1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. sisbro

    sisbro Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Treba da odneses i toa pobrzo, zasto ako te stavat na nareden status deka imas polozitelno od sovet po grazdanstvo togas veke ne mozes da dostavis a samo so vujko dokumenti ti e rizik veke koga imas star dokument, taka da najbrzo sto mozes dostavi ja licnata karta
     
  2. bavarskomomce

    bavarskomomce Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    здраво,линкови јас лично немам,ама имам тел. број од лице што работи со буг.документи,евентуално можеш да пробаш сама,ама тешка работа,работа преку човек вистина поскапо е,ама не се замараш со бркање документи,само си ги поднесуваш...
     
  3. Mut

    Mut Нов член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Decki kolku se ceka za potpisuvanje na ukaz?
     
  4. Dante1993

    Dante1993 Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    od 2 dena do edna godina
     
  5. Elka2018

    Elka2018 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kakov ti e statusot i koga bese na intervju ako moze da mi kazes
     
  6. boki875

    boki875 Нов член

    Се зачлени на:
    12 септември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
     
  7. boki875

    boki875 Нов член

    Се зачлени на:
    12 септември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdr imam pominato intervju februari 2018 sega mi pisuva obrazuvana prepiska prepiskata se namira po zadolzitelno soglasavanje za kolku otprilika treba da se smeni i da izleze
     
  8. it'sme

    it'sme Нов член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки

    a dali ako sega nakando odnesam ke me vratat pak na zadolzhitelno polozhenie, zoshto koga proveriv vidov deka sum na finalen eksperten pregled ili ke si prodolzhat so procedurata kako sho si e redot?
     
  9. it'sme

    it'sme Нов член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    od 10 meseci dokaj godina dena od interview-to se menuva od zadolzhitelen vo finalen
     
  10. sisbro

    sisbro Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Kako sto gledam za drugite, si prodolzuva procedurata, ne moze pak da te vratat na zadolzitelna
     
  11. Jessicka

    Jessicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2018
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali nekoj ima zemeno drzavjansto jas sum na potpis od viceto i nikako dase smene
     
  12. minimause0807

    minimause0807 Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo, go dobiv brojceto i sega na dokumentot sum zapisana so greska prezime, vo ambasadata mi rekoa da pratam mail so skeniran pasos, e sega prasanjeto mi e dali tpa ke vlijae na postapkata, da se pauzira ili stopira? Imal li nekoj vakvo iskustvo do sega?
     
  13. LBNMOP

    LBNMOP Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    138
    Пол:
    Женски
    Што значи ова? Screenshot_20180912-191514.png
     
  14. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    IMG_20180921_093132.jpg
    Што значи оваа прво ми пишуваше одобрено во процес на издавање сега оваа
    Чекам за происход
     
  15. Tatjana33

    Tatjana33 Нов член

    Се зачлени на:
    21 септември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    ZdravO da prasam nekoe iskustvo imav podneseno uste vo 2004 god i vcera bev vo sofija da prasam vo minisrerstvoto za drzavjanstvo me najdoa i mi kazaa deka pominati se 14 g i procedurata e prekinata bidejki nemam dostaveno nekoj dokument a vo ministerstvoto na bugarite vo stranstvo mi rekoa deka ako podnesam dokumenti kako za prvo podnesuvanje ke gi napravat duplikat i ke mozam da go zemam drzavjndtvotoi o deka taa procedura e pobrza
     
  16. blue-diamond

    blue-diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    33
    Некој што бил скоро на интервју, уште истите глупости ги прашуваат?
     
  17. Someonesomeone12

    Someonesomeone12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки, татко ми има бугарски пасош, сега сакам и јас да извадам. Се јавивме во амбасада и ни дадоја два броја потоа се јавивме на еден од нив (пошто другиот цело време беше зафатен) и жената рече прво треба да се преведат потребните документи и тоа чинело 1200 денари и ни даде број 058058555 и ни рече дека на овој број се закажувало интервју (не сум сигурна, татко ми зборуваше) и требало да исчитам нешто по телефон (матичен број, дата на раѓање и др..) сакам да прашам што поточно треба да имам до мене кога ќе се јавам на овој број затоа што било 50 денари од минута.. ве молам одговорете ми ако сте се јавиле на овој број, ако имате искуство. Ве молам без говор на омраза, немам воопшто искуство. Ако знаете што треба да исчитам по телефон одговорете ми ве молам. Исто така ако ги знаете прашањата од интервјуто пратетеми ги. Ви благодарам.
     
  18. Someonesomeone12

    Someonesomeone12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Исто така тетка ми вадеше пасош преку друг човек (не се во никакво сродство) и ние се јавивме кај него и тој рече дека јас секако ќе добијам пасош за 1 година и 4 месеци. Јас сум полнолетна а татко ми има бугарски пасош 15 години. Инаку се јавивме за да ни кажи како оди процедурата и нормално за порано да ни закажи интервју.. може некој од вас да ми ја објасни цела процедура како оди ако има еден родител со бугарски пасош? Јас не очекував дека волку долго ќе трае цел процес ако имаш еден родител со бугарски пасош..
     
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Интервју моментално закажуваат мај 2019
    Јас чекав една година за происход планирај и тоа
    Нема таму брза постапка и дали си преку татко, брат, дедо постапката е иста за сите
    За бројот незнам да ти кажам јас одам преку посредник
     
  20. Someonesomeone12

    Someonesomeone12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Извини, а што е тоа происход? Сигурно знам за што се работи, ама не сум знаела дека происход се вика хахаха.. ако можиш кажи ми што поточно е потребно за происход. инаку ако имаш бугарски претци тогаш не е толку долга постапката, не е исто да вадиш пасош преку роднина, родител и посредник. Можда преку роднина е малку подолго, ама преку родител секако се добива полесно. Тетка ми вадеше пасош преку посредник и чекаше 3 години..