1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Б6 витамини

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OlgicaSK, 24 септември 2014.

 1. OlgicaSK

  OlgicaSK Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  1
  ЗА ШТО СЕ Б6 , ТИЕ ВИТАМИНИТЕ, АПЧИЊА, МАЛЕЦКИ ТАКА И БЕЛИ ПО БОЈА? КАЖЕТЕ МИ ДЕТАЛНО ВАКА ЗА ШТО СЕ И ПО КОЛКУ НА ДЕН СЕ ПИЈАТ? ДАЛИ СЕ ЗА ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА, ЗА НЕРВОЗА, СМИРУВАЊЕ? ЗА ШТО ДРУГО?
   
 2. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.710
  Допаѓања:
  60.450
  OlgicaSK - Информации за витамин Б6 можеш да најдеш со пребарување на интернет...
  Инаку помага и против опаѓање на косата, и за смирување... Но, доколку сметаш дека ти е потребен најдобро е првенствено да го внесуваш преку исхраната со продукти кои се богати со него, а втора опција да ти бидат таблетите!!!
  Витамин Б6
  Од Википедија — слободната енциклопедија
  За витаминот Б6 може да се каже дека е еден од најважните витамини во организмот. Тој е важен за формирањето на аминокиселините, а со тоа и на протеините. Витамин Б6 е потребен за следните функции: работата на мозокот и централниот нервен систем, производство на одредени невротрансмитери (пример серотонинот), правилно работење на мускулите, производство на некои хормони (адреналин и допамин), производство на хемоглобинот во црвените крвни зрнца, електролитна рамнотежа во телото, развој и раст на фетусот и новороденчето итн.

  1 Каде го има витаминот Б6?
  2 Како делува витаминот Б6?
  3 Дозирање и токсичност
  4 Хиповитаминоза
  Каде го има витаминот Б6?
  Во поголеми количини се наоѓа во лебниот квасец,во житните растенија,во гравот,сојата и други градинарски растенија.Во продуктите од животинско потекло се наоѓа во црниот дроб,бубрезите,месото,млекото и жолчката од јајце.
  Како делува витаминот Б6?
  Без витамин Б6 нема протеини, без протеини нема хормони, а без хормони сите функции во организмот се доведени во прашање. Да ги спомнеме само серотонинот, допаминот и мелатонинот, кои заедно го регулираат биолошкиот часовник, спиењето, когнитивната функција, чувствата и однесувањето. Витаминот Б6 учествува во изградбата на неколку невротрансмитери (материи кои овозможуваат пренос на нервните импулси). Недостатокот на витаминот Б6 доведува до невролошки и психолошки пореметувања.
  Дозирање и токсичност
  Препорачаната дневна количина (RDA) на витаминот Б6 изнесува 2 mg, а максималниот дневен сигурносен внес (upper safe level) е 200 mg. Најчеста доза за витаминот Б6 како суплемент е 10 до 25 mg дневно. Но, при некои посебни состојби се препишуваат и „мега“ дози од 200 до 500 mg дневно. Иако за возрасните т.н. сигурна доза е 200 mg витамин Б6 дневно, трудниците не би смееле да користат повеќе од 100 mg дневно. Дури и во тие дози, во некои случаи, се јавуваат главоболки и мачнина. Секое земање на витамин Б6 над 200 mg дневно подолго од 2 месеци би трбало да биде во консултација со лекар.
  Витаминот Б6 е токсичен во големи дози, па можни се многу непријатни оштетувања на сензорните центри. Како последица на тоа оштетување се јавуваат пореметувања во движењето и во допирот.
  Pyridoxal-phosphate.svg
  Хиповитаминоза
  Иако витаминот Б6 е важна компонента во исхраната, клиничките симптоми на негов недостаток се многу ретки. Недостатокот се јавува при примена на некои лекови или е поврзан со недостаток на другите витамини од Б групата. Симптомите на недостаток од витамин Б6 се воочуваат на кожата, централниот нервен систем и хематопоетскиот систем и вклучуваат: губење на косата, задржување на течности во организмот за време на бременоста, вкочанетост и грчеви во рацете и нозете, често мокрење, анемија и друго. Концентрацијата на витамин Б6 е намалена кај алкохоличарите, трудниците и кај жените кои земаат орални контрацептиви кои содржат естрогени. Витамиот Б6 се користи и како антидот кај пациенти кои користат големи дози на антитуберкулостатици (лекови кои ја намалуваат количиниата на витаминот во организмот). Препорачана дневна доза за возрасен маж изнесува 2.0мг/ден, додека за жени изнесува 1.6мг/ден, при нормална прехрана. Не се препорачува во лечење на акни и слични дерматози, при интоксикација со алкохол, астма, хемороиди, мигрени,= ниту како препарат за подобрување на апетитот или стимулација на лактацијата.
   
 3. Enko1

  Enko1 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2016
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  38
  Дa ве прaшaм мисленјa дaли имa рaзликa пoмеѓу бедoксин и витaмин б6 и кaкo делувa нa притисoкпт гo згoлемувa или нaмaлувa?Мисленјa
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  18.844
  Допаѓања:
  306.380
  Пол:
  Женски
  Исто е
  Бедоксин е лек т.с синтетички витамин б е

  Не сум слушнала да влијае било како на притисокот.Влијае на нервниот систем,кожата,косата,ноктите,метаболитички процеси
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.