1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    28+4 и сеуште не ми се верува дека имам едно мало животче во мене....
    ама од друга страна со последниве случувања тука и во светот си мислам што ми требаше едно невино душиче да носам на овој суров свет во кој веќе никој за никого не се грижи ,колективната свест е на 0 за жал....до каде ли ќе се оди...
     
    На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Не навлегувајќи во тие тематики. Ако е тоа случајот сите треба во овој момент да прекинеме со множење. Човечка цел е да има потомство. Во инстинкт ни е. Зарем мислиш дека луѓето се откажувале од таа идеа само затоа што им престоел тежок период и на ним и на децата. Имало војна, глад, природни непогоди, болести, истребување како во втора светска војна. Да било тоа случајот и нашите предци да си рекле види го светов тука ли да донесам нова душа. Ќе не немало нас.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.661
    Пол:
    Женски
    Нашите баби, прабаби војни проживеале, мажите со години не ги гледале, тоа е..секакви времиња доаѓаат и се поминува. Не размислувај така. Светот отсекогаш бил суров на различни начини, таков и ќе остане
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    i jas sama si se karam ama pretpostavuvam hormonite si go pravat svoeto ....
     
  5. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    1.078
    Пол:
    Женски
    А што мислите, дали е паметно сега баш да се пробува за бебе? :^) Или подобро да се почека некој месец?
     
  6. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Што ќе ти смени тој некој месец, подобро да не биде? Пробувајте си. Тоа не е аларм па чекај ќе навијам за тогаш да ми звони хехех Ако си сакате пробувајте. Ако ништо друго барем ќе си опуштена во овие стресни времиња по зголемена доза "љубов". :lol:
     
    На ...Arthemisia..., Snowflake92, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Ivyano

    Ivyano Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    @Осе i jas se soglasuvam so tebe. I jas ponekogas razmisluvam deka kolku i da e vo nasiot instinkt da se razmnozuvame sepak strasni vreminja idat za nasite sledbenici. Porano bile drugo vreminja. Na decata ne se gledalo kako shto se gleda denes. Denes e se potesko da gi dobies pa koga ke gi dobies vekje druga prikazna. Najiskreno, koga gledam shto se se slucuva po svetot i po internet ... sto znam .... se poveke mislam deka sme sebicni. Ama ajde neli opshtestvoto i prirodata ni nalagaat patista i odime pa shto bide neka bide.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    1.078
    Пол:
    Женски
    Што знам, си велам да не е мн ризично сега поготово ако одма се фати :) Појма немам, не сум искусна на ова поле, немам уште деца, па затоа би сакала да слушнам мислења :$
     
  9. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Девојки и онака сте ми затворени по дома топло ви препорачувам да си пуштите мозок на пасење и да си го пуштете филмчето "Tomorrowland" од Brad Bird.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Дај Боже одма да се фати, верувај не сакаш да знаеш како е да чекаш и да се надеваш, тежок е тој пат и тешко е тоа чекање... (fingers)
     
    На ...Arthemisia..., Snowflake92, dromka и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Секогаш може да има некој ризик не дај боже.
    Јас останав во фебруари трудна па почна нагло ситуацијава ама претходно со месеци чекавме да затруднам. И јас сакав лани летото да затруднам ама ништо..нема ние кога сакаме туку кога ќе се случи тогаш.
    Ако сте спремни мој совет не чекајте затоа што коронава уште 2 год може да трае.
    Е сеа прашањето е дали сте спремни да се жртвувате пошто јас и мм а и грото трудници тука на форумов сме тотално изолирани од семејство и пријатели од фебруари навака. Сами шетаме сами дома само така ќе се заштитиш особено кога ќе дојде есен зима ќе почне сезонски грип па одозгора и коронава.
    А ако сакате социјализација и не можете сами да функционирате најдобро почекајте и видете како ќе се развива понатаму се ова... секако има трудници што не се плашат и се мешаат ама па секако дека на тој начин ќе си поизолирана.
    Со среќа како и да одлучите
     
    На Snowflake92, Осе, elcezelce и 2 други им се допаѓа ова.
  12. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    1.098
    Здраво женски, мајки.. Дакам да прашам момент. Состојба чаир како е? Некој што бил.. Што офи.. Што се породил или ќе де пораѓа како мене..? Јас сум 36 нед веќе 37 почнувам и планот беше чаир.. Ама некако ми е тензично и стресно и баш се двоумам што да правам. По правило треба да одам утре да ме види доктор бидеќи дум пд друг град и нз што д правам. Друга опција ми е штип и сум со 300 ума што и како да направам
     
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Искрено ако имаш опција за во друг град и секако ако треба да патуваш за да дојдеш до чаир попаметно ти е таму. Гаранција за корона нема кај и да си може заразен да се појави слушам од пријателки дека е хаотично по лаир и државна. Па ако штип ти е порастеретено зошто да не
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Не знам што ми требаше денеска вести и конференции да гледам. (facepalm)
     
    На eta, BeLLaDona23, MinnaAnne и 3 други им се допаѓа ова.
  15. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Женски извинете на можеби глупаво прашање, ама не сум баш во тек со сите детали дека цело време има различни информации. Што се случува со бремени жени и високо ризично работно место, дали се ослободени од работа? Некој поупатен да ми каже.
    Disclaimer: за другарка прашувам. :)
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ослободени се.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  17. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, открив дека сум бремена 5та недела, кај мене на работа веќе почна да има позитивни на ковид, меѓу другото сум и здравствен работник, но приватно. Е сега прашањето ми е дали уште има мерки за отсуство од работа за трудници и каде треба да се обратам за тоа, оти стварно почнува да е страшно. Фала :(:):l:
     
  18. Mila_Skopje

    Mila_Skopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2019
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    2.640
    Пол:
    Женски
    Треба само потврда од гинеколог؛ И јас работам во здравство (дрзавно) и од прв ден сум ослободена
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  19. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Океј, фала многу.
     
  20. Magiluna

    Magiluna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Лелеле и јас сум тек почеток на бременост абе акл немам ццц само стресови што како мислење туфкање :worried: