Брзозборки

Дискусија во 'Насмевка' започната од Elennaa, 17 декември 2011.

 1. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  Ми текна на една брзозборка, и се изнасмеав до солзи со моите.. Еве неколку. :)
  Седеше турче, на криво крувче. ( ова кога го кажав првиот пат.. :x )
  Црна чипка, бела чипка. ( кога се кажуваат брзо, се менуваат некои букви.. )
  Че ом, че ам, че дом.
  Прочитав уште неколку, ама кажете и вие некоја. :rofl:
   
 2. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.363
  На врв брда врба мрда на врбата врвот мрда.
  :rofl: Брзозборкавааааа уууфффф :rofl:
   
 3. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  6.216
  Допаѓања:
  54.909
  Пол:
  Женски
  Пролајало јаре, Пролајало јаре, Пролајало јаре, Пролајало јаре, Пролајало јаре :D :D :D
   
  На mona98 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  А за да биде потешко малце...
  Пролајало јаре во Јурумлери. :rofl:
  Машина шо сушит.
  Секој петок урда јадам.
   
 5. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  19.872
  Пол:
  Женски
  Мене оваа ми беше најсмешна : Секој петок урда јадам :rofl:
   
  На Lana del Rey му/ѝ се допаѓа ова.
 6. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.269
  Допаѓања:
  4.475
  Кралот Карло на Кралицата Карла и го украл кларинетот! :D

  Едит-уште една:
  Карикатуристот карикатурира карикатура со карактеристичен карактер!
   
  На Lana del Rey и Twinkles им се допаѓа ова.
 7. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.658
  пет илјади петсто пеесет и пет шишиња полни со свеж швепс. :D

  Ова никако да го погодам.
   
 8. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  Кралицата Карла и кралот Карло свиреа на кларинет.
  Кралот Карло на кралицата Карла и го украл кларинетот.
  Кралот Карло и кралицата Карла му купиле кларинет на кралчето Карло. :rofl:
   
 9. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.838
  Кога бев мала омилена ми беше: Петко пеш по патот оди, патот право в школо води.

  -Фатив слон и сом на сон.
  -На врв брда, врба мрда.
  -Бел петел в пепел прета.
  -Ми рекоа да му речам и си реков дај да му речам да не речат дека не сум му рекла.
   
 10. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.906
  Допаѓања:
  19.872
  Пол:
  Женски
  Учителката вика дека за вика не се вика вика туку за вика се вика вели .
  Џеб, џепче, џепчиња без денарчиња.
  Штркот штрака со штракалката .
  Шест шарени шишиња швепс шиеа шесто широки шеширчиња.
  Петко плете плет,Петкоица меси леб,пушти Петре плет, за да јадеш леб. :rofl:
   
 11. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Петре плети плет, Петрејца меси леб!
  На врв брда врба мрда!
  Секој петок урда јадам!
  !
  Ова не е брзозборка Елена. Вака во Прилеп велат за она што литературно би дошло: Ќе одам, ќе јадам,
  ќе дојдам!
   
  На Sandra77 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sonique

  sonique Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  26
  Хаха ме вративте во детството ^_^ :D

  Едни од поомилените брзозборки:
  Јадев леб под пукнат камен, пиев вода над пукнат камен. (се мењаат букви при кажување :D )
  Капа опаку капа.
  Шест чаши свеж швепс.
  :talk:
   
  На muchacha_a му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.949
  Допаѓања:
  77.172
  Пол:
  Женски
  ^ Оваа со швепсот ја знам и во друга (слична) верзија.

  Шест шишиња свеж швепс.
  моментот е Швеж Швепс
  :rofl:
   
 14. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  Не сум од вчера фала Богу, за да незнам што значи Че ом че ам че дом.
  Јас тука ја пишав затоа што како помала ми беше тешко да ја кажам.
  Еве уште неколку..
  Расол лош расол.
  Потипис дата вода пијам. (на почеток не ја знаев финтата, ама после сватив дека под пи..... вода пијам)
  Жабата Жа од барата Ба ја викнала жабата Ба од барата Жа.
  Боб под поклоп.
   
 15. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  Еве уште неколку..
  Пушка пукна, патка падна.
  Жолт долг волк полн болви.
   
 16. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.784
  Допаѓања:
  17.341
  Пол:
  Женски
  Бел петел бела пепел преташе!!!
  :) :)
   
 17. MaCa-J

  MaCa-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  133
  Хахаха шест чаши свеж швепс. :D
  Може се повторувам со некоја феминка, ама на неа ми текна кога прочитав Брзозборки. :)
   
 18. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.786
  Мене една на англиски ми текна:
  Red lorry, yellow lorry.
   
 19. In..Love

  In..Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  4
  Секој српски селанец на својата слава Свети Сава ја слави со свинска глава!!
  На врв брда врба мдра :D
  Секој петок урда јадам
  Пукна пушка под пењушка :D (ваа е најака :D )
   
 20. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  Петел прета во пепел.
  Кантар катран тегли.
  Ајде јоле ролај.
  Пролајало јаре.
  Ратка рипа преку пруга.
  Петре Прличко пие прилепско пиво.
  Бел петел в пепел претел.
  Пролајало јаре во Јурумлери.
  Седнало турче на криво крувче!
  Бел петел, бела пепел прета.
  Лош кантар, катран мереше.
  Криво јаре под јавор лежеше.
  Штрк, штр, балабан, потфати се под ваган.
  Петко наш голем маж, фатил глувче за опаш.
  Од Дебарско, запишал Арсо Алексиев Полјански
  Мало бек, лапај снек, цепи штици, јади трици.
  Поминаф поле Лазороо, најјдоф зељзка расолоа, овја расол лош расол, нашиот расол арен расол.
  Роса- роса росица, до појас косица.
  Саач, шут саач.
  Три педи три погачи за мајкина пизма.
  Угоре мома удолу коса.
  Изедов три-четири-пет погачи за мајчина ми пизма.
  Желта дуња Деспина, роди сина мајмуна, го крстие Спаско.
  Помина пиле со сплескан клун.
  Дојди попе, дојди пак пак, не ти гинит тфојот ак, за земање никој пат.
  Жими буда недеља герамида кадеља.
  Не су јаре видела дробот си го изела.
  Снесла страчка на прачка дванајсет јајца, поминав едно зедов изедов поминав зедоф две изедов, поминав зедов три и тн. до 12