Бронхопневмонија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од betiboop, 23 декември 2009.

 1. lilly57

  lilly57 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2018
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  ХОББ е тешка респираторна болест и ако си запознаена се добива од пушење цигари, издувни гасови значи воздухот секогаш е загаден а ние тоа го дишиме, разни токсини и од фабриките итн.
  Во Америка има висок процент на смртност од оваа болест, а и кај нас е сега честа.
  Ако си пушач мораш да се откажиш веднаш, ако си трудна а имаш ХОББ посоветувај се со доктор.
  Се прима редовна терапија за оваа болест, Прво и основно е искоренување на пушењето, потоа се ординира соодветна терапија и оксигенотерапија.
  Иреверзибилна е, но со соодветна терапија се ублажуваат симптомите.