1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.174
    Пол:
    Женски
    Јас не би се јавила да им честитам. Ни на брат ми. Ај снаа ми е ,,променлива Х'' ама он како брат требало да се јави и да и кажи, па да ја викне на частовка, макар и само на едно кафе. Ама нели нему не му е мерак да сподели радосна вест со мене, нема ни ја шо да му честитам. АКо очи во очи ги сретнам будала це праам, еее чие е бебево, колку месеци има, ами порано ли е родено, се ќе плеснам. :emo:
     
    На Love 83, Annora, BlackNight и 3 други им се допаѓа ова.
  2. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ако радоста не ја споделиш со најблиските да му еб*м односот таков, јас до ден денес за секоја убава работа веднаш кревам телефон да известам најтесна фамилија а камоли за таква работа
     
    На Kate Rina 93, Summer16, Animali и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Како не бе. Ако збориме за брат, братот требал да се јави и да каже, а не да дознава преку други, а замисли па уште преку фб да видела. Ако тој не сака да ја сподели веста со најблиските тогаш нека си седи сам и нека ја гледа само фамилијата на жена му.
     
    На BlackNight и Summer16 им се допаѓа ова.
  4. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.135
    Пол:
    Женски
    Мене ми е чудно, искрено. Не може да нема причина за нејавување.
    Па нели и на пријатели се јавувавме...
    Ја на сите им пишував уше у болница се породиииив... вриштеа телефоните а не па на брат сестра да не се јавиш.
    Мора да има причина, друга, освен снајка не дава.
    Која е таа да брани мажот за сопствено дете да се пофали.
    Мора да има нешто.
    Сети се, некоја ситуација, збор, нешто било што.
     
    На Ava.84, Summer16, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.599
    Допаѓања:
    151.754
    И доаѓаме до фактот дека не е крива снаата туку братот
    снаава арно си го средила животот супер однос со нејзините а неговите кој ги шиша
    супер за неа она така зацртала и замислила и успеала
    Братот е МУЛЕ и он си е крив шо не се јавл на сестра му
    затоа јави му се прво честиај му и после кажи му дека си разочарана од тоа како он се понаша со тебе како не те цени и како е глупо од други да разбираш Кажи му дека шо и да се деси ти си му сестра и дека не е фер шо те одфрла до себе
    па од тука натаку остај ги со сакат нека прават
    сега е моментот додека е братот сам да му се изкажиш
     
    На Nine25, Ladybug98, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Black girl, нормално дека не секогаш треба да го вртиме и другиот образ, ама постојат и ситуации каде може да си дозволиме да бидеме подобрата личност. Штом членката се радува за внучето и сака да честита, зошто да дозволи егото да и биде пречка кон искрените чувства? Однос мило за драго води само кон отуѓување.

    ****
    Што тиња менталитет сме, значи. Не бе, ич не ни треба феминизам. Појма немаме што е работата и зошто дошло до заладување, битно заклучивме дека снаата е крива. Ужас сме.

    ****
    Озбилни сте со советиве сега да исправа нарушени семејни односи? Баш сега кога снаата е во болница со новото бебе, а братот е еуфоричен, ама и растрчан, и веројатно не знае ни каде му е главата? Од сите можни времиња за исправање Криви Дрини, ова ви се чини баш најидеалното? Па јас мислам дека ако сега се јави со таков муабет, треба да е среќна ако помине само со „Ај, жити се, бркај работа“.

    Честитање сега, озбилен муабет друг пат.
     
    На NEA, LivingGlam, duffi и 15 други им се допаѓа ова.
  7. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    @Summer16 честитање сега и што ти лежи на срце исто сега но во кратки црти и на културен начин да не испадне од страна на брат ти како што спомна погоре ај бркај работа...
     
    На cresa-jagoda и Summer16 им се допаѓа ова.
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.599
    Допаѓања:
    151.754
    а ти мислиш ако се јави му честита сега и се со ок помине без збор аму рече ке ја сака и поштува повекеод шо до сеа?
    не дури и побетер ке се понаша коа ке виде дека а не му вика
     
  9. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @ALISA0000, абе, најлесно на свет е човек е да се искара. Членката може сега да разговара и да ризикува куршлус, а може и да почека малку, братот да си дојде на себе па смирено да се објаснат. А ако е работата дојдена до таму да се јавува со задни намери, божем да честита за бебе, а всушност да му објаснува на брат и зошто он и снаата не чинат, тогаш подобро воопшто нека не се јавува.

    И во краен случај, не е фер кон таткото, најубавите денови да му се уништуваат со расправија. Крш менталитет сме.
     
    На Spidy, LivingGlam, Annath и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Роден брат не и се јавил да и каже дека има дете ,па нема оправдување за тоа што сакате кажете ама братот да ја почитуваше барем малце ќе се јавеше па не е мала работа дете му се родило на кој ќе каже ако не на семејството ,ама очигледно на него не му е гајле за сестра му и сега као она ќе се јавува ќе средува односи и ќе изиграва будала.
     
    На Summer16 и Black girl им се допаѓа ова.
  11. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Ne si vo pravo. Pak ke kazam toj da sakal da se javi ke go napravel toa. A ne uste sestrava da moli,pa da mu se javuva. Moja prva bratucetka sto bevme 24/7 zaedno ne me vikna na prviot rodenden na nejzinoto. A drugi od familija viknala. I den denes ne znam zosto ne bev pokaneta. Odnosite ni bea ok.Epa tolku i cestitav da ti kazam pravo.
     
    На BlackNight, SummerGirl и Alisa22 им се допаѓа ова.
  12. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.599
    Допаѓања:
    151.754
    ама они век есе изкарани нели гледаш
    кришум
    не се блиски немат близина
    ѓо ке изгубе она???
    а оти па она да се пне нервози бее и пак да не чине
    у право си најубаво и да не се јавува
     
    На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Ако не се јавил на сестра му да ја сподели радоста зошто мислите дека би сакал и ценел она да му се јави и да му честита?
     
    На Summer16, Love 83, Alisa22 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Black girl, во ситуацијава нема право-криво. Единствено битно е како членката се чувстува, и што сака таа да направи. Штом сака да честита, зарем треба да и го менуваме мислењето?
     
    На Summer16, zalosna, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    Ако некој лошо постапил конкретно брат и на @Summer16 не и се јавил да каже за новородено, не значи дека тетка не смее да се радува за свое внуче и да не честита. Спомнав погоре нека честита ама нека каже дека не и е сеедно што не е известена туку од фб дознала.
     
    На Summer16 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.599
    Допаѓања:
    151.754
    е тоа е проблемот шо она не знае шо сака
    она е срекна но и тажна во исто време
    има внуче а братото не и кажал
     
    На Summer16 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Мислам само дека ништо нема да се реши така. За брат да не каже на сестра дека станал татко мора да има нешто подлабоко. Треба убаво да се направи муабет зашто дошло до тоа. Имам впечаток дека честитањето, дали да биде или не, не е проблемот, проблемот е зашто не кажал на сестра му. И е проблем, и јас и брат ми не сме нешто блиски, ама не можам да замислам да не ми каже такво нешто, да не крене слушалка. Па во тој момент на еуфорија на сите се испојавуваме, не па на сестра.
     
    На Summer16, Alisa22, Animali и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. RosettaStone

    RosettaStone Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2019
    Пораки:
    853
    Допаѓања:
    9.994
    Пол:
    Женски
    И мене ми е чудно да не се јави да се пофали на најблиска рода, ама @Summer16 спомна дека се во добри односи со брат и снајка но дека брат и е скаран со помалиот брат. Што е како е причината да не се јави сепак се сложувам дека треба да поразговараат, дали одма ќе разговараат кога ќе честита или подоцна нејзин избор. Иако јас би се јавила за честито и би спомнала дека ми пречи што сум дознала од фб. Брат и сестра се, тетка станала, зар не е тоа огромна радост во фамилија па да се преќутува?
     
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Значи си ги знаеш проблемите измеѓу вас, знаеш дека не сте во најдобри односи и сега чекаш бебето да ги реши оти вие двајца немате муда да кренете слушалка и да се разберете ко луѓе? Чекај за второ или трето или некој друг битен настан да ве понесат емоции и тогаш да кренете слушалка. Дотогаш, зошто да не инает и тврдоглавост?
     
    На gjoker4e, Sofi.ja, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  20. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.744
    Допаѓања:
    8.757
    Пол:
    Женски
    Луѓе животот е премногу краток да си ставаме цртки кој, колку, што..

    Јас сум блиска со брат ми, кога се породив додека ме качија во соба, маж ми на најблиските се јавил и на моите, а мене пак ми докриве што на моите се јавил сакав од мене да слушнат :D, и одма се фатив за телефон на сите да ја споделам убавата вест, кефна до бескрај. Ама да напоменам имав многу лесен порагај, дури одма откако се породив се поткренав да станам па докторката ме искара. Зборот ми е дали и како поминал порагајот, може имало потешкотии па во тој момент и не знае човек каде му е главата.

    Јас не ја окривувам снаата овде, тука братот е крив. Мене не постои сила која од брат ми ќе ме оддели освен ако ја не сфатам дека така заслужува.

    Да сум на твое место ќе се јавам, и ќе му кажам дека ми е криво, и ќе видам како понатаму ќе се однесува. Имам случај во фамилија ист. На мм братот поради жена му не се гледа ич со мм, не го почитува, сопственото внуче го има видено два пати а има повеќе од три години. Никогаш нема да му забранам на мм да да се гледа со брат му, иако не заслужува ама нема да дозволам син ми без мое присуство и дозвола да оди кај таканаречениот чичо кој никогаш не изразил желба ниту да го види ниту пак слика да побара, а камоли да го слушне.
     
    На Summer16 и Spidy им се допаѓа ова.