1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.019
    Допаѓања:
    37.307
    Пол:
    Женски
    По ова што го пишуваш дека се зема просек последните 12 месеци испаѓа дека сепак влијае.
     
  2. Topmajka

    Topmajka Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Na koj mail pisha ?
     
  3. Topmajka

    Topmajka Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Sega neznam dali ova se vodi kako boleduvanje, koj go plaka? Dokolku ne se vodi i ako gazdata plaka kako normalna plata samo na 70%, golema e verojatnosta da vlijae na porodilnoto.
     
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.019
    Допаѓања:
    37.307
    Пол:
    Женски
    Не знам навистина. Јас не користам мерки, си одам на работа, само кога имам потреба одмарам дома и не ми прават проблем, овој месец само 6 дена одев на работа. Не ни носам боледување
     
    На Topmajka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BiciJ

    BiciJ Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Imam edno prasanje.Od 24 dekemvri sum na boleduvanje 2 pati bev na komisisko mi go prodolzija do 28 fevruar.Prvite 30 dena gi plaka gazdata taka? E posle Toa treba li jas nešto da podnesam vo fzo za da pocnam da Zemam bolovanje od fondot ili se si sreduva firmata? I otkako ke plati firmata posle kolku vreme ke pocnam da Zemam pari od Fzo. Ako nekoj znae VE molam za odgovor nemam kogo da prasam.
     
  6. Ziberi123

    Ziberi123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2020
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    237
    Пол:
    Женски
    Ne treba ti nisto da podneses vo fond, treba samo na rabota da odneses boleduvanje i firmata toa si go sreduva so fondot. Jas zemav preku fond na 15ti, isto kako sto zemam plata i preku firma
     
    На BiciJ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Здраво. 2 тромесечие бременост
    Димери 900 на трансфузиологија.
    По 10 дена Заболува од корона испитува пак димери но сега во авицена вредност 400
    Место за паника?
     
  8. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    400 или 4.000?
    Ако се 400 нема простор за паника во граници на нормалата се.
     
  9. Pozitiva

    Pozitiva Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Zdravo kolku posto od plata zemaat bremenite zeni so merkive ?
     
  10. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    100% od plata.. Jas tolku zemam
     
  11. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Дали некоја трудница во првото тромесечие имала ковид? Ме фаќа некоја анксиозност од самата помисла да не дај Боже фатам периодов. Најмногу ми е страв од најблиските да не фатам или малиот во градинка оди... Намален ми е имунитетот и сум настината, се надевам не е вирусов
     
  12. sunmoonstars

    sunmoonstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    752
    Пол:
    Женски
    Моја блиска пријателка, бремена прва недела од 4ти месец, беше со Ковид до пред 1 недела некаде. Се заразија цело семејство, сопругот, детенцето година ипол и таа. Сопругот и го задржаа во болница, а таа и детенцето поминаа добро, имала чувство на настинка, слаба болка во грлото, омалалсаност и не многу висока температура, помина само на витамини. Додека и траеше изолацијата, не ја прегледал гинелолог, откако и заврши беше на преглед кажале се е во ред со бебето.
    Едит: Појачај витамини на природен начин, покрај витамините што ги пиеш за трудници, пиј повеќе цедени сокови, смути со црвено овошје калинка и цвекло, јади домашно приготвени зеленчукови супи и прашај си гинеколог дали да појачаш Витамин С и витамин Д. Јас кога имав близок контакт со заразено лице од семејството (во второ тромесечие од бременост) гинекологот ми кажа покрај витамините за бремени да пијам плус витамим Ц, Д и Б комплекс.
     
    Последна измена: 26 февруари 2021
  13. Lolipop796

    Lolipop796 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Фала Богу што лесно поминале... И ти благодарам на советите, и јас ги практикувам пијам многу витамини и јадам поздраво за разлика од вообичаено
     
  14. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    На кој е маил ?
     
  15. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Јас прележав на почеток на второ томесечие, не знам каде фатив, од дома работам, ретко излегувам. Само знам дека не е од контакт со заболено лице. Битно добро поминав - многу течности и витамини
     
  16. Mandalaa

    Mandalaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
  17. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
  18. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    На почеток на бременост сум ( направив само тест сеуште немам гениколошки преглед направено) ве молам за една информација Дали сеуште во сила е мерката со која бремените жени се ослободени од работа и колкав е надоместокот кој се зема и кој го исплаќа истиот фирмата или фондот? Која документација е потребна за ослободувањето. Ви благодарам унапред
     
    На Trpkovska му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Мерките сеуште важат, плата пушта фирмата, не фондот, а од документација треба само потврда од гинеколог дека си бремена... и дебели живци, бидејќи во 90% случаи газдата ќе прави проблем и нема да сака да те ослободи.
     
  20. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Здраво, има ли некој искуство за породување а да е позитивен на Ковид? Никаде не сретнав некој да има споделено искуство :|


    Исто ме интересира дали некој бил позитивен во прво тромесечие од бременоста? Може ли вирусот да има негативни последици врз бебето? Со оглед на тоа што тоа е најризичен период од бременоста :(