1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Мене искрено не ме интересира каква најава имаа време многу да се спремат. Работодавачите требаше да се спремаат од кога се дозна за короната а тоа е декември илк нас ни беше тоа далеку нас не не фаќа? Значи по мене работодавачот не треба само пари да брои треба да гледа и да го зачува здравјето на вработените Safety First! Дали било на 11ти ики порано се донело кога треба и треба да се следи ситуацијата... Најјако ми е дека и во лето на пкус 40 им викаат ослободете хи трудните и хроничните а нив не им чуе. Епа не е секој за газда значи не е изговор му кажале од вчера за денес. Морал да следи и да се грижи за здравјето на вработените и со време да ги преземе мерките а не од 11.03 туку од јануари кај нас се делеа маски и средства за дезинфекција и се укинуваа посети од странство.
    Искрено ми звучиш како ти или твој близок да има фирма и затоа браниш и тоа е супер. Убаво е 2 мислења да се чујат но не мораш да се расправаш со секој. Искрено што и да пишам мј звучи како да ме напаѓаш може грешам но јас немам некоја лоша намера
     
    На Lady Leona, NanaMal и Chuchanov им се допаѓа ова.
  2. NanaMal

    NanaMal Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Значи вака, имам блиски и познати кои го имаат осетено идиотизмот на газдите... Има луѓе кои ги оставија скрос дома без денар, има луѓе на кој им ја пуштаат платата а тие ја враќаат, зошто нели не заслужиле ни минималец на години лојално работење, газдите на маркетите се преполни ја со пари во ситуацијата а денар не им покачија плата на вработените, конфекциитен и фабриките со полн капацитет работат исто плата минималец, кафулињата се преполни а со пари, од едно кафе вадеа 200%приход а вработените пријавени на минималец и на скратено работно време... А сега без да им трепне око напуштија еден куп вработени, пази не ги задржаа ни на 70 ни на минималец,затоа што немаат ќар од 200% на кафе... И да вработените во кафулиња земаат бонуси, ама просекот за било што ти е минималец... Никогаш нема да се согласам со тебе... Затоа и никогаш нема да бидам газда, затоа што сум праведна и сакам секогаш се да е коректно...
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Потполно си во право приватен газда не жали, исто се прави како фа не чул што се зборува на телевизор, мене душата ми ја извадија болување да сум извадила давале и искрени неможев со нив да се расправам.
     
    На eta, Milkiway и NanaMal им се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    По истата логика, следи и ти ситуација кога треба да се вратиш на работа.
    Боже. Тотално сум изненадена од односот на работниците во ситуацијава! Секогаш ме викале синдикалец затоа што сум се бунела на неправди на раб.место. Чим јас сум "сменила страна", значи се претерало.

    Мн добро знам какви мерки на заштита се превземаат во сериозни компании. Знам и колку чини. За здравје нема компромис! На жал, мн фирми имплементираа заштитни мерки ко да се рече, затоа што мора! И тоа не е во ред.
     
  5. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Работам во сектор многу погоден од пандемијава. Не одам на работа од март, платата ми е целосно исплатена, дури и непријатно ми е.
    Сакам да кажам, не се сите приватни газди исти!
     
    На eta, Yowannty, Dua! и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Dana31

    Dana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    1.601
    Пол:
    Женски
    Многу е лесно да правите сметки во туѓ џеб(типично македонската).
    Сите не можат да бидат газди затоа што немаат храброст,идеја и пари. Кога толку добро знаете колкава е маржата на тие што имаат кафулиња зошто ти не си отвориш едно? Ке бидеш полна со пари!
    А дали знаеш колкави се кириите на тие локали?
    Кој ги праша нив за сите кредити што ги земаат за фирмите?
    Се знае дека јас мора да му заработам дупло,тродупло. Да не ме чува на работа затоа што сум си ја искарала својата плата?
    Која земја во светот беше спремна за коронава??? Па како сега нашите газди не се спремале... НИКОЈ!
     
  7. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае што ќе се случува од 01.06. со бремените? Гледам дека бројот на нови случаи на заболени не е баш така мал.... Министерот во оние брошурите за бремени што ги беше објавил пишува дека бремените жени во поодмината бременост т.е. од 24 г.н. натаму се со зголемен ризик. А има работни места кај кои колку и да сакаш да се заштитиш малку потешко би одело...
     
    На Keri, lavica82 и Chuchanov им се допаѓа ова.
  8. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Се убаво збориш, сите вработени треба да се грижат за газдите нели? Дали имале пари за кирија дали имале пари за големи убави коли, дализел кредит како ќе го исплаќа,дали мислиш дека тој таков газда и во нормални услови доколку имаш некој здравствен проблем потреба од боледување ќе те толерира и ке си рече хмм чекај овој вработен многу придонесуваше, се трудеше на работа за ништо не се жалеше, или пак нема да има разбираее ќе бара да си на работа, ако не може да го загубиш работното место? За жал во нашата држава газда кој вистински го цени работникот многу ретко се наоѓа.... И да не се лажеме никој не сака да го ризикува сопственото здравје , а уште помалку кога знаеш дека од твоето здравје зависи животот на нешто многу побитно од тебе..
     
    На Tsukinory и Chuchanov им се допаѓа ова.
  9. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Живееме во таква држава каде што ништо не се почитува од страна на газдите.патолошка сега не се издава а греота е на толкава бројка да се оди на работа бремените сме ептен ризична група.. . Јас работам во ептен ризичен сектор со транспорт и логистика контакт секој ден со шофери, банки шпедитери и други лица, среќа сум во 9ти месец не треба да се враќам али за овие 2 месеци жолчката ми ја извадија
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Потполно те разбирам, затоа реков има многу раб.места каде што колку и да дакаш и да пробуваш ризикот е голем , јас сум во здравдтвото каде што секојдневно даѓаат пациенти,никогаш неможеш да знаеш кој е позитивен кој не.... јас сум 7ми месец имам уште до крајот. Се надевам дека кога веќе сме препознаени како група со зголемен ризик ќе бидеме заштитени до крај...
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    zeni pocnuvame od 1 juni trudnicite na rabota ili ne ?
     
  12. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Ministerot vesto go izbegna prasanjeto :D kje vidime kako ke bide
     
    На Bella* и Milkiway им се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Да излезе уредбата, па ќе знаеме поточно
     
    На Среќичка, elcezelce и Tsukinory им се допаѓа ова.
  14. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Eve od vladata imaat objaveno sto kako, ama za trudnicite nikade nema info
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Го гледав Венко на алсатМ чекав да му постават прашање за нас, цела емисија не му поставија. Ама и цело интервју еднонасочно; едно го прашуваат друго си одговара. Како пред огледало да вежбал. Немам што речи...
     
  16. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Интервјуто било снимено пред пресот, можеби затоа...
     
  17. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Eve sto objavil ministerot sega, za bremenite nikade ne se spomnuva nisto... Najverojatno na rabota ke si odime .....
     

    Прикачени фајлови:

    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Да бе.. не се нормални жими се..искрено сега ми е криво што седев дома толку време 3 месеци ни кај мојте не отидов. Нека им одат хронично болните и родителите на гласање:headbang:
     
    Последна измена: 27 мај 2020
    На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.625
    Допаѓања:
    4.614
    Пол:
    Женски
    Mene samo me interesira kako e vozmozno povozrasni lugje so hronicni bolesti da se pobitni od nerodenite koi treba da go zgolemuvaat natalitetot i neli vo niv ja gledaat idninata..... Ne znam sto razmisluvaat i i so koj pamet...
     
    На Среќичка и Milkiway им се допаѓа ова.
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Да се редактирав у меѓувреме.. не ми е јасно стварно да е намален бројот во ред ама не е