1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бушава коса

Дискусија во 'Коса' започната од iva85, 30 март 2012.

 1. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  луѓе имам стварно голем проблем,косата ми е негде до раменици,црна ми е природна боја не планирам да се фарбам,имам 14 години..
  сега скоро се шишав и се беше супер после фризер испеглана ваму таму..
  и пред тоа и после фризер од кога ја избањав косата ми станува како на був,голема..а немам расцветани краеви,и многу ми е грда така,кажете што да направам,редовно се шишам,а природна не ми е виткана,ниту пак пробувам да ја виткам или да ја пеглам..едноставно таква ми е!
  имам секакви шампони пробувано.
   
 2. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  И јас сум истата...Нити ми е виткава нити права абе како лавче сум во главата,да ја пеглам секој ден ќе ја оштетам,а и со фен се оштетува.Така да не ни преостанува ништо друго освен да си ја сакаме или секој ден нешто да ја пегламе...Мислам дека првата опција е подобра :)
   
 3. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  И ја сум лав во косата,и стварно глупо изгледам :С
  неможам да си ја сакам,би се шишала келава жими све не си ја поднесувам грдава коса :doh: :worried: :@
  имам многу ниско нивно на самодоверба,никој не ме сака поради неа :doh:
   
 4. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.125
  Пол:
  Женски
  Скорос го разбирам проблемот виткано-права коса- секое влакно своја политика... Мајката му е сушење со дифузер- надолу главата ја стискаш мократа коса со дланка од врв до корен и ја сместуваш во дифузерот (фенот мора да е пуштен на најјако дување за да се пропадне некое влакно (или прамен) внатре па да се чудиш ко јас :D ) . Кога косата е скоро сува така наведната ја прскаш само два три пати со лак ама баш од далеку и ја исправуваш главата- подобра фризура од тебе нема никој :)

  Исто така, помагаат и маски за коса кои не се одмиваат, по капење и пред сушење- на пример Фруктис оти е многу блага и топ за пролет и лето заради овошните компоненти.
   
 5. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  фала на советот :)
  се надевам ќе ми успее. :D
   
 6. Volsebnicka05

  Volsebnicka05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  90
  и мене ми беше многу бушава.... прво од ко ќе ја имијав ја сушев и ја носев во коњско опавче и после ја пушта по еден ден и баш си беше супер :P сега кога сакам да ја носам пуштена косата а сум многу бушава ставам крем за лице на рацете и полека ја расчешлувам косата со нив мене многу ми помогна и ми ја зацврсти косата, но има една лоша работа што брзо мрси а инаку за ден-два е супер :)
   
 7. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  мхм....каков крем?:)
   
 8. Volsebnicka05

  Volsebnicka05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2012
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  90
  гарниер за мрсна кожа и помага ама кажав многу брзо се мрси |(
   
 9. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  Леле,еве сега последниве недели почнав после бањање од кога ќе ја исушам,си врзувам две плетенки и ги прскам со лак,ама ништо..две три праменчиња ми се виткаат и пак сум бушава!
  ЗНАЧИ ИМАМ МНОГУ КОМПЛИЦИРАНА КОСА! :x :worried: ;(
   
 10. iva85

  iva85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  27
  Еве ваква ми е косата: http://blog.ivman.com/wp-content/Frizzy ... airDay.jpg
  не сум јас тоа на сликата :D
  ама таква ми е косата,само многу темна.. :(
  неможам ни да ја фенирам ни да ја пеглам,многу се оштетува ,а никогаш се немам офарбано,редовно се шишам..
  значи пред недела дена се шишав 10 цм,што значи косата ми е до уши,еве,денес се измив и пак ко був косата.МЕТЛИЧКА -.-
   
 11. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  И на мене ми е таква косата.Ништо страшно,не се секирај.После бањање и мене ми е таква како грива на лав,но не ми претставува некој голем проблем,најчесто ја фаќам во репче или пунџа.
   
 12. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.417
  Допаѓања:
  1.418
  Спреј за коса, силиконски капки и регенератор за коса не помагаат? Тие треба да се добра опција.
   
 13. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  јас кога ќе се видам таква во огледало се смејам :D епетен ќе ми се разлета и интересна ми е иако не сакам со таква коса да излегувам па знам да ја фатам со шнола или најчесто кога ја сушам косата ја чешлам,наизменично го правам тоа,ја сушам и ја чешлам и после ми е како права..пробај :)
   
 14. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  428
  Абе ни се расипа стариов фен и сега јок дифузер. Некоја замена за дифузер? Овој сегашниов фен е многу добар, преку комшијата го порачавме кој е фризер. Ама сега немам дифузер и сакам да си ја виткам косава за летово и пролетта. Несакам виткана туку накршена. Да најдам слика ќе редактирам и ќе ви пратам да видите на што мислам. Оти ваква косава на ништо не ми личи. И ја исправам и после утредента виткана ми е, а недај боже влажно да биде времето. :tmi:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 15. LudaDevojka

  LudaDevojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  62
  И мојата е таква бушава...ианку многу си јја сакам :D :emo:
   
 16. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  ја правам бушава со најситни плетенчиња што може и кога кје ја расплетам ко трофазна да ме удрила сум.
   
  На LudaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LudaDevojka

  LudaDevojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  62
  Ме насмеа....ххахха :D
   
 18. axl-babe

  axl-babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  577
  е јас каков проблем си имам..
  порано ја пеглав и си ја испогорев, сеа не сум пипнала пегла 7-8 месеци..
  ама уште ми е изгорена..
  е сеа, мене горе ми е поправа, а доле ми е виткана, во локни..
  многу се нервирам, барем да ми беше цела права или цела виткана..... :(
   
 19. taylor-s

  taylor-s Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Истиот проблем. Инаку јас имам 13 години и имам многу бујна виткана коса но несакам многу виткана затоа што ми е 5 cm под рамена и ми е на степени стрижена и кога ќе ми е виткана ми е мн. кратка. И затоа ја растргувам со прсти и ја оставам да ми се исуши сама но истиот проблем-КОСА КАКО НА ЛАВ -.-'
   
 20. axl-babe

  axl-babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  577
  мене должината на косата ми е малку подоле од рамената. па сега замислете кога ќе ми се извитка, до каде ми доаѓа.. :D