1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брза географија

Дискусија во 'Форумски игри' започната од gentle.girl, 26 јуни 2013.

 1. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  524
  Допаѓања:
  210
  Јас прв кажувам буква, а членот под мене треба да ги надополни празните полиња..знам дека повеќето од вас ја имаат играно оваа игра !
  Буква А
  --------------
  Држава -
  Град -
  Село -
  Планина -
  Река -
  Растение -
  Животно -
  Предмет -
  Име -
  --------------
  и кога ќе ги дополни членот под мене овие кажува буква за др. член под него итн..
   
 2. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  817
  Пол:
  Женски
  Буква А

  Држава - Австрија
  Град - Атина
  Село - Арачиново
  Планина - Алпи
  Река - Анска Река
  Растение - Афион
  Животно - Антилопа
  Предмет - Авион
  Име - Ангела

  На буква И :)
   
 3. krEM4Eto

  krEM4Eto Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  4.261
  Пол:
  Женски
  Буква И

  Држава - Италија
  Град - Иран
  Село - Илино
  Планина - Илинска
  Река - Инд
  Растение - Ирис
  Животно - Ирвас
  Предмет - Игла
  Име - Ивана

  На буквата О
   
 4. girl.9

  girl.9 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.689
  Допаѓања:
  477
  Држава - Оман
  Град - Осло
  Село - Оризари
  Планина - Осоговски пл.
  Река - Ориноко
  Растение - Орев
  Животно - Овен
  Предмет - Острилка
  Име - Огнен

  БУКВА Ч :rofl:
   
 5. mihaela55555

  mihaela55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  120
  Држава -Чешка
  Град - Чебоксари (го ископав некој град на Волга што не го ни знаев :) )
  Село - Чашка
  Планина - Чукотски Пл.
  Река - е стварно не ми текнува ни една :)
  Растение - Чемпрес
  Животно - Чавка
  Предмет - Чадор
  Име - Чарли

  буква Ш :D
   
 6. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  817
  Пол:
  Женски
  буква Ш

  Држава - Шпанија
  Град - Штип
  Село - Шибеник
  Планина - Шар Планина
  Река - Не ми текнува сега :?:
  Растение - Шипинка
  Животно - Штрк
  Предмет - Шипка
  Име - Шенка :)

  Буква Џ :D
   
 7. Kristinna1

  Kristinna1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  125
  Држава-Џорџија
  Град-Џенова (ваљда хм )
  Село-
  Животно-
  растение-
  река-
  предмет-џамлија
  име-Џована
  планина-

  Кај ти текна Џ жити се ...

  Буква З
   
 8. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  3.478
  Пол:
  Женски
  Држава-Зимбабве
  Град- Загреб
  Село- З'рзе :D :D :D
  Животно-Зебра
  растение-Зелка :P
  река- Западна Двина ( :^) )
  предмет-
  име-Зоран,Зорица
  планина-

  Буква В
   
 9. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  685
  Допаѓања:
  3.788
  Пол:
  Женски
  Држава-Велика Британија
  Град- Велес
  Село- Владимирово
  Животно-Волк
  растение-Вишна
  река- Волга
  предмет-воз
  име-Влатко
  планина-Влајна

  БУКВА - Г :)
   
 10. Rikki

  Rikki Активен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  9
  Буква-Г

  Држава-Грција
  Град-Гевгелија
  Село-Галичник
  Животно-Глушец
  Растение-Грав
  Река- Глина(десна притока на Купе во Босна)
  Предмет-Гума
  Име-Горазд
  Планина-Галичица

  Буква- М :)
   
 11. elka.timova

  elka.timova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Држава-Македонија
  Град-Москва
  Село-Марена
  Животно-Мечка
  Растение-Марула
  Река- Мала река
  Предмет-Маса
  Име-Маја
  Планина-??? :sweat: :sweat: :x
  Букваа Е
   
 12. elka.timova

  elka.timova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Мислете букви во кој има се Буква Џ глупости.
   
 13. elenaecka12

  elenaecka12 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  Држава - џорџија
  Град- џакарта
  Село - џепџиште
  Планина - /
  Река -/
  Растение - џунџуле
  Животно - Џиновска желка
  Предмет - џемпер
  Име - Џими
  Буква Ц
   
 14. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.065
  Допаѓања:
  1.356
  Држава-Црна Гора
  Град-Цосен-Швајцарија
  Село-Црешево
  Планина-/
  Река-Црни Дрим
  Растение-Цвекло
  Животно-Црв
  Предмет-Цедалка
  Име-Цаки

  Буква У
   
 15. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.065
  Допаѓања:
  1.356
  Држава-Естонија
  Град-Енген
  Село-Етно село
  Животно-елен
  Растение-елка
  Река- /
  Предмет-/
  Име-Елена
   
  На Macufka1014 и elenkata20 им се допаѓа ова.
 16. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  817
  Пол:
  Женски

  Буква Ц

  Град - Цариград (Старото име на Турција) се надевам дека се прифаќа :D
  Село - Црвена Вода
  Планина - /
  Река - Црна река
  Растение - Цвеќе
  Животно - Црвена лисица
  Предмет - Цигла
  Име - Цвета


  Буква О :)
   
 17. mihaela55555

  mihaela55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  120
  Буква О:

  Држава- Оман
  Град - Омиш
  Село - Орешани
  Планина - Осоговски Пл.
  Река - Одра
  Растение - не ми текнува :)
  Животно - орел
  Предмет - Орман
  Име - Оливер

  Буква У :)
   
 18. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  314
  Држава-Унгарија
  Град-Урошевац
  Село-Удово
  Планина-не ми текнува
  Река-Уна
  Растение-не ми текнува
  Животно-Утка
  Предмет-не ми текнува
  Име-Узун

  Буква Т :)
   
 19. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.065
  Допаѓања:
  1.356
  Држава-Tурција
  Град-Тетово
  Село-Теарце
  Планина-Т...
  Река-Тигар
  Растение-т...
  Животно-Теле
  Предмет-Телевизор
  Име-Теа
   
 20. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  235
  иреплејсабле не остави буква, така да и јас ке одам со Т

  Држава - Тајланд
  Град - Токио
  Село - Табановце
  Планина - Тор
  Река - Темза
  Растение - Трева :lol:
  Животно - Тигар
  Предмет - Тетрис
  Име - Трајан

  М