1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. Darkside

    Darkside Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2019
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    233
    Немам, ама одиш во УНИ банка, им кажуваш дека треба да уплатиш за такса за бугарско државјанство и тие пополнуваат се.
     
  2. Mare1987

    Mare1987 Нов член

    Се зачлени на:
    2 март 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Maz mi ima bugarski pasos,dali e vozmozno i jas kako negova sopruga,da apliciram za istiot vo konzulatot vo Bitola?( toj go dobi preku Sofija, preku posrednicka,koja tvrdi deka jas ne mozam da apliciram za bg pasos iako sum mu zena
     
  3. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Не можеш бг да добиеш преку маж ти, но можеш виза да добиеш преку него доколку се селите во друга држава.
     
  4. La-loca

    La-loca Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    3.970
    Пол:
    Женски
    Прашањата за интервју дали ги има некој? Имам закажано во амбасада во Скопје
     
    На ares007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nela1

    Nela1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    9
    Zdravo ve molam za odgovor.
    Na drugarka mi i izleze drzavjanstvoto BG. Sega treba da ceka 3 meseci maticen br da i izleze...
    No vo procedura na razvod e i se nadeva dodeka toa da izleze ke se razvede. Prezime nema da menuva... No ja interesita dali bi bilonproblem ponataka vo procedurata bidejki bracnata sostojba ke inbide smeneta. Dali ke treba nesto dopolnitelno da se prilozi??? Pozdrav
     
  6. cutepanda5

    cutepanda5 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Се јавуваат после 3месеци од интервју за да ги добиеш, мене така ми кажаа дека ќе ми јават кога ќе се тука во Мк :)
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ares007

    ares007 Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    dali e tocno deka preku cicko odbivaat,nosev i dopolnitelni na potpis sum mesec dena
     
  8. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Точно е, а и зависи какви дополнителни документи си носел/а.
     
  9. ares007

    ares007 Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    izvodi i od zdruzenieto od strumica
     
  10. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Штом си носел/а дополнителни документи, доколку се во ред, не би требало да те одбијат.
     
  11. ares007

    ares007 Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    ne sum gi nosel licno posrednikot,ama ako ne gi dostavil mislam deka e trebalo da me odbijat,inace pred finalna gi dadov
     
  12. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Да, тој и мене ми посредуваше
     
  13. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Кога ти пишало дека фалат документи, обично пишува и рок до кога нај касно да бидат доставенни. Доколку посредникот ги предал до дадениот рок и доколку се комплетни не би требало да има проблем. Штом барањето за држвјанство ви е одобрено од советот за државјанство и се чека на потпис најверојатно се е во ред, во спротивно би го имал/а статусот Преписката е разгледана от Съвета по гражданството. Извадена е за допълнителна проверка, за да представите документ, удостоверяващ наличието на възходящ българин, съгласно изискването на § 2, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за българското гражданство., в срок до XX.XX.20XX.
     
  14. ares007

    ares007 Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Se ve razbiram,malku me zbuni toa sto imate vo eden post napisano deka nekoj na potpis go odbile a imal i dopolnitelni i deka od zdruzenieto dokumentot ne vazil
     
  15. Diskretna

    Diskretna Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2021
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Se ceka 12meseci taka bese I na maz mi
     
  16. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Значи вака, познаничката која што ја одбија на потпис имаше поднесено за бугарски со документи и потекло само од брат и, и не носеше плус дополнителни документи. Затоа и беше одбиена, а тебе штом ти побарале да доставиш дополнителни документи бидејки само од чичко ти не се доволен доказ, и штом си ги доставил, не би требало да има проблем.
     
  17. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    494
    Пол:
    Женски
    Ова значи ли дека можам да отида да го земам државјанството кога сакам или сепак треба да се закаже за термин?
     

    Прикачени фајлови:

  18. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Јави се прво во амбасада во Бт да проверат дали е стигнато, ако е, можеш да идеш да го земеш кога сакаш.
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Smartalb

    Smartalb Нов член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    здравей След получаване на постановлението в посолството. Какви процедури трябва да следваме? Мога ли да отида директно в България, за да кандидатствам за паспорта и личната си карта?
     
  20. ares007

    ares007 Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2021
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    aha,mene posrednikot mi kaza deka bilo mozno da pobaraat ama ne znacilo deka ke pobarat, a sto znaci dokumentot od zdruzenieto,oni pravat kako da imas pradedo bugarin? ako mozes da mi
    objasnes.fala