1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Da pojdis na ginekolog obavezno poradi toa sto ti kasni tolku vreme i sto inas takov iscedok. Ako tie poduen stomakot mozno e da ti dojdi.
     
  2. anonimna.999

    anonimna.999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Здраво да ве прашам девојки, 7 дена пред да добијам кога се бришев имав крв после тоа ништо, што може да е?
     
  3. Hello123

    Hello123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2021
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ama poduen mi e vise mesec dena a nisto od ciklusot
     
  4. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Mozebi imas nekoja cista ili infekcija znaci mora na ginekolog da odis.
     
  5. GirlWithACat

    GirlWithACat Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    421
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    Девојче веднаш на гинеколог си појди немој да оставаш така, битно е многу женското здравје, веројатно е ако е подуан стомакот дека ќе добиеш, но појди нем да имаш некоја инфекција па ќе ти дадат да се лекуваш.
     
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Имам мал оток,мало чешање по мокрење,печење на перинеум по мокрење, незначителен бледожолт исцедок без мирис.
    Кандида не е,веројатно нешто друго.
    Пред 2,3 недели прележав корона,па сигурно е причина на паднат имунитет.
    Матичениот гинеколог не можам ни под дрво ни под камен да го најдам, така да ако сте имале вакви симптоми пишете со што сте се лечеле.
     
  7. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Otok na sto? Mozno e od antibiotici ako ne si zemala probiotik zaedno so antibioticite. Pojdi kaj drug ili konsultirajse samo so nekoj drug ginekolog.
     
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Ми закажа за во петок друг гинеколог.
    Оток доле околу усните.
    Да, испив дупла доза сумамед пред 2 недели. Пиев пробиотик додека пиев антибиотик..
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Кандида е. Види со гинекологот што ќе ти каже, мене ништо не ми помогна од традиционална и природна медицина. Само промена во начинот на исхрана. А наскоро целосно ќе исфрлам влошки и тампони од употреба. Оти мене ми е постојан проблем веќе три години, истиве симптоми.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anastasia9228

    Anastasia9228 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2020
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Trebalo da pies dodeka gi zavrsis skroz
     
  11. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Па пиев. 6 дена пиев антибиотик, 7-10 дена пиев пробиотик.
     
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.928
    Допаѓања:
    18.043
    Нели кандидата е со јак мирис и урдест исцедок?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    И јас така мислев. Ама ми се докажа дека не мора да значи. Јас буквално немам никакви промени ни исцедок, само силно чешање на усните до болка и печење на перинеумот. Направив секакви можни испитувања од урина до уринокултура, микробиолошки брисеви, пап и се - само кандида детектираа. Еден период дури пиев и Аериус, и ми се смири, мислев дека е алергија некоја. Ама кандидата е постојано присутна. Нарачав менструална чашка да ги исфрлам влошките целосно од употреба, оти после нив лом сум. Од тампони исто. Секојдневни влошки одамна не употребувам, а тоалетната хартија е исклучиво без мириси и додатоци, бела најобична. Ми давале разни вагиналети, пиев антимикотици, пробиотици и орално и вагинално, ништо, ништо не помагаше... и бабски лекови ко јогурт користев, џабе.
    Сменив исхрана, исфрлив благо, овошје, тестенини и месено, конкретно благо и бело брашно, користам само 'ржано брашно (за леб), форсирам протеини и зеленчук. Подобро ми е засега, ќе видиме како ќе биде понатака.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Не знам каде да го поставам прашањево. Знам дека се случува мало крварење за време на овулација и еве прв пат ми се случи. Според календарот утре ми е овулацијата, а денеска приметив крвави конци на гаќи, значи не беше светла крв.
    Прашањето ми е дали тоа значи дека веќе јајце клетката е спремна или ми поминала овулацијата?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.829
    Пол:
    Женски
    Крвавите конци може да се од пукањето на фоликулот, така што јајце клетката е спремна. Календарите не се 100% точни, циклусот си варира, тие само претпоставка даваат, врз основа на претходнот внесените циклуси.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Atmosphericdisor

    Atmosphericdisor Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki sakav da ve prasam dali imal nekoj slicno iskustvo.pred nekoj mesec osetiv cudna tupa bolka dole so nikogas ne sum ja imala najcesto me bolel stomakot i kicmata pri dobivanje.cuden jak miris so ne sum go imala.pravev pap koj posle mesec i neso izleze nekoja mala bakterija gardoneja ili nz kako ja rekoa,no na brisevite otposle bea cisti osven namalena mikroflora.imam policisticni jajnici i pokaceni maski hormoni,za koi si imam terapija,no zabelesav deka iako mirisot go nema (se proveruvam cesto od so sum vo paranoja i sekako si drzam higiena)cuden miris se pojavuva samo koga treba da imam odnos koga dole povekje mi se laci tecnost.bi bila blagodarna ako nekoj sto imal iskustvo go spodeli svoeto
     
  17. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    @Atmosphericdisor
    Претпоставувам мислиш на гарднерела, бактериска вагиноза. За неа терапија примаше? Антибиотска терапија и вагиналети. Миризбата можно е да ти од неа.
     
  18. Atmosphericdisor

    Atmosphericdisor Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    E taa izleze na pap no posle papot pravev brisevi i nemase nisto na nea ne sakase povtorno da pravam zatoa so ocigledno pominala i bila mala cim na testovi ne izlegla.mi rekoa od pad na imunitet.uste prvite pregledi mi dade vaginaletki se se sredi ne mirisam duri i po 8 casa na rabota mi mirisaat gakjite na omeksivac.zemav uste edni vaginaletki probiotik za sekoj slucaj da se procistam uste ednas a antibiotik ne mi prepisa.mirisot go primetiv koga mi se zgolemi sekretot,i toa srekja primetiv i ne sakav voopsto da prodolzam ili da imam odnos.vaka e najnormalno nisto ne mirisa samo vo taa situacija
     
  19. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Истиот проблем го имав, не ми ја покажа на брисеви ама ми даде флажил таблети и вагиналети и антибиотик, зошто на пап ја имаше. Исчезна одма.
    Појди пак на гинеколог.
     
  20. Atmosphericdisor

    Atmosphericdisor Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Pa bev odma koa izlegoa rezultatite pred nedela dena mi dade vaginaletki za sekoj slucaj da se procistam pak.ti koj antibiotik go piese i koi vaginaletki?taka se vikaat flazil? Ja gi zemav lactogyn pred malce da probam so niv,isti se ko tie so mi gi prepisa mislam za ista namena samo vo cenata se nekoi 50 do 100 den razlika.