Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.540
  Допаѓања:
  44.872
  Па најверојатно имаш кандида.Иди на гинеколог или земи некои вагиналети
   
 2. Maja85

  Maja85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  14
  КАКО ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА НОРМАЛНИОТ ВАГИНАЛЕН ИСЦЕДОК?

  Нормалниот вагинален исцедок има средна густина, млечно бела боја, а мирисот е речиси непријатен.

  КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА ДОШЛО ДО ПРОМЕНА?

  Боја: од млечно бел, исцедокот добил сива, зеленикава или жолтеникава боја.

  Количина: забележувате дека на долната облека постојано имате густ исцедок.

  Мирис: мирисот на вагината се сменил, имате потреба често да се миете бидејќи е неподнослив.

  Ваквите промени на исцедокот најмногу зависат од причинителот. Понекогаш симптомите се благи и незабележителни и брзо ги снемува, тогаш станува збор за обична настинка на јајчниците.

  СЕКОЈА ВАГИНАЛНА БОЛЕСТ ПРОДУЦИРА РАЗЛИЧЕН СЕКРЕТ?

  1.БАКТЕРИСКА ИНФЕКЦИЈА: редок, сиво-бел исцедок со непријатен мирис што потсетува на свежа риба.

  2.ТРИХОМОНИЈАЗА: пенлив, жолто-зелен исцедок со јак мирис.

  3.ГОНОРЕЈА: жолтеникав исцедок, пецкање при мокрењето и воспаление на половите органи.

  4.КЛАМИДИЈА: густ и жолтеникав исцедок, непријатен јадеж околу вагиналниот отвор.

  5.ГАБИЧНА ИНФЕКЦИЈА (кандида): густ и бел исцедок.


  Nikogas neznaes dali e infekcija ili ne e.
   
  На pikolino му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.448
  ментруација добив на 10 год. и од тогаш си имам и нормален млечно бел секрет речиси секој ден но во последните два месеци ми се случи два пати од кои првиот пат имав низ секретот како бледо црвена крв после менструацијата а сега пред неколку дена забележав по втор пат низ секретот како потемна црвена боја кон кафена дали знаете дали станува збор за прочистување на матката како што кажавте погоре или можеби е нешто друго не дај боже посериозно ? ;(
   
 4. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  83
  е вака коа читав ми текна да си прашам нешто... од коа памтам за себе те од коа имам менструација некои денови од менструацијата имам некои парченца крвави од појма неам што некако се лигави, као концентрирана менструација ми делуваат.. имам одено на гинеколог и али имам заборавано да си прашам... нормално е или не ова?
   
 5. Maja85

  Maja85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  14
  КАКО ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА НОРМАЛНИОТ ВАГИНАЛЕН ИСЦЕДОК?
  Hoмалниот вагинален исцедок има средна густина, млечно бела боја, а мирисот е речиси непријатен.
  КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДЕКА ДОШЛО ДО ПРОМЕНА?
  Боја: од млечно бел, исцедокот добил сива, зеленикава или жолтеникава боја.
  Количина: забележувате дека на долната облека постојано имате густ исцедок.
  Мирис: мирисот на вагината се сменил, имате потреба често да се миете бидејќи е неподнослив.
  Ваквите промени на исцедокот најмногу зависат од причинителот. Понекогаш симптомите се благи и незабележителни и брзо ги снемува, тогаш станува збор за обична настинка на јајчниците.
  СЕКОЈА ВАГИНАЛНА БОЛЕСТ ПРОДУЦИРА РАЗЛИЧЕН СЕКРЕТ?
  1.БАКТЕРИСКА ИНФЕКЦИЈА: редок, сиво-бел исцедок со непријатен мирис што потсетува на свежа риба.
  2.ТРИХОМОНИЈАЗА: пенлив, жолто-зелен исцедок со јак мирис.
  3.ГОНОРЕЈА: жолтеникав исцедок, пецкање при мокрењето и воспаление на половите органи.
  4.КЛАМИДИЈА: густ и жолтеникав исцедок, непријатен јадеж околу вагиналниот отвор.
  5.ГАБИЧНА ИНФЕКЦИЈА (кандида): густ и бел исцедок.

  eve nekolku primeri za toa kako i sto nastanuva od obicen iscedok.Maja8 ti ako imas pocesto vakov iscedok znaci stanuva zbor za bel najverojatno bi trebalo da ti prepise ginekologot vaginaletki.Matkata vo sekoj slucaj si se cisti.Toa sto ima belo pranje znaci zavisi kakvo ukazuva na nekoj nacin deka se cisti ili se bori od infekcii zatoa i se pojavuva ne samo kaj tebe kaj site zeni.razlikata vo bojata e razlicna infekcija kako so pisuva pogore.Lacrymosa tie parcinja se nisto sekoja devojka ponekogas gi ima.moze obilno da ti tece i dodeka ti dojdes do wc da promenis vloska samo se zgrutcuva vo parcenca,znaci nisto strasno.Isto taka ne e strasno ako prviot ili posledniot den bojata na menstruacijata e kafena.toa e normalno.sepak za site promeni bi trebalo da idete na ginekolog.i ako toj insistira deka ne vi e nisto a vie znaete deka e nesto insistirajte da vi prepise nesto ili objasni sto se sluciva.vo kraen slucaj promenete go ginekologot za 2 mislenje ipak se raboti za vaseto zdravje
   
 6. tate

  tate Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  OSOBENO E VAZNO DA SE PODESI I SREDINATA.............A TOA SE POSTIGNUVA SO REDOVNO I SEKOJDNEVNO KONZUMIRANJE NA KISELO MLEKO, AMA PODKVASENO DOMA.....
   
 7. ev4e

  ev4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  13
  па вака за време на секс со мојот дечко кај мене се појавува како бело прање.Згрутшено е и бело не мириса,Поради тоа со дечко ми немаме подолго време секс.Се плашам .Не можам да отидам на гениколог зошто живеам во мало место и може се да се дознае.Ве молам акшете ми ако знаете. :( :( :(
   
 8. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  94
  Хмм без разлика што живееш во мало место, треба да мислиш на своето здравје, а ако ти е важно треба да одиш на гинеколог. Тоа е морално, исто како што одиш на заболекар. Значи штом си сексуално активна мораш да направиш ПАП тест зошто преку него се откриваат сите промени што може да настанат кај тебе. Не чекај, колку повеќе одолговлекуваш толку повеќе си го ризикуваш здравјето.
   
 9. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  266
  Сакам да ве прашам дали на некој му се има слушено и дали знае како би можело да се излечи. Кога мокрам по мокрењето ми пага како некој зелен/бел исцедок и ми ја заматува мочката... Дали на некој му се има случено.... ХЕЛППП !!!! :o :(
   
 10. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  149
  Дали си сексуално активна?
   
 11. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  719
  Допаѓања:
  266
  Не сум, и не сум ни била до сега, не сум имала односи...
   
 12. elenileni

  elenileni Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Jas imav problem so belo pranje i toa mnogu.se dodeka na majka mi i nemaa kazano za eden takanarecen lek: Znaci 3-4 veceri pred legnuvanje na sekojdnevna vloska koja pred toa e natopena so kamilica(ne da tece),stavav sosem malku jogurt...veruvajte veke 2 godini ne znam sto e belo pranje....no,sepak kako preventiva znam 1-2 vo mesecot da si stavam samo kamilica ili i dvette zaedno.... probajte,rezultat e zagarantiran! pozz
   
 13. laurenconrad

  laurenconrad Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  0

  Хммм, ајде ќе го пробаме овој рецепт :)
  Фалааа!
   
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.956
  za beloto pranje pomagaat Flagyl(Flazil) tabletite..
   
 15. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  62
  kako da nemate poveke problem so beloto pranje e pa vaka -ke stavite vo litar mlaka voda 1 supena lazica JABOLKOV OCET,znaci ne bilo kakov tuku jabolkov i tretmanot so izmivanje go pravite sekoja vecer vo period od 10 dena
   
 16. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.686
  koga se zgolemuva beloto prajne i kako posledna na sto e?
   
 17. marselakiko

  marselakiko Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  zdravo na site jas sum nova na forumov,pa se nadevam deka ke mi posakate dobredojde.Inaku i jas imav problemi pa zatoa pred 2 meseca mi napravija polipektomija a vcera mi gi izvadija i koncite od laparoskopijata od minatiot ponedelnik.
  Inaku jas porano imav golem problem so beloto pranje,bidejki se bese vo red mi kazuvaa deka mozno e da e od vloskite ili toaletnata hartija koi gi koristam...... bidejki 2 godini ne bev otidena na ginekolog doma sama si se lecev-sto vo nikoj slucaj ne e ispravno(se uveriv od pred 2 meseca) go smeniv ginekologot i koga izleze deka imam polip i cista za otstranuvanje,pa 2 pati pod anestezija. vcera bas go prasav ginekologot za toa deka sum podlozna na infekcii pa ponekogas i samo ako gi natopam nozete.Toj mi dade sovet da se odmivam so kisel rastvor(od malku ocet i prevriena ili destilirana voda),ne znam kako deluva zasto nemam isprobano,a moza da koristam vaginaleti koi se na prirodna baza(ne kantarionovi bidejki bile za epitalizacija),kako i specijalen rastvor koi neznam treba da se vidi po aptekive dali go ima mene mi go nosea od stranstvo so specijalna pumpica za vnatresno ispiranje.No moj sovet e stom se raboti za belo pranje da se poseti prvo ginekolog.
   
 18. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.083
  Па и јас во последно време имам некои проблеми..мн густо бело прање и некој чуден мирис имав..сега се мијам со интимен гел и мирисот исчезна али сепак...незнам што би можело да биде..
   
 19. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.644
  Допаѓања:
  1.686
  ГОНОРЕЈА i КЛАМИДИЈА


  kazete mi nesto poveke za ovie polovi bolesti??????
   
 20. Lavche

  Lavche Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Zdravo i jas sum prinova na forumov, obichno chitam, no ne ostavam mislenja, no sega imam problem i sakam da mi pomognete dokolku mozhete.
  Vaka, otsekogash sum imala belo pranje, neprimetlivo, no sekogash imav, no pred nekoe vreme pocna se povekje da ima, belo, sredno gusto,. Za vreme na seksualni odnosi so partnerot ima povekje, a poslednive 2 pati cuvstvuvam pechenje, pa duri i otok, a i nekakva cudna mirizba.. Bev nastinata i piev antibiotici, moze nema vrska so problemot, no neka se znae. Shto bi mozelo da bide i kako bi mi pomognale? :^)