1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    epa vejke se treba da odbegnuvas ne znam poveke so da jadam so da upotrebuvam :(
     
  2. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    Vaka znaci edna moja drugarka me prasuvase i ne znaev da i odgovoram mozebi nekoj od vas dragi moi ke mozida i pomogne znaci devojceto nemalo do sega seksualno odnosi ima belo pranje msilam normalno kako i sekoja devojka i nekoj i kazal deka mozi da ima i klamidija bidejki imalo moznost taa klamidijata da se prenese preku alista i sl i dolen ves peren vo masina so ves od zabolena devojka od klamidija.Jas i rekov kako so znam deka se prenesuva klamidijata preku sekusalen odnos i toa bez zastita.PA ve molam da mi kazite ako znaj nekoja zs devojceto e epten ispaniceno i e sram da odi na ginekolog.Cekaj najbrzi odgovori fala vi odnapred :)
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Кламидијата е СПБ (сексуално пренослива болест), се пренесува исклучиво преку секс, било кој вид на секс, или пак на новороденче од заразена мајка при поминувањето на бебето низ родилниот канал. Не верувам дека девојчето ја има, бидејќи како што велиш, таа досега немала секс. Белото прање и кај неа е нормална појава, а ако е поизразено отколку нормално, веројатно е во ПМС, или пак има некое воспаление на вагината поради промена на бактериската флора во неа. А таа промена може да настане од различни причини, стрес, настинка, подолго земање на антибиотици што може да биде причин дури и за кандида.
    А за пренесување на кламидијата преку заедничко перење на алишта во машина е малку глупаво и да се помисли. Нели долната облека, посебно гаќите ги переш на вриење? Кламидијата не ги преживува тие високи температури.
     
  4. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    a smena na alista ili ni so toa ne moze taka isklucivo so seksualni odnosi??Jas i kazav i jas taka mislev ali da ja smiram rekov da pisam pa da mi pomognete:)))falaa najmnoguu
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Каква смена на алишта, зарем некој и ги дава нечистите гаќи таа да ги носи? :o Јас и да земам нешто од некого да носам (што до сега мноооогу ретко се случило), прво го перам, па после го облекувам.
    Загрижена23, без гајле. Кламидијата се пренесува преку сексуален однос - орален, анален, вагинален - е сега, ако девојчето практикувало нешто од ова без ти да знаеш... тогаш постои можност. Ама од алишта, тешко.
     
  6. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    si menuvala alista znaci pantoloni suknicki na toa mislev a ne na dolen ves epten e isplasena pa za da ja ubedam morav da pisam eve i samata ke si vidi deka se prenesuva samo preku seksualen odnos smenata na alistata nema vrska znaci i dolen vez da se smeni na vrienje se ke se iscisti:)Anath fala ti premnoguu ova mn ke ja usreki
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Нека не се секира, не се пренесува така кламидија ;)
     
  8. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам дали таблетите ФЛАЖИЛ се земаат без рецепта, значи на своја рака, или мора гинеколог да ти ги препише. Мора прво да се изврши преглед или може сам да си ги земеш? И колку пари се?
     
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    флажил одат и без рецепта бар пред година дена ти кажувам и мислам дека се до кај 200 денари, јас ги земам со рецепта за некоја банална цена али знам дека се земаа без рецепта кога идев на приватен гинеколог ги земав
     
    На FeatherCut му/ѝ се допаѓа ова.
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Можеш да ги земеш без рецепта.И ќе си земаш уз јадење по една таблета и тоа 2 пати во денот.Ќе се среди белото прање.
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Оди прво на гинеколог, не земај ги Флажил туку така, не се тоа витамини. Ако има навистина потреба и ако докторот ти каже, тогаш да ги пиеш. Не би ти препорачала да земаш лекови на своја рака. Ако навистина се работи за кандида и АКО МОРА системска терапија, тогаш се препорачува Флажилот, инаку не.
     
  12. lokna32

    lokna32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Dali Flazilot se za kandida ili za belo pranje. Jas imam i dvete pa nikad ne mi gi prepisale tie apcinja :wasntme:
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    За кандида се (флажилот е антимикотик - средство против габична инфекција). Штом не ти ги препишале, немало потреба, веројатно може да се излекува локално, значи само со маст и вагиналети.
     
  14. princez

    princez Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Не знам веќе со да правам ;( до пред еден месец имаше инфекција на мочен меур, примав терапија и ми помина болката.Сега 3-4 дена ми тече бел исцедок не е течен ,во вид на мали грутки не треба сега да ми дојде ,треба за 10 дена значи многу рано ми се појави белото прање ако можам така да го наречам моето затоа што не е течно туку е во форма на крутки(има непријатна миризба ;( ).Знам дека летно време се појавуваат инфекции многу доколку имаш незаштитен однос (не сум сексуално активна) ;( лошо време ми се појави оваа инфекција ако е инфекција не знам што да мислам докторот е на одмор ретко кој ке најдеш ;( овие денови се мијам со чај од камилица , сега почна ненормално да ме чеша и пече ;( Не знам дали некоја го има поминато овоа ве молам за одговор поздравче
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ако убаво разбрав, си имала бактериска инфекција, т.е ти нашле бактерии во урина? Можно е да си добила вагинална инфекција од истата бактерија. Оди кај матичниот лекар, па нека ти земат брис за да проверат дали се работи за истата инфекција. Не мораш да бидеш сексуално активна за да ти се појави вагинална инфекција. Чајот од камилица тука не ти помага. Во аптека има кристали од калиум перманганат, можеш да си купиш, ќе ги раствориш во вода и ќе се исплакнеш со течноста (виолетова е по боја). Ама тоа само моментално ти го решава проблемот, мораш да одиш на лекар.
     
  16. princez

    princez Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0

    Фала многу за одговорот.Можеби и сама јас си го предизвика сето овоа затоа што неколку дена се миев со ладна вода , осети како јајниците почнаа да ме болат и после одма почна да ми тече ;( Сега ке се мачам ако ми е :( сепак ке го посетам матичниот лекар фала многу.
     
  17. zagrizena23

    zagrizena23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    0
    sakam da ve prasam a posebno tebe Annath zosto gledam deka znaes mn raboti za beloto pranje znaci imam citano deka mozi da seodmivas so caj od kamilica i soda bikarbona rastvoreno jas se izmiv i mi bese podobro po nekolku dena bev nastinata i pak mi se javu beloto pranje i pak se odmiv mislam 10 dena deka bea so red.DAli e stetno zosto mi kazaa deka ph se namaluvala i sl jas ne se razbiram bas od tie raboti??dal nekoj znaj i moze da mi kaze od togas ne sum se izmila uste ednas zs mislev deka preterav dve serii so red :(
     
  18. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    имам и јас едно прашање,мојот исцедок е понекогаш да се изразам како „мрсул“ и е безбоен...сто би можело да е?дали некоја од вас имала вакво проблем и како се лечи?
     
  19. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски


    Па во принцип, самиот чај од камилица не е штетен, а сода бикарбона како база ја намалува киселоста на вагината и не знам колку е добро да се употребува пречесто. Секако, ништо што е претерано не е добро. Ама не мора 10 дена да се одмиваш, доволно е ден-два. Нормалната киселост (или pH) на вагината е околу 5,5, а со сода бикарбоната ја намалуваш привремено, значи оди погоре од 5,5. Како и да е, користењето на сода бикарбона делува само привремено. Ако веќе навистина имаш премногу изразено бело прање, особено поради настинки, а без некоја друга посебна причина, тогаш само ќе ти препорачам подобро да се чуваш ;) :)