1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бугарски пасоши

Дискусија во 'Политика и настани' започната од aNy-to, 21 јули 2010.

  1. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Ги прочитав горе-долу сите коментари и сакам ако некој може да ми одговори на следното прашање:
    Зошто Бугарија на Македонците им издава бугарски пасоши со кои ќе можат да работат и ,,уживаат“ по светот?
     
  2. timi-86

    timi-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Дали може некој да ми каже дали некој имал искуство со посредници за вадење на бугарско државјанство , и доколку имал такво искуство како и колку време се одвивала постапката и да ми препорача сигурен посредник? Може некој кажал предходно вакво искуство меѓутоа 55 страни треба да читам....Фала ви однапред ;):)
     
  3. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    да јас одев преку еден од кавадарци и сум стварно задоволна. посредник како посредник никогаш вистината не ја кажува ама за документи сите ги среди што се однесува до него се беше во ред. прво чекав околу три месеци или повеќе за произход а потоа за интервју. од интервјуто се чека скоро 14 месеци за порано не верувам тоа е лага што го кажуваат само за оние кој родител е е веќе бугарин меѓутоа детето да не е постаро од 14 години. ако татко мајка имаш бугарин а си +14 тогаш иста е процедурата мислам чекаш
     
  4. marko.iv

    marko.iv Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Да пренесам една статија:

    ОВА Е ЧОВЕКОТ КОЈ ИМА ИЗВАДЕНО НАЈМНОГУ БУГАРСКИ ПАСОШИ ВО МАКЕДОНИЈА – ЕВЕ КАКО ДА ИЗВАДИТЕ БУГАРСКИ ПАСОШ

    На кафе муабет со човекот кој е најдолго во посредување за поднесување на бугарски државјанства!
    [​IMG]

    Денеска во Скопје го сретнавме човекот кој вади бугарски државјанства во Македонија. Човекот кој е всушност умотворецот на ова посредништво. Тој започна со оваа работа уште во далечната 1995 година.

    think.mk: Како е да се работи со овој малку необичен начин на посредување на документи за вадење на бугарско државјанство?

    Д: Менаџерски, опуштено и секогаш во елитно друштво и пријатни луѓе, од работници до газди! Мора најпрво да ви спомнам дека вадењето бугарски државјанства е сосема нормална процедура како и секоја само се оди преку граница со цел да се овозможат одредени олеснувања пред европските закони, фудбалерите на пример имаат по неколку државјанства и пасоши, истото е и со глумците и уметниците.

    think.mk: Не интересира, дали е ова легално, да се вади пасош од друга држава?

    Д: Нормалнодека секоја држава дава државјанства по било којa основа и легално штом земаш на шалтер. Многумина ме имаат прашано токму тоа, не знам зошто работата звучи нелегална и сомнителна но токму напротив, целосно е легално, јас сум само посредник односно личен менаџер кој преку свои канали и познанства може да ви го скрати патот за кој реално и немате време да доаѓате десет пати колку бара процедурата да го изодите во целост тој процес кој искрено и поради кој многумина се отказаа инаку со мене се оди шест пати за вадење државјанства, пасоши и слични документи од странска држава се легитимно регулирани и легални меѓу државите, целиот проблем е нивната комплицираност т.е. патот до нив. Јас најбрзо се снаоѓам во тоа поле и едноставно им заштедувам време, средства и нерви на луѓето.

    think.mk: Добро на почетокот ни откривте дека сте првиот кој почнал со оваа работа, тоа е доста интересен податок, вие вадите бугарски пасоши уште од 1995 година, дали има и други сега како вас?

    Д: Вакво прашање досега многу ми имаат поставено, искрено ни јас не сум помислил да искалкулирам. Но ако пробаме да направиме груба проценка, јас би рекол многу бидејќи сега во моментот со посредиштво има сега околу 185 посредници од македонија, србија, албанија и молдавија.

    think.mk: Дали тоа значи дека сите во македонија ке извадат. Не, во македонија од 2.100.00о жители на половина нема да извададат бар засега а од тие половина само половина мислам дека ке извадат и толку,тие кои мислат дека со тоа ке си решат нешто, некои ги вадат чисто за да ги имаат, за школување некои со намера да работат по Европа ,некои имаат доволно пари па зошто да не и пасошот а некои заради свои лични убедувања и тоа најголем дел. Секоја политика се менува, пасошот отвара нови можности.

    think.mk: Прилично долго време работите со посредување на документи за вадење бугарски пасош и државјанство, скоро 20 години, ви се случило ли нешто интересно со клиентите, нешто за раскажување?

    Д: Од македонци имам забележано само сакаат да поминат со што помалку иако процедурата сега е плус отежната пооради влегување на Бугарија во европската унија и шенген зона.

    think.mk: Добро за крај најважното зошто сме дојдени – раскажи ни го процесот на вадење на бугарски пасош, кои документи се потребни?

    Д: Не е воопшто комплицирано, ако се запази процедурата, само пуштаат по медиумите некои прикаски, а никогаш не биле во бугарија, седнуваме на состанок и со неколку размени на падатоци од човекот што сака да поднесе апликација сме на почеток за сите потребни податоци и документи кои се поднесуваат во Софија, тоа се две слики, извод на родени, извод од родени од татко и извод од неговиот дедо на родени или умрени, копија од пасош на личноста, потврда за неосудуван да пишува дека е за бугарско државјанство. Изводите може и да се стари но лекарско и потврдата за неосудуваност мора да бидат не постари од 6 месеци. Овие документи заедно со личноста ги носиме во Софија каде што поднесуваме и по брза постапка ја завршуваме работата. Ова е мојот број, кој е заинтересиран може слободно да се јави, јас сум 20 години во оваа проблематика и освен за бугарски пасош и лична карта, може и возачка дозвола, фирма, регистрација на коли, камиони, значка за обезбедување, лекарска книшка, европско здравствено осигурување и вработувања. Подобрување на процедурата се осеќа уште сега со доаѓање на новатаа влада. Ова е мојот телефон за контакт: 072 / 573 – 397.И e-mail: rocky7502002@yahoo.com

    Извор: ЛИНК.
     
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    sakam da prasam nekoj ili nekoja od dopolnitelna proverka statusot se smeni na prepiskata se namira vo redovna procedura za soglasvane so zainteresirani institucii kakov bi bil konecniot rezultat
     
  6. master1976

    master1976 Нов член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Poradi nepravilnosti pri izdavanjeto na Proishod od DABCH vrateni se mnogu predmeti na dopolnitelna proverka dokolku vo DABCH imate dostaveno i dopolnitelni dokumenti ili pak dopolnitelno ste dostavile dopolnitelni dokumenti vo ministerstvo za pravosudie so koe go dokazuvate vasheto bugarsko poteklo posle intervjuto vraten e predmetot vo normalna procedura za izdavanje ukaz ako ne ste napravile nishto od gore spomenatoto i e promenet statusot na vashiot predmet togash se obvistinuvaat iskazite na novata vlada pred izborite deka ke se izdavaat drzavjanstva na Makedonci po stariot princip bez dopolnitelni dokumenti. Bi bili dobro da ne informirash shto od gore navedenoto imash napraveno kako bi mozele da dojdeme do nekoj zakluchok zosto se promenil tvojot status.
    Ova e moe lichno mislenje bazirano na nekoi moi istrazuvanja po bugarskite mediumi podolg period bidejki kako i vie i jas ochekuvam pozitiven ishod, bidejki baranjeto na dopolnitelni dokumenti e politichka odluka na predhodnata vlada a ne nov zakon kako shto toa se spomenuvashe vo mediumite, vo zakonot za grazdanstvo na Blgarija se veli deka se potrebni dokumenti so koi se dokazuva vasheto blgarsko poteklo no dokolku ne moze da se obezbedat takvi dokumenti togash DABCH e toj koj ke vi izdade takov dokument i se vika BLGARSKI PROISHOD. Se nadevam vo interes na site onie koi se stremat kon podobar zivot deka sum vo pravo.
    POZZ. :handshake: :whew: :cash:
     
  7. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам ако знае некој да ми каже ќе му бидам благодарна. Јас имам дома бугарска лична карта од дедо. Да поднесам за бугарски пасош за колку време ќе можам да го земам.
     
  8. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    За година, т.е како и сите други, иста е процедурата. Разликата е во тоа, што нема да бидеш одбиена.
     
    На ebola му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    Ме интересира дали некој има добивано навреме државјанство мислам точно една година од интервјуто или нема таков?
    и дали некој што е одбијан има поднесено молба па му одобриле?
     
  10. ivanus

    ivanus Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    51
    Veke bev na intervju i mi rekoa vo januari da dzvonam za da mi kazat dali mi e izlezeno brojceto. Momentalno ne sum vo brak, no dodeka da mi izleze pasosot ako stapam vo brak, dali nekoj znae koja e procedurata, dali dopolnitelno nesto se doplaka, bidejki neli ke ima promeni vo prezime, vo bracen status ...Se izvinuvam sto pisuvam so latinica, no momentalno nemam makedonska poddrska.
     
  11. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    posrednikot moj trebase da dostavi dokument izgleda i dostavi zatoe se smena statusot
     
  12. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Јас сакам да извадам бугарски пасош, само дали е вистина дека ако немаш некакво потекло од бугарија, дека не давале ?
     
  13. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    вреди да се има надеж дека и без таков документ ќе поминеш но искрено да не се лажи моментално значи сега се бара документ. зборував со посредници и со адвокати бугарски и истото го кажаја. може во индина да се смени нешто но засега без документ неможе да се земе
     
    На ebola и deskarada им се допаѓа ова.
  14. donnalia

    donnalia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Имам уште едно прашање. Дали може преку амбасадата или преку бугарскиот конзулат во Битола да се поднесе за бугарски пасош. Да не се оди преку посредници туку директно.
    Благодарам
     
  15. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Mialam deka ke ti e podobro da si odes preku covek, ima mnogu dokumenti sto treba da se popolnat i da se sredat.Mozno e i sama da si podneses, ama toa te kosta nervi i vreme. I jas taka go izvadiv mojot preku posrednik i cekav okolu 1.5 godini dodeka go dobijam.Imav sreka sto bese megu poslednite koi gi izdadoa, bez prethodno da se odnese potvrda za bugarsko poteklo. Ti ke nemas problem, bidejki gledam si pisala imas dokumenti od dedo ti.
    Kako i da e stiskam palci za tebe i site drugi koi sakaat da imaat pasos,sto pobrzo da go dobijat,(y)
     
  16. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    Најсигурно е преку амбасада но може да одите преку посредник.
    Моментално има измени таму во Бугарија така да очекувајте за брзи време промени се надевам дека ќе бидат добри
     
  17. ednadama

    ednadama Нов член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ve molam dokolku nekoj znae da mi kaze kako treba da se promeni statusot od "Преписката се намира в задължителна процедура за съгласуване със заинтересуваните институции" koj voedno e ist od samoto moe intervju pred edna godina. Sto e sledno? I koga treba da se poddade dokaz za poteklo, dodeka e vo procedura ili treba da se ceka da se smeni statusot? Sekakva informacija e dobredojdeno bidejki od posrednikot od kavadarci nisto korisno ne dobiv kako informacija i sovet.
     
  18. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    вака најдобро е уште пред да ти излезим бројчето да однесиш документ за потекло.
    друга работа сеуште е во процедура бројчето денеска имаше нови бројчина ама сите на дополнителна проверка беа вратени. значи мој совет појди пред да излези бројчето
     
  19. ednadama

    ednadama Нов член

    Се зачлени на:
    12 декември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    A kade gledate za novi brojcinja? I kakov dokaz za poteklo e vazecki dokument?
     
  20. mh23

    mh23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2013
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    47
    http://mjs.bg/emsg/ за бројчиња
    За документ дедо баба мајка татко дека има нешто поврзано со Бугарија