1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    За два месеци.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.233
    Пол:
    Женски
    Ви пишав лп :)
     
  3. МК 1

    МК 1 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Dosega site sto bile na intervju negde od dekemvri 2016 god pa se do cela 2017 god. a bea so potvrdi od bugarski klub pominuvaa polozitelno vie ste prvite primeri so potvrda ot bug.klub sto gi redat na dopolnitelna a imase I eden sto e direktno odbien isto taka so potvrda,celava rabota pocnuva da zalicuva na toa koga site od 2015 I 2016 so red gi redea na dopolnitelna,bugarive pocnaa pak da ja menuvaat politikata na loso
     
  4. Krstic

    Krstic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2016
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Tie shto se od pocetok so potvrda od BKKS, a ja nemaat dadeno vo Ministerstvo za pravosudie original potvrdata, ne zboram za vo DABC, tie gi stavaat na dopolnitelna i ke treba da odnesat original potvrda.
     
    На Tonia му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Krstic

    Krstic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2016
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Kazi mi so kakva potvrda bese, od koj klub, dali bese so statistika za pradedo roden pred 1920 so selo so 100% bugarsko naselenie? Dali ja dade original zaedno so izvodi i umrenici so koj shto se dokazuva tvojata povrzanost so predokot?
     
  6. Krstic

    Krstic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2016
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Ke cekas otprilika 2 do 4 meseci. Ili ke potpise ili otkaz nedaj boze.
     
  7. Krstic

    Krstic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2016
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Zavisi so kakvi dokumenti si...
     
  8. marjankkk

    marjankkk Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    poteklo da dostavis povtorno i cekas
     
    На Sardzo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marjankkk

    marjankkk Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2018
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    jas bev 13 meseci dopolnitelna
     
  10. Didi666

    Didi666 Активен член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Јас имам буг пасош и татко ми имаше. Имам и државјанство. Сега сакам да вадам на син ми. Тој има 1 годинка. Мене татко ми ми го извади така да незнам како оди постапката. Може некоја да ми пише?
     
  11. Joleto

    Joleto Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Ако можи мала помош, ќе ми значи многу. Имам лична карта од пра дедоми бугарска но неговиот син(дедоми) имаат различно презиме,како да докажам дека се татко и син. Од амбасада ми рекоја преку општина но од општина ми велат не можи.???
     
  12. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.459
    Допаѓања:
    22.802
    Пол:
    Женски
    @Joleto, ќе докажеш дека се татко и син со тоа што ќе извадиш од матично извод на родени и за двајцата, па така во графата на родители на син му (претпоставувам за татко ти, или чичко ти се работи) ќе стои дека дедо ти му е родител.
    А, што воопшто си барал во општина и зошто си се објаснувал со нив?
     
  13. Krstic

    Krstic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2016
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Isto mozes i vo maticno,se bara uverenie kooga e izvrsena promena na prezime.
    A ako nemoze ni toa,togas obidi se so dvajca svedoci na notar da dadat izjava deka tie lica se tatko i sin.Znaat na notar,samo gledaj da bdat od isto mesto kaj shto ziveel dedo ti,i da bile polnoletni barem koga toj pocinal.
     
  14. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.459
    Допаѓања:
    22.802
    Пол:
    Женски
    @Joleto, оф, леле... сега читам дека всушност за прадедо ти се работи. Е, па исто, тогаш за сите ќе извадиш ко погоре што пишав, само за прадедо ти извод на умрени.
     
  15. Krstic

    Krstic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2016
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Незнам дали сакаш преку амбасада или преку Софија дирекно.
    За синот не треба происход туку треба смо копија од твојот пасош или лична карта.
    А ако и сопругата има,и ако шдетето е родено после вашите бугарски државјанства ,тогаш се оди во МВР или во општина во Бугарија и се пријавува таму детето,се зима ЕГН и потоа за многу бргу се зима државјанство.
    А ако само едниот родител има БГ државјанство,тогаш најубаво е да почекаш после 15 јануари ,бидејќи електронски се закажува за подавање на документи во Софија,и тогаш во ист ден ќе ти направат интервју.
    А преку амбасада многу повеќе ќе чекаш за термин.
    Мој совет е најубаво да појдеш до Софија до општина и таму да прашаш како е најдобро и најбрзо да се стекне детето со државјанство бидејќи е 1 годинка,можеби имаат друга процедура.Или пиши на емаил на општината па види ако не ти одговорат тогаш појди.
     
  16. Joleto

    Joleto Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Problem e sto izvod na umreni e vo Avstralija ovde e samo na rodeni. Mislam deka mozi i so rodeni?
     
    Последна измена: 27 декември 2018
  17. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.459
    Допаѓања:
    22.802
    Пол:
    Женски
    Ако е македонски државјанин претпоставувам и тука има таков документ, не знам, не сум стручна.
    А, кој ти е посредник за вадењето бугарски, да го прашаш него за поточно?
     
  18. Joleto

    Joleto Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Nemozi da se kazi deka mi e posreduvac no mi veli ke mi zavrsi rabota samo za proishodot za 1 meaec...Inace od Bitola e.
     
  19. elisaveta35

    elisaveta35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    Здраво, ако некој знае да ми каже, имам бугарски пасош но на моминско презиме, Мк на ново презиме ми е. Бугарскиот ми бажи уште, е сега планираме преселба во Шведска, па дали ке имам проблем што бг ми е на моминско, проблем мислам за дозвола за престој за фамилијата (нели различни презимиња)...ако некој имал слично искуство да ми каже. Однапред благодарам!
     
  20. Joleto

    Joleto Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Ке одам деновиве во амбасада Битола ќе носам изводи и личната карта бугарска од прадедоми.Што друго бараат кога ке ги поднесувам???