1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Јас имам многу бело прање,ужасно чешање и малку пецкање.Значи можебие кандида како резултат на примање Амоксиклав бидејќи бев болна и ги примав овие лекови.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    ^^Ако си ги примала скоро, можно е да ти се јавила кандида поради нив. А за тоа, гинекологот ќе ти каже што да ставаш, обично препорачуваат вагиналети канестен и маст канестен. А ако има потреба, ќе ти препорача некој појак антимикотик, како Флажилот.

    Ама белото прање не е секогаш знак за кандида,тоа е нормален исцедок од вагината кој е поизразен особено во периодот пред добивање менструација.
     
  3. terezija77

    terezija77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Jas se soocuvav so istitot problem-belo pranje, go nadminav so koristenje na NIVEA INTIMA, i eve veke na nekolu pap tesstovi nemam kandida.
    PROBAJTE
     
  4. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Амоксиклавот го завршив пред неколку дена, но освен белото прање имам чешање и пецкање(не многу) значи повеќе чешање.Се мачкам со канестен и ставав камилица ај ќе ми помине.
     
  5. ma4encee25

    ma4encee25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    vazii, pozz
     
  6. Mija

    Mija Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    25
    Јас нон-стоп користам NIVEA INTIMA значи секој ден се мијам но не ми поминува белото прање незнам зошто.Еве во последно време забележувам дека дури и кога имаме односи со дечко ми ми се појавува капки капки......ме буни тоа што немам никаков мирис,не ме чеша и е скроз бело.... :(
     
  7. princez

    princez Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0

    Истото и на мене ми се случуваше и ми беше многу глупаво :worried: и тоа подолго време го имаше , се миев со чај од камилица неколку дена и полека ми помина.Сега ке видеме дали пак ке се појави се надевам дека нема.Не ги користите тие препарати и од нив се појавуват такви работи само бекутан и ништо друго така и на мене ми кажа гинеколого.Поздравче :*
     
  8. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    бекутан сапунче или..?
     
  9. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Sakam da vi se priklucam na ovaa tema jas sum nova na forumot i se nadevam ke mi posakate dobrodojde:)Znaci za beloto pranje neznam poke so da prevzemam znaci se imam probano go ima uste od 15 godini ne znam od sto mi se javi i odtogas ne mozam da se izlecam.Imam odeno i na ginekolog mi ima daeno difluzol mislam deka taka se vikaa dve tabletki za da gi pijam zs nemala dosega SEKSUALNI ODNOSI i da s emackam so kanesten.Pritoa malce ke mi pomini i posle pak se javuva znaci od 15 godini od ko se javi skroz mi nema pominato a sega imam 23 god mozi da zamislite kolku me nervira i kolku sakam da go nema.Imam probano i so soda bikarbona vo voda,so soda bikarbona vo caj od kamilica,so jabolkova kiselina so niso ne pomaga.Sega skoro nema odeno na ginekolog znam deka ke mi gi daj istite apcinja i deka ke mi reci oti imam kandida i deka ne e strasno>stvarno ne znam so da napram poke.Ako ima nesto so znaete plus ve molam da mi kazite.I se plasam dali ke ima nekoi posledici zs go imam tolku god i da ve prasam dali ima vrska so bremenosta zanci dali beloto pranje mozi da predizvika da ne se ostane bremen.FAlaaa odnapred :)
     
  10. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    како што јас знам бременоста и кандида немаат врска,ако грешам нека ме поправи некој ;)
     
  11. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    точно е тоа. нема врска едното со другото, и ако во текот на бременоста ти се појави бело прање не треба да се паничи, ништо страшно ;)
     
  12. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    aha i jas imam taka slusnato a nesto da preporacate za da se iskoreni beloto pranje ednas za sekogas? :(
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски
    Не можеш да го иксорениш белото прање - тоа е нормална појава кај сите жени, кај некои е повеќе изразено, кај други помалку. А самото бело прање е резултат на природното самочистење на вагината и не е ништо страшно. Доволно е секојдневно миење со млака до топла вода, без средства за интимна хигиена (ако ептен има потреба, тогаш бебешки препарати доаѓаат предвид). Средствата за интимна хигиена дополнително ја иритираат слузокожата на вагината и се создава повеќе бело прање, како резултат на активноста на бактериите кои работат на тоа да ја одржуваат нормалната киселост на вагиналната слузокожа. Јас искрено најзадоволна сум од Lactacyd Femina како средство за интимна хигиена, ама не знам дали кај нас има, затоа што не сум побарала во последно време, а немам ни потреба, фала Богу. Како и да е, најбитно е да сфатите дека белото прање е нормална појава, и не се трудете да го искорените. Ако е поизразено, може да се одмивате со сода бикарбона.
     
  14. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Да Анат ама мислам дека е нормално пред да добиеш и откако ке ти заврши 2-3 дена, вака не е нормално . :?:
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски

    Нормално е тогаш да биде поизразено, инаку е присутно цело време ;)
     
  16. Natashaa

    Natashaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo na site i ja sum nova na forumov i temava bas mi se pogodi.Ja se baftam veke 2 god so tie infekcii i veke sum dr.specijalist :lol: .Taka da sakav da kazam deka belo pranje se pojavuva od koristenje sekojdnevni vloski, od koristewe gelovi za tusiranje moze isto taka i od intimni gelovi taka da ne se preporaclivi osven sto koristev INTIMEN GEL GLIZIKEN ama skap e.Znaci dokolku beloto pranje e predizvikano od kandida sto e i najcest slucaj treba da se namali jadenjeto na blago zatoa so blagite raboti ja pothranuvaat kandidata, isto taka i antibioticite predizvikuvaat kandida.Ne e strasna infekcija ama e dosadna na sekoe namaluvanje imunitet odma se pojavuva.Inaku ne smeta da se ostane bremena, no dokolku imate kandida i primate soodvetna terapija ne treba da imate odnosi nekade 10 dena...A lekarstva ima mnogu sum gi isprobala skoro site ima efekti nekolku meseci i posle pa e moze da se kaza najefikasni se vginaleti od ravensara, ovie so se kanesten i se so e na baza od kantarion, a za oralna upotreba LACTOGYN se za podobruvanje na vaginalnata flora i se super.Se nadevam pomognav na nekogo.I sekako zapomnete redovna kontola na ginekolog na 6 meseci ili po potreba zatoa so podobro e na vreme da se otide, i pijte mnogu jogurt... POZDRAV
     
  17. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    epa super me utesivte jas go imam veke mnnnnoooguuu dolgoo vreme koga pomalce koga poveke znaci ne estrasno a na ginekolog mi ima daeno kapsuli difluzol i togas za togas ke pomini i po nekoe vreme pak se javuva imam slusnato za ovie raboti so gi nabroja za blagoto kremite jogurtot deka e dobar ama uste nemam probano so cajj protiv vospalenie na jajnici i jajcevodi kazuvaat deka i toj bil dobar za ovaa rabota pa ke probame se :)
     
  18. Natashaa

    Natashaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Probaj caj od kantarion isto taka e efikasen..
     
  19. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Додека примате антибиотици треба да земате и Б-комплекс бидејќи антибиотиците ја нарушуваат вагиналната флора, (ова најчесто забораваат да го нагласат докторите ) и додека се пијат има зголемено лачење на белото прање па затоа Б-комплексот се пијат со антибиотиците помагаат колку толку да не се нарушува вагиналната флора. :) :)
     
  20. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Znam deka samo e mn dosadno ne si na raet ke podzastani malce pa potoa pak ima poveke ne znam poveke sto da probam skoro nemam antibiotici zemano a i nemam seker :( A dali e stetno ponacesto da se mijam so kamilica i soda bikarbona pomesano?