1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарија не е фашизам, туку наш пријател... - Зоран Заев

Дискусија во 'Политика и настани' започната од tamche995, 25 ноември 2020.

 1. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  1.029
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  https://sdk.mk/index.php/naslovna/b...she-razdeleni-veli-zaev-vo-intervju-za-bgnes/

  БУГАРИЈА НЕ Е ФАШИЗАМ, ТУКУ НАШ ПРИЈАТЕЛ, ЈУГОСЛАВИЈА НЀ ДРЖЕШЕ РАЗДЕЛЕНИ, ВЕЛИ ЗАЕВ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА „БГНЕС“  Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“. Заев тврди дека за време на Втората светска војна Бугарите биле администратори на почетокот, но потоа се приклучиле на антифашистичкиот фронт и бугарските и македонските војски заедно ги ослободиле Крива Паланка, Куманово и Скопје.


  „Имало некоја администрација во тој момент, на почетокот. Потоа Бугарија се дигна заедно со антифашизмот, се бори за слобода, за демократија и неспорно е дел од антифашистичкиот фронт. Бугарски и македонски војски ослободуваа територии – Крива Паланка, Куманово целиот регион, Скопје. И тоа е еден убав дел од нашата историјата“, кажа Заев во интервјуто.


  Потсетуваме дека окупаторот Бугарија „администрираше“ со Македонија од април 1941, веднаш откако нацистичка Германија ја освои Југославија, па сè до септември 1944, кога Црвената армија почна да навлегува на бугарска територија. Тогаш во Бугарија се случи преврат и ја смени страната, објавувајќи ѝ војна на Германија. По војната, Бугарија како агресор беше задолжена да ѝ исплати 25 милиони долари (360 милиони денешни долари) воени репарации на Југославија, но во 1947 година Тито, за кого бугарската министерка Екатерина Захариева вели дека бил мрачен диктатор, им ги прости репарациите на Бугарите.


  Македонскиот премиер понатаму во интервјуто за „БГНЕС“ вели дека политичарите од бивша Југославија ги држеле Бугарите и Македонците разделени.

  „Задолжение е на сите граѓани, а најмногу на нас политичарите, да ги зближиме нашите народи, зашто долги години беа држени оддалечени еден од друг. Различни власти, посебно во времето на бивша Југославија. Но, ние треба да бидеме заедно, затоа што сме први соседи. Знаете, јас сум од Струмица. Петричани и струмичани зборуваат ист јазик, толку сме блиски. Тоа е македонски или бугарски јазик?“, прашa Заев и уште еднаш повтори дека Југославија нè разделувала.

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Мислам дека е време да се распуштиме ко држава... ваков срам ниту сум доживеала, ниту сум мислела дека ќе доживеам...
   
  На busybee, SnowWhite8, СуперДевојка и 22 други им се допаѓа ова.
 2. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.686
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Женски
  Нема лек за црепов, не дупи сите у здрав мозок, а најтрагично е што сеуште има приврзаници кои слепо му веруваат (facepalm)

  Да го праша некој кој колеше и убиваше во Ваташа?
  Глуперда
   
  На slobodka, koritsaki, Justicija и 21 други им се допаѓа ова.
 3. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  1.029
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  Мене ме чуди апатијата на народот искрено, само по социјални мрежи си коментираме и за 3 дена забораваме ...
   
  На sanja8, koritsaki, Leat и 14 други им се допаѓа ова.
 4. Mich

  Mich Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2017
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Машки
  Што се случи? Им признавме дека македонскиот е дијалект на бугарскиот? Дека сме вештачка творевина на КПЈ? Со вакви изјави на ЗЗ за нивни медиуми можат само да се тешат бугарите се со намера да не не блокираат понатаму и да си ја оствариме нашата цел! Знае шо праве Зоки,од Муртино ама техничарче!
   
  На daylight, LadyMau, Konfetka и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Hacon

  Hacon Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2020
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Машки
  Што друго може да се очекува од квислинг како Заев.
   
  На Leat, Brinetka, PaLaVa и 12 други им се допаѓа ова.
 6. FRANCUZINOT

  FRANCUZINOT Активен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2020
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  159
  Пол:
  Машки
  Срамота е што никој не излезе на улица да протестира. Ние сме заебанција од народ, па дојде време сељак од Муртино со нас да игра.
  Срам ми е што имам ваков премиер, безкичмењак. Амеба
   
  На busybee, Leat, PaLaVa и 8 други им се допаѓа ова.
 7. lite.

  lite. Активен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2020
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Машки
  Мислам дека ако нее Заев нема кој да не насмеј во државава. Каков Зеленски комичар во Украина хаха, Зајче е роден комичар алал да муе оди над зборувајго.
  Просто немаме десница, ни фали екстремна десна партија. Ова шо го прави Жмицко го нема никаде, важно бизнисите си течат парата си врти. Алоо? Дали знаат што значи името ВМРО? Под хитно да се тргни името ВМРО и под хитно да се изнајде решение за оваа гарнитура во Дпне да се смени а партијата да стани: ЕКСТРЕМНО КРАЈНА ДЕСНА ПАРТИЈА која ќе биде ТЕМЕЛ и ГРБ на МАКЕДОНСКОТО И МАКЕДОНИЈА!
   
  На Осе, cresa-jagoda, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.686
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Женски
  Постои ли по закон импичмент на премиер?
  Свемирскава будала со неговите изјави, не смее да остане на власт ни ден повеќе.

  Конечно некои отворија уста..

  EnskqbbW8AAHkWa.jpeg

  Enskr9LXcAMHivr.jpeg

  EnsQybpXYAcNo3S.jpeg
  EnsK8pTXEAAz7eq.jpeg
   
  Последна измена: 25 ноември 2020
  На ema-emicka, Veta, Freyja и 10 други им се допаѓа ова.
 9. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  1.029
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  Според мене нема потреба од екстремна десница, само колективна национална свест и почит кон татковината и историјата! Тоа треба да биде во било која партијс па макар и нај либерал-демократска...
   
  На Осе, Veta, raww и 8 други им се допаѓа ова.
 10. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  1.029
  Допаѓања:
  2.379
  Пол:
  Женски
  А господава зошто не се повлечат од комисијата после ова? Или хонорарите се послатки?
  И зошто во историската комисија имаме анонимуси што завршиле политикологија и општа и компаративна книжевност, а не врвни историчари?
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 11. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.880
  Допаѓања:
  52.856
  Пол:
  Машки
  Јас ко што знам за историски прашања историчари дебатираат, чуму потребата на подвижниов гаф да се укопува дополнително. Ќути си мме, остави комисиите да си ја вршат работата.
   
  На daylight, theowndemon, raww и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.686
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Женски
  И јас истото се прашувам, зошто воопшто постои оваа комисија?!
  Нема што да се докажува и да се дебатира
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Hacon

  Hacon Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2020
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  540
  Пол:
  Машки
  За да ја распродаде историјата.
   
  На Tanjamm и Ева33 им се допаѓа ова.
 14. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  Koмисијата да си даде оставка. На што личи ова? Зоки дури и бугарски се обидува да зборува. Вака не, вака никој нема да не почитува.
   
  На cresa-jagoda, WaitTillTheEnd, tinka-mace и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  Ова е екстремно лошо. Со тоа ќе ги одвратат нашите кои се надвор од земјава да купуваат имоти овде. Ќе не разнебитат и докрајчат.
   
  На orevokrsacka и Ева33 им се допаѓа ова.
 16. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.686
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Женски
  Ова е прв пат да се отвори македонското прашање од внатре.

  Што една недоделкана будала може да направи, 2000000 народ не можат да опраат.
   
  На cresa-jagoda, Tanjamm и LadyMau им се допаѓа ова.
 17. monibejbi

  monibejbi Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  2.049
  Премиерот да се воздржи од давање на Историски Факти.
  Историчарите да ја разглабаат Историјата.
  Политичарите можат да зборат за патишта ако сакаат да градат со соседите, да прават поволна бизнис клима.
  Економскиот интерес да го гледаат.Во друго да не се мешаат.
   
  На Осе, *Amethyst*, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
 18. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.686
  Допаѓања:
  4.212
  Пол:
  Женски
  Ма нема што воопшто да се разглаба. Си даваат оставки членовите, и чао пријатно, толку од таа "заедничка" комисија. ЕНДЕ..

  И да не заборавиме, дека лик со интелектуален капацитет како Зоќи ги маѓепса образованите со својата убедителна слаткоречивост и ги извади на факинг референдум да си сменат име на држава.....(facepalm) (facepalm)

  И мелат цело време како референдумот бил успешен, ЕУ, ЕУ..... :puke:

  Кого да жалиш повеќе!?
   
  На tinka-mace и Tanjamm им се допаѓа ова.
 19. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.179
  Допаѓања:
  14.257
  Пол:
  Женски
  Во врска со вчерашнто интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС, ВМРО-Народна партија сака да изрази поддршка за храброста со која зборувал Заев за македонската историја.

  Партијата на Љубчо Георгиевски смета дека, за жал, она што македонската историографија требала да го отвори во изминатите три децении на демократија, сега еден политичар во функција на премиер радикално да ни го соопштил.

  „Сите работи што ги зборуваше г-динот Заев согласно со објективната историја и согласно со најголем дел од книгите извадени од македонскиот архив се точни, а тоа што многу од македонските граѓани се шокирани само зборува колку македонското општество било индоктринирано. Посебно ме збунува фактот за острите тонови од страна на ВМРО-ДПМНЕ, партија која ја внесе идејата за пријателство со Бугарија и објективизирање на македонската историја во раните 90-ти години и ги направи најголемите чекори за приближување со истата држава“, наведува партијата на Георгиевски.

  ©Makfax.com.mk
   
 20. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.477
  Допаѓања:
  8.752
  Пол:
  Женски
  Не ми е мене гајле за споровите со Бугарија....целово општество е изгубен случај, мртов пациент, закопано во кал и во нешто посмрдливо додека овој заев и кликата трупаат лично богатство на сметка на колективното добро....
  амаа остана уште Бугарија да ја решиме (facepalm) како ќе кажат медиумите, така. Само за неа ломотат на тв како на времето за Грција.
   
  На Осе, Victorian, Ева33 и 2 други им се допаѓа ова.