1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост после царски рез

Дискусија во 'Бременост' започната од kasijana05, 4 март 2019.

  1. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Јас познавам жени што и после не цела година од првиот царски останале бремени, еве едната остана не сакајки бремена дури после 3 месеци од првиот царски(еве овде можам да кажам дека секако постоел ризик) но се помина во ред без никакви компликации и промени. Мој совет да не се плашиш, не си ниту прва ниту последна, сепак година и пола е подолг период. Доколку сепак не си мирна консултирај се и со друг гинеколог.
     
    На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Јас сум ти жив пример. Останав бремена после 6 месеци откако се породив со првото царски. Сега веќе сум 8ипол месеци. И мојата матична идиотка како твојата ме советуваше да абортирам. Ама јас не сакав. Отидов и на второ и трето мислење и се крстеа како така ми кажала. Ризик секогаш постои. И со царски и со природно. Отиди си на друго мислење. И немој да се нервираш. Со лесно :hug:
     
    На Saf, Freckles., gjoker4e и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Во ред е да те предупреди за се маточниот гинеколог, сепак е прв одговорен за твоето здравје и на бебето, ама немој пресериозно да си сфаќаш, ќе си одиш на специјалист. Јас останав пак бремена после година ипол, а ми беше дозволено од хирургот околу година растојание дека е оптимално, а ако се случи и порано да не ме фаќа паника.
    Од мое искуство а ми потврдиле и во болница во неколку наврати дека матичните знаат да се драматични беспотребно
     
    На Brpbrp и Kaley им се допаѓа ова.
  4. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Ако има некоја лично што се породила природно после царски рез, нека сподели искуство, но само ако е лично искуство не некој што чул или разбрал... Ме интересира како тоа поминало и што ја советувале и сакам да знам каде се породила... Јас сум пред 4 месеци царски рез и нешто почнав многу да размислувам на таа тема. Што би било со втора бременост... Царски рез бев под сомнителни околности имам пишувано во други теми, ми остана желбата за природно породување.
     
    На Butterfly1107, gjoker4e и Tina-fina им се допаѓа ова.
  5. Keri

    Keri Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    1.398
    Пол:
    Женски
    Ако ти рекла дека ти е убаво зарасната раната, не разбирам зашто спомнала абортус. Година ипол не е кратко време. Жени раѓаат здрави деца после многу помала пауза меѓу две бремености. Мој совет е да си отидеш на второ мислење.
     
    На Kaetana и Kaley им се допаѓа ова.
  6. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Знам братучеда, тука Швајцарија во истата болница кај што се пораѓав јас породена царски прво, исто како мене, е за второто можела природно ама да се потпише дека ако нешто лошо се случи е на нејзина одговорност.
    Решила да се породи повторно царски.
    Знам дека вториот пат истото ќе ми го предложат и мене и секако и јас директно ќе одам царски повторно.

    Не знам каде живееш и не знам дали и Мк е вака исто.
     
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Има и кај нас али зависи кој доктор се нафаќа малце по ретки се :)
     
    На BabyD0ll му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Мислев на тоа дека треба да потпишеш дека што и да се случи е на твоја одговорност.
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски

    https://forum.femina.mk/threads/Царски-рез.11356/page-34#post-2268752
     
    На Kaetana и merina.93 им се допаѓа ова.
  10. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Жени фала ви на одговорите на сите, ми олеснивте малку и вие Бев денес и на второ мислење кај друг гинеколог, тој ми рече дека се е супер, дека бебето се развива убаво дури и срцева реакција слушнавме, и дека нема потреба од паника, после 18 месеци царски рез ми кажа дека си се препорачувало и дека секако секоја бременост си има ризик, дека не е брзо, добро зараснат ми е и царскиот и нема потреба од абортус. Дури може и природно да раѓам ако сакам.
    Дефинитивно ја менувам матичната што ме советуваше на абортус и ми направи само паника уште повеќе.
    Фала ви уште еднаш на вас што ми одговоривте
     
    На Bebulleee, gjoker4e, thelittle17 и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Како го поминавте вториот царски, дали е поболен во однос на првиот? Колку време ви требаше да се опоравите? Дајте ми идеја како да го подготвам првово дете дека ќе ме нема 4 до 5 дена и ќе добие бебе, а ќе има само година ипол. Баш ми треба помош
     
  12. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Јас се породив пред месец и пол со второ. Првото беше итен царски, се искомплицираа нештата, а со второво мораше закажан царски, поради ниска постелка и краток период помеѓу бременостите. Двете деца ми се разлика 2 години без некој ден. Бремена со второ останав кога првото имаше година и 3 месеци.

    За спремање на првото дете, не знам како би ти помогнала, мене срце ме болеше што ќе го оставам, не бил одделен никогаш претходно, ама се тешев дека ќе му донесам дома сестричка и дека ќе се дружат со татко му повеќе. Кога дојдоа да нè земат од болница, нејќеше ни да се сврти кон мене. 2 дена не ми обрнуваше внимание. Ама му пројде .

    Е сеа, споредба помеѓу прв и втор царски. За првиот, итен царски, не знаев ништо, не бев спремна, немав читано, бев исплашена и долго ми требаше да се опоравам.
    Со вториот царски, знаев што точно ме чека, кога, кој доктор, период на опоравување, баш заради фактот дека немаше поминато 2 години од првиот.
    Да го занемариме психичкиот притисок неколку дена пред закажаниот царски (нема шанси да не мислиш и да не ти идат секакви мисли, само труди се повеќе позитивни да бидат), останатиот дел беше мнпгу полесно. Побрзо се опоравив, знаев дека што побрзо станам и повеќе се движам, побрзо ќе закрепнам. Еве направи бебето 40 дена, јас уште 2 недели по пораѓај можев апсолутно нормално да функционирам, освен нели преголем напор и напрегање. Најтешко ми е што не ножам првово дете да си го кревам ко претходно, дека нели само бебето смееш да го креваш (не дека воопшто не во кревам, сама сум и немам помош, па некогаш морам), ама брзо ќе поминат 3-4 месеци, па ќе биде полесно.

    Единствено нешто што ми е потешко сега е грижата за мене, домот, готвење . Сама сум, мм е на работа до 4 ипол, 5, работи и саботи и има денови кај што едвај успевам да испливам од ранење деца, доење, пресоблакање, миење, успивање.
    Сè е расфрлано, алишта куп, садови исто, ништо не е на место.
    Освен душата. Таа барем ти е полна и на место.

    Со лесно на сите и позитивна мисла.
     
    На Marijana88, Tsukinory, mamaJana и 12 други им се допаѓа ова.
  13. Зак од Андромеда

    Зак од Андромеда Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Јас и со првото бев со договорен царски и многу брзо се опоравив кога дојдов дома се можев сама ме плаши дека се сече на исто место па да не е поголема болката. Исто малиот не е одделен од мене ни 2 мин не знам што ќе правам цели 5 дена. Исто и јас ќе бидам сама со две деца ќе биде голем предизвик сево ова.
     
    На Ana.Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Многу помалку болен од првиот, неспоредливо. Психа малку зеза додека се чека, барем јас сабајлето пред операција бев за никаде.
    Со малото дома полека, и со трпение, искористи го периодот додека новороденчето повеќе спие за да поминуваш време со поголемото, среќно, предизвик е секако
     
    На Зак од Андромеда му/ѝ се допаѓа ова.
  15. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Kaj mene bese mnogu pobolno. I imav dosta problemi. Malata VO Sept ke polni 4god.Znaese se, celo vreme i zborev, deka ke me nema, ke doaga sekoj den da me vidi. Denot pred carski i kazav deka utre ke se rodi sestričkata. Posaka da dojde i taa so nas. I zaedno otidovme, si čekase so tatko i celo vreme. Bebeto prva go vide taa. Mnogu mina me kritikuvaa zosto sum i kazala i zosto sme ja zemale so nas. Iako ima 4 god mnogu e razumna, dosta vnimatelna i razbira se. Sega dosta mi pomaga. Mene mi bese pretesko oddeluvanjeto od nea pred da odam vo sala. Koga mi kaza mamo gusni me, i so očinjata me pogledna srce mi se skrsi. Se utepav od plaćenje a taa me guska. Se zavrsi dobro fala mu na Bog
     
    На PrettyWoman2, Marijana88, Bebulleee и 5 други им се допаѓа ова.
  16. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Во Април 2021 се породив со царски рез по 2 пат, предходно имав прв царски рез во 2017 год.
    Ми рекоа да планирам бременост 3 години после 2риот царски, меѓутоа сега непланирано останав бремена после 8 месеци. Мн сум исплашена, незнам дали ке можам да ја износам оваа бременост или ке морам да абортирам.Лани имав предвремено породување поради компликации и го изгубив бебето.Сега од една страна многу сакам да ставам глава во торба што викаат и ида ризикувам ама од друга страна страв ми е да не ми се случи нешто, зашто имам уште едно детенце дома на кое му требам.
    Има ли некој слично искуство, следната недела сум на преглед во Гак па ке видам што ке ме советуваат.
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.773
    Допаѓања:
    12.887
    Никој не може да ти каже со сигурнот. И за после прв царски доста често слушам дека викаат 2 години најмалце да не се останува бремена. Но се е индивидуално ќе бидеш можеби и како ризична бременост, но се е индивидуално. Зависи од тоа каде е вгнездено, дали би можела самата матка да издржи сепак е орган. Ако не ти се допаѓа првото мислење од ГАК оди и на 2ро и 3то ако треба и ќе ти кажат не мора одма на абортус да помислуваш. Сркоја жена е различна секое тело различно закрепнува. Пред се улога игра и предходните бремености ете едната предвремено била и зошто била предвремено и која била причината за повторно царски да те породат. 1001 фактор е :)
     
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Моја препорака е да побараш второ мислење. Елена од Ремедика е искрена и реална во проценките.
     
    На macalavica и Jana06 им се допаѓа ова.
  19. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    и јас преживеав нешто слично, прва бременост, бебето почина, итен царски. Мене докторката ме советуваше после 3 месеци да почеме повторно со обиди. Иако и мене ми е страв, и си викам барем минимум 6, но на тоа добив одговор дека треба од еден до друг царски да помине 1 година. Сепак најдобро е најдеш доктор што на некој начин ќе прифати да те води и пред се ќе те смири.
    Како што ти пишала членката пред мене Елена Петрова, Димитров од Ремедика, Гордана Петровска (многу добар гинеколог-акушер, имам слушнато повеќе успешни приказни од кај нејзи за доста критични пораѓаи), Димчев од Систина
     
  20. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.028
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Баш ми е жал и за твојата загуба, можеш да ме разбереш низ што поминувам.
    Вчера бев кај матичната, ми потврди бременост и ми кажа дека сега е поризичен абортус одколку да се решам да го задржам, ми рече дека киретажа само може да предизвика додатни компликации сега.Ке одам од понеделник на Гак и во Систина па ке видам и таму што ке ме советуваат. Многу се плашам, не смеам ни да се израдувам.