1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бришење на едниот родител после развод

Дискусија во 'Брак' започната од fumfudge, 11 ноември 2014.

  1. fumfudge

    fumfudge Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Далерон, ти го сфаќам изворот на гневот, ама немој заради твоето негативно искуство сега да п(л)укаш на се` што е машко. Мислам дека не е добро за самата тебе.

    Ако не си забележала, јас освен во почетното излагање или кога самиот конкретно ќе назначам дека зборувам за мојот случај, главно пишувам општо на темата и за овој проблем, а не лични мемоари овде на форумов.
    ===============================================
    Еве сега да споделам со вас еден видео прилог од април годинава, што секако е добра вест за одговорните родители, но пред се` за децата од разведени бракови.


    ===============================================
    Со рамноправно родителство после развод, обезбедувањето на услови и средства за живот и одгледување на детето станува обврска на двата родители (што е и нормално!) без притоа едниот родител да биде доверител, а другиот должник во времетрање од 18 + години.

    А не како кај нас, родителите се тепаат за старателство во текот на бракоразводната постапка, а пак после тој што ќе добие старателство најчесто живее на работ на сиромаштија збутан со мама и тато (и браќа и сестри) и чека алиментација, социјална помош, помош од општината или од партијата (финансиска или вработување), помош од родителите и роднините и сл.

    Сето тоа донекаде е во ред и природно е да се бара и да се даде помош во такви кризни моменти од животот, но човек треба самиот да ги гради сопствените капацитети и да се потпира на себе. Само така ќе биде независен во вистинска смисла на зборот и со тоа задоволен, исполнет и среќен.

    Овде гледам се жалат луѓе тешко им е да балансираат гледање деца, домаќинство, работа, приватен живот, и донекаде со право, а ги имаат до нив сопругот/сопругата, баби и дедовци за помош, каква-таква.

    Па реално гледано, после развод кога детето е цело време кај едниот родител, ќе има ли повеќе шанси, време и енергија тој родител самиот да му се посвети на детето, и на работата и на се` друго ако тоа одвај го постигнувал во брак?

    Е сега некој ќе рече, баба и дедо ќе помогнат и ќе го гледаат детето за ти да бидеш послободен/-на.

    Но како прво, со тоа не го почитуваме и нивното право на спокоен пензионерски живот и одмор, а второ, и тие нема да се вечно на иста сила за да помагаат во наредните 20 години.

    И нормално, во една ваква ситуација разведениот родител со 100% старателство ќе нема време за барање (подобра) работа зашто детето е цело време со тој родител, ќе нема време за приватни работи како дошколување, доусовршување, социјален живот, комуникација со пријатели или гледање со нов партнер, со што се зголемуваат шансите за поуспешен и поисполнет живот и во послеразводниот период. Се разбира, освен ако не го остави детето „само да си расте“ или пак не им го „тупне“ на баба и дедо да го гледаат, и заглавените со обврски баби и дедовци кои од утро до вечер разнесуваат деца по школи, на активности, болници, ги будат и ги заспиваат.

    Исто така, родителот со 100% старателство бидејќи знае дека го „следуваат“ некакви пари секој месец почнува да смета на нив, се улежува, па ако не ги добие станува уште погневен и се впушта во дополнителни судски процеси кои траат и со години и кои само дополнително финансиски го оптоваруваат и него и бившиот сопруг, но исто така го оддалечуваат тој родител од тоа да се посвети на новиот живот без притоа со години и децении да биде под стрес и во гневна душевна состојба поради бившиот сопруг.

    А станува збор за околу 3000 (+/-) денари месечно, и за 18 години тие пари и да ги собира некој на купче не може со нив да купи ни една скапана лимена гаража пред зграда.

    Вреди ли човек да се зароби самиот себе во овој круг на гнев, сиромаштија и тонење после развод треба добро да се размисли.

    Животот и после развод продолжува понатаму, и секој родител треба да си го гледа најдобриот интерес за себе и за својата иднина, без притоа од себичност, заслепеност или ирационално чувство за одмазда да ги стави децата како заложници во тој процес, но и самиот себе.

    Рамноправното (50/50) родителство е супер опција и затоа е широко прифатена и влезена во закон на запад, а веќе доаѓа и накај нас.

    Што побргу го сфатат тоа и кај нас и жените и мажите, толку подобро.
     
    Последна измена: 28 мај 2015
    На Ljubisa 75, galapce и okcenzi им се допаѓа ова.
  2. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    За ваква глупава работа, на суд се оди и се тужи жими се! Превзимаш старателство и чао пријатно, само што испадни поголем човек и дозволувај и кога сака да го гледа, нека осети дека не се сите како неа!!! Каква мајка е таа што му приредува вакви работи на детето. Живот исполнет со стрес, тага, недостаток на татковска или мајчина љубов, со еден збор СРАМОТА!!!! Па уше од мали им ги перат мозоците, остај го да порасне и созрее само ќе си согледа се. Ми се повраќа и гади од вакви работи. Јас никогаш не дозволив дури и кога бев мала мене да ме мешаат во тие нивни расправии, нити пак се обидуваа. Постоеа моменти кога од душа неможеа да се воздржат да не прокоментираат, но јасно и гласно до ден денес знаат дека пред мене такви работи се ЗАБРАНЕТИ. Ги сакам и ги почитувам и двајцата подеднакво, и тоа ги прави среќни. А јас сум им благодарна за се што направиле за мене.
     
    На tessie, galapce и okcenzi им се допаѓа ова.
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Пушти го од што е гневен тресе зелени, постовите од должина не му ги ни читам веќе, детето само одлучува.
    Јас на мојата колку и да и зборувам таа вели: Ти си го одбрала тој ми е татко.Само филозофора овде.На почеток го жалев,ама сега гледам дека не било така му фали нешто во црпката.
     
    На Nausicaa, ALISA0000, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Абе и тоа "децата одлучуваат" не е баш решение. Многу лесно се манипулира дете.

    Многу болна тема...многу.
    Јас како дете на разведени родители скоро цел мој живот па не знам што точно да кажам...толку различни случаи, не верувам дека едно решение би било доволно.
    Јас сум од оние случаи каде што двајцата родители се несовесни и само си ги гледаат своите интереси.

    Познавам и случаи каде и мајката е пожртвувана, а и обратно, каде таткото е совесниот.
    Како и да е децата во било кои случаи страдаат. Несвесно или свесно, децата во било кој случај имаат потреба од двајца родители.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Tome_Rod

    Tome_Rod Нов член

    Се зачлени на:
    13 јули 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Dragi lugje,
    Samo sto se zacleniv na stranava i toa poradi ovoj topik.
    Imav moznost da ve procitam vcera i potpolno ve razbrav poekeminata od vas. Eve duri i pisav na ribarosn@gmail.com no nikakov odgovor.Moze ete rano e uste a moze i vo junk sum mu otisol pa eve ako me primeti ovde a isto i nekoj od vas moze da mu prenesi pa neka pisi.
    tom_rodd@hotmail.com
    Vo Avstralia ziveam i kerka mi si ja nemam videno poeke od 2 godini niti cueno.Zivee so majka i vo Makedonija. 6 godini e i ja pustiv pred 3 godini na odmor i tamu "zaglavi" :(
    Koga i da pojdam tie se krijat a centarot za socijala i trud ni tri banki ne dava. Oh da,se raboti za mnogu vlijatelna familija. Fativ i navodno mnogu jak advokat koj sto i ne znam dali da mu veruvam.Slusajki od drugi lugje ispagja toj golem lopov taka da moze i si prai zdelki so familijata od ex-zenata mi.
    Vo Avgust ke letam za Mak i do kolku pak ne ja vidam resen sum na TV iako mrazam da se exponiram mediumski a vo megjuvreme i ke pobaram verojatno drug advokat. Imam 100ici fakti so koi bi mozel da gi tuzam i ex soprugata i centarot no ete ko so rekov moze go odbrav pogresniot advokat. Dali znaete dobri advokati?
    Mene mi gi preporacuvaat Polenak.
    Znaci eve stavete me na listata za poddrzuvaci na idejata i kontaktirajte me.

    Golem pozdrav sea
    Tome
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Вистина. Поарно наместо за еден месец таткото да ги обезбеди тие пари за детето и мајката на неговото дете во една вечер да ги искористи за бришење на потта од декол... пардон од челото на локалната естрадна уметница у некоја кафана на пример.
     
    На okcenzi, Nausicaa, ALISA0000 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Sreknasum5

    Sreknasum5 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Sega jas ke vi ja raskazam mojata zivotna prikazna.. se sakavme na pocetokot se razbiravme.. toj imal loso detstvo losa sreka i jas mu ja podadov cela moja dlanka da mu pomognam.Ostanav bremena e od togas pocna mojata maka.. koga vidov kakov covek e sakav da abortiram no toj pocna da mi se zakanuva pocna so tortura deka ke me frlel deka ke ja ubil cela moja familija i pocna da se odneuva neodgovorno jas imav pataloska bremenost morav non stop krv da primam, nego go nemase sekogas sama odev... toj cesto po kafanite so drugarite docna vrakanje doma.. pocnaa karanici pocna zakani, pocnaa udari se do onoj moment koga vo osmi mesec od bremenost toj mene ne me pretepa i zavrsiv vo bolnica 5 dena. Toj stres i trauma seuste go nosam.. i sega Ve prasuvam kakov e toj covek zar toj moze da bide dobar tatko koga ne mislese koga me udirase so tupanici po glava koga me davese koga me udirase po kicma i mnogu drugi raboti pominati zkani so noz ... i sega toj tatko treba da bide da dozvolam deteto od 10 meseci koe seuste cica da go zima i nosi kaj nego a pritoa toj menuva non stop adresi na ziveenje.
    ke se prasate kako mozam da izberam takov covek i da mu rodam dete toa i jas se prasuvam dali e sudbina ,prifakam sekoja maka sto ja doziveav no jas kako majka pred se sakam da si go zastitam deteto da ne stane i toj so devijatno odnesuvanje kako tatkoto. Dusata me boli za toa nevino dete koe se rodi vo problemi.
    nemam jas protiv mazite treba da se grizat za svoite deca ... no vo vakov slucaj sto mozam jas da narpavam kako majka prasuvam koja za svoeto dete se bori kako lavica.
    i pomina i razvodot od socijalno ne sovetuvaa da se dogovarame za gledanjeto i jas za dobro na deteto da ne go nosam vo prostorii vo socjalno dozvoluvav da dojde da go gleda doma se do momentot koga pocna psihicki da me maltretira go prijaviv i nisto ne napravija ne go najdoa koga tie kako institucija ne go naogaat akko jas kako edinka.
    Deteto pocna da jade i gospodinot podrzan neznam od kogo bara pravo vrz deteto da go zemal toj imal pravo, da ima pravo ama da e normalna osoba i od se ova izleguva toj zrtvata.
    kade e policijata da go pritvori koga bev pretepana go oslobodile vednas.. i sega ke mu se dozvoli da go nosi deteto kako jas da gi preziveam tie saati.
    i sega toj odi glumi place kako nego mu e zal za storenoto deka znae sto izgubil a jas veke tie muabeti sum gi slusnala odamna i nisto ne se smenilo. sega toj moze da pisuva kako e sovesen covek dkea jas sum losa i go provociram, kako uste me sakal mene kako mu bilo tesko bez deteto i se sto moze da se upotrebi za da se pokaze nekova sentimentalnost a ustvari nema nisto kaj nego sentimentalno.. jas padnav taka na negovite zborovi i pravenjeto zrtva deka bil toj cel zivot. jas go poznavam mnogu podobro nego nekoj psiholog koj ke go islusa 20min. nego mu e celta da go koristi deteto da se vrati povtorno kaj mene zosto i finansiski e slab i psihicki nestabilen.
    najbolno mi e toa sto deteto ke pati.. i mnogu podobro da zivee so eden zdrav roditel nego da znae deka ima psihopat od tatko!
     
    Последна измена: 11 август 2015
    На nevermet18, Хемичар, mira.mira и 6 други им се допаѓа ова.
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Мила соочуство до твојава ситуација, секоја чест што барем си се изборила да се тргнеш од таков.
    Јас знам и свакам дека човек се менува преку ноќ, во таа поговорка има вистина.
    Секакви психопати постојат, има се на светот и ништо нека не те чуди.
    Немам зборови со кои можам да ти дадам подршка и совет, туку биди бар среќна што господ те чувал од полошо.
    Јас искрено се надевам дека нема да му дозволиш ни под разно да ти го земе детето.
    Бори се до крај.
    А тоа што велиш дека оди и плака по институции не верувам дека надлежните би му се сожалиле, туку мислам дека има некоја дебела врска штом излага одма од сите каши што ги прави.
    Државава ни е катастрофа и многу ми е жал што читам вакви животни стории што и покрај се што проживуваш пак и државава како капак се ти отежнува и не ти помага и потркрепува ваквите жртви.
    Главата горе, и бори се за твоето бебче моли се и биди силна како никогаш досега.
    А него остави го нека му судат други.:puke:
     
    На joy1 и Sreknasum5 им се допаѓа ова.
  9. Sreknasum5

    Sreknasum5 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Fala mu na boga sto sum ziva, no ziveam so traumi☹ psihopat ziveat Vo izmislen niven svet mislat deka se e ubavo samo tie se Vo pravo,glumat zrtvi mozam kniga da napisam Sega za simptomite glumat deka se bolo dobro zosto odednas stanalo loso zosto ne e po nivno I nemozat da prifatat deka se otkeieni kakvi se vsusnost,tesko prifakaat razdelba kako pijavici krvta ja cicaat sila treba I hrabrost da izbegas od niv.cuvaj Te se I da se premesivaat ovie zivotni sudbini moze nekoj na vreme ke se spasi. Jas neznam kako ke se spasam od toj covel☹



    .,,





    ke se spasam od toj covek
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sreknasum5

    Sreknasum5 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Како да се борам , бевме на разговор во социјално и социјалниот раотник му сугерираше да бара секој ден да го гледа детето по 3 часа, тоа дете кога тој ќе го земе кога ке го врати оди тој на работа одам јас кога ке се вратам во 17часот дома кога ке ми го врати и како здрави навики ке има тоа дете.
    што да ви кажам викаат ако бил насилен према тебе нема према детето да биде насилен. каков родител сум била јас што сум му го кратела правото на таткото. Јас немам доверба во тој човек зошто инаку би сакала да пати детето. . сакам и јас тоа дете да каже еве ова е мојата мама и ова е мојот тато. Ме напаѓаа ме провоцираа мене да ме направат несовесна и нестабилна. :(((( претешко ми е верувајте се ке поминам и издржам но оваа болка е претешка.
     
  11. Bucenko

    Bucenko Нов член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Зраво на сите, имам еден голем проблем подолго време па би сакала да чујам мислења и совети, што побрзо тоа подобро. Се работи за следново.Веке повеке години мм ми се заканува вербално дека ке направи се за да ми направи проблеми на работа, да останам без неа и без примања, ке ми го земе и синот т.ш. ке поплакал ако треба д-ри и ке ме направел неподобна мајка и ке ме направел психички болна и ке ме сместел така во лудница, дека наводно имал слики мајлови и незнам уштешто кои ке ги раздели по сите наши (читај негови) пријатели за ги сврти против мене, ке ги свртел и моите родители шрптов меме и да сум останела без никого на улица. Покрај ова ме има и физички удирано повеке пати, и тоа на исшровоцирани кавги од него, па дури и пред син ми, кој сега има шест години. За цело ова време (повеке од три години) за се се труди д ами одмогне и тоа се за дома е на мене(чистење перење пегчање, ручеци и сл.), плус грижа за син ми ( иако и тој се грижи ) и шлус одам и на работа. Сето ова уште беше придружено и со континуирано омлаоважување како шред син ми така и шред било кого со т.н. спуштања и постапКи за понижувањем како и прекинување на конверзација мегу мене и син ми, често навредување пред него како и викање и пред него , дома на телефон и сл. Јас постапувјаки погрешно сето време верувајки му на зборовите дека ме сакал дека ке биде подобро никогаш не го пријавив во полиција. Тој продолжи по старо, ке се смиреше демек неколку дена и пак исто па исто. Во мегувреме почна со приказната дека јас нешто не сум во ред и ми требала психијатриска помош и под закана за развод и одземање на детето и демек за наше добро ајде реков јас ке направам жртва и појдов и за пола саат на моето жачење дека трпам вакви работи докторпв ми лепи дијагноза психичка на моја запрепастеност, но веке беше доцна. Повеке не одев туку си појдов на психолог. Психологов не ми даваше извештаи но усно ми го лоцираше проблемот кај мм, а дека јас имам од тоа трауми. Тој не сакаше да оди и тој, и бидејки беше скапо после неколку сесии и јас прекинав. После тоа бевме заедно на друг психијатар кој пак не зема во шредвид ништо од ова што го трпам туку само неговите искази и мене ми кажува дека јас сум измислила демек не еможно нешто такво и ми вели во извештај дека сум имала параноидни мисли за мм.Одам на друг психолог кој вели од сево ова имам страв да не го изгубам детето дека ова треба да се третира како брачен проблем.Јас му велев на мм и на брачно соверувалиште не доага и ме условува со психијатар и пиење апчиња а ми носел дома испечатени описи на паранои и шизофрении и дека јас тоа сум го имала, он се знаел.Инаку според него он никпгаш не лажел, никогаш не признава дека погрешил се јас сум била виновна. Се јавува кај моите да им кажува дека јас сум го преварила и сега еве ги сврте против мене, контонуирано ми забранувал со кого и ккао да се дружам, опструкции од мајка му сестра му и слично, Во мегувреме почнаа и проблеми навистина и на работа кај мене, одеднаш има опструкции од разни подвали и слично, првенствено од шефот, кој пак наводно е пријател со свекрва ми, и да не должам сега водам судски спор за деградирање без никаква постапка туку лажно сведочење од колеги. Ве молам за совет, сакам да поднесам тужба за развпд, но како да ги докажам овие работи на суд, што се зема како доказ, дали можеби аудио снимки? Дали доколку неговите роднини изјават лажно дека јас сум го тепала детето ( што воопшто нее точно) ке се земе тоа здраво за готово или што се зема во предвид во вакви случаи.Колку синчето ке биде испитувано и на кој начин ке биде тестирано во ЦСР и дали тоа може да се изведе со надзор, зошто се сомневам дека ке потплака. Ве молам и доколку некој има препорака за навистина солиден адвокат за вакви комплицирани случаи да ми пише контакт од истиот, бидејки и јас веке не знам како и што да превземам. Секое искуство е добредојдено.
     
  12. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Мажот твој и тоа како е во право. Ти имаш психички проблем. Ти си не за еден, не за два, туку за 5 стапа и без мислост човек да ги крши од тебе.
    Добро жено кај ти е паметот сите овие години. Каде? Види под маса да не се скрил.
    Одма оди во социјална служба и раскажи го ова што нас ни го пиша, па од тамо ке те упатат што треба да сториш понатака.
    Имаш работа-ОДЛИЧНО, побарај помош од колегите од работа ( оние на кои можеш да им веруваш- секако не на шефот). Нека те снабдат со камери, микрофони итн и постави ги по дома и нека се снима. Кажи им и нив каква ти е сируацијата, за кога ке дојде ден да и ти имаш сведоци дека не си лудачка.( добро си забегана).
    Почесто кани гости по дома. Неговите редовно кани ги на ручек, вечера, кафенце, а однесувај се како ништо да не е. После тоа кани ги твоите, па пријателите, па кумовите итн. Биди постојано со некој. И со сите нив биди си природна, немој да глумиш ангел ако до вчера не си била, немој да покажуваш нетрпение кога со години звер си трпела итн.
    Со детето нема потреба ништо да менуваш, тоа само си е свесно дека не е тепано( на пр мајка ми мене како мала знаеше да ми го исплеска газот секогаш коа ке ги брцкав прстите во штекер, па никога никој не ја осудил, а најмалку јас).

    Е сега овој делов со твоиве не можам да го разберам никако. Зар е можно тие да не те знаат која си, па да му веруваат на неговите измислици? Како тоа поверувале дека го вараш? Ке си ги седнам на маса и ке им разкажам која му е целта на мојот забеган животен избраник.

    Без разлика колку тој испечатени текстови за параноја, шизофренија и нез што ке донесе дома, гледај да обезбедиш докази кој е насилникот во тој дом.
    За адвокат незнам што да ти кажам, не знам ни од кој град си.

    За крај да те прашам, дали те има удрено пред детето, дали е агресивен пред него и дали детето е доволно возрасно да тоа го запамти и каже?

    За мејловите што тој кажува дека ке ги покажел, тие не се никаков доказ. Обвини го ти него дека тој пишува од твоите мејлови.

    Се си мислам дека тебе те пракал намерно на психијатар, не за да ти помогне, туку да има доказ дека си луда, само што тебе не ти текнува. Инаку зошто тој нитуе еднаш не дошол со тебе?
     
    На Glasna, eloves, vitamina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Bucenko

    Bucenko Нов член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Sin mi ima sest godini, da me ima udreno i pred nego, moite ne sakaat da razberat a osobeno sto preostanuva koga mi velat ti si go birase, a i tatko mi mu veli stom e taka mlad si zetu najdi si druga, a i ke zaboraavev sive ovie godini toj pred svetot e super ama doma so mene za zal nee. Inaku sum od Skopje. Dali bi mozele sin mi da go prasuvaat ? Jas bi sakala zasto edini svedok na ovie raboti e toj. Dali mozebi vazi audiosnimka? Snimeno poradi nemozejki veke da trpam. Inaku ova sto go predlagas Okcenzi se plasam deka toj veke go primenuva , si trae i si ja sproveduva zakanata vo delo na vakov nacin. Jas pred nekoj den mu velam da bev masko ferski ke go istepav, ama ne mozam neli. Togas toj me prijavi i dojde policija i napravija zapisnik deka me predupredile, a od toa sto jas kazav vo zapisnikot nisto ne vnesoa. Inaku malku e cuden od pred nekoe vreme, jas bev na pat tri dena i odtogas koga sme doma se ponasa deka i toj ucestvuva vo se super mu se obraka na deteto, so mene e smiren no kako da saka da se pretstavi kako zrtva. Da ne go iskoristil moeto otsusrvo pa go napravil ova toj. Zar navistina postoi vakva moznost i kade tocno da se obratam? Zarem ke mi poveruva nekoj?
     
  14. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Овој е решен да те избрише од неговиот и животот на детето. За еден збор што си рекла те пријавил во полиција, а си зема за право да те удира и малтретира. За тоа и ти реков, мораш да почнеш да глумиш. Биди фина со сите околу тебе. Бриши ја историјата на компјутерот за да не може да провери што си работела и да чита со кого пишуваш. Викај почесто луѓе кај вас дома, зошто колку и да трпи тој, сепак пред некој ке попушти и ке си го покаже лицето.

    Не знам дали можеш да си повикаш социјален работник дома кај вас да ви доаѓа почесто, но знам дека психолог можеш да викнеш. Ете направи да кога ке дојде тој дома, го дочека терапевтот и речи дека сакаш заедно да ги држите сеансите дома. Во меѓувреме стави некое камерче или бар нешто за аудио снимка. Е сега ке си платиш малку поскапо за психологот, ама па што друго можеш да сториш.
    И ако рече нешто во врска со таа работа, ти кажи дека не сакаш пвеке да бидеш малтретирана ни физички ни психички. А ако одрекува пред психологот, тогаш кажи му дека се плашиш за него и неговата слаба меморија и дека можеби има некоја траума која го тера да заборава.
    Играј прљаво како него, но со блага форма на зборови и реакции. Потоа спомени како и детето се трауматизира секогаш кога тој ке крене рака на тебе итн. Ти во меѓувреме разговарај и со детето за ова и види дали памети и како тоа гледа на целава ситуација, но немој дома, зошто како што кажа тој може веке снима.
    Не знам што друго да те посоветувам.
    И прашај го татко ти од мене, дали има керка за фрлање па што му кажува на зетот да си најде друга. Бог да чува.
     
    На mira.mira, eloves, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  15. fumfudge

    fumfudge Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    Разводот на бракот не значи и престанок на родителството
    Извор:
    http://mama365.mk/меѓаши-разводот-на-бракот-не-значи-и-пр/

    "На јавната дебата по повод Иницијативата и предложените законски измени во насока на воведување заедничко родителство и по разводот, беше истакната потребата од донесување на овие измени, информираат од Меѓаши.

    Дебатата што вчера се одржи во „Континентал“, ја отвори Наум Рибароски, претставник на групата граѓани од Иницијативата за воведување заедничко родителство по разводот.

    Тој нагласил дека со воведувањето на заедничкото родителство и по разводот ќе се оствари правото на детето на правото на видување со родителот со кој не живее и ќе се избегне дискриминацијата.

    „Досегашниот концепт на еден главен родител на кого (доколку нема меѓусебен договор, што најчесто е тешко да се постигне при развод) му се доверуваат целосно децата на грижа и воспитување и еден спореден родител кој има крајно ограничено време за остварување на квалитетно родителство, е пред сè штетен за децата кои де факто го губат едниот родител. Затоа предлагаме нов концепт со кој двата родитела, и по разводот, ќе продолжат да имаат еднакви права и обврски кон децата, исто како и додека биле во брак“, посочи Рибароски.

    Драги Змијанац, основач и претседател на првата детска амбасада во светот, „Меѓаши“ истакна дека иницијативата за законските измени е во насока на овозможување на родителство со полн капацитет и по разводот, а со цел родителите еднакво да се грижат за детето.

    Во таа насока, Змијанац потенцираше дека во интерес на детето, неопходно е родителите еднакво да се грижат за него, а во смисла на тоа да се изнајде најдоброто решение за детето што се наоѓа во „конфликтната зона на родителите кои не можат да се договорат“.

    Психологот Марија Стефанова говореше за искуствата од работењето со деца и родители од разведени бракови и за психолошките последици врз децата од редуцираните контакти и потенцијалното отуѓување со едниот родител по разводот.

    Едниот родител настапува од позиција на моќ и родителите влегуваат во игра, а детето е жртва. Од позиција на жртва, секако, не може да направи многу. Тоа остава трајни последици на личноста. Со овој предлог на законските измени се овозможува еднаков пристап, кој е речиси ист како семејство со двајца родители. Најважно е што детето добива внимание, грижа и љубов, и што ќе види дека родителите се усогласуваат во ставовите. Децата заслужуваат да имаат двајца одговорни родители!“, нагласи Стефанова."
     
    На Ljubisa 75, Mudrec и okcenzi им се допаѓа ова.
  16. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.158
    Пол:
    Женски
    A bebe sto zasluzuva ?? I tatkoto i majkata go sakaat duri tatkoto se pravi i pomaga na majkata a poradi kavga taa si odi od doma so se bebe zatoa sto ne bila kaj majkai ???kako covek da postapi vo vakov slucaj kaj bliski luge ajde sega sovetuvajte me?? Nz kogo da zalam poveke majkata tatkoto ili toa nevino sustestvo koe gi gree dusite na site ..
     
  17. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Не е твое да постапуваш било како за ваква лична работа кај други луѓе, освен ако не си директно инволвирана, односно ако бебето ти си го родила.
    Тие, кои и да се, ќе си ја решаваат, тераат и бараат правдата сами.
     
    На Lolipop23, Harper, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  18. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.158
    Пол:
    Женски
    Ne ni sakam da se mesam no za bliksi luge mi e slucajov ne sum ni taka ni vaka... ednostavno go spodelija problemot so nas i iskreno nz sto da kazam zatoa pobarav sovet... ni jas odstrana nz kako da kazam dajboze sami da resat no ...
     
    На Хемичар му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @princess5, третирај ги и двајцата со почит, не заземај страни и биди културна. Никој освен нив двајцата не знае што точно се случува во тој брак па затоа држи си дистанца. Сега стринки, тетки и останата алапачеста родбина едвај ќе дочекаат да почнат да вадат „прљав веш“ за да фаќаат сеир и затоа ти трај си.
     
    Последна измена: 17 декември 2018
    На princess5 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  20. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Верувам дека не ти е сеедно, впрочем на никој не би му било. Ама освен рамо за плачење и поддршка за што и да одлучат, немаш што друго да напраиш, а и не би требало оти не е твоја работа. Тие секако самите ќе си го решат проблемот, на овој или оној начин зависно дали ќе изнајдат трпение и волја, таква ќе биде и одлуката.
     
    На princess5 и Nausicaa им се допаѓа ова.