1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @anamari11 Тој те удира и малтретира, а ти го молиш да излезете на пијачка? Како размислуваш, стварно не ми е јасно.
     
    На zalosna, Annora, smooch и 10 други им се допаѓа ова.
  2. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Znaci ne e sekogas taka agresiven ima i ubavi denovi koga se ponasa so mene normalno.... Ama poveketo se so karanje, stres, derenje i neznam uste sto.... Probuvav da smiram situacija da go spasam brakov ama ponekogas i jas nemozam da izdrzamm....

    Pred eden mesec mu vikam sakam razvod nemozam veke saka stanuva mi ja otvara vratata i mi kazuva da izlezam od doma. Znaci on nema da mi gi dava decata ako dojde do razvod. Posle tolku karanje ai mialev ajde ke stanam sega i ke idam pa sto saka neka bide, stanuvam mi ja zaklucuva vratata ne sum smeela da izlezam on me sakal pa pocnuva da olace pa zima nasi sliki albumi familijarno sto sme gi gleda place.... Strav mie mn sto ke se sluciii ako idam na toj cekor on moze da me vrti kako saka strav mie sgo ziveam so bolen covek neznam na sto e sposoben uste da napravi
     
    Последна измена од модератор: 12 август 2019
  3. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    А, зашто да не успееш? Сигурно си под 30год, значи млада, работноспособна зрела жена. Ќе си работиш и ќе си уживаш со децата. Децата ќе растат во здрава и хармонична средина.
    Зар не ти е жал за тие деца кој ве гледаат како се карате и тепате? Зар не мислиш дека се тоа трауми за нив и немаат хармонично детство какво што заслужуваат?
    Ако си ги сакаш децата, ако сакаш да растат здраво и среќно .... под хитноооо превземи нешто ради тие деца!
    Маж кој еднаш кренал рака ќе крене пак. А, верувам дека не е ни втор ни петти пат! И зар ќе живеете со млатење цел живот? Озбила си? Па не е уште 1-3г брак, па како ја мислиш иднината во таков брак во наредните најмалце уште 30г ? За некој месец ќе те ака од земја, а верувам такви психопати и сопствени деца удираат. И? Мисли на децата жено.
    Млада си, ќе помине време ќе запознаеш вистински маж кој ќе те гледа како жена и ќе имаш убав живот ти, а и твоите деца.
    И едно да знаеш : за да добиеш на суд ( мада деца кај мајка идат секад освен ако мајка не е со психички проблем ) на следно млатење .... без да те види ќе викнеш полиција и ќе направат записник. Оппп пак следно оппп пак полиција. И човечулето психопат ќе си има едно досие и како таква особа која млати жена, може и децата ако ги удрил, трпиш физички и психичко малтретирање, се плашиш од него итн. Не постоииии суд на планетава Земја која ќе дозволи деца да припаднат на таков човек ( па и мајката ако е таква исто важи ). Дури може и посетите на деца да му ги ограничиш само да се под социјален работник присутен.
    Така да мој нај ама најфер совет не само за тебе, највеќе за тие деца е да си се разведеш. Не сум за разводи освен во доле наведените ситуации сум ДА за развод!
    Јас сум од 2005г во брак, сме имале секакви ситуации ( кој ќе ти каже дека бракот му е идеален те лаже ) , но да крене рака на мене НИКОГАШ! Или да си ебава сојки, пијаничење или коцкање.... 10 деца да имаме знае дека нит мене нит деца ќе види! Тоа го знае од денот кога почнавме разговор за брак. Еве во моментов пиеме ладно ракииче и салатка ... ама не сме пијаници де :D. Сигурно не си ти секој ден со по една флаша вино натегната!
    Да, нирмално е да се караат двајца сопружници, ама физичко, психичко, ебавање сојки на страна, коцкање и пијанчење ... НЕ и не е нирмално и во таков брак е бизарно да се останува, па макар и 10 деца да се има.
     
    На Ygritte, oblace1, KateKane и 6 други им се допаѓа ова.
  4. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Fala ti mn stvarno se super napisaaa vo pravo si za see... I za toa sto pijam so prugarki toa se slucuva vo mesecot 2 do 3 pati da se sobereme kaj nekoja doma muzika i vince......

    Se nadevam dekaaa ke bidam pohrabraa i ke go napravam toj cekor ke stavam kraj na ovaa se, na ova sto poveke ne se podnesuva sekoj zbor sto go kazuva mora da bide prerecen... Ednostavno ne gledam ni jas idnina za nas dvajca.....
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Очигледно он има некаков проблем. Што им е на маживе? Не смееш да излезеш со другарка??? (facepalm)
     
  6. sofi2107

    sofi2107 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2014
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    5.881
    Пол:
    Женски
    И навистина не ми е јасно како останувате во такви бракови.
    Искрено сте себични и мислите само на себе! Да само на себе и сте себични! Не се љутете тоа е реалноста и вистината. Тоа е реченица која ќе ви ја каже секое стручно лице на кое би му се обратиле за вакви проблеми.
    Зашто да мислевте на сопствените деца ... НИКОГАШ ама НИКОГАШ ( морам со големи букви јбг ) немаше да останете ни 24ч во таков брак само за среќата, доброто и љубовта кон тие деца. Тие деца ви трпат хорори, млатење, викање, лупање врати, трескање по маси, мама плаче, мама со модрици, мама е тажна итн. Па зар не ви е бре жал за тие деца кој се во цутот на растот и кој треба да се развиваат и живеат во среќа и хармонија. Дај малку мислите на тие деца. Па тоа ќе ви го каже секој социјален работник, психијатар, психолог и секое стручно лице.
    За доброто на тие деца нема да сте во таков брак и крај на муабетот. Без патетики : ама што ќе правам сама, ама како ќе чувам сама деца, ама финансиски како ќе успеам итн! Све се може ако се сака ама баш све. Затоа е мајка... пожртвувана жена која за доброто на своите деца ќе направи све!
    Неколку примери имам во блиска околина. Ете ги, да тешко е првите месеци да не се лажеме! Но, многу потешко им било во бракот! Па после застанале на нозе, се избориле со самите себе, кренале глава, конечно лице им сјае, знаат да се насмеат од среќа, деца им се препородени, самите они се препородени и конечно го уживаат животот и децата им се среќни зашто мама е среќна и насмена со чисто лице без модринка и без солзи!
    Сепак мислам дека излишно е да се дава совети, ако самите со себе не си расчистите и не си ги стаите децата на прво место и пред себеси.
     
    На hello-kitty.90, oblace1, НаталиЛили и 5 други им се допаѓа ова.
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    Кога ке собереш храброст да го напуштиш не заборавај дека
    -без деца да не си изпаднала од таа кука ,кај ти таму децата
    -ако те удре ке пријавиш во полиција гледај да има записникнод полиција и лекарско од доктор
    Со тие докази он губе многу а ти ке си ги добиеш двете деца под твое стараталство
     
    На Lolipop23, WildMk, zalosna и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    А зошто не се запрашаш како влијае ова врз децата? Трпиш заради нив а како им е на нив да гледаат што се случува дома? Маж ти е психопат. Покрај се што ви се случува ти тоа го препишуваш на љубомора. Тоа не е љубомора, тоа е некоја болест. Не треба да трпиш заради децата туку баш заради нив да ставиш крај на ова.
     
    На oblace1, T.e.d.d.y, KateKane и 4 други им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Си похрабра!
    Првиот чекор е страшен, после, имаш мисија и ќе тераш.

    Не барај повеќе изговори, делувај.
    Има да се преродиш кога ќе се разделите.
     
    На oblace1, lovestoneddd, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Искрено, не би сакала да претпоставам како е да се живее со агресивна личност и како издржуваш таква тортура. Јас ли сум толку храбра или другите се плашливи и неодлучни што не можам да ги разбирам како размислуваат.
    Да сум на твоја позиција би се плашела ден повеќе да поминам со таков човек, а не да размислувам за спасување на бракот. Има ли повредно од здравјето и мирот?
    Брак се спасува доколку има што да спасиш, а е повредно од тие неколку убави денови кога се однесува нормално.
    Биди храбра, напушти го бродот што тоне и заштити ги децата за да не ве потоне неговата агресивност.
     
    На oblace1, lovestoneddd, H.VAGA и 5 други им се допаѓа ова.
  11. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ama on so mene se ponasa takaa so decata e sosema drug.. Im pokazuva mn ljubov se pravi so niv isto i oni go sakaat nego toaa e pricinata sto nemozam da zaminam mislam deka tiee ne bi sakale da ziveat bez nego
     
  12. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
  13. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
  14. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @anamari11 И колку може да биде свесно дете од 5 годинки, подлажано со убав збор, чоколади и подароци?

    Да беа тинејџери не само што ќе беа свесни, туку тие и ќе те молеа да си заминете.
     
    Последна измена: 10 август 2019
    На T.e.d.d.y, cresa-jagoda, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Животот на мајката не треба да престане у истиот момент кога од неа излегува нов живот. Како што не престанува за татковците. Јас разбирам и љубов према децата, и грижи што понатаму, ама зашто заборавате дека и пред вас допрва стојат неиживеани денови, дека имате уште да видите од овој живот, убави работи нормално. Без навреда, али повеќето од вас, мислам дека децата ги користите како изговор за вашата неодлучност, страв, малост. Толку ве имаат свртено да мислите дека не можете без човек со патлак до ваша страна, кој каков сака нека е, не ве бива без него. Заборавате дека и вие сте луѓе со потреби, со свои начини на правење на нештата, со право на свое мислење и дејствување.
    Зошто дозволувате да ве третираат како стока, отсекогаш ме интересирало ова, колку треба да не се цени човек себе си, за да ДОЗВОЛУВА и толерира психо физичко насилство врз себе, без разлика колку пати се има десено. Човек ли си ти или робот кој ќе игра под команди, што си ?
     
    На TashSefton, Wdrhd, mKdevojce и 11 други им се допаѓа ова.
  16. Forca

    Forca Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2016
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.943
    Пол:
    Машки
    Ако се уште не си одлучна за развод, доколку продолжи и понатаму, пријави го во полиција и дополнително преку адвокат или Центарот за социјална работа побарај заштита од судот како жртва на семејно насилство (во случајов и психичко и физичко), како што прочитав тој има 31 година, еден повик од полиција на разговор, и дополнително со изречена мерка од судот, и тоа како ќе се промени, високи се казните за семејно насилство и за волја на вистината институциите сериозно се насочени кон сузбивање на семејното насилство, кое за жал е многу застапено во нашата држава, но за жал и жртвите на семејно насилство немаат доволно храброст за да пријават и најчесто се одлучуваат да премолчат и да трпат.
     
    На oblace1, lovestoneddd, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Па и не е така едноставно.

    Why Domestic Violence Victims Don't “Just Leave”
    *Some of the reasons they discovered included financial need, lack of another place to go, as well as reported lack of help from law enforcement.
    *prior research indicating a variety of reasons victims do not leave their abusers, including a cost-benefit analysis weighing relational benefits against the costs of separation.
    *research shows that the risk of intimate partner violence is increased within the context of a separation, and that femicide may be triggered by an actual or even anticipated separation. They also note that the risk of violence during a separation is not a long-term possibility, it is immediate.

    Emotional Profile of Women Victims of Domestic Violence
    According to results obtained in this research, it can be concluded that women victims of domestic violence have significantly more intensive negative emotional dimensions in comparison to women who were not abused. Women victims of domestic violence with higher frequency of abuse describe themselves as more sad, apathetic, lonely, angry, quarrelsome and less sociable. Prominence of negative emotions, deprivation and aggression, can be factor of risk for mental health disorders and for re-victimisation of women victims of domestic violence.

    TRAUMA, MENTAL HEALTH AND DOMESTIC VIOLENCE
    Panic attacks, post traumatic stress disorder, substance abuse, depression and anxiety are often ignited by domestic violence and/or other severe forms of abuse. Issues surrounding poor mental health are often ignored or go unaddressed by society. Coping with emotional and psychological traumas often becomes burdensome for survivors. Stabilizing basic resources can become strenuous and tedious.

    Research indicates:
    • 54% to 84% of battered women suffer from PTSD,
    • 63% to 77% of battered women experience depression, and
    • 38% to 75% experience anxiety.
     
    На Sandrin4 и Animali им се допаѓа ова.
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Ама он 10 дена е супер маж, само 11иот ја тепа, е де де големо чудо.
    Ќе потрши она, оти децата немало да и ги даде.
    Како бе, како?
    Не ти е страв дека еден 11ти ден може да ти биде последен од животот?? Тогаш со децата шо?
    Имав една, маж и ја тепаше, гасеше цигари од неа. Трпеше, лажеше паднала ова она.
    И се разведе, и не и ги зема децата, и 2 специјализации заврши, и се премажи и си роди уште едно детенце.
    Мене искрено би ми било страв да не ме убие.
     
    На bibiiii, lovestoneddd, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  19. anamari11

    anamari11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Veruvaj se plasam i jas od toa.
    Eve sega me nema udreno 2 meseci, ama problemot e vo toa sto ne se ponasa so mene kako sto treba so site pravi normalno muabet mene samo me ponizava pred drugite.... Mi vika ne mozam da te podnesam ne si takva zena kako sto sakam da bides....
    Ok vikam ima sekakvi zeni ne sme site isti ako tolku gledas deka jas i ti ne si odgovarame se karame sekoj vtor den zasto togas ne me ostavis i ja baras idealnata zena za tebe...
    Na seto toa on mi vikaa zatoa sto me sakal mn ne mozel da zivee bez mene.......


    Od vakva ljubov nisto nie se odalecuvame sekoj den se poveke i poveke go cekam samo denot koga ke bidam dovolno hrabra i ke zaminam
     
  20. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    И да заминеш, овој е болен.

    https://www.facebook.com/onecanednamozhe/
    Јави се овде, ќе ти помогнат. И пријави во полиција. Не трпи!
     
    Последна измена од модератор: 18 август 2019