1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Белото прање е сосема нормално во средни количини, т.е не треба да мораш да носиш улошки и слично. Ок е ако е проѕирно или бело, но доколку има пример жолтеникава боја би можело да е некоја инфекција. Обично количината не можеш да ја контролираш, бидејќи е во зависност од кој дел во циклусот си, дали си возбудена и слично. Би ти препорачала да внимаваш каква долна облека носиш и да избегнуваш синтетички материјали танги и слично за да може твојата кожа и тој рпедел да дише и да не се развиват премногу бактерии. Исто така, 17 е добра возраст да посетиш гинеколог.
     
  2. PrincessKrofna

    PrincessKrofna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Да прашам дали кај некоја од вас, после поставување на бакарна сприрала има кафеав секрет 10 дена пред менструација? И ако е нормално кога би се регулирало?
     
  3. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Zdravo da ve prasam posle menzis dobiv inf kandida imav cesanje sega mi e 20 den od menzis i pak dobiv infekcija a koristev micoril vaginaleti stk da stavam sega ako nekoj znae da mi kaze mi e strav
     
  4. Marti96th

    Marti96th Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Здраво.
    Ми касни 10 дена (не сум имала односи до сега ) и скоро цел месец на моменти ме стегаше кај десниот јајник. Исто така скоро пола месец имам вагинален секрет и бело прање кое сега последниве денови не р бело туку жолтеникаво. А целиов месец имав многу стресови. Дали е можно да ми доцни поради стресниот период или можеби инфекција некоја.
     
  5. Bubu111

    Bubu111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    117
    Можно е од среден период. Истото ми се случи мене минатиот месец и кога добив беше ептен малку.
     
  6. anamarija33

    anamarija33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    pozdrav prv pat pisuvam
    sovet ke ve molam ili iskustva
    eve veke tri meseci...posle 5 dena odkako ke mi zavrsi menstruacija imam kafeav sekret se dodeka ne dobijam sledna mens...
    imav nekolku losi iskustva i straf me faka da odam na ginekolog
    sovet plissss
     
  7. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Имаше во некоја од групите тука каде што пишуваат кои се меѓу подобрите гинеколози. Без разлика што си имала лоши искуства , мораш да посетиш гинеколог. Човечкото тело е толку сложено,така што има милион причини зошто би се појавувал тој кафеав секрет. Стисни заби и право на гинеколог. Со лесно!
     
    На anamarija33, Avery и buba4e89 им се допаѓа ова.
  8. Xoxogirl97

    Xoxogirl97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo, da ve prasam devojki nesto
    Prethodnata nedela so decko mi imavme odnosi so kondom i utreto denta na negoviot polov organ potocno na glavceto mu izlegoa nekoi crveni tocki i sea toj se macka so kanesten i sea mene treba da mi dojde za 3 dena a vo ponedelnikot i vcera mi tecese kafeav iscedok kako urdest da e i me pecka dole po malku. Sto bi mozelo da bide i dali i jas da pocnam da se mackam so kanesten?
     
  9. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Гинеколог.
     
  10. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки пишувам за совет последниот циклус ми беше 10 овој месец ми иди на 30от ден овие два дена три имам во малку поголема количина секрет во бела боја а и малку ме чеша па пошто се обидуваме малку ме фака страв и овие два дена си правам промивање на интимниот дел со сода и вода брусница сакам да пијам ке почнам со промивање со чај од жалфија инаку вадев 8мица и мораше анастезија и сега дали неш анастезијата ми го собори имунитетот не знам. Ве молам за помош девојки. Поздрав Убава вечер
     
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Како што сфатив се обидувате да забремениш, така?
    Најдобро да отидеш на гинеколог и да провериш брисеви, мене ми личи на инфекција.
     
  12. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Најдобро отиди си на гинеколог!!
     
    На Ladygugche и Kjutche им се допаѓа ова.
  13. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Avery да се обидуваме затоа сум исплашена :(се неш излегува пред 2 месеци бев на гиниколог на рутинска контрола пап тест и као кандида ајде вагинални им го заборавив името а бев се разболела пред да ја направам рутинскста контрола и као пх на вагината се сменила и тогаш кандидата напагала и ок завршив со вагиналните и се беше ок до периодот кога МОРАШЕ да вадам 8мица и анастезија и после анастезијата ми се направи ова исцедок нз како и зошто? ако има некој такво искуство после анастезија мене прв пат ми се случува така и сега бев на гиниколог и ми даде вагинални и крем и капсули 2 на недела време се конзумираат и со Господ напред да помогне терапијата од :l:и здравје кога ке завршам со терапијата. И веке преку глава ;( од кандида искуство некое преку исхрана со кое може да се искорени малку од малку знам дека таа е присутна во организмот ама да не прави проблеми и да биде се во нормални количина и некои билки со кои ке може промивање и ке може некако под контрола да се држи. Благодарам однапред @Avery и тебе @Ikickabebusce и на сите вас феминки :* :* :* :l: :hug: Поздрав и се најдобро
     
    На Ikickabebusce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Поздрав и се најубаво. Те чекам со убава вест!!:*
     
    На Ladygugche, Kjutche и positive vibes им се допаѓа ова.
  15. bearrr

    bearrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    ti dadoa posle vadenjeto na ab antibiotik? mozno e da ti e od nego ako ne si piela probiotik
     
  16. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Консултирај се со гинекологот и сопругот да прима терапија. Целосно апстинирајте од односи додека трае лекувањето.
    Кандидата е многу досадна. И јас ја имам. Многу е тешко да се контролира преку храна, затоа што мора да се исклучи шеќер и било какви засладувачи, леб и пецива со квасец, кисело, сувомеснато и било кои месни преработки, млечни производи ( освен јогурт и кефир).... На кратко, треба целисно да се исфрли храна која дава кисела пх вредност на телото, а треба да се јаде исклучиво алкална храна. Разгледај на интернет, има доста за алкална исхрана, како и табели со намирници.
    Не сум сигурна дали анестезијата има некаква врска со кандидата. Сум немала такво искуство. Да не пиеше антибиотици откако ти го извадија забот? Антибиотиците обично ја нарушуваат флората и ја активираат кандидата.
     
    На positive vibes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Mikotrit_3_mockup_ANG.png
    Јас можеби премногу напорна и досадна :$ се интересирам дали некоја од вас има искуство со кремов дали ке можам јас да го мачкам кремот без употреба на апликаторот бидејки веке примам вагинални а и матичната ми рече као може да го мачкам бидејки првпат го користам не знаев за апликаторот исто дека и партнерот може да се мачка од истиот . Па ако има некоја искуство со кремов нека се јави. Однапред ви благодрам. Поздрав :* :hug: :l: :f:

    @Avery ти благодрам на советите од :l: да кандидата е вистина досадна :puke: и секако ке разгледам на интернет за исхраната. А со стамотологот од причина дека сакаме са се обидуваме да не земам антибиотик и не земав и така поминав со мраз и ладно без отоци и вистина нз зошто така бидна ама живи и здрави да помини и да не се повтори. Ти благодрам. Поздрав :* :hug: :f:

    @Ikickabebusce ти благодрам за убавите желби со Господ напред дај Боже да биди што поскоро :f: :l: :hug:
     
    Последна измена од модератор: 2 јуни 2019
    На JProud му/ѝ се допаѓа ова.
  18. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Девојки ке ве молам за помош од ваши искуства да кажете ги користам овие вагинални поради кандида и чуствувам печење и чешање а во упатството стои во несакани дејства пецкање, чешање дали некоја од вас има ги користено и дали е имала такво чуство. Ви благодарам однапред. Поздрав :worried: Mikotrit_3_200.png
     
  19. Ajla11

    Ajla11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Значи вака имав зголемен вагинален исцедок жолтеникав и ме печше после односи ,собрав храброст и отидов на гинеколог ми преписа 20 вибрамицин за мене и 20 за партнерот и ми кажа дека може тој веднаш да ги пие а јас да причекам за сигурно додека не добијам откако ке добијам да почнам но ми препиша и макмирор комплекс од 500 mg 12 таблетки сега незнам дали може штом добијам да почнам со вибрамицинот а од како ке ми заврши да почнам и со вагиналетите поточно дали да причекам Да завршам со вибрамицино па да почнам со вагиналетите или?
    Ве молам за совет
     
  20. positive vibes

    positive vibes Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2018
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    @Ajla11 штом ти рекол докторот да исчекаш да ти дојди тогаш најдобро ке ти биде така. Па откако ке ти заврши можеш да почнеш со вагиналните и мислам дека можеш да ги корустиш паралелно бидејки едните се орално а другите вагинално. Јас имам ставано вагинални и орално имам пиено таблети но тие беа други па ти за сигурно прашај си стручно лице. Тоа е мое мислење но за сигурно можеш да си прашаш стручно лице во аптека или да му се јавиш на самиот доктор за тоа дали ке можеш паралелно да ги користиш. Ти посакувам побрзо да се излекува и со лесно. Убава вечер :*
     
    На Ajla11 му/ѝ се допаѓа ова.