1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. Sofii78

    Sofii78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Imame dostaveno dokumenti. Blagodaram za odgovorite
     
  2. Landau71

    Landau71 Нов член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ako nesto se smeni vo meguvreme moze i da se zavrsi za 6 meseci no zasega e nevozmozna misija jas cekam tocno 5 mes za potpis od 16 juni
     
  3. Joleto

    Joleto Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Здраво...Сакам да прашам дали од порано треба истите документи за поднесување за пасош.???

    Јас имам потекло од мојот пра дедо треба да ги преведам изводите на бугарски и ке ги носам во амбасада во Битола.

    -Не одам преку посредници тука јас лично преведувачот ми рече дека нема потреба да одам Софија за поднесување туку можи во амбасада во Битола и за максимум година и пол дека ке добијам.

    Ве молам ваше мислење...!! Благодарам
     
  4. marjankkk

    marjankkk Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    ako imaspoteklo ok e podnesi pa ce ne informiras za kolku vreme ce go zemis
     
    На Joleto му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Krstic

    Krstic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2016
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Не би ти препорачала,во овој момент да поднесуваш.
    Ако не одиш преку посредник чекањето е една година отприлика за происход од ДАБЧ,што мора да го имаш за да одиш на интервју.Па после уште минимум 1 и 6 месеци,а максимум никој незнае во тој момент каква ќе биде ситуацијата......
    Пред да се случи ситуацијава со ДАБЧ,посредниците го вадеа происходот за 1 месец,но сега не се знае ништо таму.
    На нивната страна пишува дека молби за нови происходи нема да се примаат од 14.12.2018 до 14.01.2019.
    А се најавува и затварање на ДАБЧ .
    Така што најубаво почекај после нова година ,таму после јануар,зошто ќе заглавиш во лавиринтите на бугарската администрација.
    А потоа консултирај се со некој добар посредник.
     
  6. Joleto

    Joleto Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Посредник немам искрено преведувачот што ќе ми ги преврдува изводите на бугарски ми рече за происход за околу 1 месец а за целиот процес за година и пол.
     
  7. Krstic

    Krstic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2016
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Ако преведувачот ти извади происход за 1 месец ок,но треба дирекно во Софија зошто сега ти напишав дека не примаат молби .Тек после 14.01.2019.Зошто преку амбасада ако поднесеш ќе заглавиш со происходот.А сите кажуваат за година ипол но во реалност не е баш така.Еве го цитирам соопштението од ДАБЧ
    От 14.12.2018 г. до 14.01.2019г. няма да се приемат заявления за удостоверяване на български произход .
    Готови удостоверения за български произход ще се предават до 14.12.2018г. от 15:00 до 16:00 часа, а от 17.12.-20.12.2018 г. от 10:00-12:00 часа.
     
    На Joleto му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Ние сме со оригинален извод од дедо ми, па мајка ми заглави 3 години уште нема државјанство... Првите процеси одеа брзо, ја ставија на дополнителна проверка година и пол заглави таму.... Не е баш така како што велат (facepalm):x
     
  9. marjankkk

    marjankkk Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    sega do kade si
     
  10. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    На финален експертен преглед се смени пред 2 недели... Беше во Бг и го бараа оригинал изводот да го остави таму.... И после кога бев јас на интервју оригинал изводот беше ставен во моите документи :Dи ме прашаа за дедо ми, брат ми и мајка ми.... :D
     
  11. marjankkk

    marjankkk Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    istiot slucaj i jasum samo jas ne bev povtorno vo bg tuku posrednikot mi zavrsi rabota i jas sum so voena kniska od dedomi zdravje boze na prolet mozi zaedno ce se slikame
    hihihi
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bubica3

    Bubica3 Нов член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Дечки здраво, утре сум на интервју за пасошот и ве читав низ страните за прашањата, дали може некој кој веќе бил да ми каже во одговор во врска со прашањата Како ќе ја промовираш државата во своја специјалност и како ќе ги браниш интересите на Р.Бугарија? Дали воопшто ги поставуваат тие прашања?

    Ви благодарам
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Мене (facepalm) јас одговорив дека ќе работам во полето на истражувањата (биолог сум) ќе ја промовирам со нови пронајдоци бла бла.... А за другите не се сеќавам
     
    На Bubica3 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. M.21

    M.21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали има некој во скоро време добиено пасош, а одел со документи преку тетка,чичко,вујко? Знам дека преку прв братучед бараат дополнително документи
     
  15. Vladimir2086

    Vladimir2086 Нов член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo, imam zakazhano intervju sredina na mart 2019. Me interesira za kolku vreme od intervjuto izleguva pasoshot od prilika?
     
  16. Landau71

    Landau71 Нов член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ako ima izmeni posle nova godina mozebi nesto i ke ubrzat, inaku se ceka mnogu ,jas posle intervjuto cekav 1 god da mi se smeni vo finalna pa 4 meseci vo polozitelno,eve sega sesti mesec za potpis,ima mnogu luge sto cekat po 4-5 god,srekno
     
  17. marjankkk

    marjankkk Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    dali nekoj ima dobijeno drzavljanstvo posledniov mesec
     
  18. LI10FCB

    LI10FCB Нов член

    Се зачлени на:
    20 декември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали некој ке мозе да ми помогне со вадење на бугарски пасош, од каде мозе да се најде потекло и која е најбрзата постапка за добивање на пасошот?
     
  19. Landau71

    Landau71 Нов член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Kolku sto citame po forumite poslednite dva meseci nema potpisi ,samo im se sobirat na polozitelno pa posle gospod neka ni e na pomos ili ukaz ili otkaz
     
    На marjankkk и Gligor1234 им се допаѓа ова.
  20. Sardzo

    Sardzo Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Преписката е разгледана от Съвета по гражданството. Извадена е за допълнителна проверка, за да представите документ, удостоверяващ наличието на възходящ българин, съгласно изискването на § 2, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за българското гражданство. , в срок до 29.03.2019 me interesira sto posle ovaj status Dali nekoj znae sto treba ponatamu da napravam