Брачни совети

Дискусија во 'Брак' започната од Silver.E, 27 август 2013.

 1. Nenna97

  Nenna97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2018
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  И јас да се пожалам на темата.
  Мислам дека мм има некој психички проблем, нон стоп се дере, се кара, се му е наопаку.
  Моментално живееме со свекор и свекрва, јас, мм и беба.
  Реално свекор и свекрва не се такви да повишаат тон, одат на работа по цел ден, имат и други обврски, само јас и беба сме дома.
  Јас незнам што се случи со него, не беше таков. Му смета јас што зборувам, да сум ќутела, зошто сум пиела кафе со свекрва, зошто сум разговарала со нив. Зима некои предмети си ги става некаде, на мене ми се дери.
  Зеде некни ги избриша и баба му тетка му, цела фамилија од фб немам појма зошто.
  Лошп зборува за сите на луѓето што се околу него.
  Денес требаше да одиме во новиот стан да зимаме мерки, а свекрва цел живот со тоа се занимава, сакав да ја земам да ми даде некој совет што како, зошто реално со мој 22 години нити сум реновиралс нити сум опремувала стан, кога ми се јави на телефон да ми каже накај колку ќе одиме, а моментално е на перење на колата почна да се дери ненормално многу, не сакал никој сам ќе одел.
  Јас отворено му кажав или да си закаже термин кај психолог, или си ги зимам парталите и дирекно за мк, подобро да се излекува додека е млад, зошто не планирам и на мене да ме разболува.
  Исто така на закажена свадба, тој ја откажа без мене да ме праша јас што мислам а и другите околу него.
  Некни беше на болница а не ни кажа дали ќе го снимаат, кога си дојде го прашав што направи, почна да се дере пред дете глеј си го животот.
  Сношти бебе спие тој во иста соба со светнана ламба и кога влегов викам не ти е греота за беба, што не си ја исклучувил ламбата, пак почна да урла.
   
  Последна измена: 27 октомври 2019
 2. Kikiccc

  Kikiccc Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  588
  Пол:
  Женски
  Со таков тип не ти треба бидејќи во иднина уште полошо ќе ви биди, веднаш замини си за мкд колку и да ти е тешко подобро за тебе и за бебето, со термин кај психолог нема да му помогни. Бидејќи си млада контактирај се со твоите родители и свекор и свекрва и не дозволувај тој да ти го уништи животот, со среќа.
   
  На crazylady, Summer16, bibiiii и 4 други им се допаѓа ова.
 3. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.608
  Допаѓања:
  72.912
  Пол:
  Женски
  Kako toa vednash da si zamini za mk?
  @Nenna97 Vo brak ste so mt ili samo zhiveete zaedno? Si razmislila li ako zaminish so maloto za mk deka mt mozhi da prijavi deka si go kidnapirala deteto?
  Se izvinuvam za lat.
   
  На Tajnaotrovna, Annora и Nenna97 им се допаѓа ова.
 4. Nenna97

  Nenna97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2018
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  Да, во брак сме.
  Секако не планирам да си одам за мкд без негово знаење.
   
  На crazylady и zalosna им се допаѓа ова.
 5. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  7.502

  Иста сум и јас како мажот ти. Има моменти ко се ми е дојдено преку глава и знам буквално да откачам, па морам да викам за да се испразнам. Имаш спомнато мажот ти откажал свадба , абе иста сум ко него, каква свадба, какво одење по гости , се откажувам во секунда.

  Тоа е поради стресниот живот и кога се собираат обврски наеднаш еден куп , па не знае човек од кај да почне да се средува со животот.

  Психолог не помага.

  Јас на фејсбук имам само 80 пријатели, од нив 10 роднини, другото се е избришано , не оти сум скарана , туку оти ме прашуваат за мојот живот, се напнувам кога ми се мешаат во она што сум одлучила.

  И нормално ќе бидам нервозна. Апсолутно го сфаќам мажот ти. Премногу напнатост од сите страни ......за да се одмори од се , му треба одмор, да заминете на 2-3 дена некаде.

  Е затоа ако ме читаш на форумот, пишав дека ги намалив работните саати......премногу бев посветена на работата и немав време за мене.

  Ако мажот ти работи полно работно време, дефинитивно му треба одмор макар на кратко за психички да се смири.

  Ништо друго, никаков доктор и дрогирање нема да помагаат.

  Одмор и само одмор.

  Си знам по себе , затоа пишав од мое искуство.
   
  На crazylady, gjoker4e, teaiva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.702
  Допаѓања:
  135.840
  Никој тука не може да ти каже што му е..
  Очигледно, нешто го мачи.
  Ако можете да го убедите да посети психолог (како што рече), најпаметно ќе биде.
   
  На crazylady, Summer16, teaiva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  7.502

  А што ќе прави ако нема ефект од психологот ?
   
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.702
  Допаѓања:
  135.840
  Ќе оди на психијатар.
  Ќе го дијагностицира (ако има што), па ќе му препише терапија.. ако треба.
  Може и со друго нешто да има проблем.. може со тироидната.. и тоа мава на нервите.
   
  На crazylady, fana, teaiva и 5 други им се допаѓа ова.
 9. Nenna97

  Nenna97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2018
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  2.253
  Пол:
  Женски
  @Herrera стварно незнам што го мачи, некој филм има во главата, а за тоа нема причина.
  @WildMk му кажав со најдобра намера дека тука нема ништо лошо, јас ќе одам со него на терапии, кога запнал не не јас сум била болна.
  Прегеска дојде до ситуација кога почна да вика јас ке си земам друга жена, со широко срце и насмеана ќе си ги пречекува гостите во новиот стан. А ти можеш да си тераш 1000 мажи долу.
  Некни една негова другарка беше дојдена со едно друго девојче он што се плеткал на времето со неа вика пиши им да дојдат на гости, и си викам ај баш да му го видам мозокот, и после му кажувам нели ти е срам, таму сите знаат дека си се плеткал со таа и сега излегувам јас будала пред сите.
  Кажа дека толку е со нас, викам да човек како може да си скапа глава во зид друг никој неможе да го накари, и ми вика е што толку лошо сум ти кажал..
  Кога запнал ќе одам во друг стан да живеам никој не ми треба.
  А најреално никој ништо нити му има кажено ни ништо, тој си има замисла во главата дека татко му и вујко му му праваат нешто.. Катастрофа
   
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FVP

  FVP Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  824
  Пол:
  Женски
  I'ma seriozen psihichki problem za koj mu streba struchna medicinska pomosh (chitaj psihijatar ne psiholog).
   
  На Miss666, teaiva, bibiiii и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  7.502
  @Nenna97 , тогаш директно на психијатар .....убаво те има советувано @FVP :mp:
   
  На teaiva, Dadusicka, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Kikiccc

  Kikiccc Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  569
  Допаѓања:
  588
  Пол:
  Женски
  А како тој може да го одложи свадбата без да ја праша?
  На каков начин е тоа, тоа е заеднички план и мажот и жената треба заедно да разговараа дали треба да се одложи или не, дали имат некој проблеми или не.
  Исто како што кажа таа дека тој и се дери, не и кажува што направил на болница и се по негово итн, тоа не е во ред со неговото однесување според од ова треба таа да разговара со него и да го праша дали имат здраствени проблеми, ако немат ни тоа ни друго тогаш тој не е човек, подобро испитувај ја работата пред да се одлучи да си замине, млада е и треба помош од родителите и од свекор и свекрва и бидејќи во иднина да не биди полошо, таа си знае.
   
 13. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.608
  Допаѓања:
  72.912
  Пол:
  Женски
  Mnogu nervozna ti :)
  Smiri malku nervozata i pazhlivo prochitaj :)
   
  Последна измена: 27 октомври 2019
  На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  2.108
  Пол:
  Женски
  Маж ти има сериозен проблем. Нешто го мачи. Тој само со тебе така се однесува или со сите околу него?
  Јас да сум верувај не би трпела подолг временски период, ќе се обидам да му помогнам со разговор, ќе му закажам на психијатар и ако пак не соработува со мене би се откажала од бракот. Тој ако не почне да се освестува што прави и дека нешто не е во ред со него, ти колку и да се трудиш залудно е.
  Ти веројатно имаш голема доза на трпение и чуваш се во себе, ама тоа еден ден ќе пукне и ќе се одрази на твоето здравје или на вашиот брак. На крај ти ќе завршиш кај психолог.
  Жал ми е ама биди упорна, бидејќи психичкиот проблем не е нешто што треба да се занемари.
  Колку трае ова?
   
  На crazylady, Miss666 и WildMk им се допаѓа ова.
 15. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.707
  Допаѓања:
  48.053
  Пол:
  Женски
  Да откажеш свадба без да знае партнерот? Сопствена свадба не одење на гости, така ја разбрав Нена.

  Мислам дека си премлада и те манипулира. Не знам што е проблемот ама и на друго место те имам прочитано, ти си ептен млада, он те смета за дете очигледно а и он самиот е дете чим се понаша така. Какви се тие закани готово е со нас, ок, нека е готово, си одам ако е така, што му седиш кога он сам ти вика готово е. Да ми рече мене маж ми готово е со нас, ќе си земам друга жена инстант ќе си ги спакувам парталите и да ме нема, јас не сум играчка да си поигра па да ме фрли, кога ќе му текне пак да си поигра.
   
  На sleepingbeauty, Miss666, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.534
  Допаѓања:
  187.319
  Пол:
  Женски
  Лошо е кога и самиот не е свесен за состојбата. Лошо е што не успева да сфати дека има проблем.
  Ако е и дамиот свесен нема да зборува и да се однесува така.

  Дека имате проблем имате и тоа огоромен.

  Може има и друга, коментарите некако се му такви.
  Однсот нула, не си ти најдена на улица да те вреѓа кај стигне и колку сака.

  Имаш решение да се тргнеш од него, замини извесно време самиот нека трезвено размисли на само што сака и што му е преоритет во животот со мирна глава.
  Или замини кај свекрвата таму во друга соба.

  Никако не молчи и не биди како ништо да не е било.

  Ако сфати кога ќе сфати дека има проблем тогаш можеш да бидеш покрај него.

  Не, не е нормално вака да се понаша да знаеш.
  Обично и луѓето имаат периоди и бракот.. ама не е изговор да се однаса ко стока спрема вас.

  Едноставно тргни се од него. И ако гледаш дека нема чаре почни да работиш на себе за да се тргнеш од таков човек што те рамни со нула.
   
  На crazylady, hermosa, Miss666 и 12 други им се допаѓа ова.
 17. teaiva

  teaiva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  203
  Обично лугето кои имаат друга ,знаат да се нетрпеливи кон фамилијата ,посебно кон сопругата,и се да им пречи.Испитај ситуација,нешто го мачи како и да е,да не ти стварам шубе.И некако навредливо е сопругот да поканува бивша девојка на гости..колку што јас те разбрав..
   
  На Роберт 7, Herrera, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
 18. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.786
  Допаѓања:
  19.097
  Пол:
  Женски
  Прво ти закажи термин на психијатар и појди сама или со свекорот и свекрвата. На психијатарот ќе кажеш дека ти треба помош за блиска особа. Јас така имам направено во Мк, психијатарот одма знаеше што е, а после и се докажа.

  Свекрвата и свекорот знаат? Пред нив се дере?

  Маж ти прв отиде или веќе имаше некој таму? Ако преживеал нешто мачно може и од тоа да му е.

  Остани смирена и внимавај на беба.
   
  На crazylady, candy.cane, ninja35 и 4 други им се допаѓа ова.
 19. alexsandraa

  alexsandraa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Ми треба совет и мислење. Со сопругот во брак сме 3 години.. На почетокот на бракот се беше како што треба, имавме односи повеќе пати во неделата, но одкако останав бремена се се промени.. Породена сум пред 6 месеци и сеуше нема никаква желба за тоа ни сега ни дури бев бремена.. Однос имаме еднаш во месецот и тоа како со сила. Јас сум истата каква што бев и пред да останам бремена, немам промени ни во телото ни во изгледот, незнам дали му станав одбивна, дали повеќе не го привлекувам или нешто друго... Не сме разговарале за ова со надеж дека ќе се смени, и мислеќи дека се периоди, но ова нема крај...
   
  На kuc му/ѝ се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.702
  Допаѓања:
  135.840
  Епа разговарајте.
   
  На Alisa22, stetoskop, st2007 и 3 други им се допаѓа ова.