1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бубрези

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ludacaa, 20 јуни 2010.

  1. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    почни да пиеш цај од конско опавце ама барем неколку месеци по литар и пол јас пиев неколку месеци и сега за сега немам осетено некоја болка а треба да одам по месец и пол на контрола чајов ми го препорача докторката каде што одам поздрав
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. maja.ivona

    maja.ivona Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    14
    А каде да го најдам тој чај, го има во аптека, или..?
    Досега немам слушнато за тој чај, па ако можеш да ми кажеш од каде да го набавам и ако се купува, колку пари е. Поздрав и благодарам за одговорот.
     
  3. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    чајов од конско опавце го бери свекорми во лето ама треба да го знаеш а инаку провери би да го има во аптека и сигурно не е скап и да го пиеш секако многу е корисен поздрав
     
  4. HelloKitty4

    HelloKitty4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Pomagajte!!! Pred nekolku dena bev izlezena so kuso fustance (debeli hulahopki) a bese ladno i piev alkohol so mraz. Drugiot den ko se razbudiv pocuvstvuvav bolka vo bubrezite. Trae uste. Sega e malku poarno . Ne e silna ama e neprijatna. Se nadevam deka e od preladenost. Koga ke stavam sise so topla voda.mi vrvi no nekoja minuta posle pak se vraka... Help!!!

    I procitav za simptomi za kamen vo bubregot i spored niv ne treba da imam... Samo zosto grae tolku dena?
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.767
    Пол:
    Женски
    BOLKA vo bubrezite

    Најверојатно се работи за прелада, не е страшнио, пиј чаеви, брусница ИЛИ увин, не заедно, облекувај се потопло деновиве, навечер нозете држи ги во врела вода со шака сол во неа и веднаш потоа, но не чекај водата да се олади туку додека е топла, избриши ги нозете убаво и облечи термо чорапи. Солта загрева и нема бргу да ти се оладат нозете, но не седи со голи нозе никако, и спиј ако можеш со чорапи. Друг пат зимно време кратко фустанче глеј да не носиш, поготово ако си изложена на директен студ, или седиш блиску до врата, јас разбирам дека сакате да бидете убав и се тоа, но да знаете дека еднаш проблеми со преладени бубрези и јајници, засекогаш проблеми, си знам од искуство, и тоа јас не сум некоја која среде зима за лепота би идела полугола, едноставно склона сум на прелади.
     
  6. HelloKitty4

    HelloKitty4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    3
    Fala mnogu a za sovetot :D Veke zaborajv na fustancinjata :D haha
     
  7. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Дали некој има пробано да ги намали болките при напад со ,,напитокот'' што се прави од лушпа од лешник?
    Ме интересира дали има помогнато на некого, и дали вреди да се пробува?
     
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Значи веке подолго време кога станувам наутро од кревет рацете ми се отечени а нозете ме болат и неможам да застанам а пред некој ден имав и висок притисок прв пат. Дали има некоја поврзаност со бубрезите?
     
  9. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Денес ми најдоа многу цисти на бубрезите. Многу се плашам да не ми се полоши ситуацијата па да почна да одам на диализа итн.

    Дали некоја феминка знае некое природен лек за ова? Или да не има искуство со ваков проблем?
     
  10. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.468
    Пол:
    Женски
    @мкд98 Лек има, изгуглај детално, ама не ти советувам да се базираш на природни лекови само, види што ке ти каже уролог, најубаво со него да се консултираш...
    П.с. како што знам на дијализа се оди ако и двата бубрега не ти функционураат.
    Едниот ако ти е добар тој со цисти или ке го отстранат или нешто ке направат. Затоа ти викам консултација со некој добар уролог.
     
  11. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Двата бубрега имат многу цисти, а имам само 18 години. Сега за сега одлично ми фунционираат бубрезите. Ама во иднина може да ми се полоши ситуацијата.

    Затоа ќе одам на специалист на 14-ти Септември за консултација.
     
  12. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Јас понекогаш имам болки во слабината, посебно кога времето е дождливо, облачно, тмурно или пак е поладно, мислам дека е некој ситен камен во бубрезите ама не ми се оди на доктор, а и досега не сум бил никогаш за ништо бидејќи сум немал посериозни проблеми со здравјето, ама изгледа конечно за првпат ќе мора да отидам за да се прегледам.
     
    Последна измена: 3 септември 2016
  13. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што ќе го кажам ова,ама со бубрези нема шала, кога ќе почне еден бубрег да откажува,тоа е знак дека на повозрасни години,откажуваат двата:(
    Имам пример од татко ми,кој 20 години бубрезите му работеа различно,во проценти на пример 30 со 70,одеше редовно на контрола и на 70 год. му откажаа и двата:(
    Друг пример,една жена која имаше цисти,не успеа да ги излечи,и сега е на дијализа:(
    Незнам пример кај што некој имал таков проблем и му проработеле бубрезите:(
     
  14. Winnie Pooh

    Winnie Pooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки ај ве молам некој ако знае лек за бубрези ( мислам дека немам песок или камења) мислам дека ми е од клима бев во грција и се си мислам дека ме болат од водата или од климата во автобусот имам страшни болки неподносливи се денес и порано ми дојде па ако некој знае како да ми помогне?
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.238
    Чим се неподносливи болки, веднаш на интернист.
     
    Последна измена од модератор: 24 јули 2018
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да одиш на доктор.
     
    Последна измена од модератор: 24 јули 2018
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    Иди на едно ехо, не чекај.
    Ќе ти дадат Спазмекс или Кетонал за привремено.
    Може се камчиња/песок.
    А може и настинка е или некоја инфекција.
     
    Последна измена од модератор: 24 јули 2018
  18. Meto1

    Meto1 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    4 godini imav problem so bubrek nema so ne probav se dodeka najdov priroden lek (mallku tesko da se pie) kaj eden vo skopje.
     
    На Winnie Pooh му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ми се случува навечер односно сабајле да се разбудам со болки во половината односно бубрезите и се додека не се испразнам после ми ги снемува болките знае некој што е ?
     
  20. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    И мене ме интересира истово прашање ако има некој да одговори?