1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Ми се јавија да ми кажат дека не важи одлуката само со потврда. Ме вратија на работа односно да работам он-лајн од дома а ако сакам да не работам тогаш да извадам боледување за ризична бременост и да земам 70% од плата
     
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.721
    Допаѓања:
    39.837
    Пол:
    Женски
    Некои позиции да, некои не, ама одлуката важи за сите.
     
  3. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Секаде каде што е возможно да се работи онлајн се применува работа од дома за трудници. Одлуката е да се ослободат од физичко присуство не од работа.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Prijavena sum 3 meseci vo privatna firma i podnesov deka sum bremena 9nedeli i zaradi kovid merkite mi rekoja deka sama odlucuvam dali da rabotam ili ne. Megutoa dali ke me sledi porodilno otsustvo poradi toa sto sum prijavena 3 meseci?dali posle poragaj firmava ke mi isplakja porodilno I dali e 100 posto plateno vo kovid merkive osloboduvanjevo od rabota ili 70 posto
     
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Дали имаш непрекинат стаж од 6? Битно е 6м да работиш за да те следува породилно кое го плаќа Фонд, не фирма.
    А за ковид мерките дали 70 или 100% одлучува фирмата колку ќе те плати најдобро со нив да разговараш особено ако си на определено да бидеш сигурна дека ќе ти продолжат договор уште 3м за да имаш стаж за породилно ако ти е ова прво вработување.
     
  6. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Bev vrabotena pa pauza imav od 1 godina i ova mi e vtoro vrabotuvanje so momentalen staz vo ovaa firma od 3 meseci
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  7. @ceci11

    @ceci11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    1.641
    Пол:
    Женски
    Факт е дека бебињата родени за време на Коронава, се посебни.
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Пред два дена видов две цртки на тест за бременост. Уште не сум била на гинеколог. Вакцинирана сум. Работам во приватна фирма. Шефицата не менува де од дома де во канцеларија. Дали имам право да барам од дома да работам? Зашто можно е утре да ме викне во канцеларија. Што документ треба? Како да кажам? Дека ептен сум на почеток, па можеби и на ехо нема да се види.
     
  9. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.495
    Допаѓања:
    50.855
    Пол:
    Женски
    Јас дека уште на почеток имав мачнини и многу повраќав. Земав боледување од општ матичен.
    После тоа веќе кога ќе одиш на гинеколог ќе си земеш и потврда дека си бремена и ќе ја дадеш на работа.
    Колку што се сеќавам мене матичниот некаква потврда ми даде.
    Зборувај со гинекологот ќе ти објасни.
     
  10. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Мене ми покажа преку крв, само чекав уште една недела, се покажа на ехо и истиот ден ми даде матичната потврда дека сум ослободена од раб. Види ако можеш од дома да работиш.
     
  11. ohlala

    ohlala Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    228
    Сметам дека мерката за трудниците,пред време ја укинаа.
     
  12. Mommyysk

    Mommyysk Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2021
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    И јас мислам така, колешки што се веќе бремени им се јавија да се вратат на работа, ама ќе земаат боледување.
     
    На ohlala му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    И јас се вратив на работа и после 5 дена фатив ковид. Оваа мерка не требаше да се укинува- нели додека трае пандемијата ќе траеше?
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    623
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :)
    Пред неколку дена имав абортус во 21 недела поради аномалија на плодот. Во 12-та недела прлежав корона со прилично лесни симптоми и без лекарства но при разговор и споделени мислења од други се сомневам дека можеби причината за сето ова бил вирусот. Ме интересира дали има некој слично искуство или некаков проблем после прележување со плодот?
     
  15. ljubojna

    ljubojna Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Јас имав во 11та недела, ме држеше некои 3 дена. Ама немав проблеми со плодот. И еве ме сега пак во 39+2 со корона трет пат…
     
  16. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    623
    Пол:
    Женски
    Да, очигледно не прави проблем короната, сега и јас така мислам. Си барав Тогаш одговори...
    Со лесно кај тебе :)
     
  17. Xanty

    Xanty Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    661
    Пол:
    Женски
    Здраво излегов позитивна на корона а сум 38 недела бремена. Вие што се породиле со корона ако можете да споделите како сте поминале и дали сте оделе позитивни на цтг ? И дали во Куманово ги пораѓаат позитивни?
     
  18. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.207
    Допаѓања:
    15.373
    Пол:
    Женски
    Позитивни само на ГАК колку што знам
    @Joraa е породена со ковид, колку што читав задоволна е
     
    На Xanty му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Во Куманово воопшто не примаат ни за цтг ни за преглед. Породување ако не ти помине изолација до тогаш- на ГАК. Кога бев позитивна во април, имав некои болки и бев на преглед на ГАК без никаков проблем,веднаш ме прегледаа,ниту упат не ми побараа,а сепак земав од матичен гинеколог.
     
    На Xanty му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Jana_19

    Jana_19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, мислам дека прашањето ми е за во групава. Дали знаете дали породуваат пациентки позитивни на корона во Чаир? За среќа за сега немам никакви симптоми и сум негативна, ама сум била во контакт со позитивни и страв ми е да не ме фатило, а да нема уште ништо, па чисто се интересирам. Инаку сум 36н и 4д. Однапред ви благодарам :)