1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ихтиол црна маст земи од аптека околу 100 денари е и миј се со чај од камилица.
    Поткожно влакно е, ми се случувало при груба депилација, со мастов ќе помине за ден два.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски

    Ми се деси после бричење по неколку дена.. прв пат ми се прави вакво нешто и паника ме фака да не е нешто страшно.. ке пукне само или.. ?
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Од бричењето ти е ондак. Знам дека многу боли ама ако го чекаш само да пукне и недела дена може да стои. Мастов провоцира реакција, ти викам максимум два дена и ќе го снема.
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Мис Стоун

    Мис Стоун Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки последните 3 4 пати додека имам односи дечко ми забележал како бел густ секрет без мирис. Јас мислам дека е белопраење ама ми се случува само додека имам односи последните пати. А менс ми касни 5 дена. Треба да кревам паника? хахах
     
  5. ninanomorefina

    ninanomorefina Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    nemoj da se plashish i se pojavi na moja drugarka i dadoa nekoi tabletki i se povleche
     
    На Miss.N му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Светло кафеав исцедок ама проѕирен на што може да асоцира? Пап и брисеви уредни.За една недела треба да ми дојде а и тогаш имам термин за лекар (порано немаше) инаку ова ми се случва 3-4 месеци првите 2 пати ми кажа док.по телефон сигурно ти е овулација. Во претходните постови има само девојки што прашуваат како мене не прочитав некој да говори од искуство... фала ви однапред
     
  7. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Имам кафеав/розев исцедок, добиеното ми заврши пред 10тина дена. Односи сум немала, но примам терапија за хормони и апчиња за мокрење. Исто така имам тапа болка во долниот дел на стомакот. Ова ми се случува 3-4 дена, ќе одам на лекар, но чисто мислење ме интересира..
     
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.927
    Допаѓања:
    18.040
    Мене таков исцедок некогаш ми се појавува за време на овулација,можеби ти се такви денови.
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Имаш силна овулација, плодни денови, ништо страшно :)
     
    На ninanomorefina му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mecence3636

    Mecence3636 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Devojkii, imav menstruscija pred 14 dena denes mi e den na evolucija i denes mi se pojavii tecnost kakoo krv neshto ali ne daa mi teci postojano tuku naa nekoj periodii...dalii imas prostor zaa grizhaaaa
     
  11. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Здраво девојки. Преку ПАП тест ми е пронајдена трихомона. Матичната ми даде вагиналети и апчиња. Дали е опасна инфекцијата?
     
  12. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Поприлично опасна, се добива од незаштитен сексуален однос или менување на повеќе партнери. Периодов дури не се излечиш целосно избегнувај секс, ако е толку неиздржливо кондом МОРАЛНО.
     
    На Bubu111 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.619
    Пол:
    Женски
    Немаш простор за грижа според мене, сепак посети си гинеколог ако сакаш.
    И немаш "еволуција" туку овулација.
     
    На Avery и Aschenputtel им се допаѓа ова.
  14. Afrodite¥

    Afrodite¥ Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    2.979
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На theowndemon, piglet1, ocicka2014 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Имам вагиналети и капсули за мене и за партнерот. Се надевам дека ќе биде се во ред откако ќе ја примаме терапијата. Кои опасности може да ги предизвика ако знаете?
     
    На Jessnow му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Штом ја третираш во ред е нема да има негативни последици и нема да те плашам, доколку не се третира навремено се развива вирусот ХИВ но ти немаш место за паника , само дури се лечите секс не практикувајте може да се издржи, особено не орален и анален бидејќи се пренесува и на различни делови од телото : уста, очи, уринарен тракт, простата.Користете различна крпа/пешкир за тие делови. Се ќе биде во ред слушајте го докторот.
     
  17. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Каков ХИВ вирус се активира доколку не се лечи трихомонас ???
    Не го плаши девојчето :|
     
    На Avery, buba4e89, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Значи немам намера да навредувам никого ама како лекар морав да реагирам.Не е во ред да се шират вакви ненаучни и потполно погрешни тврдења или пак погрешно ги толкувате медицинските текстови на википедија.Развивање на ХИВ вирус нема врска со Трихомонас,ХИВ вирус не се развива туку се пренесува како и сите други STD. Од ХИВ вирусот се развива СИДА,односно болест.Второ,не сите луѓе кои се експонирани на ХИВ се инфицираат,заради различни фактори(главни се општа и локална имунолошка бариера),така да различни инфекции како трихомонас и особено коинфекции со други STD го оштетуваат вагиналниот епител и го прават почуствителен кон инфицирање со ХИВ ако постои таков контакт. Така да @Bubu111 земи ја терапијата ригорозно,чувајте се и СЛУШАЈ ГО ЛЕКАРОТ КОЈ ТЕ ПРЕГЛЕДУВА,лечење на форуми нема.Ти посакувам брзо и лесно оздравување!
     
    На Avery, Brinetka, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...нема да биде во ред, ако не се знае кој е изворот на T. vaginalis!
    ...паразитот не падна од небо, некој/а го закачил/а од некого/ја ( или ТИ или ТОЈ)... ако тој имал однос со некоја, а ти тоа не го знаеш, утре ако пак легне со неа пак ќе го преноси со сексуален однос кај тебе, иако со лековите „ќе се исчистите“ предходно двајцата, односно исто важи за тебе ако ти си била со НЕКОЈ друг тогаш и тој другиот треба да се лечи ако имаш намера да легнеш повторно со него, пак ќе закачиш и повторно инфекцијата кај двајцата- кај тебе и твојот дечко...ова онака симболично ти го кажувам не го земај здраво за готово, но така е! ;(
    ...иако има можност ... T.vaginalis може да преживее надвор од човечкото тело во влажна средина повеќе од три часа, па да се „добие“ од предходно искористен „заразен“ нехигиенски прибор, пешкир, а да не биде пренесено преку сексуален однос од заразен партнер/ка ! :clap:
     
    Последна измена: 8 февруари 2019
    На buba4e89 и Bubu111 им се допаѓа ова.
  20. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Бактеријата го предизвикува вирусот, а вирусот болеста. И не се дезинформации. Во ред е штом се лекува.