1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.709
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    https://www.etiasvisa.com/etias-requirements/macedonian
    https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=470&langId=en
    https://www.immigration-residency.com/work-permit-italy/
    https://www.goabroad.com/articles/jobs-abroad/countries-where-its-easy-to-get-a-work-visa
    https://visaguide.world/tips/easiest-countries-to-immigrate-to/
    https://www.schengenvisainfo.com/working-schengen-visa/
    5EDDD14D-9F25-4C0C-9285-F64136169065.png
    https://www.schengenvisainfo.com/working-schengen-visa/

    Ja овде НИГДЕ не видиов да бараат ЕУ пасош.Само виза, а во некои земји гледам после 5 год престој по автоматизам добиваш
    7D7B49F6-4D07-4059-8466-1AC39769E236.png Аха
    Не им се вади виза
    Епа ЈЕБГИГА

    @Just.do.it другар има договор за работа во Холандија, нема буг пасош, еден работи за америчка фирма од овде исто нема а со договор е, братучед ми сега исто се вработи за америчка фирма која исто нема седиште овде, договор има и нема бугарски пасош
    Епа како, без договор?
    На црно а? А овде плачете на црно кога работите
    Него таму платата им мачка очи
     
  2. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.625
    Пол:
    Женски
    Во линковите коишто ги постира пишува дека може без ЕУ пасош, ама прво да се најде работа. Никој работодавач нема да вработи лице вон ЕУ зашто процедурите се огромни. Со тоа што нема да даде договор работодавачот, автоматски пропаѓа и можноста за апликација на виза. Тоа се огромни, огромни процедури. Затоа и работодавачите најчесто не вработуваат лица вон ЕУ.
    Друго е да работиш од Мк за странска фирма. Не треба виза и е многу полесно. Впрочем многу програмери работат за странски фирми. Ама тоа е друго. Сега збориме за преселување и престојување во странство.
    И нормално дека важен фактор е платата. Не е исто, иста работа да работиш за 250 € и за 1000€.
     
    На Kasiopaja221 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.709
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Епа ако идат за позиции со дипломи, ќе добијат и договор за работа.
    За молер бебиситер, и такви некои со средно, не добиваш договор логично.И ќе зимаш 700€ од кои 300€ на кирија ќе ти идат најмалце, пак исти курац
    Овој у Холандија околу 2000€ дава за кирија
    Вие така сакате
    Зимаш пасош идеш и работа наоѓаш а
    Тоа отсекогаш ми било смешно кај нас
    Еве некој шо е у ЕУ нека каже као почнале, тие без дипломи и тие со.
    Процедури биле за договор, а за пасош не е? Посредници курци палци?
    Вака наоѓаш работа, аплицираш, се договараш праиш договор, вадиш виза и идеш.Шо е толку тешко?
    И овде е исто без визата само.
    Наоѓаш работа, идеш на интервју, потпишуваш договор и тоа е тоа
    Башка имаш и други давачки таму, превоз, кон општината
    Другар и другарка беа во Х град во Германија, плаќаа за црквата во општината.Овде тоа да ви речат, ќе попиздите, МПЦ ќе ја срамните
    Ја кога бев, 20€ за трамвај неделно.
    1200 денари, овде е 40 ден дневно, 2 пати да се возиш 80*7 дена=560 ден
    Упола.
    Најјако е шо ја глеате само платата.А не ги гледате и трошковите
    Да има поголема заштеда ако ти е 2000€ платата и 1000€ трошковите, ама не значи дека ги нема.
    Тотал од 950-1500€ ТРОШКОВИ
    Ја за две недели потрошив 800€ на НИШТО
    Значи не знам кај отидоа парите.Ни шопинг праев ни бутур.
    https://www.expatrio.com/living-germany/costs-living-germany
    In 2022, the national minimum wage in Germany remained fixed at €1,621 per month
    Да работиш за минималецов и да ти се 800-900 € трошкови, уште 200-300€ у џеб ти остануваат.Вие мислевте 2000€ така ќе имате
    Боље е од овде не викам не, само вие мислите дека е СЈАЈНО и дека врнат пари.
    Alice this is not Wonderland.
    https://www.iamexpat.de/career/employment-news/where-germany-do-you-earn-most-and-least
    Вс кај нас
    https://kurir.mk/makedonija/vesti/o...onija-koj-zema-plata-od-skoro-100-000-denari/

    Ама у Германија се работи бе, не ко овде, фати врски, искуцај два документи, седи на Фемина, испиј три кафиња
    Другар у фабрика отиде да работи, овде од кафани и диска не е искочен.Месец дена ЕДВАЈ издржа.Полуде.Многу работа му било.А по 80€ дневно праеше, епа јебига бе

    само шо ми искочи у врска со муабетов
    3D57F2F5-F1A9-48EE-BC74-67943D69A092.png
    не даваат договор?
    Чистење канцеларии и објекти.На Германците ова им треба.
    Од чистач/ки до садоперач/ки, молери итн
    Они си имаат луѓе со високи образование, мр-др не им треба.
    Им треба некој физичка работа да работи.А кај нас се срамат ајнцер да фатат у рака
     
    На prashinka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Извини шо упаѓам, но колку плата земаш отприлика? На убава работна позиција си?
    Јас, не сум вработена по струка, плус 18000 за ништо не стигнуваат, и другиот да зема поголема плата, а да не правиме муабет за двајца на минималец. На зима струја прескапа, едно дете, две деца, ништо само за хранa не стигнуваат.
    Па ќе бегаат бе, и тие со факултет и тие без. Тие без факултет ќе работат и плус имаат шанса за напредок, секој според можностите.
    Сите мои се во странство, јас сеуште не. Се надевам дека живееш пристојно, бидејќи наоколу има многу неубави сценарија.
     
    На Amelia, prashinka, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.709
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Не работам.
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Di Vaio

    Di Vaio Активен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2021
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Машки
    Темата е продискутабилна јас од сопственото искуство ке си кажам да имав било каков европски документ (пасош) не зависно бугарски или некоја друга членка на ЕУ нема да бев тука во Мкд (моментално) условите компанијата што ги бараше беше европски документ биди и научник ако сакаш без еу пасош неможев да се вработам јас 5 години бев со визи и се останато во странство точно се наоѓа работа и работодавец но верувајте полесен пат е ЕУ пола фамилија ми е низ ЕУ имам и со визи другари што работат и седат така да не осудувам секој бугарски пасош го зима за економска егзистенција а не затоа што е Бугарин . Утре да ти се укаже шанса да земеш Канадски пасош или не знам Германски што ке бидеш тогаш...
     
    На Makedonka007, Kasiopaja221 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  7. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    6.625
    Пол:
    Женски
    Истото го збориме.
    Без ЕУ пасош нема шанси.
    Не вработуваат работодавците луѓе вон ЕУ.
     
    На Di Vaio и Kasiopaja221 им се допаѓа ова.
  8. fast_and_curious

    fast_and_curious Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Машки
    Секогаш предност за вработување во земјите на ЕУ имаат граѓаните на унијата (пр. Бугарски, Хрватски граѓани итн). За да добиеш виза да речеме за Германија, долга и макотрпна е процедурата. Почнувајќи од чекање по амбасади до добивање на истата. Германија на пример има ограничена залиха на визи на месечно ниво.
    И да добиеш виза, имаш еден тон ограничувања. Ако сакаш да напуштиш работно место, ќе мораш да се вратиш во матичната земја. Доколку престојуваш со Европски пасош, тогаш имаш право на неограничен престој. Затоа опцијата бугарски пасош е најфлексибилна и воедно единствена шанса.
    Земањето на двојно државјанство е најнормална работа во светот. Македонците не се единствени кои земаат државјанства од други земји. Треба да гледаме кон иднината и да не се навраќаме во минатото.
     
    На Makedonka007, allaround, lovely91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    9.869
    Пол:
    Женски
    Да прашам и јас нешто. Одамна го имам моето бг државјанство и пасош а плус и татко ми ги вадеше и не се сеќавам. Дали е можно јас да имам бугарски акт за раждане иако сум родена Мак? Татко ми почина и немам кој да прашам. Сум била Бг но никогаш не ми барале бугарски акт за раждане
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Oki12345

    Oki12345 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Pa mozes da pobaras vo arhivite kade e sto e roden vasiot tatko ali veke ako go imas drzvjansvoto podnesuvate samo za pasos i licna karta pozza
     
  11. elena666

    elena666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, od Държавна агенция за българите в чужбинa dobiv OTKAZ, pa sega me interesira koja e procedurata za podignuvanje na dokumentite i dali mozi odnovo da se podnesi?
     
  12. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    2.562
    Пак ли ќе треба да чекаш термин за во амбасада или? Бидејќи јас пред една година закажав.
     
  13. Oki12345

    Oki12345 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Машки
    Toa znaci deka ste odbieni i mozete odnovo da pocnete postapka pozzzz
     
    На elena666 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Можи некој што се разбира во процедурите да ми пиши порака?
     
  15. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    @Tinkerbell11

    Кога имавте интервју?
    Јас Јуни 2019, и уште ништо нема.
     
  16. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    2.562
    Каде да извадам доказ за потекло. Организацијата во Струмица не постои, и колку пари е.
     
  17. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Јас како што знам до сега не сум сретнала некој да има акт на раждање во бг, односно да го поседува тој документ.
    Додека моето дете го има.
    Бидејки ние и двајцата со татко му сме со бг државјанства автоматски веднаш на три месеци му го извадивме и на него и покрај пасошот државјанството ни дадоа за син ни акт на раждање го имам дома.
    Исто така имам и бугарска венчаница.
    Значи моето дете има моментално три изводи на раѓање, англиски македонски и бугарски.
    Ние имаме венчаница бидејки е потребна за детето а за извод на бугарски поим немам дали можеш да извадиш. Јас немам. Детето има.
     
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.563
    Допаѓања:
    9.869
    Пол:
    Женски
    А кои документи ти бараа за бг државјанство и пасош на детето и за колку време го извадивте? А и каде? Оти јас ќе се породам во Германија и сакам само бг док. да и направам на малата ама сакам ако бива преку амбасада за да не одам дури до Бг.
    @vitamina
     
  19. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Мислам дека можи во амбасада. Ако си во можност консултирај се со посредник, ќе те упати.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Колку време ви стоел овој статус пред да се смени во наредниот? Мене ми стои уште од јуни или јули.

    Screenshot_20220416_162242.jpg
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.