1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарија и нејзиното влијание врз врските во Македонија

Дискусија во 'Врски' започната од Yipman2, 29 јануари 2011.

 1. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.029
  Допаѓања:
  25.020
  Во оваа тема би сакал да ги запрашам девојките кој се во тазе врски (од 1 ден до 8 месеци), што мислат за тоа кога нивниот дечко ке рече дека ке иде на лето во Бугарија со неговите другари .
  Дали ке го пуштат?
  Дали фактот дека машките тамо идат за интимни односи со бугарките (машка работа зошто е тоа така),
  ке значи крај на врската или пак ке му верувате дека нема да ве изневери.
  Се разбира тука можат и тие со долги врски да пишат темата е за сите сепак :)

  За да не се отвараат и други теми во врска со ова,
  би сакал исто така да прашам што всушност мислите за бугарија , дали го одобрувате тоа што се случува
  дали се чуствувате загрозено и сл.  Ке замолам без навреди и коментари од типот (дрољи) и пцовки кон афторот на темата.
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Еве малку интересна и шарена тема, наместо сите други кои во последно време го испозагадија форумот.
  :clap:

  За Бугарија и одморот во Бугарија си има нормално стереотип - луда журка, супер провод и преубави девојки кои се отворени за муабет и флерт и многу повеќе. ;)
  Не за џабе се рекло - ако одиш во Бугарија на одмор, не ја земај девојка ти. :lol:

  Ние си имаме таков однос со дечко ми, целосна слобода на движење, секој може да оди кај што сака.
  Ниту можам, а ниту сакам да му забранувам нешто, а ниту тој мене.
  Лани си беше сам на одмор, со брат му и со уште еден другар во Хрватска, јас бев сама со другарките и никому ништо.
  Ние преживеавме супер, на околината баш и не и се допадна нашиот избор. :^)
  Чудни луѓе, 10 дена не склопија уста, ковајќи заговори, како он тргнал таму за да е*е нешто, и како сум можела да го пуштам.
  А што е он - куче ли е, милениче па да ми бара дозвола мене?
  А што сум му пак јас - мајка ли, родител па да се дрзнам да забранувам нешто? :^)
  Не сфаќам.

  Факт е дека ако дечкото решил да те изневери, не му треба Бугарија за тоа.
  Ќе го стори и во Хрватска ако сака, и во Италија, и во соседната населба и позади зграда, па и на факултет и работа ако му се сака.
  Немаме контрола врз тоа, нека биде јасно.

  Да, ако дечко ми изрази желба да оди во Бугарија на одмор, нормално дека ќе немам против и само ќе му речам - убаво да си помине.
  Иако бил еднаш досега и не ми се виде страшно одушевен. :lol:

  Ако дозволи авторот, би додала нешто можеби малку офф топик, ама врзано за Бугарија:
  Досега, сите мои пријатели и роднини кои студирале таму, после враќањето во Скопје, патат од невидена депресија.
  Тука им е досадно, постојано се во контакт со пријателите оттаму, првиот слободен викенд гледаат да киднат до Софија, многу ми се интересни, си слушаат бугарска музика, се интересираат за тамошни вести и настани...
  Сите отворено си кажуваат дека нема споредба животот таму и животот тука.

  Би сакала да слушнам коментар дали некој има дечко / девојка кој/а студира во Бугарија и како се одвива таа врска?
  Зашто одмор од 10 дена годишно и не може да изврши некое влијание според мене, ама 5 години живот во Софија... И тоа како. ;)
   
  На Bescheiden му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Па морам да признам дека интересно прашање си поставил!
  Кога дечко ми би ми го рекол тоа, а оди со неговите другари (без девојки), повеќе е од очигледно дека ќе одат да се забавуваат и за да соберат некоја бугарка...! И да ќе се чувствувам загрозена!
  Немам доверба......и ве молам без реплики од типот - зошто си со него ако немаш доверба!
   
  На sea-star му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Јас бев во Бугарија на одмор пред 6 год.со другарка ми и многу убаво си поминавме. Тогаш бевме и двете сингл и супер се забавувавме. Дали се случуваат некои работи (интимни) во Бугарија а не во другите земји не можам да знам. Навистина има луд ноќен живот до раните утрински часови, happy hour за пијачки, е сега бевме и сведоци на секс на плажа, провокативни играња и лиж..е, лезбејки кои не се кријат...но никого не осудувам ниту напаѓам...едноставно луѓето се забавуваа...
  Е сега дали би пуштила дечко на одмор сам со другари...Да, затоа што мислам дека тој што сака да оди било каде ако сака да оди ќе оди, без разлика на твојот став, а дали ќе те изневери тоа повторно зависи од него и од вашата врска и љубовта. Ако сака да има интимни односи со друга девојка , тоа може да биде и тука, и тука може да те изневери.
   
 5. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Познавајќи ги македонските девојки и оној чуден фетиш кон драматичното карање во врските кој голем дел од девојките го поседуваат, би рекла, дека минимално би му крекала девојката на дечкото - по можност на улица, да се чуе убаво. Ах бре Балкане :)

  Тргнувајќи од фактот дека ниту родителите не можат мене ништо да ми забранат, која сум јас на типот да му забранам нешто?
  Сака да е*е нешто на страна? Може тоа да го направи 5 минути откако ќе ме испрати дома, ако толку сака. Зарем мора да оди дури до мајка Б’лгарија?! :)

  Од лично досегашно искуство, ако после кратко одење, типот е загреан за одмор во Бугарија со другари а не за одмор со мене, ќе си речам, ајт сеуште не е подготвен за сериозна врска со мене и секако ќе оладам малку во врската и нема да ја сфатам толку сериозно :) Ама да му забранам?! Глупости. Ниту сум таков тип на девојка ниту пак имам билокакво право да забранувам на некој нешто.
  Не ми се случило до сега дечко ми да отиде на одмор сам после кратко одење со мене. Баш напротив, бил најзагреан за одмор со мене....знаете она кога едвај чекате да сте сами и мислите само на јадење, сончање и бањање како паузи помеѓу долги секс сесии :)

  Така да, сума сумарум, можеби би оладила во врската и би уживала исто така без никакво врзување, но забрана и крекање не се мој стил на покажување на некакво негодување :) Не заради тоа што оди во Бугарија сам на одмор со другари, истото би било со билокоја друга држава.
   
 6. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.064
  Допаѓања:
  87.688
  Пол:
  Женски
  Знам дека нема да отиде без мене :D шала на страна, ако одлучи да оди, малку ќе помрчам , но се разбира ќе ја испочитувам неговата одлука. Сите знаеме дека во Бугарија се многу послободни од нас, но и да се случи нешто се дур не знам ќе биде во ред. Како што спомна некоја погоре ако тој сака да ме изневери ќе ме изневери било каде. Па да бидеме реални се повеќе и во Македонија луѓето се послободни.
  Инаку имам другар студираше во Бугарија, а имаше девојка тука. Беа заедно 3 години и тој и остана верен. Ретко излегуваше само за таа да не се лути. Будала, такви журки да испуштам нема шанси :D Но, таа му раскина ради друг, не ради тоа што беше таму или не му веруваше, едноставно најде друг. После тоа дечкото се опушти, па си проба се, дрога, секс, секс во тројка итн. Кога се слушнавме последниот пат се спремаше да оди на журка во Бугарија.
   
 7. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  Ќе ми биде криво. Бидејќи тој оди во луд провод, а не јас. :P
  Нема да му забранам, негов живот. Не сме во брак па да се притресувам. На секој му треба малку да се издува, да оди на страна, но ако планира да легне некоја бугарка не сакам да дознаам за тоа.
   
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Хахахахаха, затоа ќе си фатам Вмровец, патриотче во душа, и нема да сака никако да оди во Бугарија :lol: :rofl: А дечко ми мислам дека не би одел во Бугарија, а и да сака да оди, нека оди :lol: и така Бугрките не се негов тип, вели дека се ко кучиња во фаца(судејќи по Блгарките на Планета), јас повеќе се плашам од девојчиња со сјајче, патиче, фармерче и невино фациче,ко мали ангелчиња што личат,
  (може да ги видите по порничите со тинејџерки, оние слабички, нежно нашминкани со мали цициња и големи очиња |( )
  дефинитивно тие му се фетиш :rofl: ! А во Блгарија нема такви :lol: Затоа слободен е ;)
   
  На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Која сум јас да му забранам да оди било каде? Не сум му ни мајка ни татко. Со дечко ми имаме целосна слобода да одиме кој каде сака и целосна доверба. Ако му се оди со другари нека оди и јас можам да отидам со другарки. Ако тој решил да ме изневери тоа може да ми го направи било каде и било кога, нема да му треба ни одмор ни зимување. А зарем неможам и јас истото да го направам. Забава и убави девојки има секаде, незнам зошто баш Бугарија стои во насловот. Може ,,Како влијаат одморите на вашите дечковци со другари врз вашата врска.‘‘ Нешто во тој стил. :)
   
 10. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Дечко ми бил на одмор Бугарија со другари уште пред да се знаеме јас и тој,запознал таму едно девојче кое било невино и барала од него да го носи дома да го запознава со нејзините а тој сакал само авантура, па јас би рекла дека не се и сите Бугарки морално искварени,а не се ни нашиве па сите светици од ред,па сега Бугаркиве ни ги расипуваат врските.
  Јас и сега немам против да оди тој на одмор со другари,би отишла и јас на одмор само со другарки,па тој треба да мисли како сакам да имам авантури поради тоа?!
  Ние сами им даваме јачина на чувствата па сум видела одамна дека и давам ли замав на љубомората :envy: не ми носи ама баш ништо позитивно,така да одбирам да му верувам.А и тоа што треба или не треба да се случи не зависи од локација,па што повеќе некого го притискаш побрзо ќе ти се лизне од раце.
   
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.990
  Пол:
  Женски
  Нема стриктно да му забранам, ама има да мрчам цело врене и да му дадам до знаење дека не ми се свиѓа идејата. Ако е сериозна врската мене некако не ми иде сам да оди да лумпува таму десет дена. И ако и покрај мрчењето реши да оди, е тогаш има да му забранам. Ама ова се хипотетички го кажувам, пошто во мојава врска попрво јас би отишла на одмор сама со другарки, него он да посака да оди со другари :)
   
  На gami му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Епа да, за Бугарија тоа важи. Ако речат дека таму сакаат да одат нас тоа прво ни паѓа на памет.
  Ни јас ништо не би можела да му забранам, би му рекла убаво да си помине, и дека се тече се поминува а херпесот останува :D
  Сериозно, јаките ******, цицкотрес од бугарки, и тие со другарчињата во транс ке паднат, после цел живот тоа ке се зборува. Ако му е толку кеф нека појде, што има да му забранувам? Ако намисли тој дека не сака врска сериозна, сака забави и авантури истото и тука ке го прави. На секој ќош ке ме изневерува. Најлошо е кога поставуваме забрани и услови. Ако се поставиме така, ни се гледа крајот, забранетото е најслатко. Башка кога ке му се пофалат другарите од типот "Леле браат ние бевме Бугарија, жени ова она" ке си касне од задничето, ке си мисли којзнае што пропуштил. Јас се имам дружено од мала со машки, и имам впечаток дека не се како што ние викаме и мислиме, не би го брцнале мачорот секаде верувајте, и тие знаат да пазат. Дај му слобода и сам ке ти дојде, зошто знаат дека духовното богатство што може да го има во една врска, поддршка, љубов и разбирање никаде го нема.
  И пример да дадам за одмориве во Бугарија. Дечкото на една моја другарка сакаше да оди на одмор со другари. Драми, плачки, караници без крај, и на крајот и таа појде. Зошто? За да им готви, да ги пери,и да ги гледа како се пијанат. Не дека тие којзнае што ке прават, ама секако после ке си исфилмаат меѓу себе. Тоа е нивно, меѓу нив, нивни спомени кои треба да ги имаат. Треба некогаш на маж да му се дозволи да се издува, а ако не знае да го искористи правилно си има соодветни мерки.
   
  На Springy и LivingGlam им се допаѓа ова.
 13. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Зашто дечко не води девојка на одмор во Бугарија??? Зашто не се оди со дрво во шума :lol:
  Јас првата година од брак бев со сопругот на одмор во Бугарија и не се прибиравме од кафиќи и дискотеки,ама мозокот не можеше да ми прими таква информација,што се се случува таму,сите разголени,уфилмани,се пуштаат на ангро,аууууу,сега не сакам да помислам дека некогаш тој бил на одмор таму без мене со другари(признаваммм,љубоморна сум,па што)
   
 14. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.029
  Допаѓања:
  25.020

  Проблемот тука е ако те изневерува со некоја од Скопје или Македонија ти имаш шанса да дознаеш и да раскинеш

  а вака никад нема да дознаеш а он ке утепа две муви со еден удар
   
  На sea-star му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856

  Ахахах ме насмеа Виножитке, ќе го строиш ти , знам јас ]:) .

  Не гледам разлика Македонија или друга држава. Ако се е убаво испланирано, кој видел кој слушнал? А нема ли на ум дечкото и јас ако идам на одмор дека можам да го изневерам, па нели нема да дознае тој, кој ќе му каже? Тоа што не сакаш тебе да ти го прават, не прави го ни ти на друг.
   
  На lolyta777 и Hipica им се допаѓа ова.
 16. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Искрено, дечко ми и не би сакал да отиде сам со другари или би бил со мене или би биле повеќе парови заедно. Незнам можеби звучи глупаво, но бидејќи студираме заедно и поголем дел од времето сме заедно некако сме поврзани, а другарите му се во друг град, и кога се собираме за нешто сите заедно во парови е, така да не очекувам такво нешто :) .

  Во секој случај да замислиме дека би било така, мене не би ми било сеедно, не дека не му верувам туку едноставно таа мала љубоморичка си иде сама по себе и не би сакала да се согласам со тоа. :shake:

  А и некако не ми се допаѓа тоа во темата дека машките таму идат за интимни односи со бугарките, не мора да значи може одат да си поминат убаво, да се издуваат, забавуваат...
  .
   
 17. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Искрено мислам дека е лудост да се забрани нечија слобода ,но е лудост и да се изневери нечија доверба ! Колку што јас разбрав автор на темава е машко и од чиста женска љубопитност би прашала Зошто сакаш да одиш сам со другарите на одмор ?И тоа баш во Бугарија?
   
 18. Konfetka

  Konfetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  34
  Ах камо само блгарки преку лето да имаше во Блгарија, лесно ќе беше :lol: Русинките, полјакините и другите девојчиња од источната ни Европа проѕирни ли се?
  А ако решил сам да иде вие нема да можете да го спречите особено ако е некој тврдоглавко. Се зависи и од карактерот ако е за така и е решен да ве изневери и Охрид може да појде па пак да го направи она што си го наумил.:devil:
   
 19. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.653
  Што е до мене не во Бугарија, може и на Ибица да оди ако сака, но како и увек кога оди негде сам му велам ПАМЕТ ВО ГЛАВА. Нормално дека нема да ми е сеедно кога би решил да оди, но сметам дека ниту тој мене, ниту јас него немам право да му забранам нешто , би му кажала што јас мислам и би му укажала доколку таа идеја не ми се допаѓа, и евентуално последиците од таа постапка т.е. тој одмор. :^)
  Ако тој оди во Бугарија по Бугарки, одам јас во Црна Гора по Црногорци (јес да и тој има Црногорско потекло) ама нели тие се згодни, убави и т.н. ако се како него дефинитивно одам :D

  Искрено изневерувањето ми е на крај памет зашто му верувам без резервно, и мислам дека одењето надвор од држава само за да ме изневери некако ми е без врска и малце глупаво(џабе само пари ќе фрла :D ) бидејки ако тој има амбиции да направи такво нешто би го направил и овде.
  Значи доаѓаме до заклучок колку е неговиот карактер цврст и колку навистина сака да биде со тебе?
  Ако лесно потпаѓа под искушение кое му се нуди, а тоа се разголените и опуштени Бугарки нормално дека шансите да си го направи меракот се големи. Но ако вистински си ја сака девојката, и му значи нивната врска, односно не сака да ја изгуби својата девојка поради еден секс не би направил ништо, туку тие 10 или 15 дена би ги поминал журкајќи се со своите пријатели и ништо повеќе.
   
 20. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  И со сила да го натерам да оди, ке се врати од граница :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: