1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бубрези

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ludacaa, 20 јуни 2010.

  1. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    ај ве молам ако знаете да ми кажете некој лек(природен,домашен) за бубрезите зашто осекам дека ке му пукнат пиев аналгин пред 2саата ама подобрување нема...
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Спазмекс...увин чај и наполни едно шише со жешка вода и стави го на половината.
    Чудно,но вистинито,кај многу луѓе делува заедно со спазмексот и дијазепам,иако е за смирување.Ги смирува површинските нерви и воопшто целото тело,значи не е само за нервоза и стрес.
    Како и да е,ти пробај прво само спазмекс,чај,увин по можност и шише со топла вода.Со аналгин ништо не правиш.
    Ууууф бубрези ко што знаат да болат....ужас.Бубрези,вадење на живец на заб и породување,викаат дека се топ три болки.
     
  3. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    истото би ти го кажала и јас :) и плус кетонал ;)

    и јас го имам истиот проблем и секогаш го практикувам ова кога добивам болки :worried:
    ама сега во ова време ви ти препорачала диазепам и топло шише вода... таман ќе се опуштиш и ќе заспиеш и нема да се мачиш ;)
     
  4. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    сеа прво ке земам топла вода па ке почекам да помине дејствово на аналгинов мада нема некое дејство али сеа ако зеам спазмекс или кетонал бог би знаело шо би можело да се деси и да еден таков чај би си сварила али секако прво мора да станам да проверам дали имам али ова болкиве некако тешко ми дозволуваат али мора да се станееееее се надевам дека ке ми помогне како и да е фала
    :)
     
  5. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    само немој од сите видови апчиња да се напиеш :!: :D
     
  6. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    hahahaha не не никако оти ако земам од ситее ееееееее 6 дена нема да ме има на форумов после хахахх :rofl: :rofl: :rofl:
     
  7. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Само увин чај...делува 100% и брзо! Редовно го пијам, и ми ги смирува бубрезите, сега немам никаков проблем!
     
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    увин чај, сок или чај од брусница.
    моментално пијам некои аналгетици затоа што ми беа преладени бубрезите и имав некои мали безопасни бактерии кои мора да се исчистат.
    инаку и шише со млака вода може да помогне за да ја снема моментално болката, зависи сепак од што те болат.
     
  9. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Имам дилема дали да направам скен на бубрези на патофизиологија, таму ме прати лекарот , имам песок на бубрезите, ама слушнав дека било штетно, некое искуство од ваша страна , совет ???? :(
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Имав пријател што имаше песок во бубрезите. Дечкото секој ден пиеше по литар јогурт, а понекогаш и чај од брусница и му помина. Не сум многу упатена ама направи скен, зошто да не? Само може да ти помогне.
     
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    уф не знаев за чајот од брусница, ја се утепав од пиење увин чај , ама многу е гнасен , ке си пробам со овој , фала многу :*
     
  12. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас имав песок во бубрезите, а не ни знаев за тоа, бидејќи немав никакви болки, се додека не завршив една ноќ во болница бидејќи песокот си почнал сам да си излегува (без да ме праша мене :rofl: ).
    За да го исфрлете песокот пијте најмалки 5 литри течности дневно (чаеви,сокови,вода,супа), а може да пробате со домашен лек, со чај направен од чипата на желудникот на кокошката.
    Чипата ќе ја одделите од желудникот, ќе ја оставете да се исуши, потоа ќе направете чај од исушената ципа.
    Кај мене имаше влијание,сега да чукнам во дрво, немам проблеми....

    А прочитав дека некој препорачува и шише со топла вода. Ако имате песок-во никој случај тоа не го правете! Си знам по мене.Мислев дека бубрезите ме болат(од ладно) и си ставив шише со топла вода и го изнервирав песокот со тоа и почна да излегува,плус добив температура, се изгубив,не знаев ни името да си го кажам па завршив цела недела во болница.
     
  13. cacaa

    cacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    еве веќе 3 дена ме боли едниот бубрег,но бремена сум несмеам ништо да пијам,уште се немам слуснато со мојата докторка,па ваше мислеЊе... :o
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Уххх па можам само да ти препорачам да не земаш никакви таблети на своја рака, може само чаеви да пиеш и што е можно повеќе течности да внесуваш во организмот, зошто од што и да е болката (макар и да е од настинка), побрзо ќе помине ако почесто ти се филтрираат бубрезите...
     
  15. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали изразено жолтата мокрача може да биде индикатор за некој проблем со бубрезите?
    Што би можело да значи жолта мокрача со изразен мирис?!
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    И јас си имам проблеми со бубрезите, па редовно си пијан увин, само тој чај ми помага и ме смирува.
    Еднаш завршив во болница, камче ми поминало низ мочниот канал и од кревет не можев да станам, да одам до вц, од памет сум се извадила. Треба да одам на лекар да видам што се случува.
     
  17. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Ако пиеш Б комплекс, мокрачата ти е изразито жолта!
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Ако не пиеш доволно вода, урината може да биде со изразено жолта боја и може да има и изразен мирис. Понекогаш од антибиотици, особено оние пакувани како капсули, урината може да има специфичен мирис. Од б-комплекс не може до толку изразено жолта да ти биде, треба повеќе од три таблети дневно да ги пиеш за да имаш изразено жолта боја.
    Понекогаш може да укаже на воспаление на мочните патишта, ама тоа е обично придружено и со болка. Можеш да одиш на анализи, да направиш евентуално уринокултура, да видиш дали е урината стерилна, па и да си ги прегледаш бубрезите.
     
  19. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Фала ви за одговорот.
    Инаку имав пред 6 месеци некои неиденификувани бактерии во мокрачата, ама биле безопасни и после терапија со анитбиотици од 12 дена, се беше во нормала. И сега пак приметив по мокрачата дека е жолта, што малку ми дојде чудно...а немам никакви болки. Се мислам дали е можеби нешто сериозно или е недоволно вода во организмот, зошто во последниве 2 месеци ептен малку внесувам вода, повеќе пијам други течности.
    Ќе одам пак на анализа на уринокултура, за две недели веројатно. Ако пак се бактерии, ќе му ја мислам со антибиотиците. :(
     
  20. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    Pozz.jas imam kamen vo bubregov od 6mm,i si go nosam vo mene vekje godina ipol.uste sto li ne probav da pijam i pak ne saka da izleze.piev caj od magdonos 3 pati dnevno,piev i od smrdlivata voda,i limon so med,i rovatinex.a toj ni da se pomesti.a za bolki ic da ne zboruvame.skoro sekoja den imam bolki ne tolku jaki i ednas mesecno mi se javuvaat pojaki bolki i togas ne mi begaat inekcii.neznam dali nekoj od vas znae dami kaze nesto drugo da se obidam da pijam ili sto li drugo da bilo samo da go isfrlam.ne sum probala so temjan seuste,a sakam da prasam od temjanot treba da go isfrli i za kolku dena otprilika,ili go rastopuva li??
    pozz i se nadevam na vasa pomos i mislenje.

    [mod-kirilica:2rtpdrqx][/mod-kirilica:2rtpdrqx]