1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
  2. alexmkdbt

    alexmkdbt Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Дали доколку мојата сопруга му однеси потврда на работа дека е бремена ослободена е од одење на работа ради ковид19? И ќе прима редовна плата? Работи во приватно
     
  3. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Ако работодавачот сака да ја плати иако не е на работа. Обично приватниве не ги признаваат потврдите.
     
  4. alexmkdbt

    alexmkdbt Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Аха а да ја избрка пред истекот на договорот не смеј?
     
  5. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Не. Само ако заврши договорот смее.
     
  6. alexmkdbt

    alexmkdbt Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Така а пример ако женами е во 5 месец и ја избркат и истиот ден на друго место е пријавена дали ќе ја следва породилно?
     
  7. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Јас откако му кажав на газдата за бременоста и дека имам потврда ми рече ако имаш, пак ќе си идиш. Значи не ни следва ова по автоматизам на сите. Ако сака газдата ќе те пушти и ќе ти плаќа ако не не.:(
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  8. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Ако е истиот ден да ќе и следва. Јас како што се информирав не смее работодавачот да избрка откако ќе е известен за бременоста освен ако нема некој ептен голем прекшок од страна на работникот. Според закон не смеј. Ама па кај нас ништо не ти е сигурно, се се очекува.
     
  9. alexmkdbt

    alexmkdbt Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Da ne smej ali pa akonti zavrsva dogovorot ne te brka ne ti go prodolzva
     
  10. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.170
    Пол:
    Женски
    Ако нема прекин ни еден ден ќе ја следува.
     
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас така бев принудена да сменам зошто ми истекуваше договорот. Ако нема прекин во стаж следува породилно. На пример во старата фирма пријавена дп 30.06 а новата почнува на 01.07 пријавена. И тогаш нема да има прекин во стаж. Мене самите ми се изјаснија како сум била на договор и немале пбврски да ме држат иако во фирмата бев 2ипол години. Од средина на март бев ослободена на принуден со 70% плата. До денот на истек на договпр не смее да ја брка ниту да и го раскинува нека внимава да не и даде да потпише нешто.
    Тука во МК ова? Во кој сектор работиш? Срамота за газдата на волку заболени ја до мојте дома не одам не па на раб. Пријави го анонимно или некој твој роднина/пријател. Не може за тие децата што им одат во градинки да се ослободени за тебе да не важи. Јас разбирам дека е тешко за некои да плаќаш вработен а да седк дома ама ако имаш опција вади боловање додека расчистиш со него како понатаму.
     
  12. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Да да тука во Мк. Здравствен работник сум плус.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Аман бе па за вас да не речам владава е најгласна и највеќе важата такви правила. Барај си го чарето знам дека можда ти е страв да го пријавиш ама па утре фала нема да ти каже ако се разболиш. Јас не верувам до септ дека ќе ги укинат овие мерки дознав дека градинки до септ нема да раб а и нас трудните нели во истото не водат во исти мерки
     
    На martty06 и BeLLaDona23 им се допаѓа ова.
  14. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Законски е ослободена и треба да прима редовна плата, освен ако работодавецот не работи со загуба во тој случај има право да ја намали платата (макс.30%) . Не смее да ја отпушти ако е на неопределено, а ако е на договор до истек на договор. Сите останати сценарија се противзаконски и има право на жалба.
     
  15. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Денес едно бебче било заразено на вестите даваа...
     
  16. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Трудници дали се динстацирате од народ сега или сте поопуштени , припазувате ли , се гледате ли со пријатели и сл . ..
     
  17. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.624
    Во овие 4 месеци само еднаш бевме на гости кај пријатели, и тоа кога бројката на новозаразени падна на 5, 6 души дневно. Инаку движењето ми е само до маркет и строго на отворено кога веќе ептен имам некаква потреба да излезам. Со моите последно на 8ми март се видов, одат на работа, па не ми се ризикува.
     
    На no name5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Исто и јас како @simonka93 последно кај родители на гости на 8ми март. Дома не ми дошол никој ниту сум била. Мојте и негпвоте се мешаат со луѓе. Не би да ризикувам.
    Да реално можеш сегде да го фатиш ама па ако е до толку нека го фатам во маркет бар знам дека сум се чувала до крај и не сум се мешала со луѓе...
    Сега ми е повеќе страв мислам дека е излезена од контрола ситуацијата.
     
    На no name5 и simonka93 им се допаѓа ова.
  19. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Јас не се гледав со моите но не издржав , пошто живееме у заедница со неговите и знаете како е да не ги гледаш твоите ... и сега само со нив контактирам , со пријатели роднини другарки не , едино ако се сретнам на улица некаде при прошетка ..
     
  20. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Се зависи колку твојте се штитат. Кај мене на пр имаа внук од сестра ми они сите се дружат секојдневно ама сестра ми се гледа со уште куп луѓе со деца се дружат итн да не навлегувам...Да се изолираат од луѓе да внимаваат би се гледала и јас..ама они така одлучија и тоа е.
     
    На no name5 и simonka93 им се допаѓа ова.