психолошки, ни материјално, ни социјално.
     
    Последна измена: 2 јуни 2019
    На poppie, lovestoneddd, Tajnaotrovna и 21 други им се допаѓа ова.
  18. Wdrhd

    Wdrhd Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Послем многу разочарувања нормално дека така и ќе заврши, многу пати сум размислувала дали да се вратам или да останам и да се средам и да се разведам ако не се смени. Гледам да учам да читам да слушам се за да побрзо го научам јазикот. Јас верувам дека се се случува со причина, работам на сама себе, медитирам, читам се и сешто само за да не паднам психички. А за дете имаме разговарано као кога би се средиле тогаш. Иако не прифаќа секс со кондом и немам ни желба да легнам со него веќе, затоа што незз што би му паднало на памет веќе. Јас тука немам никој. Благодарам многу.
     
    На WildMk и Milobebence им се допаѓа ова.
  19. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Не прифаќа секс со кондом и за него бурмата ќе била поскапа? А вел ќе носи ли? ^_^
    Ти драга со принцеза се имаш омажено :D
     
    На poppie, mareane, TeddyGrey и 8 други им се допаѓа ова.
  20. Wdrhd

    Wdrhd Нов член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Да пошто се му е околу парите као да не трошиме на кондоми ќе внимавал, а не дај боже дете во ваква ситуација сигурно е "поевтина" варијанта. Па може да да му купам една сукња.
     
    На poppie, Milobebence и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.