1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и породување во време на Корона

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Филотеа, 21 март 2020.

  1. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.685
    Пол:
    Женски
    Јас ко бев само јас бев хаха дури и морничаво ми беше немаше ни кој да прашам инаку си бев на шалтер контакт немав близок со никој преку стаклено прозорче со сестрите одма завршив работа со маска и ракавици, ако има гужва почекај ги нека си поминат на ред и стој си подалеку , ако ти се доближат викај не му стој да ти диши на врат, пред некој ден си чекам на продавница да завршат со купување јас стигнав на ред се вртам зад мене тројца му се развикав за простор нема лабаво
     
    На WonderGuurl, Milkiway и Fifi84 им се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Фала ти на инфо И јас им викам да ми се тргаат и одам во продавноца рано 8 9 и обично празно е. Се сеќавам филипче кажа на еден прес матичните да имаат курири и они да ги носат овие тестои во микробиологија ама се уќуткаа ни курири ни бутур... ај ќе информирам како ќе поминам
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.685
    Пол:
    Женски
    Намалена плодова вода е сигурна причина за царскиот оти да не го извадат можи бебето да почини. Нема доволно докази за пренесување на вирусот на бебето , но самата температура колку што знам е лоша и сепак зависи во кој стадиум на болеста била родилката, сега за сега она е многу кревка пошто и штотуку породена се надевам ќе ја издржи ситуацијава и ќе оздрави .не знам бебето дали го има вирусот и дали се заразил во склоп на породувањето
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Се јавив работат , со скратено работно време. Ќе завршиме работа .:)
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Јас правев минатата недела, имаш опција и во Пролече да ги однесеш таму барем нема гужва и не тестираат за корона
     
  6. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Да тоа е подобра опција веројатно добра идеја..а ти однесе во државна или во пролече беше?
     
  7. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Кај мене матичниот ги носи и зима резултат си плаќам 200 денари, инаку другарка беше сама и одма заврши работа, ни 2 мин не почека. Мислам дека во ситуацијава ти е многу подобра опција таму да ги однесеш, до 12 примаат брисеви
     
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Збориш за пролече дека била другарка ти? Ако е така би одела бар ќе сум помирна ако ништо :)
    Фала ти на инфо.. кај мене нема опцоја матичен да носи штета :/
     
  9. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Да да другарка ми беше, јас ја чекав во кола за 3 мин се врати завршила работа
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Сигурно одам таму тогаш :) фала ти многу
     
    На Babyiscomming му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Maro87

    Maro87 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    1.357
    Допаѓања:
    5.398
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    А за родилката од Охрид ова нејзина комшика го напишала. Значи стварно некои работи излегуваат од контрола, се било оккк тие ја враќале. Ниту заболена тие и земаат брис за корона додека го носела мртвото бебе. Па ова не е нормално. Се со корона да се поврзувало.....СТРАШНО.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    А од кога комшиите знаат повеќе од докторите? Јас за моиве комшии не знам детали за нивната здравствена состојба.
    Иначе брисот е земен тука во Скопје, а не во Охрид.
    Не велам дека докторите не можат да згрешат, таман работа. Ама па секоја смрт не треба да се припишува на лекарска грешка.
     
    На eta, 0ли, Alishan30 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Не само тоа, туку и фамилијата сигурно нема да каже дека е нивна грешка што не посетила гинеколог неколку месеци.
     
    На Brpbrp и Annath им се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Премногу е жално и за женичката, за децата што ги оставила и за невиното бебенце.
    Но, да кажува комшиката јавно на фб во коментар што и како било, а притоа ја нема фамилијата никаде? Не е во ред.
    Не гледам како ја малтретирале во болница и што е проблемот што ја тестирале за корона? Почудно ќе беше да не ја тестираа.
    Колку што сфатив во Скопје направиле се што можат, а во Охрид ако некој не постапил како што треба ќе си одговара.
     
  15. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
  16. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    IMG_20200403_130509.jpg
     
    На kukla21, Fifi84 и Tatijana1993 им се допаѓа ова.
  17. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Здраво девојки може ли да споделите искуства како е кај вас на работа за време на ковид?
    Кај мене е одлучено да ми земат денови од одмор за април месец..
    Знаете ли за трудници како е точно законот смеат ли денови од одмор да ни зимаат кога сме ослободени поради вонредна состојба?
     
  18. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ништо не треба да ти земат. Ама не си само ти, сите се вака. Има газди кои не почитуваат закон и ќе треба да правиш што ќе ти каже за да не те отпушти. Нормално си имаш право да го тужиш, но ако планираш да си работиш таму нема да ти биде од корист. Пак ти ќе бидеш оштетена, иако си 100% во право.
     
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Јасно ми е не ми се ни оптеретува во моментов толку, знам дека има и полошо..тоа ме интересираше дали е кај мене само или и на други им прават вака... јаките газди :)
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Кај многумина е исто... за жал.. фирмите кои се затворени не можат ништо, ама овие што работат не толерираат ништо и џабе е се..
     
    На lovely12 и Milkiway им се допаѓа ова.