1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    Совет од мене најискрено - пуштете музика и удри бригу на весеље, поубаво движење од играњето нема! и плус се полни човек со позитивна енергија! :D:D:D:D
    јас моментално сум со музика и џускам :music::music::music::music::music:(poolparty)(poolparty)(poolparty)(poolparty)
     
    На eta, Ivona S, Luminary и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не знам дали слушнавте дека породилното ќе си остане исто, нема да се намалува.
    Исто, можете слободно да си идете кај матичните треба да ве примаат, им испратиле правилник за постапување во епидемијава. Значи, прегледи, брисевите и сл. си продолжуваат најнормално. Секако заштитете се.
     
    На Butterfly1107, Thallia и Филотеа им се допаѓа ова.
  3. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Не слушнав дека ќе се ограничи движењето на трудниците? Значи сепак не ја донесоа таа мерка.
     
  4. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ќе кажат на следниот прес, тогаш ќе известат за одлуките од Седницата денес доколку се донеле нови поригорозни мерки за одредени групи граѓани.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Те читам, и исто како јас да сум напишала. Целосно те разбирам и јас ги имам истите стравови. Си правам милион сценарија. Свесно се трудам да бидам ок, да не ги мислам, ама читајќи и слушајќи за ситуацијава, ми доаѓа да крахирам. Во себе се откажав од сите радости околу купувањето на работи за бебуш, средување на собата и сл. Па планиравме и да одиме на подготовки за грижа на новороденче и доење. Ништо нема, се е откажано. Како што викаш, целосно неспремни ќе бидеме, плус со милион стравови.

    Еве денес некако се обидов да си рационализирам се, и да се навратам на тоа што ми е важно, а тоа е новиот живот во мене. И баш денес силно си клоца бебуш, и станав свесна дека и тоа сака да му се радувам и да не мислам на глупавава корона...
    Силни сме, носиме нов живот во нас! :muscle: Да не дозволиме стравовите да ни ја одземат радоста. Се ќе биде во ред на крај, верувам. :hug::l::sun:
     
    На positive vibes, 0ли, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.685
    Пол:
    Женски
    Девојки јас сум во многу рана бременост, денес влегувам во 6та недела. Минатата недела имав крварење и сум строго на мирување, инекции прогестерон депо и Дабростон 3х1. Наредната недела сум на преглед за срцева акција. Секако не одам на работа поради вирусов (баш дента кога дознав дека сум бремена, ги воведоа мерките и веднаш кажав) Е сега, не знам до кога ќе трае оваа моја состојба да треба строго да мирувам, па се мислам дали да извадам боледување?
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    Позитив на денот!!! :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
     
  8. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.391
    Пол:
    Женски
    Оди на патолошка и зимај 70% плата и кулирај. Најбезбедно ти е.
     
  9. Dua!

    Dua! Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    470
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski!I mene me interesira dali merkata na vladata trudnici da bidat oslobodeni od rabota se prodolzuva i posle 24-ti mart,se dodeka trae vonrednata sostojba?Bas prebaruvav na stranata na ministerstvoto za zdravstvo ,no ne uspeav da najdam nisto za ova,imate li nekoja informacija?
     
  10. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.391
    Пол:
    Женски
    @Jana06 ти пиша мила нешто за ослободување под некоја шифра од матичен до завршување на короната? Као боледување? И дали мислиш се плаќа тоа од државата како породилно и патолошка?
     
  11. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.982
    Во врска со обуките, јас сум презадоволна, но веќе отидов спремна од јутуб. Нега на новороденче од доктор од Систина ја има на телма 0м+ како и сите емисии. Ти препорачувам да ги гледаш, имаш буквално се'. Од нега, доење, ортопеди педијатри... јас цела бременост изгледав две години наназад емисии од сите теми. Навистина поим немав ништо, а се породив филмски, без проблеми со доење, бањање, дома скроз сами и без мешање. Ми беше најубав период во животот. Уште ми е.
    Нема да сте неспремни, уживајте домче во емисиите, и одмарајте. Не мислете на ова ви следат убави работи. Знам дека е тешко да кажеш, без паника, ама навистина, без паника.
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Да, колега на татко ми така се ослободи од работа додека трае пандемијата. Доктор да ти отвори боледување со дијагноза хронична болест. Е сега, ептен треба докторот да има разбирање и да ти излезе во пресрет. Мада кажа и министерот одамна да се ослободуваат трудниците. Колку што памтам боледување се плаќа 70%.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Господ да ве чува сите трудници. Сите да си се олесните без проблем.
    Но верувајте откако ќе се породите загриженоста ќе ви биде уште поголема.
    Моето има 2 ипол месеци, еве и сега не можам да спијам од грижи што ќе биде со ситуацијава. Ме има фатено некоја паника. Поголемото има 4 год. Пред малку почна да вика ме боли мешето и поврати. Децата се најубавата и најстресната работа во животот. Да ни се живи и здрави само тоа е најбитно.
     
    На Veki4kaa, Mami3, Среќичка и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    како да ги најдам емисиите?
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    јас мислам дека сме ослободени со тоа што сме трудни, со потврда од гинеколог за бременост нема потреба од боледување.зашто да ти кратат од плата?
     
  16. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.391
    Пол:
    Женски
    Матичнава не сака да ми издаде зборев со неа, или треба од гинеколог да барам?
     
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Па треба ама има секакви газди и лекари. Ова го пишав како алтернативно решение.
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Мислам гинеколог не може да заврши работа ама прашај.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.391
    Пол:
    Женски
    Гинеколог само стандард патолошка. Значи 15 дена од нив, па од специјалист, па конзилијарно... Тоа ми е зезанција у боја... А матичнава или не знае или не сака да ми излезе у пресрет...
     
  20. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    На Thallia, Fallen.Angel и Fifi84 им се допаѓа ова.