1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брз метаболизам

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од newring86, 27 март 2010.

 1. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  devojki, kako se spravuvate so brziot metabolizam? :) kolku i da jadam- kilazata ne mi varira uopste.ok si izgledam, mada 2,3 kilca plus ne bi mi bile na odmet. so ovaa kilaza sum sigurno 7 godini :lol: sum se obiduvala so ekstra ishrana i vitamini , vidov ne biva i tolku. :)
  postoi li hrana koja go zabavuva metabolizmot??? :worried:hock:
   
 2. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  ne se sekiraj sto imas takov metabolizam..jas so ista kilaza so godinista sum i nisto ne mi fali..taman sum..od sekogas drugarkite mi se cudea i dr lugje i sekogas mi vikale blaze mi..ama so godinite veruvaj deka ke se ponamali pa kako i da e ke se lepi poveke na tebe :) jadi si normalno..smetaj deka polse 28,29 godini ke imas nekoe kilo plus :)
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  hehe ...toa e za 4 godini ;) pa taka si e ...znam deka ke dojde vreme koga ke sakam da simnam nekoe kilo :)
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Јас пак мислам дека е и добро што имаш брз метаболизам,ке си имаш стандардна тежина без разлика што и да јадеш,па и да јадеш многу џабе ке ти биде пак ке си ја имаш истата килажа,како јас,стандард ми е 55 кила евентуално 56,што и да јадам секогаш таа тежина ми е,никогаш не сум била повеќе од 56 кила.Исто мислам дека е и добро заради здравјето,но сепак тоа зависи и до човекот каков е,некој па сака да има брз метаболизам,додека друг па нејке.Мене понекогаш ми се случува да се прејадам и потоа да се чуствувам како да не сум јадела,така да и не е баш секогаш до метаболизмот,ти ако јадеш многу,значи сите три оброка да ти бидат обемни и плус меѓу тие три оброка да си грицкаш нешто,ке го навикнеш организмот нонстоп да ти бара храна и ке си се поправиш сакала или не сакала.Исто и има разлика во тоа да мислиш дека ти се јаде и да не чуствуваш потреба од храна,значи мислам на тоа дека ти мислиш дека ти се јаде и јадеш на некој начин со сила,а не од што ти се јаде и на тој начин се здебелува.
   
 5. *Ane*

  *Ane* Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Ова е тема за мене, имам 3деца а имам 45кила...имам 27год ја незнам како да се поправам.. А јадам премногу❤️
   
 6. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.214
  44 кг имам, јадам како невидена:D Во градбата личам на дете :)
  Брза храна, чоколадо, пржена храна, пецива, слатки, помфрит... Од ништо не си скратувам, многу ретко вежбам, а килажата ми е иста.
  Иако можеби ми фалат облини (иако јас мислам дека и вака сум си супер:lol:) не се жалам што имам брз метаболизам и не би го менувала за ништо.
  Бесценето е да можеш да си јадеш што и колку сакаш а да не се дебелееш.
   
  На ceca-1, fallenangel, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  31.353
  Значи вие јадете, а јас се дебелеам?! :envy:
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 8. HealtyIsNewSexy

  HealtyIsNewSexy Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Ne gi mrazi :) Mozes ti da si go zabrzas metaboluzmot i da oslabis
   
  На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  16.147
  По мене тие што се слабички воопшто не треба да се оптеретуваат и да се трудат да покачат кг затоа што можеби генетика е во прашање и таква им конструкција на тело, колку и да се хранат ништо не се приметува за нив. Ако веќе некој дотолку е решен да се поправи нека се испитаат хормони или консултација со нутриционист или тренер за билдање па може и ќе се накачи некој кг.

  Имам брз метаболизам, премногу јадам, физичка активност никаква варирам со тежина од 47 до 52 и сакам да изгледам слабо без да вежбам бидејќи ме мрзи.:$|( Не сум на никаква диета ама проблеми и други работи си го прават своето па сум многу слаба дури и сукало ме викаат.:tmi::headbang:
  Комплексите околу кг други ни ги наметнуваат со нивните глупи коментари:fubar:отколку ние самите, секој ден да ти дрнда некој леле колку си слаба или поправена|( ќе ти иде на нерви ко да ние немаме огледала дома.:envy:
   
  На Gosh и Skorpija25 им се допаѓа ова.
 10. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  2.071
  Допаѓања:
  4.576
  Пол:
  Машки
  Постои ли некаков начин за забрзување на метаболизмот? Таблети на природна база, чаеви, проиводи, освен гелот на Др. Митов?

  Имам преспор метаболизам. Ја имам нормалната посакувана тежина, но за да ја одржувам морам да сум постојано во калориски дефицит, итоа минус 500 калории. Малку да сум во суфицит, се поправам, буквално цела храна се лепи за мене, па дури и да е здрава, пример овошје. Се хранам правилно ама морам постојано да се ограничувам во дефицит за да одржувам. Генетски би рекол дека сум на мајка ми, она е иста за разлика од татко ми. Горењетло калории е скроз бавно, како да ја постигнам таа топлина?
   
 11. Flier

  Flier Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2022
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  206
  Пол:
  Машки
  Црниот дроб е клучен за метаболитички процеси зашто на пример црн дроб со стеатоза односно замастување значи намалена негова функција и лепење на дополнителни масти. Сите што имаат зголемена тежина имаат нарушена работа на црниот дроб и процесот на намалување на мастите во телото е процес на регенерација на црниот дроб и негова забрзана работа. Но денес во комерцијално време не се гледа од медицинската страна туку повеќе од комерцијалната па се нудат секакви трикови што не помагаат ако не се таргетира причината внатре во организмот а не надвор.
   
  На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Septemvri

  Septemvri Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  2.279
  Допаѓања:
  7.726
  Пол:
  Женски
  Со физичка активност како е ? И таа е важен фактор.
   
 13. quattro

  quattro Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2020
  Пораки:
  2.071
  Допаѓања:
  4.576
  Пол:
  Машки
  Активен сум, се хранам и правилно. Но имам чуден метаболизам, и вода да се напијам што се вика, ќе се залепи. Мора да сум во дефицит па така да одржувам тежина.
   
  На Septemvri му/ѝ се допаѓа ова.