1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Број на циклуси-годишно

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од newring86, 3 декември 2010.

 1. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  Колку циклуси имате годишно, колку е нормално?
   
 2. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Мислам дека е нормално од 10-14 циклуси годишно.
  Јас оваа година ќе имам 10.
   
 3. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Незнам колку е нормално, јас оваа година 13 циклуси имам ;)
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  146.968
  12че ќе си тепам годинава (ако и тетка декември дојде на време).Чудно е да се гордееш со своите репродуктивни органи...кога ќе размислам и не е чудно.Да ме мажеа преку стројници,ќе имаше со што да ме фали баба ми! :D

  Пу пу пу да не се урочам.
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.334
  Допаѓања:
  80.193
  Пол:
  Женски
  Би требало 12 штознам..Инаку кај мене годинава 11, апел до теткицава догодина да биде поредовна, дека не е убаво ненајавена да ми доаѓа на гости ... :^)
   
 6. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.294
  Пол:
  Женски
  Не разбирам што е поентата на темата :?:
  Што треба да кажуваме колку пати ми дошло во годината... :?:
  Чекај ај да видам на календарче.. а во денови да пресметам ли?? :wasntme:
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.026
  битно ли е колку пати добивам за да напишам или она само за зафрканции е темава?
  никогаш не сум се замарала ама еве отприлика секоја година различно досега ми има дојдено 13 пати,10 пати ,9 пати и интересен еден податок за трудните тие имаат циклус само 3 циклуси нели :lol: :lol: и тие да пишат овдека да знаеме :rofl:
  ќе се воде некоја статистика после ова или? :^)
   
 8. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  13 пати годишно
  на секои 28 дена нели кај сите така е :^)
   
 9. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Точно 12 и што е најнормално.
   
 10. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Оваа година само 9, за среќа, па дури на лето :) Инаку 12 обично.
   
 11. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Moже нема да е на лето. Некои после бременоста не добиваат и година дена после тоа. Некои не добиваат се додека дојат. Еве братучетка ми и после година дена од пораѓајот не доби, гинеколозите викаат сосема нормално. Така да ќе се изнауживаш!!! :lol:

  Иначе најдобро добивање е 28 ден, али сепак добивањето се смета за нормално од 26 до 45 ден. Така да во денешно време секоја втора девојка има нередовна менструација, храна, клима, стресови, ма целово денешно живеење ни се одразува врз менструацијата.
  Јас си добивам 11 или 12 пати годишно.
   
 12. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Дај боже да е така, мразам да менувам улошки и тие придружни церемонии :)
   
 13. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  13 мислам дека е нормално,скоро секоја година имам по толку циклуси,многу ретко да бидат помалку,зошто скоро секогаш ми доаѓа на време.
   
 14. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  нема ништо за зафрканција во темава. прашав од проста причина што си запишувам откако имам добиено кога добивам. до пред оваа година имав по 12 циклуси годишно, оваа година 10. затоа прашав ;) хм....изгледа годинава стресна беше :D
   
 15. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.714
  Оваа година имав 10, а ако не останев бремена ќе имав околу 13-14.
   
 16. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.157
  12, секој месец по еднаш
   
  На rolulika му/ѝ се допаѓа ова.
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.480
  Допаѓања:
  63.992
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со горните мислења :D
  Така пошто темава отвара толку врати за дискусија не знаев што попрво да кажам, па најубаво со сите а се согласам