1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Simbol

    Simbol Нов член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    И јас жалам што не си заминав истиот ден со се бебето.
    Таа оди на работа и по цел ден се жали како неможе се ја боли.А на мм толку му е потребно за да почне да ја сожалува.
    И јас цело време му зборував дека не сум слугинка и робот туку жена со чуства ама џабе.

    Во право си. Бидејќи да имав храброст работите немаше да бидат вакви како денес што се.
     
    Последна измена од модератор: 30 јули 2019
    На WildMk и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  2. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Не му зборувај . Бадијала разговор со него.
    Само смени се ти. Биди ладна, лоша. Па и нека не е исчистено некогаш. Ќе речеш и тебе те боли нешто.
    Зар ти робот си?
    Зашто си наивна ?

    Еден е животов. Ако не сакаш да се уништиш ќе отвориш малку уста ти и ќе пробаш да си го подобриш животот.
    Што ти да не можеш да живееш од нив, нека не можат тие.
    Лошите секогаш подобро проаѓаат во вакви ситуации;)
     
    Последна измена од модератор: 30 јули 2019
    На Abc07, zalosna, ЕденЧлен и 2 други им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Жел ми е што живееш во такви услови :hug:
    Мој совет е, да си се вработиш побрзо, и да си се под-осамостоиш од сите.. Та и од маж, та и од свекрва, родители.. ама сите..
    Детето ти е уште мало, не разбира баш, ама ќе почне... за брзо..
    Спремај се за да го смениш твојот живот... па макар и под нивни покрив, уште некоја година.
    Ама :!: како што веќе реков: Работа, и тргај пари и на страна.
     
    На mira.mira, zalosna, Milobebence и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Wow mama pred se dobro be do koga vaka voa maminite sinovi. Zosto se zenite ako nesakate da se odelite od majkite uste mislis ne im e presecena papocnata vrvca.
    Vo tvojot slucaj kolku i da e mama kukata na tvoite najdobro ti e da otides tamu na nekoe vreme ke im objasnis se i ostavi go toj tvoj maz neka si razmisli dobro sto mu e bitno vo zivotot i sto podrazbira pod semejstvo.
     
    На hopes му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Simbol

    Simbol Нов член

    Се зачлени на:
    29 јули 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Тој е израстен на таков начин да се плаши од неа.Така е воспитуван со страв кон неа и мислам дека затоа е ваков.И никогаш нема да увиди дека имаме проблем заради неа и ќе продолжи цело време да ми кажува дека си замислувам само работи. Заради него сум преслаба и пребледа.Имало денови кога сум легнувала гладна.Имало денови кога станувам со солзи и страв. Незнам...Има многу решенија ама треба храброст и да се сака пред се.Јас само сакам моето дете да порасте во мир и со родители.Знам дека неможам да го сменам.Исто знам дека можам сама да се сменам.Само што незнам од кај да почнам со себе.
    Верувајте ,сум му држела лутина и по цела недела и на крај ќе се смириме ,2-3 дена и пак по старо.И така во круг.Со тоа што секоја наредна караница е полоша од претходната.А тоа е бидејќи кога јас го кажувам проблемот,за него тоа не претставува работа за карање туку оди дирекно на тоа дека ми сметале неговите,не сум сакала да живеам тука,сум се жалела дека се прам а уствари што сум правела по цел ден дома.И крај нема.Како да не можиме да се разбериме.
     
  6. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    @Simbol Зошто да нема каде да одиш, имаш родители. Ти не си се родила кај сопругот си имаш семејно живеалиште каде си се родила и пораснала. Мало големо твое е. Ке се снајдете сите. Зошто ти да трпиш свашта таму со помисла дека нема каде да одиш. И те како имаш каде да одиш, не му припаѓа куќата само на братот бидејќи тој останал таму да живее. Е ако не си била мажена каде ќе си живеела сега? Појди си дома макар и на викенд, неколку дена чисто да одмориш физички и психички, без да им кажеш кога се враќаш. Од друга страна убаво е детето да расте со родители точно, ама не е убаво да расте со родители по цена на слушање кавги постојано, со несреќна мајка и татко и баба и дедо што ја третираат мајка му како слугинка без право на глас. Детето секако вака или онака си има двајца родители, можеби и посреќни ако не се заедно.
     
    На Emy867, mKdevojce, Watermelon96 и 6 други им се допаѓа ова.
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.272
    Чаре ти е да седиш и трпиш
    Друг наместо тебе неможе да сторе нешто мораш ти а се додека не предземиш нешто ке биде само бетер
    Така да седи и трај додека не собериш храброст
     
    На mira.mira, Lolipop23, ЕденЧлен и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Fleur-De-Lis

    Fleur-De-Lis Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2012
    Пораки:
    627
    Допаѓања:
    1.648
    Па ти уствари и несакаш да живееш со нив. Ако тој е мангуп и не гледа проблем, кажи си му ко ќе ти речи така дека несакаш да живееш со нив. Те гледам будало, замини си дома, не мисли дека нечија комоција уништуваш. Тоа е твое право. Не е само на братти. Знајш што ти порачувам и тебе и на сите како тебе.. Биди себична бе.. Зошто ти да трпиш, а сите свој филм да си тераат. бидете себични не до екстрема, но да си направите вам да ви биде убаво. Зошто срце на тој твојот му е убаво, зошто е себичен и гледа само за себе.
     
    На emiliana, Emy867, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Зошто едноставно не му кажеш дека несакаш да живееш повеќе таму ?
    Кажи му дека кога ќе бидете сами ќе има прилика да види каква домаќинка си.
    Ќе бидеш по упорна со зборењето , можеби ќе вроди со плод.

    Ако не те разбере, тогаш втора опција е да ги информираш твоите родители и со детето да отидеш кај нив, колку да види дека треба да си ја гледа и чува фамилијата.Ама твоите треба да знаат, зашто веројатно повторно ќе има обвинувања од свекрва ти, јавувања и доаѓања на муабет, треба да се спремни и тие, да знаат.
     
    На tina2018, Kate Rina 93, Simbol и 4 други им се допаѓа ова.
  10. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo zensski i jas imam eden problem... Mojot maz vo posledno vreme stana premnogu ljubomore. Dajte nekoj sovet kazete mi sto da pravam ovaa stvarno ne se trpi, jas razbiram ljubomora ama do volku ova e veke bolest......
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    И мојов е љубоморен и јас за инает уште повеќе го провоцирам. :lol:

    Да не си му дала некаков повод? Мажите знаат и да се љубоморни ако комуницираш со друг маж.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Problem e sto drzev dieta i oslabev mn... Primetiv deka toa mu smeta mn a isto taka mu smeta sto ponekogas sedam so prijatelki pieme vino pusime cigari, na seto toaa on mi vika sto pusis sto pies ti ai pijanica ti ne si za familija ne mozam da te podnesam mi se gadi od tebe

    Znaci jas ne sedam sekoja vecer so vinoto vo raka. Vo mesecot 2 do 3 pati ke se sobereme samo zeni sedime se zaebavamee da se opustimw malku i nie sme luge. Problemot e vo toa sto on ne go razbira toaa mn pati znae da stane agresiven i da me udri
     
    Последна измена од модератор: 12 август 2019
  13. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @anamari11 Пријави го говедото во полиција и разведи се.
    Какви совети за справување со љубомората.
     
    На bibiiii, Aschenputtel, happygirl и 9 други им се допаѓа ова.
  14. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Jas isto taka mislev uste ednas ako krene raka na mene da se javam vo policija... Samo sto se plasam od razvod se plasam kako sama posle so dve deca dali ke uspijam ponataka bez nego
     
  15. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @anamari11 Сигурно нема да ти биде полошо отколку сега со физичкото и психичко насилство, при кое и децата трпат на свој начин.
    Не чекај следен пат :f:
     
    На bibiiii, smooch, lovestoneddd и 6 други им се допаѓа ова.
  16. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Primer mu vikam ajde duso da izlezeme zaedno na pijacka decava ima koj da ni gi cuva on na seto toa mi se dere pijanico ni edna samo na alkohol mislis ti ne si za familija ne si za deca ti si ova ti si ona.... Dobro ne mi e jasno sto tolku gresno pravam sakam i jas so nego da uzivam, ponekogas si mislam deka e premnogu staromoden a ima 31 godina
     
  17. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.942
    Пол:
    Машки
    Не дозволувајте вака да продолжи, да применува психичко и физичко насилство врз вас, веднаш пријавете во полиција ако уште еднаш посегне врз вас, колку повеќе молчите толку повеќе тој ќе си зема сила, и ќе ве малтретира, на нему му е потребна стручна помош да се справи со агресијата, од агресијата му се јавува љубомора без причини, а љубомората ја користи како мотив да применува насилство врз вас.
     
    На lovestoneddd, WildMk и violetblue им се допаѓа ова.
  18. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.629
    Допаѓања:
    152.272
    Значи котекот не е проблем,проблемот е шо е љубоморен
     
    На TashSefton, Ygritte, Lolipop23 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Охрид88

    Охрид88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2018
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    А да го мафниш идиотот ??!!
     
    На WildMk и Animali им се допаѓа ова.
  20. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ne alisaa... Toa e isto problem amaa se trpam i ostanuvam zaradi decavaa... Ti kazuvam iskreno cel mesec sum vo razmisluvanje koga ke dojde toj den koga ke soberam hrabrost i ke si zaminam od nego... Ako prodolzi ova se vo ludnica ke zavrsam