1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Праша за последици девојчето и да ако не се третира може да се доведе до појава на потешки инфекции. Јас не и дијагностицирав ХИВ, туку и одговорив за последиците и јасно напишав дека е во ред штом се лекува.
     
  2. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Ниедна бактерија не може да предизвикува вирус.Тие се две различни патогени агенси и предизвикуваат различни болести.Ова не е тема на аргументи и мислење,научни факти се
     
    На Dr.Zzz, buba4e89 и Bubu111 им се допаѓа ова.
  3. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Точно но ако не се третира навремено може да се развијат и потешки инфекции тоа е последицата за која праша девојчето.
     
  4. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Нема повеќе да го равлекувам муабетот,игнорираш за тоа што те цитирав.Не ти зборувам за третманот(а и за тоа има лекари),него за контраверзните и неточните информации кои ги пишуваше кои потенцијално може да ја плашат девојката и да имаат негативно психолошко влијаније.ХИВ муабетот не се пишува туку така.Единствениот совет кој може да се даде е да се тестираат двете партнери и да користат заштита,а тоа важи за сите луѓе кои имаат сексуални односи.Добра ноќ
     
  5. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Не игнорирам и се согласувам со горенапишаното но си стојам и на моето. Добра ноќ :)
     
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    @Liu прво трихомонасот не е бактерија, протозоа е.
    Второ, трихомонасот не може да се претвори магично во вирус.
    Како што ти кажаа претходно, трихомонасот најверојатно зголемува ризик за инфицирање со ХИВ ама ако вирусот се пренесе по на пример сексуален пат, а не од нигде никаде да стане трихомонасот вирус.
     
    На s17 и Bubu111 им се допаѓа ова.
  7. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Ти благодарам многу ♥️
     
    На s17 и eta им се допаѓа ова.
  8. SunDance

    SunDance Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Дали ако има некоја инфекција пап тестот ќе покаже индикации па потоа да се испитува преку брисеви или може папот да е чист а да има инфекција?
     
  9. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки пред 10 дена ми заврши менструацијата и сега тие 2-3дена на делото прање имам и линија крв до сега такво нешто не ми се случило дали знаете од што може да е?
     
  10. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Ако немаш никакви други симптоми може да е посилна овулација
     
  11. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Мислам дека не може ПАП тестот да е чист а да имаш инфекција.
     
    На SunDance му/ѝ се допаѓа ова.
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Воопшто не си информирана.
    Инфекцијата се лечи ама малку подолго, трохомонас се пренесува по сексуален пат ама и преку нешто друго, а најчесто ја препишуваат на секс.
    Редовни прегледи, соодветни вагиналети и витамини. Многу се важни витамините,ќе се излечи постепено. После терапијата е пожелен уште еден пап.
     
    На Bubu111 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Добро е сега
     
  14. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Имам бел не толку густ вагинален секрет, но сега некако во големи количини. Да бидам поконкретна гаќите ми се мократ и немам осетено некој лош мирис. Овие неколку дена имам мали кратки болки на десната страна и неколку пати така силна болка во десната страна што трае 2 секунди. Дали има некоја слично искуство.
    Фала многу.
     
    Последна измена: 20 февруари 2019
  15. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Завршив со терапијата и моментално имам менстуација, но веќе имам закажано за ПАП тест наредната недела. Сигурна сум дека не е пренесена преку сексуален пат :D
     
  16. The QueenD

    The QueenD Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    За секретот ,мене на гинеколог ми дадоа вагинални таблети. Меѓутоа од време на време пак имам поголема количина на секрет,прочитав дека тоа има врска со нездравиот начин на живот и исхраната. Сепак има и периоди , на пр. пред да ти дојде менс. што е нормално да има зголемено количество на вагинален исцедок. За болките ,можда си во овулација или пред менструација. Ако мислиш дека може да е нешто сериозно, посети гинеколог. Поздрав и секое добро
     
  17. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Фала многу, во понеделник ќе идам на гинеколог но се плашам да не ми е слепо црево дека десно ме стргнува на моменти
     
    На The QueenD му/ѝ се допаѓа ова.
  18. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Јас сакав да ве прашам дали кога ставате вагиналети сте приметиле чуден мирис на улошката кога истекува? Прв пат користам вагиналети, земав едни од кантарион на галафарм и приметувам дека има некој мирис, дали е тоа нормално?
     
    На Bubu111 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Јас ги имам користено тие и мене исто ми се случи. Разговарав со гинекологот и ми кажа дека мирисот бил од кантарионот, така да нема место за паника.
     
  20. aleksila111

    aleksila111 Нов член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво женски! Не знам дали ја има темава но сум неискусна и ме интересира дали т.н. бело прање е нормално и ако не е како може да се намали? Имам 17 год и не би сакала да посетам гинеколог.
    Ви благодарам.