1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали некоја мајка се соочила со ковид за време на пораѓај и како поминала. Прележав во 6та недела од оваа бременост, сега сум 37+1 а бев во контакт со сестра ми ден пред да и се појават симптомите, преуплашена сум дека може и јас да развијам симптоми баш сега пред пораѓај.
     
  2. Xanty

    Xanty Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    661
    Пол:
    Женски
    Вие што имавте корона пред породување дали одевте на цтг ? Јас последен пат бев пред една недела и требаше денеска да одам но ми е 4 ден и не отидов а сум 38+4. Дали да почекам до сабота или утре да одам на гак?
     
  3. Jana_19

    Jana_19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Оди на ГАК и кажи им дека си позитивна за да те спроведат на ЦТГ одвоено од другите трудници. Не се оставај на случајност.
     
  4. Jana_19

    Jana_19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Само на ГАК породуваат со корона. И јас бев во контакт и затоа и се распрашав. За сега немам никакви симптоми и дај Боже така да остане.
     
    На martty06 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LilyRose

    LilyRose Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2022
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Девојки добив позитивен тест на ковид денес 24+5 сум. Кашлица, затнат нос и температура до сега најмногу 38,3. Се јавив на лекар ми рекоа само парацетамол, друго не можат да ми помогнат.
    Прашав дали температурата може нешто да наштети на бебето ми рече може ама засега подобро му е да остане внатре отколку надвор.
    Многу се плашам во паника сум не можам да се смирам... ;( до сега не ме фати, баш сега ли најде.
    Кажете ми некое позитивно искуство дека поминало се добро да се смирам малку.. или некој природен лек да ја спуштам температурата.
     
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Еее колку трудници поминаа ковид, ништо не им било на бебињата.
    Парацетамол, течности и без многу секирации, млада си, здрава, бебето си е заштитено во матка и ќе помине за неколку дена, овој сој не е како првите да не можеш од кревет да станеш.
    Со лесно
     
    На Филотеа, LilyRose и Осе им се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    Искуство на породени мајки кои имале ковид во 1 триместар?