1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бремени штитенички во ЈУ за згрижување деца со воспитно-социјални проблеми 25 Мај

Дискусија во 'Политика и настани' започната од baba Rada, 20 февруари 2018.

  1. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Glupist e ova sto go napisa.
    Kakva olesnitelna okolnost? Taa ne ziveese na ulica tuku bila vo DOMOT znaci imala nekoj sto se "grizi" za nea vo nikoj slucaj ne smeela da bide siluvana, drogirana i trudna....
    Tie sto ziveat na ulica mozda i se siluvani praeni ama nikoj ne komentira zasto za niv nikoj ne se grizi.... a vo slucajov Domot e Drzavna ustanova, se sto im se slucuva na tie deca e nivna odgovornost.
    Ova izleze na videlina zosto vrabotenite tamu ne si ja vrsea rabotat, tie deca ne bile zgrizeni tuku prepusteni sami na sebe.
    A ne e ni cudno da postoi nekoj makro sto gi peostituira, si zarabotuva od niv, a site vraboteni molcat valjda od strav ili se vmesani i tie vo ovaa kasa.
    I nemoj da kazes deka poradi toa sto taka ziveat normalno im e toa ...." toa " odnosno siluvanjeto im je normalno, nemoj molimte, sramota!
    Mislam, zeni sme!
     
    На Asistentkа, Joi, Lejla8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    Kolku si pomiren pojke ke te gazat,taka e so romite.Nikogas ne se svrtile protiv drzavata a taa im vrajka so omraza.
     
    На hermosa, Asistentkа и Nalutena1 им се допаѓа ова.
  3. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Tocno e, a na albancive ne im mozeme nisto i drzavata ke ni ja zimat pak ke kutime
     
    На ane.bella, Asistentkа, +++ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Машки
    Ne mozi po magareto,po samarot
     
    На hermosa, Asistentkа и Nalutena1 им се допаѓа ова.
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Olesnitelna okolnost toa sto bila vo domot e zatoa sto slucajot izleze na videlina. Da ne bese vo domot kje bese uste edna kapka vo moreto negde tamu vo nekoja improvizirana supa od karton i nikogas nemase da doznaeme. I nikomu nisto.
    Milion drugi se siluvani sekojdnevno pa ne se znae za niv.
    Ic ne docituvate, vidovte olesnitelna okolnost i odma uuu da be nejze mnogu ubavo i bese vo domot.
    I nigde ne rekov deka deteto samo treba da se zapise na skolo, jas samo potenciram deka so niv resenie nema. Ne sakaat da se vklopat vo opstestvoto, roditelite na tie deca so treba da ucat besplatno ne se interesiraat da si gi integriraat decata, tuku se interesiraat da ragjaat so povekje za da ima koj da prosi.
    Eve i da go zapise deteto naskolo, cist primer sestra mi trgna na rabota vo skolo kaj so ima deca od romska nacionalnost, vika abe nesaka da nauci da cita dete od 6to oddelenie neznae da cita, a jas treba geografija da go ucam mnogu mu e gajle nego. Posle nastava vika go gledam istoto dete kaceno na konjska kola so tatko mu plasticni sisinja sobrani i gjubre vozat.
    Nema da se integriraat oni vo opstestvoto nikogas. Da im se odzemaat decata ni toa ne e lek, oti oni kje si prirodat uste 4 deca i se taka vo krug so niv.

    Za domot rekov deka e za sekoja osuda toa sto se slucilo i treba da si podnesat odgovornost od prv do posleden od cistac do minister so ne prakjal inspekcii, taka sto ne mi turajte zborovi vo usta koi ne sum gi kazala, deka mene ne mi e zal oti oni se cigani i tako dalje. Zal mi e, ama dzabe so kje mi bide zal mene i na petko i na janko i stanko, situacijata ista kje si prodolzi so niv.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Ti go procitav dobro postot i ti odgovoriv, ako me razbra.
    olesnutalna okolnost demek oti bila vo domot se rascuolo za ova. Sekako, decata trebale da bidat zgrizeni. Onie koi gi siluvaat nadvor,barem nema koj da se gruzi za niv, kako ke se doznae koga nikoj ne tuzi??dodeka za ovie imalo koj da se grizi ama ne si ja vrsea rabotata. Site znaeja sto se slucuva so niv a nikoj od vrabotenite usta ne otvarase barem da prijavi....tie bile odgovornite
    sigurno se tie istite koi se vmesani vo ovaa rabota
     
    На Asistentkа му/ѝ се допаѓа ова.
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Темава не е за да збоувате какви се Ромите и колку сте вие за греота што ги немате истите услови, т.е. бенефиции кои ги имаат они. Не знам, дал да ви го посакам нивниот живот сосе сите бенефиции во кои уживаат од раѓање до смрт, или да не испаднам пресурова?
     
    На Nalutena1, An-na, Mari* и 7 други им се допаѓа ова.
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Кога ќе пораснат имаат избор. Може да учат може да најдат работа. не сакаат. знаете бизнисот како им оди со просење? оди пробај застани на некој семафор одма ќе те истепаат. Нема везе да не навлегувам . Се гледа кој нема стварно а кој не се ни потрудил да има.

    Ќе направам мал едит за да ме доловиш што ми е зборот. Жал ми е за некој со дипломи и амбиции да нема и да се срами да побара. Жал ми е за луѓе кои на 50 год се пратени технолошки и шанса нема да најдат друга работа а радо би. Ама како да ми е жал за некој што не сака ни да учи ни да работи?
     
    Последна измена: 23 февруари 2018
    На candy.cane, Offspring, Cosmi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Тоа во МОН да прашаш и некое четиво за осет,човечност да ти дадат да прочиташ бтв.
    Мене уште не ми се верува дека некој тоа озбилно може да се споредува со ром и минимлана привилегија за бесплатно образование во државичкана ни.
    И ако ете не плаќате како ромите што ќе ви се случи,а?:?:
    Сите не просат. И на раскрсница се кланови.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Во потполно право си. Со маж ми работи ром, многу е вреден и чесен. Си ја гледа фамилијата и децата му се супер.
    Ако може тој да работи и социјализира, зошто не можат другите?
    Имаат раце, нозе, глава зошто и тие да не можат, ама не сакаат, тоа е проблемот.
    Девојчето во домов е само дете, но родителите не му се како што треба.
    Другово сака да роди, истата грешка од нејзините ја повторува и ќе ја пренесе на нејзиното дете, се така во круг. Се додека не им проработи свеста џабе зборуваме.
     
    На candy.cane и LiliBoz им се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    назад на темава може да прашам каков е тој дом? разбрав не е за деца без родители, претпоставувам се работи за деца кои скршнале од патот (ако грешам поправете ме) ама кај им се родителите во приказнава ако ги имаат?
     
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Се едитирав погоре, ѕирни.
     
  13. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    Во овој дом се згрижени деца со нарушено поведение и воспитно-социјални проблеми .
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    А родителите кај се? изјавија нешто?
     
  15. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.428
    Пол:
    Женски
    За девојчињава не знам, не сум информирана за родителите.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Девојчето било одземено од родителите поради просење на улица. Ставено во дом кој требало да се грижи за неа, да ја превоспита, да и покаже дека ебаниот свет у кој живее не е толку црн и дека може да излезе на прав пат и да има убав живот! А тие таму и покажале дека може да биде продадена како едно обично крпче затоа што на крајот повеќето ќе си речат...ај бе циганче е, на кого му е гајле.
    Некои од вас треба со време да престанат да пишуваат на темава.
     
    На DAngel, LivingGlam, Fauhxy и 26 други им се допаѓа ова.
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Убаво, кратко и јасно...се согласувам со тебе.
     
    На Asistentkа му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.718
    Пол:
    Женски
    Искрено не знаев дека девојчето било од ромска националност. Јас зборев за грото што прават. Тие ако се роми не се родени глупи. Секој може да успее во животот.

    Извинете ако погрешно бев сфатена.
     
    На hermosa, marchi-cool и ilyan им се допаѓа ова.
  19. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.166
    Пол:
    Женски
    cigance?sega rasno ke se delime?sto e slednoto?ccc vo nea tece ista krv ista dusa imame kako da ne e dovolno sto i se desilo najlosoto neznam ej koj bolen svet zivee i gazi po zemjava;(:devil:
     
    На ane.bella, Nalutena1 и Asistentkа им се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Да се надеваме дека поднесените кривични пријави против 12 лица ќе вродат плод, ќе се разбуди свеста кај вработените и да си ја извршуваат работата како што треба...да се надеваме дека нема да има тажни насолзени детски очиња...уффф, душички мали, гревчиња;(;(
     
    На Asistentkа, Nalutena1 и hermosa им се допаѓа ова.