1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    само немој да се нервираш, ке си направиш беља.ке биде се во ред, гледаш работите се менуваат ден за ден, џабе да мислиме веќе.и јас мислев за терапијата, има сигурно начин и терапија, да не дојде до тоа само, знаат докторите.не се мешај со луге само.и доброто во цела ситуација е што нема мн.трудници критични.некои доктори викаат дека естрогените не штитат, мада мн.е рано да знаат.и уште се чудам на тие, само старите страдаа ( како за предмети да зборат) и уопште не им текнува и на другите категории кои се погодени, како нас :(
     
    На Taurus777 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tatijana1993

    Tatijana1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Само знам дека тешко нас, никој не би сакал да се врати дома заразен после пораѓај. На нас е само да претпоставуваме каде би биле помалку подложни на вирусот. Треба да избираме од неколку лоши опции. :(
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.787
    Пол:
    Женски
    Дали ќе правите редовни испитувања и брисови во оваа ситуација? Мене лично ми е страв и до продавница да одам не пак во болница. Направив што направив во ред е се има уште тестови и не знам дали да продолжам
     
  4. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Денес бев на преглед. За две недели треба да правам крвна слика. Маска на лице и ракавици, што да се прави? И мене ми е страв, но повеќе паника ме фаќа ако не направам контрола. Да се надеваме дека ова со вирусот брзо ќе помине!
     
    На Филотеа и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  5. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Јас денес бев кај матичниот. Шеќер нема да испитувам, прво рече нема потреба според тоа што го гледа на ехо, а и никаде во градот не примале за испитување на шеќер.
    Ама затоа ми даде крв да испитам,гликемија,јонограм,протеинограм,уреа, ддимер и уште нешто.. и тоа на државна.
    Се мислам како ќе одам(facepalm)
     
  6. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.787
    Пол:
    Женски
    Јас направив 2 скрининг јас носам маска докторката не е ај сега..
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.787
    Пол:
    Женски
    За скриен шеќер е тоа? Ако не мора и јас да не одам , немам предиспозиции за то крвта ми е добра
     
  8. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.787
    Пол:
    Женски
    Имало и некој тест за срце за бебе а докторката идела од Ст
    За д димери кога се прави која недела си ти?
     
  9. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.505
    Допаѓања:
    51.007
    Пол:
    Женски
    Јас ддимери еднаш испитував мислам 18та недела, сега сум
    26+3 и треба пак , а тогаш ми беа во ред и сега на ехо се беше во ред. Најверојатно секако мора да се испита во 7ми месец. Не знам..

    А за скриениот ми рече мерките се добри,плодова вода има добро,нема некои индиции дека има можност да имаш скриен шеќер.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Majcickii... ne se stresirajte kade ste trebalo sto da pravite... i 10 ka na ispit po roditeelstvo da ste dobile na kursot za najroditeli..... vo realnosta doaga spontano,koga ke go vidis toa malo duusice sto ti vredi zivot, (a koj gi ima poveke od 1 znae sto e cel svet...)
    Ne se sekirajte sto ne se slusnale,videle i procitale...se ke znaete koga ke treba...
    So sreka bez panika i so lesno da si pominete site:inlove::inlove::makeup::makeup:
     
    На Fallen.Angel, Fifi84 и Bebac им се допаѓа ова.
  11. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    утре сум на преглед во систина.колку и глупо да звучи, сакам да прашам колку сме ние заштитени при раѓање, престој во болница? нашите бебиња? како медицинскиот персонал ако незнаејќи нормално, е позитивен, а пак е во близок контакт со пациентите и бебињата.како да прашам и дали е место да прашам, еве не сум паметна...совет некој?
     
    На elcezelce, Филотеа и Tatijana1993 им се допаѓа ова.
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Имав и јас закажано за крвна слика, но ми се јави докторката и ми кажа дека терминот го откажале. Сеуште ништо немам испитано, само се надевам дека е се во ред.
     
    На Bebac му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Мислам дека би било во ред да се праша....
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Колку што се информирав јас денес баш се слушнав со сестрата што работи со докторот што ми ја води бременоста таму ,мерките за претпазливост во систина биле многу зголемени работат исклучиво со здрави луѓе не примаат сомнителни случаи ,јас сум на преглед тек за две недели ама планирам да си ставам маска и таму вооедно да испитам и стандард лабараторија што ја правам еднаш месечно да не одам во авицена како вообичаено ,туку таму да завршам се .
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    да мерат температура пред да влезеш, дезинфекција исто.е сеа да се надеваме дека нема да има асимтоматски пациенти.и персонал исто, мада носат маски.
     
    На elcezelce и Филотеа им се допаѓа ова.
  16. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    бев во систина, сестрата држеше растојание, не даваат освен пациентот никој да влезе, и зашто се задржав после 6 ме спроведоа од друг излез, зашто главниот веќе беше затворен.изгледа дека стварно пазат, прашав дали во оваа ситуација родилките се по две во соба, ми вика сеуште е така, мада несе знае за понатака, бидејки имаме моментално и поголем капацитет, не се праат операции, може ако има потреба понатака и по една да бидат.зависи и ако има позитивни пациентки.
     
  17. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Мешиња мене паника ме фаќа! Немам креветче и количка за бебе. Немам доволно облека. Само нешто така ситно. Се одложи и уредувањето на собата. Ќе видиме за викенд да почнеме со кречење. Планирам да порачам некои работи преку интернет.
    Вие што ќе правите? Како ќе купувате во ова време невреме?
     
    На Филотеа, lovely12 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  18. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Истата работа и кај мене. 34+ сум, немам купено ништо, чекав да помини време да влезам барем во 9ти и сега скоро се' затворија. Па така, пред некој ден од фб страната https://www.facebook.com/kidszone2018/ си порачав некои работи, нешто ќе пратам да купат моиве од чаршија (онаку каде што е отворено). За почеток нема да претерувам, сакам само основни работи да имам а понатаму како што ќе се има потреба ќе се прикупува. Разгледувам колички на нет, ама не знам точно кога ќе порачам (сакам некоја поевтина, не мора со транспортер бидејќи ќе ми позајмат). Исто треба коритце да си купам, за мене ако одам на државно спавачи/пижами/влечки, креветче имаме па треба јога и постелнина....Значи имам повеќе од пола работи за земање. Некогаш си велам да си ставам маска и да си појдма во некоја продавница за лично јас да си видам, ама не знам зошто, ме фаќа страв(претходно па бев решена дека како и да е ќе си прошетам со маска). Сепак, јас колку и да се пазам, сопругов не сака да слушни за маски и нараквици на пример, а него го праќам секаде...Дома кај моиве исто одам еднаш неделно, а тие во контакт на работа со други лица....се мислам дали да одам понатаму воопшто, ама сакам да се видиме и не знам што дс речам...лошо само брзо нека врви и Бог сите да не чува....
     
    На Филотеа и Bebac им се допаѓа ова.
  19. Bebac

    Bebac Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    850
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Незнам веќе што да мислам! И мм оди на работа. Јас за џабе седам дома кога тој е во контакт со луѓе. Моите не ги имам видено десетина дена и ми паѓа тешко. Наместо да сме окупирани со убави работи ( купување за бебе ) ние како во затвор. Плус и продавниците за бебешки работи кој знае како работат!? А, и како да порачам нешто кога не сум го видела и допрела? :sweat: :( :?:
     
    На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.499
    Допаѓања:
    35.243
    Пол:
    Женски
    За онлајн порачки може да видите од Хелоу бејби, Тритекс, Тајни бејби шоп, Енци менци, Бебе хоум и да не набројувам.
    Последно порачав постелнини од Тила, чекам да ми стасаат.
    Мора да се прилагодиме на ситуацијата и да се снајдеме вака.
    Кога ќе помине сè, тогаш ќе тераме мерак по продавници.
     
    На Lady Leona, Филотеа, Alishan30 и 8 други им се допаѓа ова.