1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

 1. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Кај нас во Мекедонија е актуелно правењето бугарски пасоши и лични карти од страна
  на нашите граѓани. Се запишуват како бугарски државјани со цел да и се овозможи неограничен престој
  во државите на ЕУ.
  КОе вашето мислење за оваа тема позитивно или негативно?
   
  На "Zoki", monika12345 и daylight им се допаѓа ова.
 2. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Негативно. И не би коментирала повеќе бидејќи ќе се нанервирам па...... :lol: :D :D
   
 3. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Па тоа не е сега актуелно, туку уште пред 10 год. луѓето почнаа да вадат бг пасоши. А за тоа не се криви они, туку државата е крива затоа што не знае да обезбеди добри услови за живеење и работа на своите граѓани. Ако има овде добри услови, никој нема да оди во странство. Никој од што му е многу добро овде, не заминал настрана. Туку од што немаат каде, па мора да се снаоѓаат некако за работа па затоа вадат пасоши. Државата треба да биде загрижена за ваквата ситуација и да се потруди да обезбеди подобри услови за живеење и повеќе работни места во земјата. Штом имаш Бг пасош, можеш во било која земја на ЕУ да добиеш работна виза, подолг престој и што е најважно- платени придонеси и осигурување, затоа луѓето се решаваат на ваков потег.
   
  На Traveler91, Lolo5, biljana26101977 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.555
  Допаѓања:
  127.505
  Дефинитивно не го оправдувам ова. Јас двојното државјанство би го укинала. Ако некој сака пасош од друга земја - нека живее таму.
   
  На Tanjamm, stuvwxyz, stetoskop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Татко ми ги имаше погдотвено сите документи за бугарски пасоши за цела фамилија. Јас бев против и го разубедив. Бев малолетна, но имав 17 години. Безвезе ми беше на некој документ да пишува дека сум Бугарка и државјанин на Р.Бугарија, кога гордо си носам македонски идентитет. И да живеам некогаш странство, НИКОГАШ не би се откажала од ова што сум.
   
  На Tanjamm, stuvwxyz и Red.Ridding.Hood им се допаѓа ова.
 6. parisheroinstars

  parisheroinstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  25
  Секако негативно. Продадени души.
   
  На Tanjamm, stuvwxyz и Red.Ridding.Hood им се допаѓа ова.
 7. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  34
  Јас пак имам впечаток дека најголем мотив за вадењето на бугарските пасоши кај луѓето е купување на евтини 10-20 годишни автомобили и плаќањето на мали давачки за нив. Државава е преполна со застарени автомобили со бугарски таблички кои цела година се возат по нашите патишта, а еден куп средства се слеваат во буџетот на Бугарија. Иако, да бидеме искрени, дури и да беше 10 пати поголем буџетот на Македонија, повторно ќе имавме патишта преполни со дупки заради апетитите за нагло збогатување на нашите политичари.

  Да одговорам на прашањето, секако дека сум против бугарските пасоши.
   
  На Karta, Tanjamm и stuvwxyz им се допаѓа ова.
 8. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  202
  Дефинитивно треба да се има право на двојно државјанство. ММ е србин роден во Македонија. Има двојно државјанство. Има повеќе причини кои го оправдуваат двојното државјанство.

  Ама ова со бугарските пасоши навистина беше претерано. Само ако навистина на некои луѓе им помогна за да го решат своето егзистенцијално прашање, што да кажам, можеби вредело.

  А денес кога имаме визна либерализација и полиберален закон за увоз на стари возила, што ќе се случи ако сите тие луѓе се отажат од бугарското државјанство?
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. erkecovamaja

  erkecovamaja Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  9
  onoj sto e protiv bugarskite pasosi verovatno nikogas nema otideno da raboti vo evropa i da se sooci so problemite od makedonskiot pasos.ako vo makedonija morate da trpite beda kako makedonec ili nekade vo evropa da ziveete pristojno kako bugarski drzavjanin svesten na toa deka ne ste bugarin tuku makedonec,sto bi izbrale?
   
  На haseulpog, Feminist20, Lolo5 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Јас имам двојно државјанство , македонско и хрватско . Не разбирам зошто да не може двојно . Преку мајка ми извадив и пасош хрватски . Не знам зошто треба сега идам во Хрватска да идам да живеам зошто имам хрватско државјанство .
   
  На Lolo5, EdnaDevojka21, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 11. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  393
  Јас пак имам впечаток дека најголем мотив за вадењето на бугарските пасоши кај луѓето е купување на евтини 10-20 годишни автомобили и плаќањето на мали давачки за нив. Државава е преполна со застарени автомобили со бугарски таблички кои цела година се возат по нашите патишта, а еден куп средства се слеваат во буџетот на Бугарија. Иако, да бидеме искрени, дури и да беше 10 пати поголем буџетот на Македонија, повторно ќе имавме патишта преполни со дупки заради апетитите за нагло збогатување на нашите политичари.

  Јас сметам дека луѓето се одлучуваат за бугарски пасоши за да ја подобрат својата егзистенција,со цел да отидат и таму да работот.Сега има безвизен режим но неможеме да престојуваме повеќе од 90дена а со бугарски пасош може да се престојува неограничено.Мислам дека тоа е причината што луѓето кај нас се решаваат да прават бугарски пасоши.
   
 12. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Јас имам двојно државјанство и не гледам ништо лошо во тоа . И покрај тоа што имам влез во секоја држава секаде сум странец ...и ако се уште и таму имам дом.МК е мојот единствен дом и јас сум Македонка .Но мојот покоен свекор ги остави своите коски во таа држава и си имаше свои права кој ги искористи.Така и мојот постар син е роден таму и до својата18 та година му следува многу нешта што државата наша не ги дава .Па после тоа како да се откаже од државјанството кое му следува .А за одлуката каде ќе живее оставено на него.
   
  На SandraPink, Tanjamm, biljana26101977 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  :y: Точно така. Со МК пасош можеш само како турист да отидеш со престој не повеќе од 90 дена, а со БГ пасош кога ќе те вработат веднаш и осигурување и платени придонеси добиваш.
   
  На Moce19 и slatki4kapp им се допаѓа ова.
 14. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.412
  Допаѓања:
  22.055
  иии?? со тоа што?? Причина е да земеш бугарски пасош??
  Искрено многу се нервирам за овие работи. Сите во земјава се прават патриоти , а повекето имаат бгд пасоши само за да можат да работат. Ако толку сакате да работите, има амбасади бре луѓе, ако си квалификуван ке ти дадат виза и оди после работи. не вака се продаваме и тоа на Бугарија, која сите знаеме какви намери има кон Македонија. :n:
   
  На Tanjamm и stuvwxyz им се допаѓа ова.
 15. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  5.412
  Допаѓања:
  22.055

  А како си свесен дека си Македонец ако сите ти се обракаат како Бугарин? И кога во сите документи ти стои дека си Бугарин?
  Е стварно се нервирам за темава. Имате многу начини да отидете во Европа да работите. Само најлесен ви е овој, па затоа си барате причини да си ги оправдате постапките.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  202
  Ама нешто не гледам дека пак државава се покоси за народот...
   
 17. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Не сум против двојното државјанство затоа што и јас го имам.Родена сум во Словенија имам и совенечко и македонско државјанство. Немам ништо против ова актуелното да се прават бугарски пасоши бидејќи на крајот на краиштата кој како си се снајде во животот. Факт е дека ако нема тука работа за нив, нема да седат со скрстени раце, да немаат скапан денар,а патриоти во душата |(
  Не мора да значи дека со тоа тие се продале себеси, дека не се патриоти, и дека не ја сакаат својата земја.
   
  На Moce19, tessie, tragac и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  202
  :clap:

  Многу македнци отишле во странство да работат, ама верувам дека во душата се пвеќе македнци од нас.

  Имам двајца стриковци во Австралија и еден во Америка. Дури им се чудиме колкава македонштина има во нив, за разлика од нас...
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Ќе надополнам дека тие таму ја негуваат нашата култура и традиција, се собираат на македонски вечери, во домот зборат македонски, децата знаат два јазика... Кога ќе дојде лето зошто не трчат да се одморат на некое море, туку доаѓаат во Македонија во родната земја и кај своите блиски. Што да прават кога таква е реалноста, земјата не обезбедува добар живот, нема работа, а деца се раѓаат, мора да се издржуваат :!:
  Се согласувам со Инола што рече дека тие можат да бидат поголеми македнци од нас.
   
  На Moce19 и game123 им се допаѓа ова.
 20. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
   
  На Caramelle му/ѝ се допаѓа ова.