1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.989
    се согласувам со Стела, и да дополнам нешто ... Никој од тие што аплицира за бугарски пасош не живее во тешка сиромаштија.. Најсиромашните луѓе, патем се и не се образовани, немаат пристап до интернет и медиуми и не се информирани за *можностите* кои ги нуди бугарскиот пасош.. Затоа, тврдам дека ТЕШКА сиромаштија не е причина за вадење пасош.
     
    На stuvwxyz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.094
    Допаѓања:
    6.833
    Пол:
    Женски
    Ако почнам да го објаснувам негативното мислење за бугарскиот пасош ќе ми фати многу...

    Зошто да ми е бугарски пасош? Зошто да пишам дека прапрадедо ми,прадедо ми и дедо ми и сите мои стари корени се бугарски,зошто да потпишам дека не постојам како Македонка,дека мојата држава не постои.Какви патриоти сме ние?
    И што ќе се случи ако некогаш ни го сменат името? Знаете ли? Ќе се случи она што сите го очекуваат.Нема да постои таканаречена Македонија.Бугарија ќе си побара дел од Македонија,а знаете ли зошто?
    Затоа што ќе ни речат ''Вие не постоите како народ,еве гледајте колку ваши луѓе напишале дека имаат бугарско потекло,тие се блгари не са македонци,такава земја не постои''...
    Јазикот и потеклото ќе ги чувам како зеницата во окото и тотално не ги оправдувам оние кои поднесуваат барање за бугарски пасош.Тие нека си идат во Бугарија и таму нека си живеат затоа што веќе си се прогласиле за Бугари,нека си живеат таму затоа што таа си е нивна земја сега...Нив не ги признавам за Македонци и патриоти.
    А што нашата држава направила за тие луѓе? Сигурно не направила многу ама се потрудила.Ниедно ваше мислење не прочитав затоа што не сакам да видам некој што го подржува сево ова.Ќе се прогласам за бугарин само да имам убава,а ефтина кола.Е*ати...Тука си се родил,си живеел целиот живот.Македонија е твојата родна земја,твојот град е овде,твоите најубави спомени и доживувања се овде.Пари? Засукај се и работи.Ако толку ти е убаво во Бугарија и таму повеќе ти даваат живеј си таму и чао пријатно.
     
    На stuvwxyz, girl1985, Gordana10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Кратко и јасно
    За мене тие што имаат бугарски пасоши се продадени души :devil:
     
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Немало да постојам како Македонка |( А па едно фајде оти сум Македонка гледам, убавини ми е. Море ич, нели јас ќе имам иднина а исто и моето потомство, не бугарски, спремна сум и азербејџански да извадам.

    Каде и да прашаш за работа, партиска книшка се бара. Боље ќе бидам Бугарка него да имам ВМРО-вска партиска книшка :puke: |( . Воопшто не ме тангира, кој што сака нека збори, ако нема друг излез не е важно дали јас ќе бидам или нема да бидам Македонка. И онака немам некое фајде од сето тоа.

    Јас лично, не сум патриот. Немам причина и повод да бидам патриот. Затоа што мене оваа држава ми нема овозможено ништо! Зошто би била? Работа сеуште немам, а прашувам, чекам да се јават, но ни трага ни глас. И си седам така на 20 години дома и невработена. ЗА ГРЕОВИ! И да бидам патриот? Не фала! Кога ќе ми овозможи мене оваа држава светла иднина и пристоен живот тогаш може. А да се трескам во гради колку ја сакам Македонија и сум горда Македонка не, барем засега.

    Оние што сте против и се лупате во гради дека сте горди Македонци, немате осетено сиромаштија. И немате осетено како е да ви набркаат родител од работа. Ама има време, многу работи ќе ви станат јасни понатаму во животот кога ќе треба да барате работа, а ќе нема. Познавам доста луѓе што со факултет седат дома. Така да во оваа држава факултетот не е гаранција за добра работа понатаму во животот. А кога би имала бугарски пасош ми се отвараат многу врати и многу подобра иднина, далеку подобра од оваа.

    Малку забегав, ама сакав да ја доловам поентата.
     
    На gjoker4e, tessie, slatki4kapp и 9 други им се допаѓа ова.
  5. macush1

    macush1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    znaci ova so go pisa ti stvarno...ma ne znam sto da recam.tolku lesno se otkazuvas od identitetot makedonka??znaci prosto ne mozam da razberam.jas ne ti se mesam,ti imas pravo da bides toa sto sakas.pa nedaj boze bides na drug pamet ti moze da bides i grcki drzavjanin.pa dobro de..zarem ne sakas da zivees tamo kaj sto ziveel tvojot prapradedo???znaci mozes tolku lesno da ostavis se...pa tuka e tvojot decko(ako imas)semejstvo,rodnini,prijateli.no sepak kako sakas ti.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Мојот пра пра дедо ЖИВЕЕЛ и си го ИЗЖИВЕАЛ неговото. А јас моето неможам. Затоа би си ја испробала среќата на секој можен начин. А дали сум македонка или не, баш ме боли брига. Сеедно ми е. Ако имаш видено ти убавини и комфор во твојот живот некој нема видено. И редно е да види, на било кој начин. Јас никаде не реков дека имам бугарски пасош. Ама кога би ми се пружила прилика би извадила уште одма, без да се двоумам. И кога јас ќе ја планирам мојата иднина некој ќе се лупа в гради што значи да си македонец и ќе се теши со живеењето на неговиот пра пра дедо од кој, ни коски в гроб не останале.
     
    На tessie и slatki4kapp им се допаѓа ова.
  7. AppoloN

    AppoloN Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    132

    Апсолутно точно-немам ништо да додадам или одземам од горе наведеново..ако ми текне нешто сигурно ке го сторам тоа....
    Што ви донел тој патриотизам освен затворени врати сегде запрашајте се, после критикувајте....??!!?
    Убаво кажа оффи не сте осетиле затоа дрндате.... осетете па повелете да ве видам....
     
  8. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Oфспринг тоа што го напиша не сфакај го толку буквално дека ке се откажи како македонка.зашто кажи толку луге се без работа,татко ми и мајка ми со месеци немаат земено плата,а патриотизмот ни ги плака сметките,како што прочитав погоре секаде бараат партиски книшки,па бараат.татко ми заради тоа го избркаа од работа :envy: можеби дедо и од офспринг живеел во подобро време кога сни биле во југославија или како билосите во македонија гледаат да излезат некаде да створат нешто,да имаат подобар живот.јас еве ни би сакала да имам бугарски пасош,ама би сакала да имам подобар живот,и еве живеам во странство каде што државата му помага многу на граганите.си ја сакам македонија,не би се менувала за ништо,али животот е тежок :x
     
  9. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мацуш1 ти ќе останеш овде ради твојот прадедо , и ќе гледаш како децата ти бараат пари а ти можда ќе имаш можда ќе немаш да им дадеш ? Мојот татко отиде во пичку матер ( се извинувам ) и е тамо веќе 4 години а не му е прв пат . Беше и во Грција ама ене ја кај е . Сега е на многу поопасно место за да ни обезбеди школување на мене и на брат ми . Овде кога беше најголема плата му беше 20 илјади , ама и со таа едвај врзувавме крај со крај . Кога ќе побарав пари за нешто со солзи во очите ми кажуваше дека нема сега во моментов .. памтам кога ме однесе во ресторан за да ми каже дека немаме пари за да одам на екскурзија , не беше лош , со убаво ми објаснуваше . Јас дете ко дете аздисував на почетокот ама го разбирав . Кога купував фармерки , со мајка ми собиравме од кусурот од продавница . Сега кога имаме пари не се од нашава преубава држава . Знам дека тркалото се врти , денес имаш утре немаш . Денес си во гомната , утре во медот ама задутре пак во гомната . Сум пропуштила многу работи , не го кривам татко ми . Мајка ми не е од тука , порано се караа со татко ми зошто беше патриот и ја сакаше Македонија . Ама кога ќе ти дојде под газот , не си патриот баш .
    Па ајде вака гледај . Јас ќе бидам патриот и нема да одам од овде зошто мојот прадедо (којзнае кој бил тој ) бил овде и ќе трпам разни глупости а ти имај бугарски пасош и отворени ти се сите врати . Нема да мораш да ги броиш парите кога ќе даваш за своите деца , нема да те боли глава.
    Кога ќе бидеш и во медот и во гомната знаеш дали треба да си патриот или да гледаш за своите.
    Дарки , уште преска сакав да ти кажам дека во целост се согласувам со твојот пост . ;)
     
    На Offspring му/ѝ се допаѓа ова.
  10. macush1

    macush1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    ama lugje toa e makedonija,siromastija ne siromastija nema sto da se pravi.vidi sea sto ce ti kazam...KRUGOT SE VRTI!moze ce bide podobro.ti mislis deka vo drugite drzavi se e sjajno?ma ne...toa se cisti gluposti,pa i da e sjajno.vredi li za eden pasosh,za pari i e*an avtomobil da se prodade identitetot????NE!!i jas ne ve presiluvam tuka na nisto no na kraj ce si ispadnete predavnici na soptvenata t.e BIVSHA drzava,sto stvarno ne e fer.po toooolku mnogu godini sme opstoile kako MAKEDONCI i sea nekoj ce izleze kako vas i ce rece "ne be jas ne sum makedonec" pa toa izgleda tolku prostacki.ma ne znam jas so koi pameti toa go milsite.ali ok TOA E TOA!
     
    На stuvwxyz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Сега ќе ти кажам нешто, внимателно да слушнеш до крај... Или не, подобро ќе ти напишам, за да ти стане јасно убаво и читко...

    Ајде, запази го болдот и види ја РЕАЛНОСТА!



    п.с. текстот е малку вулгарен, ама ретко кој не ја знае песнава, па мислам дека нема да имате против ако стои. ако смета слободно тргнете го.
     
  12. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Офтопик Како бе така мацуш...бивша држава..па ќе си има двојно државјанство..кога можат политичарите да имаат двојно , тројно државјанство зашто не и ние..не сме затоа помалку патриоти и предавници...
    Он..Пошто Мк е неспособна да ми пружи ја што сакам си барам среќа на др место...каков сака нека е пасошот..и во др држави не цветаат ружи ама сигурно е подобро..барем Човекови права и слободи се поштуваат..
    Идам у Автсралија да студирам, ми даваат здравствено, социјално и кров над глава!! WTF?? Они ненормални ли се што даваат таква понуда а ја уште поненормална ако не прифатам...или не бе патриот сум не си идам ќе седам у Македонија...хахаха ќе ја шувам од Грци , Бугари и Шиптари
     
  13. macush1

    macush1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    dushica-sk "а ти имај бугарски пасош и отворени ти се сите врати ".koj vrati mi se otvoreni???sto ce imam pari???parite mozat samo da go bodobrat zivotot nisto drugo.so parite ne mozes da kupis ni zdravje a ni sreka.sigurno sto si se rodila tuka vo makedonija bilo zasto trebalo taka da bide.a ti sea...sakas da ni begas bo bugarija.pak ce kazam...tvoe si e toa.ae pozz
     
    На stuvwxyz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    значи сиромаштија не сиромаштија,ние да си тргаме маки :| кругот може се врти,ама дури да дојде кај нас ке биде касно,не ке го чекаме така со скрстени раце,ке направиме нешто за нашата фамилија.јас знам како ми беше тато и мама немаа пари нашколо во средно одев со 15 денари знаеш ли што е тоа?кожа и коски бев,немав ни многу облека што да носам,а знаеш заради што?знаеш.значи ако лугево одат по америка,австралија,и европа ок е?а ако одат во бугарија си ја продаваат државата? |(
     
    На depechemode му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macush1

    macush1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    pa ti ako sakas da odis bo bugarija odi.no tuka ne se raboti za odenje i vrakanje tuku za prodavanje na licniot identitet.vidi sea....koga ce treba da ti se osta nekoj imot od tatkoti,majkati ili nekoj sto saka da ti ostae nasledstvo...ti ce bides so bugarsko drzavjanstvo.i koga ce treba da se cita testament tebe nema da ti go dada toj imot samo ce ti reca "ti si blgarin" i imotot ce go lapne drzavata.
     
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Немој не кажувај за 15 денари |( . Не сум излегувала навечер затоа што сум немала ни за еден сок, а камоли да излезам и да си дозволам забава и што ќе ми текне. А за алиштата, до ден денес носам износиени алишта од некој. Еве ме, 20 години седам дома без работа. Во Велес сите фабрики ги затворија, а со моето школо можев да си се вработам во фабрика како лаборант и да земам солидна плата. Знаеш кој е мацуш максимумот во Велес? 7000 денари плата! Епа извини, ама ти со 7000 денари неможеш да гледаш фамилија! А на друго место минимумот е далеку повеќе од максимумот овде.
    Патриотизмот не гледа фамилија. Патриотизмот не се јаде. Бебиња не какаат во патриотизмот. И децата твои нема да појадуваат, ручаат и вечераат патриотизам.
    И идентитетот не се јаде, не се кака во идентитетот, не се појадува идентитет, не гледа фамилија идентитет.
     
  17. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Пфф... :o :o :o ...Свесна си што пиша...ај врати се у 1 одд?? :fubar: :fubar: :fubar:
     
    На depechemode му/ѝ се допаѓа ова.
  18. macush1

    macush1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    hahah ti ce se vratis vo prvo oddelenie ako otides tamo.ke treba da naucis da pisuvas,citas,zboris.ccccc sto maki ce imate...ama bez gajle pari ce imate sto e najvazno za vas!
     
  19. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Дури да чекаме да се сврти колцето може ќе умриме и нашето нема да го дочекаме.
    Никој не ре4е дека во другите држави тече мед и млеко ама никако не може да се спореди со нашава мила Македонија. Братучеда ми веќе 2 год живее и работи во Словачка и зема 900 евра плата. Ејјј мајка ми 9000 неможе да земи и тоа ако ги земи не се месец за месец. Се согласувам со офспринг тотално. Да, ако ми се укаже шанса вадам пасош и заминувам од држава под итна постапка. Родна земја ми е МК (уствари како МК - БЈРМ па сега може и тоа ќе го сменат), нема да ја заборавам ама нема да го заборавам и сиромашниот живот што го имаме во неа :(
     
  20. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Стрејнџ, а во кој град живее ако смеам да прашам? Со 900 евра во Европа со извинење едвај можеш да постигнеш г’зот да си го избришеш и крај со крај не можеш да сврзеш...и ред други работи, да не елаборирам |( Така да не е се така розево надвор од Македонија.

    Како и да е, јас пасош бугарски не би земала. Да отидам да живеам во Бугарија или во билокоја друга земја, и да си работам таму па да земам пасош - во ред. Ама што ќе ми помогне мене бугарскиот пасош во Македонија ако немам пари до Штип да појдам?! (А ќе речеш те го дека е!) Еве сега и со македонските пасоши може да се патува, па видов цела држава се испразни веќе. Дрн дрн.

    И да не навлагам премногу во дебата, ама луѓе нели па ние самите си ја правиме државата. Ај сега сите колективно да седнеме на камен и да кукаме како Македонија ништо не ни дава. Не знам, јас таква не сум, не кукам - се снаоѓам. Од седење фајде нема. Од кукање уште помалку. Шо би рекол Цацко - „И шо? Вака ли че прајме држава?!“
     
    На stuvwxyz му/ѝ се допаѓа ова.