1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бубрези

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ludacaa, 20 јуни 2010.

  1. jaaagooodicaaa_

    jaaagooodicaaa_ Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,imam eden problem,tatko mi veke dolgo vreme boleduva od bubrezite i se e po bolnici i plus rak na grloto ima i vo posledno vreme veke den 2 ne jade i nitu pie,i eve veke 1 nedela dovagaa brza pomos za infuzija nasabalje i injekcii pa sega prekin pravat od 2 3 dena i potoa dokolku e seuste ziv,pak ke doagaat za infuzija i injekcii.Pa da ve prasam dali i vie ste imale nekoj blizok ili bilo sto so takov problem,so rak na grlo i primal injekcii infuzii,kolku vreme od prilika moze taka da zivee?Inaku infuziite i injekciite ne pomognaa za toj da pocne da jade i pie
     
  2. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Незнам навистина што би можело да помогне, пробај заедно да јадете можеби ќе сака во друштво да јаде обично така му се отвара апетит на човек кога јаде со некој друг... За ситуацијава можам само да ти посакам да се деси чудо и господ да му помогне на таткоти најбрзо да оздраве, а на тебе и на фамилијата ви посакувам многу сила да издржите за све! Само позитивни мисли те молам, со помин нека е АМИН!
     
    На jaaagooodicaaa_ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jaaagooodicaaa_

    jaaagooodicaaa_ Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што не разбира,како што викаат жив мртовец,гледа во една точка,неможе да зборува,најголем дел од денот спие и цела ноќ,но се надевам дека ќе издрже подолго време и да оздрави..
     
  4. Nutri001

    Nutri001 Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Машки
    Дај боже драга да биде подобро... Ви посакувам све најдобро

    Чај од брусница многу помага

    И час од брусница многу помага
     
    Последна измена од модератор: 15 октомври 2020
    На jaaagooodicaaa_ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ivauva

    Ivauva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Отечени нозе и болка во слабина алудираат на проблеми со бубрези? За време на карантин го имав овој проблем и бидејки де беше затворено вентор ми даде матичната. Сега еве пак истите симптоми не знам што да мислам веке.
     
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.104
    Допаѓања:
    32.918
    Пол:
    Женски
    Отоци во нозете може да значи задршка на течности во организмот, како резултат на нарушена функција на бубрезите, меѓу другото. Оди кај матичната нека ти даде упат за на нефролог или уролог.
     
  7. jaaagooodicaaa_

    jaaagooodicaaa_ Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2020
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Zdravo,pogore go kazav mojot problem,odnosno makite na tatkomi koj boleduva od rak na grlo,pa edna bliska rodnina mi spomna nesto vo vrska so crveno vino da mu dademe,pa me interesira sto ke se sluci,kakov efekt ke ima dokolku mu dademe crveno vince.
    Da nadopolnam imase problemi so bubrezite,rak na belite drobovi koj potoa se prosiril i eve veke 4 godini se maci i eve 1 nedela otkako pocna so infuzii nitu jade nitu pie,nemoze da golta.Sega 1 den pomina otkako pravi pauza od infuzii.
     
  8. Iguanaboy

    Iguanaboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Машки
    Здраво, може здосадив но стварно ми е итно и цело време сум под стрес па пак морам да прашам во случај некој некогаш да имал вакво искуство или што познава некој што поминал низ ова да ми каже. Дедо ми во петокот вечерта го однесовме во државна болница (ама они сабота прв ден рачунаат). Двата бубрега му скоро целосно му се откажани и е на дијализа и со катета и со што уште не. Секој ден прашуваме како е што е, докториве викаат дека нема што да кажат за сигурно уште, изгледа рано било, ама нас на сите ни се чини векови дека поминале. Кажаа дека добро било што мокрел ама не ги исфрлал многу од отровите ама полн бил, па сеа со дијализа пробуваат неколку дена да го исчистат. Он бил како во полусвесна состојба и реагирал нешто кога ке го прашаат. Што мислите во кој правец би одела ситуацијава и колку според вас е можно да остани на интензивна нега?
     
  9. Nagdza

    Nagdza Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    Dobro utro i ubav den, veke nekolku meseci, koga ke legnam da spijam, i neli posle nekolku vreme pocnuva da ti se mokri i chekame max shto povekje mozheme da ja zadrzhime urinata i koga vekje kje dojde krajno vreme za odenje po mala nuzhda, mee zaboluva bubregot, i koa kje se izmokram pominuva bolkata, ova vekje mi se deshava nekolku meseci konstantno sekoja vecher, sekoe sabajle, obichno preku denot nemam bolki, pijam uvin chaj, nema nikakvo podobruvanje, fala odnapred, imajte ubav den i se najdobro i da dozhiveete uspesi na site polinja i zdravje pred se :l:
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Затоа што ја задржуваш затоа те боли бубрегот,не е нормално да ја задржуваш. Ако ти си моча оди мочај. И направи си испитувања.
     
  11. Nagdza

    Nagdza Активен член

    Се зачлени на:
    11 април 2021
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Машки
    E kako do sea ne me bolel nikad, sea 3 4 meseci otkako me boli,ali okej fala ti na odgovorot, malku so lutina so napetost si go napishala, ali sepak fala ti, pozz sekoe dobro
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Епа му правиш притисок, јас не сум доктор ти давам совет, не знам што очекуваш.
     
  13. Meddy

    Meddy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2021
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    449
    Zdravo
    Dali ima nekoj iskustvo so pesok vo obete bubrezi
    Sto bi mi pomognalo kakvi caevi ili kolku litri tecnosti na den
    Doktorkata koja me pregleda vika dosta pesok duri i mulj a toa sto znaci neznam
    Ve molam za pomos
     
  14. Emilijana23

    Emilijana23 Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    Скоро три години како постојано ми се појавуваат камчиња во бубрегот( а ги измокрам, после некое време повторно нови се појавуваат а болките .. се неподносливи) Сега скоро правев ехо на бубрезите и ми кажаа дека имам лесен застој во целата група на чашки во десниот бубрег и најголемото камче ми е 11мм .Порано одев кај Докторка Отовиќ во 8ми Септември ,но како почна коронава таа веќе нема термини ‍♀️ и моето прашање е дали ќе може да ми дадете препорака за добар нефролог тука во Скопје. Може да споделите и искуство.
    Ви благодарам однапред ! Поздрав❤
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Spro

    Spro Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Машки
    Секое сабајче масажа ма бубрези од горе према доле 3х7 пати со тоа ги загреваш и им даваш енергиа
     
  16. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.256
    Допаѓања:
    3.016
    Пол:
    Женски
    Јас од неодамна имам песок во бубрези др и на ехо виде. Пред 2 месеци ме болеа ...денес повторно исто
    Некој помош искуство како да си помогнам ? Читам на интернет народен лек 100мл лимонов сок, 100мл маслиново масло, 100мл пиво. Се пиело наутро по 50мл.
    Незнам дали да пробам...