1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

  1. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Da e taka discipliniran i po doma da ti pomaga odma ke vi e podruga atmosverata. Ama ajde si zacrtal nekoja mislovna imenka vo glava i odi dokazi mu. Teraj si i ti taka setan so drugarkata i ic neka ne te tangira sto ne ti zboruva koga veke nekolku pati imas razgovarano na taa tema. I ne popoustaj stoj si na stavot
     
    На crazylady, cresa-jagoda, oblace1 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Не знам до кај ќе стигнеме вака искрено. Сега си легна да се одморел , без збор да ми рече цел ден.
    Јас со децата дојдов кај моите, тука ќе ручаме. Ќе му напишам порака дека сме овде ако сака да дојде за ручек. Искрено не верувам дека ќе дојде.
    Му викам ајде да разговараме , да направиме некој компромис, вика таа тема е затворена. Не знам дали да го форсирам да му зборам ичи да оставам вака некое време. Голем инает е и нема да попушти, а мене тешко ми е да седам во таква атмпсфера.
     
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не сакам да те разочарам... но, од искуство, молчењето и функцонирање секој на своја страна, е почеток на крајот.
     
    На crazylady, bibiiii и Bezimenka@ им се допаѓа ова.
  4. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Tesko ke ti bide ako popustis i mu odis po gazot na sekoe. Vaka udri ignor mnogu raboti mozat da dobijat olesnitelna okolnost i batali ne go moli iZleguva ko ti da pravis nesto pogresno vo situacijava. A ova so inaetov ko malo dete nekoe tolku li ne svaka deka ti nemozes se sama da postignes i deka ne zivee vo hotel i nemate kukjna pomosnicka da sreduva i da mu gotve sto ke mu prdne nego.

    Ne bi rekla ako nesto mu znacat zenata i decata togas ke si go ukluci malku mozokot. So treba da pravi zenava robinka da izigrava?
     
    Последна измена од модератор: 16 септември 2019
    На cresa-jagoda, marchi-cool и Kom.pot им се допаѓа ова.
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Имаш такво искуство? Во спротивно, би било поинаку да не е едно ако во твојот пост.
     
  6. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Што ми советуваш, како да постапам?
     
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ќе ти пишам ЛП.
     
  8. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Поголема глупост од оваа немам прочитано.
    Јас и маж ми многу пати не сѓе зборувале па на крај секогаш попуштал тој што е крив и се средувала ситуацијата.
    Маж ти моментално се осеќа навредено. Најпаметно ти е да му кажеш дека кога ќе одлучи да разговарате и да се договорите како ќе функционирате ќе бидеш тука. Се до тогаш остави му простор да се дурли како мало дете, ќе види не види ќе му помине. Ова е минлива работа без гајле. Ако му е дојдено до жена и деца ќе се подзамисли малку.
     
    На ForeverYoung, cresa-jagoda, Alita и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Нас ова ни е прв пат олку долго да сме лути без да зборуваме.
    И друг пат сме се карале па сме се миреле вечерта.
    Викендов ништо не му зборувам, ќе го оставам да се смири. Понеделник ќе пробам смирено да му пријдам, да се договориме. Се надевам дека ќе сњ свести дека не е во право .
     
    На Annora и Abc07 им се допаѓа ова.
  10. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Da ne si ima nekoj drug problem,pa demek lut za jadenjeto?
     
    На eli25 и Abc07 им се допаѓа ова.
  11. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Периодов му е напнат и на работа, има приватен бизнис кој некако наиде на потешкотии. Сепак тоа не е оправдување. Јас пробувам да сум радположена кога ќе си дојде, иако сум имала напорен ден со децата. Ручек секогаш има, речиси и ние се прилагодивме на неговиот начин да не готвам по два различни.
    Проблемот е за вечера, кога сум преуморна за да готвам. Ќе му дадам идеја за нешто и ми вика се едно исто јадел и ми напѓа видеа со рецепти од нет. Исто и насабајле не знам дали за децава да правам или за него доручек пред да оди на работа.
    За него е ова голема работа и повеќе пати ми префрлал дека доручек, ручек и вечера дома мора да има. Дека не е проблем ако ми е мака може да нарачаме, ама тоа да сум го кажела на време за да планира. А не во осум саат да го прашувам што сака за вечера.
    Не знам дали да разговарам со свекрва ми , да и кажам што ме мачи, па може ќе ми помогне.
     
  12. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.400
    Допаѓања:
    35.974
    Дали е можно да зготвиш неколку ствари за викенд, па во тек на недела да одмрзнуваш?
    А за муабет со свекрвата, најдобро знаеш дали ќе ти даде добар совет или ќе му каже него па тој пак ке се лути....
    Кога вечера би била единствен проблем ќе го решите некако, ако периодов му е тежок - најди му се за јадење, ама ова и со чистење е без везе навистина, сепак не живеете во 19 век. Ако немаш сила треба да те разбере. Совршен дом нигде нема.
     
    На Kom.pot и Abc07 им се допаѓа ова.
  13. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Не знам за ова со мрзнењево не сум размислила. Кога ќе разговараме ќе му дадам предлог. Да така е , да е само јадење ќе се снајдам, ама и деца и чистење и јадење и се.. плус кога ќе почнам на работа уште помалце време ќе имам .
    Уште не ми зборува , не дојде на ручек како што и претпоставив.
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ако не му се готви, нека не јади.
     
    На cresa-jagoda, Alita, sofi2107 и 5 други им се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    @Kom.pot јас имав сличен “проблем“ да го наречам. Мм сметаше дека бидејќи оди на работа а јас сум дома се мора да е цакум пакум и да не ми помага, јас дома со дете, со молзење, со сите салтанати дома беше хаос а господин мужич у најголем хаос на работа по цел ден, не се прибираше. Истите изговори, ти си дома, јас работам. Ок, нема проблем, јадевме јадење по 3 дена исто, кога чистев не шетав дете, кога готвев не шетав дете... Е не чини, епа не чини. Он уште не разбира и еве скоро година работам и не му е јасно, ама ми е гајле, ќе си го терам моето и крај. Кога ќе чистам или ќе чува дете или ќе помага, нешто мора да “страда“. Ако ти коментира за чистење и пеглање кажи му дека не си сама во куќата и не си слугинка, дека кој што си испрљал треба да си собере. Јас му имам оставено на маса трошки 3 дена, вриеше во мене, ама ми вика после 3 дена трошкиве сами нема да се соберат, му одговорив трошките сами и не се направија, ко попче избриша. Баба ми бог да ја прости ми има дадено еден совет, Во една фамилија ако само еден чисти а сите растураат нема да е чисто, ако сите фатат по нешто ќе свети цело време. Мора да се има компромис, јас му викам иди однеси дете надвор јас ќе средам, за викенд он правосмукалка јас џогер, он купатило јас кујна и одиме да шетаме, иначе јас дома роб на куќата нема да сум па макар цел живот останал да спие во дневна. Не му попуштај оти ќе те земе под нозе. Он се научил од татко му лежи лебу и сега тебе тие песни ти ги пее, ржни ќе видиш дека ќе се смени.
     
    На SummerGirl, Doozy, Emma2 и 23 други им се допаѓа ова.
  16. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Сношти си легна во спална како попче :) Му предложив јас да правам ручек и доручек, тој да е задолжен за вечера. За чистење преку недела ќе потфаќам што можам, за викенд заедно.
    Рече уште дека е рано за компромиси, да не се секирам за него , сам ќе си берел гајле за јадење. Не го напињам, јас ќе направам ручек денес секако, па ако сака нек јаде.
    Инаку тој е многу педантен и спастрен, после јадење тој ја раскрева масата, неговите плакари сам си ги мести, алишта никогаш не остава така расфрлени. Исто за децата кажав дека е вклучен во сите активности.
    Се надевам ќе пребродиме
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Се тоа фино, ама вц ти не прљаш сама, алишта ти сама не прљаш да переш и пеглаш одозгора, направете некој план, пример еден ден во неделата јас пеглам ти чувај деца и направи вечера пример, доволно да те одмени малку. Маж не готви зошто готви ужасно, ама работи во бавча и зеленчукот е негова работа, знае да помине со правосмукалка и да избрише со џогер, некни ми мрчеше не се чистел подот убаво со џогер, ОК, повели крпа, средство и кофа, изрибај го убаво сам. Ми се чудат како така размислувам, демек работа на жената е и да чува дете и да чисти и да спрема и се, на свекрва ми мислење и на сите околу мене, ама кај мене тоа нема.
     
    На SummerGirl, Doozy, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.070
    Како бе јадењето е најголем проблем па и до лутење да е работава? бре бре. Нашле па зашле.
    Дур бев на породилно маж ми се лутеше зошо сум готвела. Знаеше колку ми е тешко(неспиење,доење,молзење......) па и уштр ручек ми вика ќе правиш место да одмараш.
    Да ти се плукнам у маживе штом размислуваат така !
     
    На crazylady, SummerGirl, Doozy и 16 други им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Кога ми дехидрира бебе докторката во болница рече, ти татко од денес натака си одговорен за ручек и се останато со ручек, бар дур пркне бебе, мама со бебе ќе седи, ќе молзи, ќе гушка, ќе спие, а ти другото се. Многу ми беше финичко.
     
    На crazylady, SummerGirl, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    сериозно? Ти дома и куќа да водиш и деца да гледаш и него и себе и уште ти да си крива? Стварно сериозни сте? Јас во браков илјада турбуленции сум поминала. Состојбата е многу добра во моментов ама ако дојде до момент каде јас ионака посекако се раскинувам и со деца и со се па уште и јас да сум крива или да рече дека тој не може да ми помогне да ја побарам сестра ми има да си оди сосе партали од дома,ако е за со сестра ми со неа ќе живеам. Ако е за јас се сама дома уште и поддршка да бидам... А мене кој??? Ма марш упм јас да пропаѓам на нервна база а тој диета да си тера и јас да му водам есап не богати мајка му за тоа нека ја бара. За слугување дома има жени по 500-1000 ден на ден што работат нека таква си најде.

    Да не се разбереме погрешно од моја гледна точка така е. Неправда од негова страна а ти на пат за "во лудница" место во мир да си ги гледаш децата. Не те советувам на ништо погрешно само сум револтирана оти мт не е во право. А има и многу па и полоши од него. Не дека не може или нема памет. Проблем е што мора мажите да се "јаки"
     
    На bibiiii, Kate Rina 93, Bezimenka@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.