1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарија и нејзиното влијание врз врските во Македонија

Дискусија во 'Врски' започната од Yipman2, 29 јануари 2011.

  1. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020

    Не е исто

    тука може да те изневери и по година месец денови да ја сретнеш таа девојка или некоја твоја другарка да ги види и да дознаеш

    у Бугарија ем полесно, ем поефтино и плус само он ке знае и 1-2 негови другари , ти никад нема да дознаеш освен ако он не ти каже


    значи не е исто тука и Бугарија > НЕ Е ИСТО :!:
     
  2. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Значи Бугарија не Македонија ок, тоа не незначи дека ако отиде во Бугарија на одмор има потполно алиби, колку ли Македонци одат таму на одмор секое лето = многу, и шансите таму да го види некој се поголеми бидејки таму би бил поопуштен и нема да се замара дали некој би го видел и пак ко за несреќа би се нашол некој.
    А овде кога би знаел дека може да го фатат во секој момент може да се изрежира добро сценарио за да не се ни посомневаш, па сите знаеме колку е мало Скопје и не е луд тука да ме вара пред широк аудиториум.
    Значи јас сум сеуште на своето дека не е потребна Бугарија за некој да те изневери, може тоа да го прави и овде, а доколку би направил такво нешто немора да дознаам од други кога тогаш сам ќе си каже :)
     
  3. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    1 Многу Македонци и тоа 95% машки
    2 Машко кога ке види друго машко нема да го каже на девојка му
    3 Бугарија има преку 100 места , него ли охрид со 5 плажи и скопје со 2 кафича
    4 и повторно кажувам > Бугарија идат затоа што ке отидат тамо ке те изневерат и никад , НИКАД нема да дознаеш од некоја другарка или твој верен другар , а овдека лесно може да те фатат (како што објаснив погоре)
     
    На sea-star му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    1 Многу Македонци и тоа 95% машки
    2 Машко кога ке види друго машко нема да го каже на девојка му
    3 Бугарија има преку 100 места , него ли охрид со 5 плажи и скопје со 2 кафича
    4 и повторно кажувам > Бугарија идат затоа што ке отидат тамо ке те изневерат и никад , НИКАД нема да дознаеш од некоја другарка или твој верен другар , а овдека лесно може да те фатат (како што објаснив погоре)
     
  5. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Ок, значи Бугарија е далеку поголема, и шансите да те откријат се многу мали но сепак постојат. Сфати дека ретко кои тајни остануваат тајни цел живот, кога тогаш ќе излезат на површина некои работи, неможе да се скрие ниту ти ниту партнерот, нема да може цел живот да молчи. Или евентуално доколку сам не признаеш постои начин се да се дознае, дали случајно, дали намерно, дали од други едноставно не верувам дека Бугарија или било што ти ветува 100 % алиби.
    И не биди сигурен дека машко не би издал машко, очигледно дека сеуште немаш добра перцепција на светот во кој живееш, затоа што оној од кој најмалку очекуваш може да го направи тоа.
    И на крај краева ако некој се решил да изневерува се сомневам дека би одел дури до Бугарија, би го направил тоа и тука и би било по невоочливо одколку да отидеш на одмор во Бугарија.
     
  6. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    Незнам дали бе изневерил или не, ама јас за сигурност Нема да го пуштам :D
     
  7. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    ^ Ти можеш и на синџирче да си го шеташ по град, нема проблем :D Шалата настрана, не е само Бугарија, а и многу генерализирате. Македонки растур прават кога ќе отидат настрана на факултет, а и провинцијалки кога ќе се запишат на факултет во поголемите градови. Дали тоа значи дека сите се такви? Не. Што значи дека и сите Бугарки не се такви.
    Изневерувањето не е момент на слабост. Ако имате стабилна и квалитетна врска, нема да бара он нешто настрана, не во Бугарија, ма и во Нов Зеланд да е! Башка ја верувам дека порано или подоцна се се дознава, ќе му проработи грижата на совеста, а ако толку добро си го познаваш партнерот по однесувањето ќе приметиш дека нешто не штима.
    Сакам слободна на избор кога сум во врска, сакам да можам да отидам со друштво на одмор, сакам и со дечко. Ако коцките оваа година се наместиле за тој да отиде со другари во Бугарија, зошто да не? Не сме во брак побогу, може утре ќе раскинеме!
     
  8. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Леле темава... :rofl: Мислам, како наслов на докторска дисертација е :D
    И за да не сум off, мислам дека Бугарија не е виновна за врските во Македонија. :D
    И секоја врска на далечина е големо искушение и треба мнооогу љубов и силен карактер за да опстане. Не мора во Бугарија, нека дојде од друг град во Скопје на студии, пак е искушение за врската. Освен ако на двајцата партнери не им одговара ем да се во врска ем слободни...
     
  9. Tashaa

    Tashaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    38
    Oва лето бев во бугарија на одмор со мојот сега веќе бивши дечко и навистина е лудило..шетав низ многу градови и посетив многу локали а и се запознав со многу луѓе.навистина животот е доста поразличен од тука бидејќи летно време идат туристи од цел свет а и бугарите се таков народ опуштени до даска затоа ноќниот живот е баш тоа што треба да биде, но видов и мн вулгарни работи кои навистина ми беа чудни а па за нив тоа си беше секојдневие...така да дечко ми не би сакала да иде таму сам со другари ..едноставно местото не е ''безбедно'' :D ;)
     
  10. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Од почеток на врска ми збори за таа Бигарија ко на месечина да се качил. Неколку години по ред (пред да се фатиме) идел со другарите и како што кажува било "лудница". Пијанчење, девојки, излегување, игри со соблекување и што уште не. Кога гледав клипови, мислиш деца во градинка гледаш.
    Лани другарите го викаа на викенд, ама не отиде, меѓутоа кога сме кај забранувањето...нема шанси. Имам доволно доверба во него и може да оди каде сака. Ниту тој може нешто да ми забрани ниту јас него.
     
  11. magnolija2010

    magnolija2010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Бугарија е место за одмор и за машки и за женски! Софија ја препорачувам за ноќен живот вон сезона- преубаво е, а посебно студентскиот град!
    дури и да отиде дечкото и да ме изневери со некоја Бугарка - ќе му речам- алал да ти е!
    за да легнеш Бугарка ти требаат пари, драги мои... не е така лесно верувајте ми:)
     
  12. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Епа јас не сум толку добра и од мене нема да чуе убаво да си поминеш.
    Да забранам не можам, да мрчам да :D Кога би ми кажал сега летово дека сака да иде сам во Бугарија со другари, јас искрено ќе си помислам дека не е нешто во ред со нас.
    И да, ако сака ќе те изневери било каде, ама не е исто кога некоја во диско онака му се пушта во Скопје и кога одиш пијан во диско во Бугарија и ти тресе ци*ки некоја излезена во купачи номер 85.Плус си има влијание и друштвото.Ако останатите приберат во апартман женски, ти сигурно нема да одиш во соба и да спиеш.Искушенија се во прашање.И тоа големи.
    Ех, лани другарка ми дружеше тројца другари од тука отидени во Софија на викенд, демек ергенска вечер.Тука ги гледаш мили, фини, питоми покрај девојките, за таму што не се изнаслушав. :x :D
     
  13. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Имаше, ми текнува една група на скапаницана од Фејсбук која гласеше: „Љубов е кога дечко ти нема да те извара во Бугарија". Се напиздев триста кога гледам идиоти, дегенерици, неизживеани кои имаат искоментирано ДА, ТАКА Е. Затоа таквите нема никогаш да пронајдат човек каков што сакаат, и нека не приплакуваат како се вечито слободни, и не можат да си фатат дечко. Од ваквиот простотилук, не Бугарија, ќе попримиме нешто и од Малезија.
    Да се навратам на темава, нема никаква врска ниту Бугарија ниту Боцвана ако врската е заснована на љубов, верност, доверба. Ајт чао, се напнав.
     
  14. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    А зошто мислите дека само во бугарија има такви луди журки, тоа може да се случи било каде. Или можеби затоа што во бугарија знаете дека нема да се помачите околу тоа, туку знаете дека после запознавање загарантирано добивате секс. Тоа е обично со курва.
    Еве ќе кажам еден пример. Другар, во бугари на одмор, нашол некоја украинка, и оп ај секс, кога завршиле им дошол некој човек и ајде сега да платиш. Значи не велам дека секогаш е така, но ете нему тоа му се случило.
    А за тоа дали би го пуштила не. Тоа е негово право, ќе одлучи што си сака. Но, јасно и гласно ќе кажам дека јас така неможам да фунционирам.
    Самата желба за одење со другарите на одмор, јасно покажува дека сакате авантура. Мене ми покажува дека не ја цените доволно љубовта и својаата девојка, штом толку лесно би ја замениле со некоја за една ноќ. Ова за долги врски.
    Кај кратките врски од по месец, два па и пет. Тој вероватно многу време пред да стапите во врска го испланирал тоа, па сега нема смисла ради вас да го менува тој план.
    Летово кога требаше дечко ми да замине на одмор со друштво, но не само машко, одевме само 2 месеци, јас не се побунив, кажав дека нормално не ми е сеедно , но која сум јас да му менувам. После тоа тој направи се за и јас да отидам со нив.

    Кога решаваш да бидеш во врска, мораш да си свесен за последиците, односно за текот на таа врска, што понатаму, кои се обврските. Затоа не влетувај во некоја врска во која што знаеш дека нема да можеш да се посветиш целосно.
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    јас и дечко ми летоска решивме да одиме во бугарија на одмор. на кого и да кажев сите беа со еден ист контекст:
    -лелееее луда ли си,ќе се скарате
    -тиии не си арна, бугарија не е за парови
    -абе ти сакаш со дечко да отидеш без дечко да се вратиш
    -де беее од толку места тоа го избравте,не си играјте,памет во глава
    ...............и уште 300 такви муабети

    но ние си поминавме нааааајуууубавоооооооооооооо,ако искрено се сакаш и почитуваш со партнерот мислам дека бугарија не е никаков проблем
     
  16. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    Оххх бре,а да сте од Струмица толку блиску до Бугарија да видите како ќе ве јаде стравот.Овдешните машки Бугарките ги сметаат за секс симбол.Тоа е помалце битно,море ај страварно прават big deal од нив.
    Иначе за темава,мојов е бугаризиран уште од почеток,првата му е Бугарка,дошла типката во Струмица,на мојот му ја одзела невиноста па и на другар му :devil: .
    И често ме зафркава демек сум личела многу на Бугарка(имам малце жички од таму и си личам де)ама се нервирам он кога ми кажува :sweat:
     
  17. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Студирав во Бугарија, но за среќа и дечко ми беше со мене , заедно живеевме.... инаку бугарките са до тове степен што ќе дојдат и ќе му седнат во скуто на дечко , ќе му се местат да играа, ..... и сама ќе си тражи да ја е*е ... а дечкото треба да е педер за да не прифане, не са сите ама во поголем број са такви, имаа слобода и са мноогу поопуштени,облачат се мноогу провокативно , и женско ќе се запали а не па машко, јас кога видев таму што се случува и никако сам не го пуштам , па колку и да ми вика дека ме сака .... сакам го и јас ама не ми е сигурен....
     
  18. pretty-girl6

    pretty-girl6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Бугарија стана слободна земја како Холандија. Никогаш не би го пуштила на пример мојот дечко таму сам, Бидејќи ги знам добро бугарите,работам кај нив како новинарка и навистина се безобразни. Ако отидете во некој клуб нема бугарка „ нормална“ сите се како издувани, без срам се соблекуват, што се не прават. :D
     
  19. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Би го пуштила зошто да не, незнам кој спомна погоре дека не сме во брак па да му забранувам, ако доволно му верувам ќе го пуштам.
     
  20. pretty-girl6

    pretty-girl6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Не ти препорачувам да го пушташ сам ;)