1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Закажи на гинеколог, може да биде инфекција, можеби овулација , штом има миризба мораш да посетиш гинеколог
     
  2. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Штом има специфичен мирис и е во боја, дефинитивно станува збор за инфекција. Мораш итно на гинеколог.

    Преку брисевите се испитуваат кламидија, трихомона, микоплазма, уреоплазма и кандида.
     
    Последна измена од модератор: 7 декември 2018
  3. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    После породувањето после 2-3мес.ми дојде циклус и од тогаш редовно имам секој месец .Забележувам од втората недела бел густ лрплив секрет секој месец. Дали можеби е инфекција уили овулација ?
     
  4. bakiii

    bakiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    Здраво девојки
    Веќе скоро една недела имам кафеав па крвав секрет..
    Дали и се случувало ова на некој од вас и што би можело да е ☹️☹️☹️
     
    На Totce и Toce им се допаѓа ова.
  5. Totce

    Totce Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki . Jas pak so nekoj problem, ako moze taka da se narece .
    Od snosti a eve i denes imam promena bo beloto pranje.
    Snosti bese kako krvav, a denes e kafeav.
    Prethodniot mesec vo istitot period pomegu dve menstruacii( 13-14 den posle pocetokot od ciklusot) mi se pojavija kafeavi parcenca vo iscedokot, a ovoj mesec od krvav do kafeav iscedok. Mat. ginekolog za prethodnoto veli deka e ovulacija.
    Dali i sega stanuva zbor za ovolacija ili e nesto dr ??
    Dali nekoja od vas imala slicno iskustvo?? Ve molam za pomos.
     
    На bakiii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bakiii

    bakiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    Јас сега имам крвав и кафеав, а сум на 5 дена пред циклус, и сум многу исплашена ☹️
     
  7. Totce

    Totce Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    I jas isto. Se nadevam nekoja devojka sto imala vakvo nesto, ke ne ohrabri.
    Vo meguvreme se slusnav so mat.ginekolog mi kaza deka najverojatno e istoto kako minatiot mesec, no sepak narednata nedela ke vidime za sig.Togas imam zakazan pregled.
     
    На bakiii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bakiii

    bakiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    5
    Се надевам дека не е стршно, очекувам некој одговор...
     
  9. Бети блажевска

    Бети блажевска Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Вчера бев на гинеколог ми препише Дифлазон за пиење и Ројазол за мачкање.претходно неколку дена користев вагинални.бело прање немам.ама страшно ме пече надворешно вагината и поделена сум.кога се мачкам од маста.а ставав и канестен.уштњ повеќе пече и отекува. Што да направам веќе незнам.слично искуство некој да не има
     
  10. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... ти препишаа два антимикотични (антигабични препарати), но што дијагноза ти постави? односно што анализи си направила? или само така од „око“ твојот матичен гинеколог решил дека ти треба таква терапија ... „бело прање“ може немаш надворешно, но прашање на гинеколошки преглед дали имаш внатрешно? дали кога мокриш те пече? што ако имаш акутно воспаление на мочниот меур? тогаш ти треба АНТИБИОТИК џабе пиеш и мачкаш Дифлазон и Ројазол или што ако причинител на твоја состојба е инфекција од тип на бактериска инфекција со Ешерихија Коли или Клебсиела, Ентеробактер, Псеудомонас, Кламидија, Трихомонас, Кандида Херпес вирус и Гонокок ако крајно? направени ти се микробиолошки анализи или пак ќе кажам од „око“ гинеколот ти препиша терапија, не ми се верува дека на ваков паушален третман те држи твојот матичен гинеколог, ти треба антибиотик, а пиеш друго затоа немаш ниту смирување на симптомот туку напротив полошо ти е!
     
  11. Бети блажевска

    Бети блажевска Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Не не ми зема броеви дека веќе примав вагинални.ама немам сега бело прање ама цела вагина ми е отечена со пликови.нз што да правам ама болката не се трпи
     
  12. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... направи промивка со млак чај од камилица како дезинфекција ако веќе немаш јод (бетадине) 10% дома,
    антибиотик не можеш така да земаш мора да дадеш мокрача во лабораторија барем да се види дали имаш некое воспаление уролошки како последица од предходно бело прање, па да видиш дали си за антибиотик,
    ако немаш како да речам отворени рани на тие пликови што велиш дека цела вагина ти е отечена тогаш (немој да се смееш сериозна сум) ќе земаш едно парче вата и ќе истуриш на неа јогурт и ќе ја поставиш доле на вагина како облога, јогуртот ќе делува како пробиотик ќе го смири малку воспалението а и создава чувство на ладно ќе го смири отокот колку толку!

    [​IMG]

    ...дури некогаш при домашни услови кога не може да се иде на гинеколог и поради ете мака на неиздржливост на несакани симптоми преку ноќ се инпровизира ...како?
    ..па, се натопува тампон со јогурт и се внесува вагинално да постои неколку часа!
     
    На Бети блажевска му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Бети блажевска

    Бети блажевска Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И мокрача проверив сабајле немам бактерија.чудно ми е како може вака да ми отекува вагината и како пликови сега ми излегоа .одкако се мачкав полошо ми е не подобро
     
  14. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    .. па не се мачкај, ако не е содветно повеќе ќе иритира а имаш чувство на потечено и тие „пликови“ се сомнителни од што би било дали од механичка природа да не си се чешала од тоа печењето што го имаш или е некој херпес или од друга природа поради хигиења, триење... и треба да знаеш дека треба да абстинираш од секс со партнерот доколку го имаш, мислам не знам дали си девојка или жена! ... и ти реков ако пликовите изгледаат со течност полни направи млака купка -промивка со чај од камилица за неколку дена ќе исчезнат!
    [​IMG]
     
  15. Бети блажевска

    Бети блажевска Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Мажена сум инаку и имам 3 деца.до сега вака не ми се случило.и немам секс и не ни помислувам додека се извлечам.утре ми закажа др брисеви и пап сабајле.ама за 2 дена треба да добијам .почнува да ми рече кафеаво па нз дали ќе може да зима брисеви.иначе нз како да ти објаснам.пликови ми е како во уста што искачаат афти.е така ми изгледаат. Од вчера вака ми се појавија.претхидно само ме печеше
     
  16. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ако е вака нешто тогаш е херпес! како може да „избие“ на уста така и во гениталии,

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]

    имунитетот паѓа и секогаш ќе се активира вирусот доколку е во нас!
     
    Последна измена: 21 декември 2018
    На Бети блажевска му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Имав мензис до четвртокот.
    Денес после секс имав кафеав слуз. Ви се случило?
     
  18. ninanomorefina

    ninanomorefina Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    истото ми се случува незнам што е некој ако знае нека каже
     
    На bakiii му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Petro.t

    Petro.t Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас имам нередовна менструација, мажена сум скоро веке една година, како девојка ми каснеше по една недела две, но откако сум се омажила многу се повеке и повеке и сега од септември немам добиено, пијам таблети за да добијам но имам некој исцедок цело време дали знаете што може да биде, се извинувам заради долгиот пост.
     
  20. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Феминки,

    Ми се појави од пред неколку дена топче веќе е како лешник на десната усница боли на допир, а сега е и како помодрено.. мислев дека е нешто како поткожно влакно или чирче мислев дека само ке пукне, али се исплашив дека е помодрено..
    Што би можело да биде.. утре ке одам на гинеколог..

    П.С се извинувам не знаев во која група точно да го поставам прашањето..