1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бремени штитенички во ЈУ за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми 25 Мај

Дискусија во 'Политика и настани' започната од baba Rada, 20 февруари 2018.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.522
    Министерката нека не се вади дека не се истражен орган и да препишува на мвр, под нивна надлежност се домовите и мора да создадат свое тело кое ќе го испита случајот заедно со мвр.
    Нека не се прават на три и пол дека е невозможно.
    Под чие министерство тие ропаци таму лапаат плата? Под мвр?!
    Ретардирана работа.
    Мила Царовска ми е сомнителен и неспособен лик после три месеци од владеењето на сдсм, она само јако добро се глуми дека ја бива.
    Па и изјавата дека своеволно имале односи... ај една, ама толку многу? Значи дека институцијата не ја завршила работата како што треба!!!
     
    На CameliaMiller, Asistentkа, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    За мене, не е у прашање никаква политичка коректност, туку едноставно здрав разум.

    Се работи за деца без родители, кои требало да бидат згрижени од државата, а наместо тоа се злоупотребени на најужасен можен начин, и тоа од истите тие вработени кои требало да се грижат за нив.

    Со спомнување на националната припадност на децата и политичката припадност на одговорните лица само се релативизира целата дискусија и се носи во друга, непотребна насока.

    Она што им се случувало на децата-штитеници на домот е ужасно и осудата од јавноста треба да биде иста, без разлика од која националност биле децата, а оние кои се одговорни и кои дозволиле ова да се случува и да трае со години треба да одговараат за тоа и да бидат најстрого казнети - без разлика на која партија припаѓаат.
     
    На dayla, x.Daisy.x, CameliaMiller и 15 други им се допаѓа ова.
  3. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Најтрагично од се е тоа што Роми злоставуваат Роми, во голем број од случаите.
    Лично сум сведочела како некој од тој етникум, кој е на висока позиција ги презира и занемарува сограѓаните.
    Крадат од нив и ги омаловажуваат. Да, има еден куп невладини и фондации, но тие средства никогаш не стигнале до најсиромашните Роми. Значи, хаос е во таа област. Поради партизацијата на цела држава, една група на богати Роми, профитира над другата и тоа нема крај.

    Од друга страна и сиромашни Македонци од ранлива категорија, не поминуваат ништо подобро.
    Слушнав една приказна, која лично ме потресе баш пред некој ден. Постои една програма од државава, да се посвојуваат деца од ваквите категории кај одредени семејства, кои за возврат примаат парична надохнада. Македонче, посвоено во албанско семејство. Немало никакви услови и време за учење, затоа што го приморувале да работи после школо. Станува збор за рурална средина, каде преживуваат исклучиво од земјоделство и сточарство. Не тврдам дека не треба да работи, ама тврдам дека е експлоатиран.
    Ете толку се грижи државата и за Роми и за Македонци и за било кој етникум.

    И не ја вртам темата во друга насока, не потикнувам на омраза, ја кажувам само вистината.
     
    На Asistentkа, sjdgo и baba Rada им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    На 7 год. ќе стане мајка?Жити се??Па на колку добиваат овие девојчиња?Се претерува.
    А инаку некои Ромки и своеволно си прават деца и имаат повеќе од 1 сексуален партнер и воопшто не ни одат во домовите.Насилни се малтретираат други девојчиња бидејќи они се штитенички на државата.Свашта има да знаете.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Многу ме потресе овој настан..пишувам, спомени ми се редат, плачам...;(;(;(
    Мајками покојна беше дете раснето во дом за деца без родители:(...паметам кога ми го прескажуваше нејзиното тажно детство, кога ми ги опишуваше колку и биле тенки рачињата и малите ноџиња, колку се чешала од вошките во коса, колку и било студено навечер и дека повеќе била гладна отколку сита...колку плачела за нечие раме, за нечија прегратка кога била болна, колку само била љубоморна на децата надвор од домот што живееле лагоден живот и имале родители.....уффф.многу тажни спомени...тежок е животот во домот..јадни деца, оставени и напуштени од сите.....тажни детски очиња вперени во влезот и надеж во срцето дека некој ќе дојде и ќе ги однесе во топол дом;(

    Сите потфрливме, ние народот, институциите, немаме никаква душа, немаме свест, безредие и беззаконие..МОРА да одговараат пред народот сите тие таму вработени за несовесност и нехуманост....Тие таму треба да бидат и родители на децата и раме за плачење, треба да им бидат подршка се додека не застанат на свои нозе и не бидат оспособени за самостоен живот...НЕ смееме да оставиме да се заташкаат овеи работи и сите пријави да се изгубат во судските фиоки..треба на социјалниве мрежи јавно да ги критикуваме, да ги кудиме...кога не не бива да ја земеме власта во раце и сите што не работат како треба, директно во контејнери да ги фрлиме...

    Греота се тие деца, фрлени во домови каде треба да ја пишуваат книгата на животот а не ја знаат историјата на минатото..:(

    Секој што прифатил работа во такви домови треба да даде заклетва дека правилно и совесно ќе си ја врши хуманата задача.....

    Да се надеваме дека после овој потрес, ќе се доведе некој ред:(
     
    На Asistentkа, kikkki, kim.k и 6 други им се допаѓа ова.
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Можда сум досадна, ама неправда ми е насловот на темава. Затоа ја молам @RainBow да го корегира.
    Секојдневно ги гледам дечињата во "11 Октомври" и тоа што го гледам е дека се згрижени.
    Можеби и зад тие врати има проблеми, но се додека (дај Боже никогаш) не е Домот за деца без родители на тапет, ми смета насловов.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Бременото девојче кое абортираше е од 25 мај, темата е за нејзе и останатите малолетнички со слична судбина.
    Што се однесува до домот 11 октомври, мајка ми од таму беше излезена, таму ја научија занает..но, на жалост, тоа време кога она престојувала не било ништо подобро од сега.
    Верувај ми.
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    А кој го силувал девојчево?Некој од вработените или рандом човек?
     
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    http://standard.mk/devojche-od-domot-25-maj-povekjepati-bilo-siluvano/

    Незнам дали се најдени злоставувачите...очигледно е дека се повеќемина мажи.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Не можело ли да пријави дејвојчево што ќутат..А за ваквите копилиња дерење до гола кожа.За жал имав ваков случај во моја близина на фраерот мам****о мамино му го расплакав мажиња едни бедни.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Бабе значи јасно ми е дека е од 25 Мај. Ама тррба да е јасно и дека тоа не е дом за деца без родители како што стои во насловот.
    СОЦИЈАЛНИ УСТАНОВИ
    ЈУ ЗА ЗГРИЖУВАЊЕ ДЕЦА СО ВОСПИТНО-СОЦИЈАЛНИ ПРОБЛЕМИ 25 МАЈ
     
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Уфф, да душо, во право си..нека го исправат насловот(y)
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.942
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Значи страшно е ова што се случува луѓе. Како не им е срам на тие, децата ги препуштаат сами на себе.
    Немаат ли грижа на совест или пак гајле им е.
    Им ги уништиле животите на девојчињата засекогаш, а и не верувам дека се само тие, ги има веројатно уште.
    Жално многу.
    Од чистачки, негувателки, директори, па уште што ти знам се да измават и да ги затворат.
     
    На Asistentkа и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Najpotresno e sto tie mazi setaat kako nisto da ne se slucilo dali se i sekavaat deka siluvale romka..
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    И ај после не ја мрази оваа земја...

    Потресен сум од ова искрено, многу. Нема смртна казна во државава, но треба за вакви работи да се кркаат дебели казни. Овие педофиливе треба да добијат доживотен затвор а вработениве треба да кркаат исто така дебели затворски казни зошто биле соучесници во извршување на кривично дело.

    И треба и министрите да одговараат. И тие кои биле претходно на власт а и Мила Царовска искрено. Прочитав дека ова се случувало многу одамна. Требало да се реагира многу одамна.

    Не знам искрено, мислам дека и вонземајни нема да не оправат. Страшно.

    Сега најмалку што можат да направат институцииве е да им покажат дека има некаква правда и дека нема да се извлечат злосторнициве со некаква смешна затворска казна.
     
    На Asistentkа, kikkki, Tan4ence и 4 други им се допаѓа ова.
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Постои посебна тема за положбата на Ромите во општеството, нека ги пренасочат модераторите мислењата таму, не ми се пишуваат овде офтопици. Ако ставаме на вага, Ромите честопати добиваат предност. Знам за коцкар Ром, којшто доби стан од државата, додека многу Македонци на кои им треба помош извисуваат. Ама нема врска со конкретнава тема.
     
    На Aquamarine93, Offspring и Feminka22 им се допаѓа ова.
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    E za ovie povolnosti zboruvav. Znaci rabotava e de aman za aman posakajte i kje vi se dade. Ama ne, do genetskiot kod li e, do sto li e, eve 10tina da go iskoristile toa pravo da se zapisat na fakultet i se integriraat, od tie 10tina 5 se zapisale samo zaradi parite od stipendijata. Onie 5 sto kje go zavrsat fakultetot kje gi vrabotat drzavno zatoa sto po zakon moraat i oni da bidat zastapeni ko Albancite, a deca koi ne se cigani, aj da recam Makedonci kje se utepaat od ucenje za da se zapisat i pak nema da uspeat da zemat stipendija zatoa sto mora da se dade na ovie so im turame so inka. Za drzavno da se vraboti Makedonce mora dobro da pusi po stabovite niz ubavata nasa makedonija, ako nesaka da pusi kje si odi da raboti na skele negde po Evropska unija so bugarski pasos.
    Nema resenie. Ovaa situacija so niv kje si prodolzi da si bide takva kakva sto si e, dzabe tuka zboruvame deka oni nekogas kje se integriraat vo opstestvoto, dali naseto ili bilo cie drugo opstestvo vo bilo koja drzava so neznam kakvo ureduvanje. Pa i onie migranti po Germanija so otidoa i toa se cigani so odat tamu da spijat na drzavna cicka, bile Avganistanci, bile neznam so. Begaat od vojna kur moj begaat, od vojna ne begas preku morinja i okeani i peski niz dva kontinenta, begas kaj so ne gori da spasis ziva glava. Od vojna begale. Begaat da parazitiraat tamu kaj so im se moze. So ne pobegnaa od vojna pa ostanaa vo Makedonija tuku fanaa patot za Germanija Svedska Francija. Tamu najlesno mozat da egzistiraat ko so egzistiraat, da ne rabotat nisto, i da tezat samo.
    I tamu dobija edno cudo povolnosti da se vklopat ama ne, poubavo e da se sedi negde vo 2 kvadrata stan i da se prima socijalno otkolku da se raboti.
    Eve 100% ima clenki so se vo Germanija neka ja kazat situacijata so migrantite sega. Tie migranti se cigani, isti vo facite ko ovdesnite cigani, dali bile od avganistan ili od kojkurstan isto pakovanje.
     
    На cresa-jagoda и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  19. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Temava ne e za toa dali imaat pogolemi prava ednite ili drugite, tuku e za maloletnicki koi bile zloupotrebuvani od pedofili i za vraboteni i ministri koi tolerirale vakva rabota. Nema potreba i tuka da se pisuva za VMRO ili SDSM, ili pak da se vospevaat nacionalizmi do plafon... imajte barem malku pocit sprema ovie koi bile zloupotrebeni od bolni umovi.
     
    На Asistentkа, Nalutena1, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    ako mislis na mene jas preziram nacionalisti i nacionalizam.
    Temata ne e za toa, ama site nivni sranja poteknuvaat od nivnoto odbivanje da se vklopat vo opstestvoto i pokraj privilegiite koi gi imaat. Ne vikam deka na makedonki nemozelo da im se sluci istoto, vikam deka pogolema e verojatnosta sekogas na romka da se sluci, poradi sto? Poradi gore navedenite pricini.