1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од loli674, 26 јануари 2010.

  1. tamara21mm

    tamara21mm Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Така е,ви благодарам на сите,ако веќе сум,немам друг избор освен абортус...здравје и среќа само се надевам дека ќе можам да останам пак бремена кога ке бидам спремна на тоа,боље да дадам 200 евра отколку 50 па да имам проблеми после.Парите се минлива работа,здравјето е побитно. :)
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    Jas rekov deka sekoj ima pravo na izbor :) no da ti kazam se ima sluceno devojce koe bese 200% sigurno da abortira, ne abortirase i sekako ne od nasite komentari tuku od podrska od nejziniot decko. Forum e ova i sekako deka koga e sama ne razmisluva cekaj sto mi kazaa na forumot... Ama ete sepak nie sto imame dusa tesko ni pagja i mora da letne nekoj komentar emotiven kako mojot...
    Se izvinuvam sto te iznerviravme :)
     
    На zalosna, buba4e89, compassion и 2 други им се допаѓа ова.
  3. tamara21mm

    tamara21mm Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    За жал јас немам поддршка од дечко ми,и тој не е спремен ниту за женење ниту за дете,за жал.Да ја имав неговата подршка 100 % ке имав поинакво размислување ...
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    da ostanete bremeni potoa sekako deka kje moze.. i zenite koi imaat spontan potoa ostanuvaat bremeni a plodot i kaj niv isto se ostranuva. Strucen doktor samo, medicinata e sekako kade kade ponapredna...
    Drugarka moja abortirase so tableti, odi na redovni pregledi i se i e vo red... Si dobiva normalno i si ima ovulacii normalni..
    eve malku za uteha na devojcinjata :)
     
  5. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Мариз, јас разбирам од која приличина вие пишувате, ама па ни на нив не им е лесно, и сега уште дополнителна тортура тука да трпат. Големи си се сами да одлучат. Никој од нас тука нема да им ги рани децата ни па ќе им ги чува. Секој со своите математики (кои патем ние не им ги знаеме).
     
    На okcenzi, bittersweet, *sisi* и 4 други им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    Taka e da... Eve jas kako protivnik na abortusot, na mojata drugarka i bev najgolemata podrska, sepak mala bese a deckoto ne ni bese od Makedonija... Da ne abortirase stv neznam kakov kje i bese zivotot sega. Sega eve 3 godini e so drug decko, fax si zavrsuva, si raboti i ubava rabota i srekjna si e... Sekoj so svoj pravilen izbor i srekja :)
     
    На *sisi* и Madam-A им се допаѓа ова.
  7. tamara21mm

    tamara21mm Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    А уште едно прашање ако можи,незнам дали е за овде ама веќе глава ме заболе од барање на нет за сите теми.Дали знаете некоја добра клиника,каде ќе можам да извршам абортус,независно која е цената,само да е напредна и секако да немам после проблеми.
     
    На kaja001 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    A cekaj ti sigurna si deka si bremena? Zaso kako sto te razbrav nemas otideno na gin i nemas preku krv ispitano? Ili test pozitiven imase?
     
  9. tamara21mm

    tamara21mm Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    имав направено тест позитивен денес ...
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    За овие прашања прочитај или прашај во оваа тема http://forum.femina.mk/threads/Абортус.280/page-57
     
    На tamara21mm му/ѝ се допаѓа ова.
  11. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Тамара ќе ти кажам од мое искуство имам абортирано во св.Лазар во Скопје точно не знам колку чинеше абортусот бидејќи трошковите ги подмируваше момчето, и абортусот беше извршен во 6шта гест.недела од страна на Др- Ѓорѓи Николов бев задоволна од хируршкиот зафат под целосна анестезија не осетив ништо, тоа е позитивната страна, а негативната е тоа што ете до ден денес сум опседната со тоа дали ке останам бремена понатаму, многу е поголема психичката болка од физичката верувај. Со господ напред се надевам дека се ке биде во ред кај тебе. Инаку која недела си бремена? позз
     
  12. compassion

    compassion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Имaм пријaтелкa кoјa нa 22 гoд.oстaнa бременa и беше сaмa, без ничијa пoддршкa. Oдлучи дa си гo зaдржи бебетo и сaмa дa гo oдгледувa. Нејзините рoдители кoи не сaкaa дa чујaт зa тoa, мнoгу бргу се пoмиријa сo ситуaцијaтa, a нејзиниoт дечкo(тaткo нa бебетo) јa пoбaрa зa женa oткaкo се рoди бебетo. Декa мoрaше дa истрпи, истрпи, нo вредеше. Тaa е прекрaснa мaјкa, никoгaш не зaжaли зa oдлукaтa. Јaс верувaм декa секoгaш кoгa избирaме вo кoрист нa живoтoт(дететo) избирaме пoзитивен исхoд и зa нaс. Рaзмисли штo нaвистинa сaкaш ти, тoa е вaжнo, другoтo пoтешкo или пoлеснo, ќе си дoјде нa местo. А кoј ни гaрaнтирa декa се вo живoтoт ќе ни oди леснo или спoред плaн?
     
    На zalosna, Sky-butterfly и joy1 им се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @tamara21mm прво направи гинеколошки преглед за да утврдиш бременост, па понатаму закажувај. Не се чека многу за термин, неколку дена се во прашање. Незнам каде живееш, но Ск и Битола имаат добри приватни клиники, што не значи ако отидеш на државно дека ќе биде полошо и несигурно.
     
  14. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Tamara не е до реномето на клиниката,туку до рацете на гинекологот,се разбира и во која недела си.Што побрзо тоа подобро.
     
  15. Cvet4e12345

    Cvet4e12345 Нов член

    Се зачлени на:
    20 јули 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdravo!! Pred 4 meseci imav spontan abortus bev 9 nedeli bremena. Maticniot ginekolg mi rece 2 meseci da ne zabremenuvam. otkako pominaa tie 2 meseci probuvam so mojot soprug povtorno da zabremenam no nikako a prvo pat vednas zabremeniv. A koga i da imame odnosi otkako ke svrsi vednas spermata mi se rastekuva po nozi isto kako da ne svrsil vo mene a pred da imam spontan abortus ne mi se slucilo toa. Dali imam potreba od painika. I od koi pricini e mozno seuste da ne sum bremena i ako ima kratok period pominato(2meseci otkako probuvame). Ako nekoi ima iskustvo neshto vakvo ve molam pomogneye mi kazete sto da pravam.!!!!
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    Pa ne probuvate mnogu vreme, cim ednas si ostanala bremena, kje ostanes pak samo trpenie i opusteno. Inaku i mene taka mi istekuvalo nadvor, nemoze toa da se zadrzi vnatre celo... Imajte si na sekoi 2,3 dena i nema sansi da ne se fati... :) a ako mislis deka ti istekuva cela sperma, posle odnos ne stanuvaj odma i nozete na zid gore :rofl: ili pak za vreme na plodni denovi zakazi si na gin da vidis dali imas ovulacija i dali ti se tie bas plodnite denovi... :)
     
    На *sisi* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Читајќи ја мариз ме фати смеја и мене ми истекува спермата надвор што е нормално, но и ми се случило 5 дена да немам однос со мм па кога ќе сврши спермата остнува внатре па се смееме ме наполнил со бензин хахаха

    Шала на страна јас првиот пат одма останав бремена имавме компликации па сега 2 години не можеме да зачнеме така да 2 месеца се малку за грижење ќе успеете не се плаши :*
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Мн брзаш.6 месеци е пожелно да поминат после спонтан па за нова бременост.Организамот треба да се врати во нормала,хормоните да се смират,да провериш пап,брис,урина па тек тогаш да работиш на бременост.
     
  19. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Jas imav spontan, doktorot mi rece da cekam 6 meseci bidejki se sluci vo 8 nedela....probuvavme nekolku god.nisto a se vo red so nas,resivme da napravime inseminacija,od prva uspeshna, zavrsi so spontan bo 6 nedela, dr.rece bidejki e zavrsema rano da cekame 2 meseci....po nekolku meseci,bez nadez ,ostanav prirodno bremena i eve si imam kerkicka...taka da,moj sovet,opusti se,psihata e najopasna rabota...
     
    На Анимал, *sisi* и mariz им се допаѓа ова.
  20. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Epten sum ocajna otkako abortirav vo 6 nedela. Se obiduvame sega veke 4 meseci da zabremenam no ete ne biva i ne biva,a togas ostanav bremena od prva ne ni znaev deka togasniot mi svrsi da znaev vednas ke se napiev anti bebi ama ete sakal da me pridobie na grub nacin i morav da abortiram bidejki nasata vrska ne bese dozvolena i sega koga mozam i sakam da imam bebe jas nemozam da ostanam bremena. Mozno li e nikogas poveke da ne zabremenam od abortusot???? I plus imam citano deka prvo dete ne se abortiralo. Ve molam za sovet i vase mislenje dali mozam pak da ostanam bremena :(