1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ВМРО-ДПМНЕ - Што направиле во изминативе 9 години

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Orianna, 15 февруари 2015.

?

Дали живееме под диктатура со сегашната власт ?

  1. Дa

    140 глас(а)
    76,5%
  2. Нe

    43 глас(а)
    23,5%
  1. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    па како не направија знаете ли вие колку споменици се изградија и поставија и тоа низ цела земја не само во ск :sun::sun::sun:
     
    На biGirl, anakonda88 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  2. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Ние со 15000 денари се рачунавме средна класа :D овие ти се партиски војници али не ми е јасно како подржуваат криминал ?
    И од 2005 год кога добивме кандидатски статус и од тогаш не се подмрдна од мртва точка државава ,.
    Патем 10 години имаа време да ви го вратат знамето и името( името беше привременна временска спогодба потпишана , што е потврдено и во Судот на Стразбург ) , лажен патриотизам шират и ништо друго
     
    На Gosh, LollySky, КикиМаус и 3 други им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Диктатура не е.
    Не знам инаку што точно е и како се дефинира, ама не ми се допаѓа.
     
    На Gosh, Bender Rodriguez, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Јас сум само за големата победа на 11 декември , со доагањето на Сдсм ке дојдат до големи промени и подобар систем
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Народот на избори кажува 10 години што и како.Така и ќе биде и во иднина..
    Поранешната Комунистичка Партија на РМ(сега СДСМ) покажа дека италјанската Коза Ностра може вода да им носи за криминал.
    Народот памти транзиција.Некој живел со 15.000 ама некој немал ни 1000 денари зошто фабриката која работел му ја затвориле истите тие.. тогаш.. а такви беа скоро цела држава..
    Стечајци..
    Гладна кокошка просо сонува ти се вика работава :) Го изгубија компасот одамна,и они и оние кои ги поддржуваат..
     
    На Dzevelekova и Prijatelot им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ќе да е некоја охлократија.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Кој и да победи на 11ти декември, Македонија пак ќе биде осудена на пропаст.
     
    На Victorian и КикиМаус им се допаѓа ова.
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Не, не и не ми се допаѓа нивниот начин на владеење.
    Но доаѓаат промени, еве го 11ти декември ;)
     
    На anaja1 и anakonda88 им се допаѓа ова.
  9. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Не е вистина дека Заев не побарал повлекување на аболицијата, прв побара, а Груевски последен. Да не збориме тоа што оваа аболиција на Груевски му беше 7ма.
    За другото се сложувам, СДСМ е виновна за територијалната поделба. Е сега, дали ти ќе се сложиш со мене дека ВМРО е виновно за зголемените права на Албанците од 2006 па навака?

    Инаку ако некој живеел убаво и слободно, тоа биле нашите родители/баби/дедовци. Југославија беше трн во око на многумина баш заради единството меѓу различните етникуми.
    Ти не сакаш така да живееш? ВМРО тоа ќе ти го овозможи?
     
    На anaja1 и LollySky им се допаѓа ова.
  10. Kenzoo

    Kenzoo Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    451
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Машки
    Добро бе и форумов со оваа полиитиката го заразивте луѓе ...СЕГА ВИЕ СЕ ЌЕ ИСПРАВИТЕ ВО ДРЖАВАВА ...
     
    На Sunnny и Victorian им се допаѓа ова.
  11. lans

    lans Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Машки
    zaev seuste ne pobara povlekuvanje na abolicijata za Global.
    branko kako go osakati zaev za cela politicka kariera,demek mu napravi usluga a usvari go obeleza za cela kariera da mu visi abolicijata nad glava.
    za branko ima dve sudski presudi sto treba nekoj da gi sprovede i glasina e deka zatoa rovari protiv svojata poranesna partija.
    koi novi lica vo sdsm?shekerinska?muhamed zekiri?
    so segasniot sistem od 6 izborni edinici,partijata sdsm-dpmne sekogas kje bide na vlast. sea gledam izbornata programa na sdsm se vika'kje napravime'
    pa use ubeduvaat lugje da glasaat za sdsm samo za da se spasi makedonija,demek drug nacin ne postoi.
    dpmne napravi toa sto sdsm probaa da go napravat so tranzicijata,ama prosireno i podobreno.
    sdsm kradese,dpmne pljackaat. dve strani od istata paricka.
    toa za imeto i jazikot se prikazni za mali deca da se pali narod dur sdsm-dpmne si tovarat magarinjata.
    neka se zanimava narod so gluposti. zhernovski demek kje rusese terasata na mvro,ama posle sponzorstvoto od pelisterka ko popce si zakjute.
     
  12. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    И онаа за Глобал? Зашто тогаш ако е прав за тоа,не инсистира ич да му ја повлечат? не фрла боја за тоа по фасадите на институциите?
    Замисли јас сега да ти дојдам на врата со обвинение,да ти речам си направил криминал тежок 7 милиони евра(или колку беше за Глобал) и да ти речам за ова се лега 10 години затвор.Ти знаеш дека си невин.. и ти ќе бидеш вака смирен како него нели :)?
    За мене прво се криви сите потписници на Рамковниот Договор.Сите до еден.СДСМ само за свои поени за власт,како тогаш така и сега им се умилкува на Албанците.Не знам дали е виновно,но дека направи некои срамни работи да.На пример поставувањето за Министер за Одбрана на Талат Џафер,поранешниот командант на 188-та бригада на УЧК(или која и да беше бригада).Тоа е значи.............. срам на срамовите... и некои слични работи.Но целосно виновни не,затоа што СДСМ веќе ја распродаде државата на Албанците,ДПМНЕ не направи ништо ново.Ако ме прашаш зашто не се дигнат против нив,затоа што Албанците имаат грб а Македонија нема.Така стојат силите на теренот.
    Јас не сакам да живеам во Рамковна Македонија затоа што е штетна апсолутно за сите кои живеат во неа.Јас ја сакам АСНОМска Македонија,каде се знае кој вода носи а кој трева коси во државата.Каде што точно се дефинира чива држава е Македонија и чиј јазик е службен на цела територија.
    Каде оној што е способен и школуван(вистински писмен) заслужува да го добие работното место кое му следува.
    Во Југославија,ако немаш книшка на КПЈ знаеш кога ќе добиеш работа во државна институција? На куково лето.На од моја пријателка,татко им бил инженер,способен,вреден.. но главен и претпоставен му бил човек што имал само средно школо за таа работа.Ова било така затоа што овој со средно имал книшка на КПЈ а овој немал.Ете така функционира Комунизмот..
    Не сакам да живеам и не би живеел во држава која е Атеистичка по идеологија и државно уредување,која за своите интереси,ги продава интересите на помалите.
     
  13. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    Значи според тебе во Југославија не се живеело убаво?
    А тоа за грбот на Албанците. Па можеби и територијалната поделба е диктирана од посилните држави, исто ко нели сега што викате дека на ВМРО му диктира Америка што да прави. Така и тогаш.

    Во Југославија иначе постоела онаа средна класа, класа по која сите сега сонуваме и сакаме и ние да ја осетиме малку. Сега има ниска и висока класа, 80% од државата ни е ниска класа, а другите се богаташи. Ниската класа не може да сврзе крај со крај, а средната класа во Југославија имала да плаќа сметки, да земе за јадење, да оди на одмор, се тоа во една иста година. Сега кај нас не може ни јадење убаво да се земе а не па на одмор да се оди. Тоа е тоа што ВМРО и Грујо го ветуваа во 2006, ветуваа средна класа и зголемување на платите, нешто што СДСМ не го направи. Што уствари се случи? Партиски вработувања, крадење, убивање на неистомисленици, на народот на кого му ветуваа дека ќе му ја донесат средната класа му донесоа глад, ги одраа на суво и ич око не им трепна. Народот гладен и очаен, слепо веруваше дека спасителот дојде и се радуваше, уствари дојде крвникот гладен за пари и моќ, разбуден од долгото чекање ја доби шансата да го докрајчи веќе психички уништениот народ. До ден денес истиот тој народ кој толку многу славеше по улиците во 2006 не е опаметен, истиот тој народ слепо верува дека крвникот се сменил, а тој па, од година во година се погладен и погладен за пари и моќ.
    Прашањето останува, дали ти и сите вие било каде и било какви да сте, се опаметивте и рековте дека е доста?

    СДСМ правела лошо, ВМРО не го подобри лошото туку го направи полошо.
     
    На Gosh и anakonda88 им се допаѓа ова.
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Што воопшто се расправаш со партиски војници кои што се тресат зш ке се сменит власта на 11 декември ?
    Остај ги , олабави се ... На народот све му е јасно и ке пресуди на 11 декември . Сега иди попиј кафе и релаксирај се. ;)
     
  15. HUNK

    HUNK Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    1.028
    Не реков дека не било убаво,туку дека за ништо на светов не би живеел во атеистичка држава која убива свештеници и се бори против Црквата како државен непријател.Што ќе ми се парите ако ја изгубам душата?
    Точно,но со чиви пари е градена таа средна класа? Со Американски кредити,милијарди милијарди и милијарди Американски долари.Америка ја помагаше и финансираше СФРЈ затоа што СФРЈ требаше да биде Тројанскиот Коњ во ЈугоИсточна Европа и во случај на судир меѓу НАТО пактот и Варшавскиот Пакт,Југославија да се приклучи кон НАТО.Патем таква и беше намерата на Америка.Даваше кредити,ја држеше под ланец и на крај ја растури.
    Знаеш дека СФРЈ и СССР беа на раб на војна? И дали знаш дека Америка беше спремна со нуклеарно оружје да ја брани СФРЈ од Советскиот Сојуз? Зошто? За убавината на Маршалот Тито? :)
    Не,затоа што имаше корист од нив/нас.Тоа се вика геополитика.
    Да не затворија СДСМ 500 фабрики во Македонија,немаше народот да биде гладен.Ај што затворија,ама па што лапнаа десетици милијарди евра од таа транзиција? Кај се тие пари?
    Во ред,правеле ДПМНЕ криминал,краделе,но СДСМ? Што еднаш не свртиш прст кон нив? Или они се под заштита на УНЕСКО,не смеат да се чепкаат така?
    Прашањето ти е адресирано на погрешна адреса.Затоа што прво јас не сум бил примен во една институција баш затоа што немав партиска книшка од ДПМНЕ и не извадив до ден денеска.
    Но по убедување,како што реков,поблиски ми се десно-ориентираните партии од колку левичарските.
    Не кријам дека на следните избори ќе гласам за ДПМНЕ.Но нема да гласам зошто ме одбија што не сум нивни член,нема да гласам зошто се најчисти.. туку затоа што народната мудрост вели ,,Од две зла,избери го помалото''.ДПМНЕ е лошо,ама па овие другиве се ,,Да те Бог мили сачува'' велат нашите Северни Соседи.
    И затоа јас не се грижам ако некоја членка со ник на Амазонска змија ме прозве дека сум нечив војник.За тоа ич не ме боли.................... Македонската гордост :)

    @anakonda88 те чекам за тужбата,до кај си? Ја напиша? :)
     
    Последна измена: 19 септември 2016
    На Dzevelekova и baba Rada им се допаѓа ова.
  16. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Што направиле - што не направиле, јас нема да коментирам. Не сум компетентен, башка ич не ми се расправа моментално... Моето мислење е тоа дека која партија и да дојде на власт, во МКД ништо нема да се смени. Проблемот лежи во нас - луѓето и нашите сфаќања, ниското ниво на култура и слично. Ние сами едни со други не се сакаме, џабе ни е позиција-опозиција. Сите си гледаат само за себе, и се е во знакот на ПАРИ.
     
    На Victorian и anakonda88 им се допаѓа ова.
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Точно така .
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Абе вие тешете се, али факт е дека бетер направија од СДСМ.

    И наместо да ги споредите со СДСМ оти они предходно биле на власт - не, не беа они предходно на власт!
    ВМРО три избори тепаат по ред оти баба ми ни за задушница не ни доаѓа, али иде да гласа од Бутел.

    Спореде ги самите нив, што сториле од мандат у мандат , па видете што сториле...
    Последиците ќе се осетат за неколку години, али тогаш нема они да бидат на власт, па пак СДСМ ќе ви биде крив што децата ќе ви немаат леб да јадат.
     
    На biGirl, rose60, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. ivory

    ivory Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2013
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Машки
    @HUNK зошто да го вперувам прстот кон СДСМ кога тие 10 години се во опозиција? Зошто кога на власт е ВМРО 10 години? Треба да ја обвинувам опозицијата за тоа што 10 години не е ништо променето? Доста веќе со тоа вие правевте ова, вака беше порано, ваквви бевте вие. Гледајте сега бе луѓе, сега е ВМРО, како може СДСМ да е крива кога е во опозиција 10 години? Да земе да гради опозицијата ли треба?

    @baba Rada ќе може да ми одговориш зошто фондот не даде 20.000 евра за лекување на Тамара?
     
    На rose60, anakonda88 и Gosh им се допаѓа ова.
  20. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Тоа прашање постави му го на Тодоров и те молам не го спомнувај тоа јадно девојче, во гроб се превртува, можеби и нејзината мајка чита тука..зарем немаш други аргументи да најдеш??